Close
Mobil Menu Bars

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Kasım 2019, 2583 defa okundu.
Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz? İngilizce öğrenmek size de zor mu geliyor? Karmaşık cümleler ve düzensiz fiiller ile savaşıyor gibi hissetseniz de İngilizce dünyada konuşulan en yaygın dillerden biri olmaya devam ediyor. Başta internet olmak üzere turizmden bilime, siyasetten sanata birçok alanda ana dil İngilizcedir. Bir dünya dili olarak kabul görmeye başlayan İngilizceyi öğrenmek ve İngilizcenizi akıcı hale getirmek için İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamanız gerekmez. İngilizce öğrenme konusunda kararlıysanız evinizden ayrılmanıza gerek kalmadan rahatlıkla bunu yapabilirsiniz. Gelişen teknolojinin de yardımıyla evde İngilizce öğrenmek sandığınızdan çok daha kolay.

Neden Evde İngilizce Öğrenmeyi Tercih Edebilirsiniz?

İngilizce öğrenme teknikleri için farklı yollar tercih edebilirsiniz. Bu tercihler yaşantınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yoğun bir iş temposu içerisindeyseniz fakat İngilizce öğrenmek ya da İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız kursa gitmek için yolda harcayacağınız zaman gözünüzde büyüyebilir. O zaman evde İngilizce öğrenmek tam size göre. Kendi konforlu yaşam alanınız ve kendi zaman çizelgenizi oluşturup İngilizce öğrenmeyi keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu sayede evde İngilizce öğrenerek pahalı kurs ücretlerinden, sıkıcı ders kitaplarından ve sınıf arkadaşlarınızın ihtiyaçlarından kurtulmuş olursunuz. Bu özgürlük size ilginizi en çok çeken malzemeler ve yöntemler kullanarak çalışma şansı verir.

Zamanınızı planlayın

Evde İngilizce öğrenmeye kişisel zaman çizelgenizi oluşturmakla başlayın. İngilizce öğrenirken her hafta daha da ilerlemek için kendinize açık hedefler koyun. Hangi günlerde ders çalışmak için daha fazla zamanınız var? Hangi günler gerçekten yoğunsunuz? Önünüzdeki 3 ay için çalışma hedefleriniz nelerdir? Mevcut hobilerinizi veya ilgi alanlarınızı İngilizce ile nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Yalnız çalışmaktan mutlu musunuz, yoksa başkalarıyla da çalışmak mı istiyorsunuz? Bu soruları göz önüne alarak programınızı ona göre yapabilirsiniz.

Kendi kütüphanenizi oluşturun

Evde İngilizce öğrenmenin en güzel yanlarından bir tanesi de kendi kütüphanenizi oluşturma fırsatına sahip olmanızdır. Bu işe elinizdeki materyalleri gözden geçirerek başlayabilirsiniz. İlgi alanınıza göre faydalı veya ilginç bulduğunuz kitaplar ve dergileri kütüphanenizin baş köşesine koyun. Bunlara donanımlı bir İngilizce-Türkçe sözlük ekleyin. Bu sözlüğü internette de rahatça bulabilirsiniz.

Bol bol kitap okuyun

İnsanlar bazen okumanın önemini görmezden gelir. Bu bir hatadır çünkü İngilizce‘deki basit kitapları ve romanları okumak, kelime bilgisi, gramer ve kültür anlayışınızı geliştirmenize gerçekten yardımcı olabilir. İşe çocuk kitaplarından başlayabilirsiniz. Basılı kitapları bulmak hem zor hem de masraflı olabilir. İnternet üzerinden e-kitaplara ulaşabilirsiniz. Cep telefonunuzdan bile rahatlıkla okuyabileceğiniz bu e-kitaplar evde İngilizce öğreniminizin büyük bir yardımcısı olacaktır.

