AnasayfaBlogEndüstri Mühendislerinin Okuması Gereken 7 Kitap
Kişisel Gelişim

Endüstri Mühendislerinin Okuması Gereken 7 Kitap

09 Eylül 2021
Endüstri Mühendislerinin Okuması Gereken 7 Kitap

Kitaplar en iyi öğreticiler, bir kitap okumak; bir hayata dokunmak, bir hayatı yaşamaktır. Ders alır, tecrübe edersiniz, takdir eder, örnek alırsınız ve böylelikle gelişiminize katkıda bulunmuş olursunuz. Kitap okumak önemlidir, kitap seçmek daha da önemlidir. İşte size tavsiyelerimiz:

Endüstri Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar

Amaç - Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox

Amaç, endüstri mühendisleri için roman tadında okunacak çok önemli bir eser. Bir fabrikadaki üretim süreci ve buna ait sıkıntılarla çözüm yollarını teoriye boğmadan anlatan bir kitap. Amaç, kapanmak üzere olan bir fabrikanın müdürü olan Alex Rogo'nun hikâyesini konu alır. Zor günler geçiren bir fabrika için yapılan çalışmaların yanı sıra aile hayatını da dengelemeye çalışan fabrika müdürünün iş ve aile hayatındaki zorluklar üzerine şekillenir hikâye.

Endüstri mühendisi olan Alex Rogo için fabrikada işler hiç de iyiye gitmemektedir. Grup şirketin sahip olduğu fabrikaların neredeyse tamamı zarar etmektedir ve patronlar küçülme kararı açıklarlar. Başkan yardımcısı, Rogo’ya 3 ay süre tanır. Bu sürede işleri düzeltemez, fabrikayı kara geçiremezse bölümün kapatılacağınnı söyler. Alex, durumu kurtarmak için sürekli iyileştirme ve kısıtlar teorisi gibi iyileştirme metotlarını uygulamaya koyar.

Kitap Alex’in pozisyonu itibariyle yönetici bireyin amacının ne olması gerektiğini ve nasıl davranması gerektiğini göstermesi açısından bir rehber niteliğindedir. Alışılmış çalışma yöntemleri ve iş stratejilerinin zaman içerisinde etkisizleşebileceğini ve yeni metotların kullanılmasının önemini vurgular, üretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması gerekliliğini anlatır.

Ayrıca kendini fazlasıyla işe vererek ailesini ihmal eden Alex’in hikayesi üzerinden aile-iş arasındaki dengeli ilişkiyi kurabilmek konusuna vurgu yapar. İş ve ev hayatı arasında sıkışanlara yol gösterir niteliktedir.

Amaç, sürekli iyileştirme, kısıtlar teorisi gibi bazı prensipleri ve kriz yönetimi konularını başarılı şekilde aktarır.

Yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Eliyahu M. Goldratt, 200’den fazla üniversitede ders kitabı olarak okutulan bu kitabında, Kısıtlar Teorisi'ni ortaya atmıştır.

Kitabı, diğer iş dünyası kitaplarından ayıran şey, teknik konuları roman tarzı bir anlatım ile okuyuculara sunması ve böylelikle daha akıcı ve daha anlaşılır olmasıdır. Fabrika ortamının bir roman konusu olacağı pek düşünülemez belki ama bu kitap bunu çok iyi başarıyor.

Mesleğiniz ne olursa olsun bu kitabı okuyarak iş hayatınızda değişiklikler yapma gücü ve heyecanını yakalayabilirsiniz. Amaç, karmaşık konuları basit şekilde anlatan, detaylara boğmayan ve akıcı üslubuyla keyifle okunan bir başucu kitabı. Üretim müdürü Alex yerine kendinizi koyarak, kendinizi fabrikanın içinde bir endüstri mühendisi olarak hayal ederek okuyup yorumladığınızda Amaç size çok şey katacaktır.

Hız - Jeff Cox, Dee Jacob, Suzan Bergland

Amaç isimli kitabın devamı niteliğinde sayılabilecek bu kitap, 3 temel iyileştirme prensibini roman biçiminde aktarır; Yalın Düşünce, 6 Sigma ve Kısıtlar Teorisi. Bu prensipleri birleştirerek performans iyileştirmek üzerinde yoğunlaşan Hız, mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Bu 3 kavram tam olarak ne anlama gelir ve üretim sürecinde yaşanan kaosa nasıl düzen getirirler?

