AnasayfaBlogERP Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

ERP Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

27 Haziran 2021
ERP Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Kurumların iş akışlarının birbiri ile bütünleşik şekilde yürütülmesi amacıyla tasarlanmış olan ERP yazılım sistemleri kurumlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Peki, kurumların hangi ERP yazılımına ihtiyaç duyduğuna kim karar verir? ERP yazılımının kurulumu için kurumun iş süreç analizleri kim tarafından yapılır? Gibi soruların yanıtı ERP danışmanıdır. ERP (Enterprise Resource Planning / Kurumsal Kaynak Planlaması), şirketlerin teknoloji, hizmet ve insan kaynakları ile alakalı pek çok işlevi otomatikleştiren entegre uygulamaları kullanmasını sağlayan bir işletme süreçleri yönetimi yazılım programıdır. ERP danışmanı ise ERP yazılımını kullanmayı tercih eden şirketlere yazılım kurulumu esnasında, entegrasyon sürecinde ve kurum sonrasında yol gösteren kişilere verilen addır.

Yazımızda ERP danışmanı nedir? ERP Danışmanı ne iş yapar? Sorularına yanıt aradık.

ERP Danışmanı Nedir?

ERP danışmanı, ERP yazılımı kurulum sürecinde ve sonrasında yol gösteren kişidir. Müşterinin ERP yazılımı ile fikirlerini geliştirir, sisteme entegre eder ve kaynak planlama kararlarına yardımcı olur. ERP danışmanı, şirketin iş ihtiyaçları, çalışanların eğitimi, iş süreçleri ve çalışan iletişimi başta olmak üzere birçok alandaki yazılım ihtiyaçlarını değerlendiren kişidir. Şirketler tüm kaynaklarının kolayca ölçülebilmesini, kontrol edilebilmesini ve planlama yapılmasını ister. Bu sebeple uygulanması kolay, uygun maliyetli ve eksiksiz bir iş yönetim çözümü arayışında hareket eder.

Ancak işletmenin büyüklüğüne ve sistemine uygun iş çözümüne karar vermesi ve yeterli parametre ve kaynaklar bulması zorlaşabilir. İş yönetim çözümü olarak ERP sistemi kurmak isteyen bir şirketin tüm datası gözden geçirilir ve ihtiyaçları, istekleri doğru tespit edilir. Analiz aşamasından sonra karar ve aksiyona dönüştürülecek sonuçlar ortaya konur. Ardından hangi ERP sisteminin kurulacağına karar verilmesi süreci başlar. Şirket departmanları göz önünde bulundurulduğunda mali muhasebe, satın alma işlemleri, yönetim, müşteri ilişkileri ya da üretim gibi birçok departman bulunmaktadır.

Birbirinden farklı teknik detayları içeren departmanlarda süreçlerin tümüne hakim olmak zor olabilir. Bu noktada ERP yazılımının satın alma sürecinde olduğu kadar yazılım kurulum aşamasında da yol arkadaşlığı edecek bir danışmana olan ihtiyaç ta artar. ERP danışmanı olmak isteyen kişiler meslekle ilgili bilgileri edindikten sonra nasıl bir eğitim almaları gerektiğini de araştırır. Bu durum firmaların faaliyet gösterdikleri sektöre bağlı olarak değişiklik gösterir. İşletmeler adaylarda farklı lisans bölümlerinden mezuniyet kriteri aramaktadır.

ERP Danışmanı Ne İş Yapar?

ERP danışmanlarının en önemli rolü şirket birimlerinin yazılım ile entegrasyon sürecini izlemektir. Bunun yanında ERP danışmanlarının görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Microsoft Dynamics ERP’nin uygulanması ve eğitimi ile alakalı müşterilere yardımcı olmaları gerekir.

 • Uygulamaya entegre etmek için ilgili firma verilerini toplaması gerekir. Bunun için müşteri ile iletişime geçer.

 • Şirketin iş prosedürünü analiz eder ve ilgili otomasyon için uygun yazılımı tasarlar.

 • Kılavuz el kitapları, muhtemel problemler ve bunların çözüm yolları gibi konularla ilgili gerekli dokümanları oluşturur.

 • Müşterilerle süreci gözden geçirme ve uygulama yapılandırma toplantıları gerçekleştirir.

 • İşletmelerin metodolojisini ve yaklaşımını sürekli olarak geliştirmek için yaratıcı iş çözümleri tanımlar.