Sesli kitapları keşfedin

İngilizce kitap okumak zor geliyorsa sesli kitaplar sizin için doğru tercih olabilir. Evde İngilizce kelime öğrenme konusunda size büyük yardımı dokunacak olan indirilebilir sesli kitap bulmak için internette kısa bir arama yapmanız yeterli. Bu kitapların çoğu ücretsiz ama kaliteleri genellikle çok iyidir. Mümkünse kitabın basılı halini alın. Böylece bir yandan dinlerken bir yandan da elinizdeki kitaptan takip edebilir, küçük notlar alabilirsiniz. Bu sayede çok fazla İngilizce kelime aklınızda daha rahat kalacaktır.

İngilizceyi filmler ve diziler ile öğrenin

İnternet kanalları artık hepimizin yaşantısının bir parçası haline geldi. Bunu evde İngilizce öğrenmek için eğlenceli bir araç haline çevirebilirsiniz. İngilizce dizileri ve filmleri altyazılı izleyerek ve diyaloglara odaklanarak İngilizce algınızı genişletebilirsiniz. Bunun için daha önce izlediğiniz filmleri veya dizileri İngilizce olarak izleyerek işe başlayın. Zaman geçtikçe hikayesinin hoşuna gideceğini düşündüklerinizi arama motoru içinde aratarak altyazısız olarak izleyin. Anlamadığınızı düşündüğünüz yerlerde Türkçe karşılıklarını araştırın. Öğrenme stilinize, İngilizce seviyenize ve kişisel ilgi alanlarınıza uygun olan videoları seçtiğinizde sıkılmadan İngilizce ’ye hakim olmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Dünyadaki gelişmeleri İngilizce takip edin

Televizyon haberlerini İngilizce izlemek ilk başta size zor görünebilir. Bunun nedeni haber spikerlerinin hızlı ve akıcı konuşmasıdır. Ancak her gün 10-15 dakika boyunca haber yayınlarını izlerseniz, kelime bilginizi ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Evde İngilizce olarak dinlediğiniz haberlerde sıklıkla aynı kelimeler ve cümleler tekrar edildiği için bu kelimeleri hatırlamanız kolay olacaktır. Hem ABD hem de İngiliz haber kanallarını internette ücretsiz olarak takip edebilirsiniz.

Hem ruhun hem de beynin gıdası müzik

Evde İngilizce müzik dinlemek belki de İngilizce öğrenmenin en keyifli ve en öğretici yoludur. Bunun için yapmanız gereken çok basit. İster rock ister rap ister pop olsun, sevdiğiniz tarzda İngilizce bir şarkı bulun ve sözlerini internette aratın. Arka fonda müzik çalarken siz evinizde rahat ve keyifli bir şekilde şarkıya eşlik edin. Bilmediğiniz kelimeleri sözlüklerden araştırabileceğiniz gibi şarkı sözlerinin çevirilerini de yine internette rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu sözleri küçük not kağıtlarına yazarak evinizin farklı köşelerine asabilirsiniz. Hatta yanlarına çizeceğiniz küçük resimler ile anlamlarını hatırlamanız daha da kolaylaşacaktır.

“Podcast” dinleyin

2000’li yıllarda hayatımıza giren podcast kavramı internet aracılığı ile erişebildiğimiz sesli kayıtlardır. Eskiden radyolarda dinlediğimiz sohbetler artık podcast olarak karşımıza çıkmakta. Radyo konuşmalarına çok benzer bir deneyim sunarlar. Günümüzde cep telefonu olan her bireyin erişebildiği podcastler aklınıza gelebilecek neredeyse her konuda olabilir. Yemek yaparken ya da bulaşık yıkarken bile evde İngilizce olarak dinleyeceğiniz podcastler ile günlük konuşma dilinizi geliştirebilirsiniz.