Amerikan donanmasının da aralarında olduğu birçok kuruma, teknolojik malzemeler üreten bir şirket başka bir şirket tarafından satın alınır. Ancak kısa süre içinde kalite sorunu, nakit ve stok sorunu gibi birçok problem ortaya çıkar. Müşteri şikayetleri gün geçtikçe artar ve durum giderek karmaşıklaşır.

Gerçek işletmelerden elde edilen bilgiler çerçevesinde yazılan Hız, üç ana iyileştirme disiplinini yine bir roman aracılığıyla aktarıyor. Karmaşık üretim sorunlarını basit bir dille kaleme alan bu roman sayesinde, üretimin temel ilkeleri ve birçok sanayi süreci hakkında önemli bilgiler kazanabilirsiniz.

İmalat ortamını, iş ve yaşam dengesini, iş arkadaşları ve iş teorilerini ele alan Hız, teknik konular içeren bir kitap olmakla birlikte edebi yönden de başarılı ve uzun yıllar başucu kitabınız olabilir.

Fil Olun - Steve Kaplan

Başarılı olmak istiyorsanız cesur olun. Steve Kaplan, iş dünyası, ekonomi & pazarlama, iletişim, medya, insan kaynakları gibi alanlarda eserler yazmıştır.

Yazar, şirketlerde farklı pozisyonlarda çalışan insanlar için başarı ve büyüme planlarını ve nasıl değişebileceğimizi anlatıyor. Büyümek isteyen girişimciler, satış profesyoneli, işletme sahibi veya yöneticiler için iş planı ortaya koyuyor. Büyümenin sadece istenen bir şey değil aynı zamanda bir gereklilik olduğu konusunda bizi ikna ediyor. “Büyümeme” durumunda işletmelerin son bulmalarının neredeyse kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Fil Olun, işinizin etkin şekilde büyümesi için gereken stratejilere odaklanıyor ve büyümeyi düşünmeye başlamadan önce, mevcut işin sağlam temellere sahip olması gerektiğini vurguluyor. Şimdi “Fil Olma” zamanı.

Yalın Düşünce - James P. Womack, Daniel T. Jones

Bu kitap, endüstri mühendisleri ve adaylarının kesinlikle okuması gereken harika bir kaynak. Womack, Japonların tüm dünyaya örnek teşkil eden Yalın Üretim ve Yalın Düşünce sistematiğini dünyaya tanıtmıştır.

Yalın Düşünce modeli, operasyon mükemmelliğini değere dayalı stratejilerle birleştirerek tüm sektörlerde sürekli büyümeyi sağlar. En büyük otomobil markalarından Toyota’nın üretim sistemi analizinden çıkarılan Yalın Model her düzeyde yöneticiye ışık tutabilir.

Yalın Düşünce şu soruları cevaplamaya yöneltir bizi:

  • Müşterinin gerçekten talep ettiği değer nedir?

  • Değer yaratan faaliyetler nelerdir?

  • Değer yaratmayanları nasıl tasfiye edersiniz?

  • İş akışını müşteriye göre nasıl düzenleyebilirsiniz?

  • İyileştirme döngüsünü nasıl harekete geçirirsiniz?

Bir yönetim felsefesi olarak Yalın Yönetim modelini anlamak ve tam anlamıyla uygulayabilmek için örnek olaylarla desteklenen bu kitap size çok şey katacaktır.

Toyota Tarzı - Jeffrey K. Liker

14 ilkeyle Toyota’nın üretim tarzından faydalanın. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Toyota dünya geneline dağılmış fabrikalarında imalat, ürün geliştirme ve süreç iyileştirme konularında çıtayı sürekli yükseltmesiyle bilinir. Pazar payını, kârlılığını sürekli artırırken hem kullanıcıların hem de iş dünyasının övgüsünü kazanır.

Toyota Üretim Sisteminin karmaşıklığını görebilme ve fırsatlarından faydalanma imkânı veren bu kitap, Toyota’nın ulaştığı üretim mükemmelliği sistemini açıklarken üç bölüm olarak sunuluyor:

Birinci bölümde yazar, Toyota’nın tarihini ve mevcut başarısını anlatıyor. Lexus ve Prius modellerinin geliştirilmesi sürecinde Toyota Tarzının nasıl uygulandığı görülüyor.