 • Mevcut ERP sistemini optimize etmek üzere yollar geliştirir.

 • İş yeri personeline kullanıcı eğitimi verir.

 • Müşteri bilgileri gizliliğine sadık kalmalıdır.

ERP Danışmanı Maaşları

Bir ERP danışmanı, sistemin bakım aşamasında ilgili olmalıdır. ERP yazılımı ile ilgili olan sorunların kaynağını tespit edebilmek için müşterilerle sürekli iletişim halinde olmalıdır. Bunun yanında ERP danışmanı sadece teknolojik yetenekleri ile sınırlı kalmaması gerekir. Mükemmel müşteri hizmetleri, sosyal beceriler ve topluluk önünde konuşma aynı zamanda liderlik becerileri gibi birçok alanda yetenek sahibi olmalıdır. Bu rolün geniş sorumluluğa sahip olması ve karmaşıklığı ile danışmanların çalışma programı değişiklik göstermektedir. Esnek çalışma saati gerektiren bir meslek dalıdır. ERP danışmanlığı, yazılımla ilgili acil bir durum ortaya çıkması halinde çoğu zaman çağrı vardiyasına hazır olmalıdır. Şehir dışı ya da yurt dışı projeleri için seyahat halinde olması gerekebilir. Bu durumda danışmanların maaşlarını etkileyen önemli unsurlardandır. Aynı zamanda şirketin özellikleri, kişinin tecrübesi ve sahip oluğu nitelikler de durumu etkiler.

 • İş hayatına yeni başlamış bir ERP danışmanı 4.200 TL maaş elde edebilmektedir.

 • Uzmanlık ve tecrübe ile ortalama 5.500 TL’ye kadar kazanç sağlayabilirler.

 • Bu alanda alınan en yüksek maaş ise 7.500 TL ye kadar çıkmaktadır.

ERP Danışmanı Nasıl Olunur?

Kurumlar ERP danışmanı olarak çalışmak isteyen kişilerden sektöre bağlı olarak farklı lisans eğitimleri arayışında olabilir. ERP Danışmanı pozisyonu için ideal olarak görülen adayın aynı anda birden fazla sistemi dengeleyebilen ve karmaşık sistemi anlayabilen teknik fikirli bir kişi olması beklenir. ERP sistemi sürekli gelişim gösterdiği için iş de sürekli değişiklik gösterir. Bu yüzden hızlı düşünen bir birey olmak oldukça önemlidir. Ek olarak bazı spesifik yeteneklere sahip olmaları beklenir. Bunlar;

 • Yazılım Yeteneği; ERP Danışmanı yazılım sorunlarının giderilmesi ve yazılımın yükseltilmesinden sorumlu olan kişidir. Bu sebeple ideal bir meslek mensubu bu yazılım bilgisine sahip olmalıdır. Yeni programlar eklendiğinde, kodlama bilgisi ile öğrenmeye hazır hale gelmelidir.

 • Problem Çözme Yeteneği; ERP danışmanı, ERP yazılımı ile ilgili tüm sorunları çözmek için her zaman hazır halde olmalıdır. Süreçte zaman kaybı yaşanmaması ve kullanıcıların memnuniyeti için yaratıcı düşünebilmeleri ve problemleri çözebilmeleri önemlidir.

 • Ekip çalışması ve liderlik becerisi göstermelidir; ERP danışmanı, şirketin her bir departmanını koordine etmesi gerekir. İhtiyaç ve isteklerin analizi için bilgi toplamalı ve toplantılarda liderlik rolünü üstlenmelidir. Proje süreçlerinin durduğu zamanlarda verimli ve etkili bir şekilde karar verebilmelidir. Kriz aşamalarında liderlik özelliği ön planda olmalı ve projeye yön vermelidir.

 • İletişim becerileri ve sunum becerileri göstermelidir; ERP danışmanı, yazılım süreci için yönetime plan sunmalı ve eğer sistem yükseltiye geçtiyse çalışanlara eğitim vermelidir. Aynı zamanda yazılım süreçleri hakkında bilgi akışının doğru yönlendirilmesi ve olası sorunlara çözüm üretebilmek için gelişmiş iletişim becerisi sergilemelidir.

ERP Danışmanı ERP Danışmanı nedir ERP Danışmanı ne iş yapar ERP Danışmanı maaşları ERP Danışmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.