Bol bol İngilizce yazı yazın

Yazma çok yaratıcı ve rahatlatıcı bir aktivite olabilir. Evde İngilizce bir günlük tutmak ya da kendi kişisel İngilizce bloğunuzu yaratmak düzenli yazma alıştırması yapmanın en iyi yollarından biridir. İngilizce yazma, dilbilgisi becerilerinizi geliştirmenin yanı sıra İngilizceyi günlük konuşma dilinde kullanma yeteneğinizi de geliştirir. Her gün yazmaya fırsat bulamasanız bile haftada bir bile yazmak sizin gelişmenize büyük katkı sağlayacaktır. Her seferinde daha fazla cümle kurmaya çalışırsanız daha hızlı yazmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Başka ülkelerden arkadaşlar edinin

İngilizce tüm milletlerin ortak dili sayıldığı için farklı ülkelerden arkadaşlar edinerek de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İnternetteki sohbet odaları veya forumlara katılabilir veya bir mektup arkadaşı bularak evde İngilizce öğrenirken farklı kültürlerle de tanışabilirsiniz. Sosyal medya sayesinde dünyanın her yerinden arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak her zamankinden daha kolay.

Kendinizle konuşun

Evet yanlış duymadınız. Kendinizle konuşmak illa ki deli olduğun anlamına gelmez. Bir dili öğrenmenin bir yanı da onu daha yakından tanımak ve kendinize güveninizi arttırmaktır. Bir toplantı ya da bir sunum gibi büyük bir etkinlikten önce pratik yapmak gerekirse evde İngilizce uygulama yapmak her zaman yardımcı olur. Konuşmayı kafanızda veya aynanın önünde prova edebilirsiniz. Kendi sesinizi ya da videonuzu kaydedip İngilizceyi nasıl kullandığınızı görebilirsiniz.

Ücretsiz uzaktan eğitimlere katılın

Uyanın ve bilgisayarınızı açın. Artık üst seviye bir online eğitim İngilizce kursuna hazırsınız. Ücret kısmı için ise hiç endişelenmeyin çünkü uzman eğitmenler eşliğinde evde İngilizce öğrenmek pazartesi ve cuma günleri arası haftanın beş günü ücretsiz, cumartesi ve pazar günleri ücretli. Enstitü tarafından sunulan online eğitimler ile İngilizce A1 - A2 seviyesi ile başlayıp C1 - C2 seviyesine kadar geliştirebilirsiniz. Canlı derslerinizi evinizin konforunda takip edebilir, İngilizce ders notları ile kendinizi sınayabilirsiniz. Üstelik bu evde İngilizce konuşma serüveninin sonunda bir sertifika da sizi bekliyor.

Neden evde İngilizce öğreneyim?

Yoğun bir tempoya sahipseniz, ekonomik olarak yüksek kurs ücretlerini karşılayamıyorsanız ve evinizin konforunda kendinizi daha rahat hissediyorsanız evde İngilizce öğrenmek tam size göre.

Evde İngilizce öğrenmenin yolları nelerdir?

Kitap okuyarak, sesli kitaplar, podcastler, müzikler dinleyerek, İngilizce filmler, diziler, haberler izleyerek ve Enstitü'nün ücretsiz uzaktan eğitimlerine katılarak evde İngilizce öğrenmek artık çok kolay.

Enstitünün online İngilizce kursları hangi seviyedeki insanlar içindir?

Enstitü kapsamında A1 seviyesinden ileri seviye olan C2 seviyesine kadar her seviyede online kurslar mevcuttur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Adım İrem Elitez. 1984 doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği lisans bölümü mezunuyum. Yaklaşık 6 sene İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştım. Bu süre zarfında çeşitli projelerde yer aldım. Uluslararası dergilerde bilimsel makalelerim yayınlandı. Geçtiğimiz Haziran ayında da doktora derecemi aldım. Okumayı ve yeni yerler keşfetmeyi seven bir insanım. Bunun yanı sıra kendimi farklı yönlerden geliştirme çabasında olmuşumdur hep. Üretkenliğimi yansıtabileceğim bir iş olduğunu düşündüğüm blog yazarlığına merak saldım. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde online ücretsiz eğitimlere katıldım. Bu alanda gelişmek arzusundayım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!