İkinci bölümde Toyota Tarzının iş ilkeleri anlatılıyor. Bu 14 temel ilke, genel olarak Toyota yönetiminin ve üretim sisteminin tekniklerini belirliyor.

Kitabın üçüncü bölümü, diğer kuruluşların Toyota tarzını nasıl uygulayabileceğini ve öğrenen yalın bir örgüt haline gelmek için neler yapabileceklerini ele alıyor. Özel bir bölüm de üretim yapmayan hizmet firmaları konusuna ayrılmış.

Profesör Liker, yirmi yıl süresince Toyota firmasını incelemiş, Amerika ve Japonya fabrikalarını defalarca ziyaret etmiş, firmanın yöneticileri ve çalışanlarıyla görüşmeler yapmıştır. Nihayetinde yalın üretim olarak bilinen sistemin temelini teşkil eden 14 ilkesiyi bütünsel bir şekilde ortaya koymuştur.

Toyota Ruhu - Taiichi Ohno

Bir endüstri mühendisi olarak kitaplığınızda olmasını isteyeceğiniz kitaplardan biri de bu kitap. Toyota üretim sisteminin doğuşunu ve geçtiği evreleri roman tarzında okuyucuya aktaran bir kitap.

Kitap, Toyota Sisteminin baş mimarı Taiichi Ohno tarafından yazılmış. Toyota üretim sisteminin gelişimini ve yaşadıkları zorlukları aktarıyor. İş yaşamında amacınızı gerçekleştirirken işinizden anlam çıkarmaya odaklanabileceğiniz yollar gösteriyor.

1900'lerden çıkış yolu olarak değerlendirilen Toyota Üretim Sistemi, Amerikan tarzı toplu üretim sisteminin karşıtıdır. Üretim ve satış kayıplarına neden olan "hep daha fazla" ve "hep daha hızlı" ideolojisinin tersini söyler. Dünya genelinde sayısız baskısı yapılan Toyota Ruhu, sistemi, mimarının kaleminden aktarıyor.

Dünya şirketler tarihindeki büyük başarı hikayelerinden biri olan Toyota Ruhu, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan olağanüstü yükselişine de ışık tutan tarihi bir kaynak olma özelliğine sahip.

İknanın Psikolojisi - Robert B. Cialdini

Endüstri mühendisleri teknik konularla birlikte insanları yönetmek, yönlendirmek konusunda da etkin olmalıdır. Çünkü endüstri mühendisi, makina ile insandan oluşan bütünleşik sistemler disipliniyle uğraşır. Bu yüzden hitabet, ikna kabiliyeti gibi beceriler önem taşır. Bu noktada Robert Cialdini‘nin kitabı, ikna psikolojisini etkileyici bir dille aktaran müthiş bir kaynak. Kişiliğinize katkı sağlayacak ve etkisinde kalacağınız bir eser.

Dünya çapında tanınan akademisyen Cialdini, kitabında ikna sürecinin birçok alanda önemli olduğunu vurgular.

  • Bir istek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?

  • Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?

  • Onayladığımız her şey için gerçekten ikna olur muyuz?

  • İknanın güç ile ilişkisi nasıldır?

  • Bir ürünün piyasada az bulunur olması, ikna sürecinde ne kadar etkilidir?

gibi soruların cevaplarını sorgulayan Cialdini, bunları okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor.

Yazarın laboratuvar deneyleri ile yaşam deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı bu kitap, dünya çapında yüzbinlerce okuyucuya ulaşmıştır.

İknanın Psikolojisi, hayatın her alanı için ikna olma ve ikna etme konularını açıklayan bir başvuru kitabı. Yazar, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, sosyal hayatta ve aşkta ikna kabiliyetine sahip olmanın yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor, teori ve pratik bilgileri bir arada veriyor.

Endüstri Mühendislerinin Okuması Gereken 7 Kitap Toyota Tarzı Toyota Ruhu İknanın Psikolojisi endüstri mühendislerinin okuması kitaplar
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mimarların Okuması Gereken 10 Kitap
Kişisel Gelişim

Mimarların Okuması Gereken 10 Kitap

26 Mart 2021
Annelerin Okuması Gereken 18 Kitap
Kişisel Gelişim

Annelerin Okuması Gereken 18 Kitap

02 Mart 2021
İletişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Film
Kişisel Gelişim

İletişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Film

03 Eylül 2021