AnasayfaBlogEkran Görüntüsü Alma Yöntemleri
Teknoloji

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

08 Ocak 2020
Bir battaniyenin üzerinde, siyah arka planlı ve altta beyaz metinli bir cep telefonunun yakın çekimi gösterilmektedir. Telefon ekranında beyaz bir çerçeve içinde parlak yeşil bir kare vardır ve görüntünün köşesinde siyah kenarlıklı beyaz bir daire görülmektedir. Cep telefonu, çeşitli farklı simgeler ve metinlerin görülebildiği geniş bir ekrana sahiptir. Ekranın yakın çekimi ile cihazın bir ekran görüntüsü gibi görünüyor. Telefonun üzerinde bulunduğu örtü açık renkte ve küçük desenlerle bezeli. Görüntünün kompozisyonu ve renkler öne çıkarak canlı ve ilginç bir fotoğraf oluşturuyor.
PlatformEkran Görüntüsü Alma YöntemiNotlar
WindowsWindows Logo Tuşu + Print ScreenGörüntü otomatik olarak Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir.
WindowsEkran Alıntısı AracıSeçtiğiniz kısmın ekran görüntüsünü alabilir ve istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.
WindowsWindows + Shift + SGörüntü otomatik olarak kaydedilmez, seçilen görüntüyü Paint, Word gibi bir programa yapıştırabilirsiniz.
WindowsAlt + Print ScreenGörüntü otomatik olarak kaydedilmez, seçilen görüntüyü Paint, Word gibi bir programa yapıştırabilirsiniz.
MacCmd (Command) + Shift +3Görüntü otomatik olarak masaüstüne kaydedilir.
MacCmd + Shift + 4Seçtiğiniz alanın ekran görüntüsünü alabilir ve otomatik olarak masaüstüne kaydedilir.
HuaweiSes Kısma ve Güç DüğmesiGörüntü otomatik olarak galeriye kaydedilir.
HuaweiKnuckle – Sense özelliğiBu özellik genellikle Huawei'nin yeni modellerinde bulunmaktadır.

Neredeyse her anımız internette geçiyor. Yeri geliyor sosyal medyada stalk yapıyoruz, fotoğraflar atıyoruz ya da birilerine like atıyoruz. Örneğin, yemek tariflerine bakıyoruz ve beğendiğimiz yemek tarifini not almak istiyoruz. Yemek tariflerini deftere not almaktansa artık günümüz teknoloji çağında ekran görüntüsü alma gibi daha basit ve pratik yöntemlerden yararlanabiliriz. Bir başka örnek, sunumumuzun olduğunu düşünelim. Sunumumuzda istatistiksel verilere ihtiyaç duyabiliriz.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda bir sitede istediğimiz istatistiksel veriyi bulduğumuzda hangi kaynaktan bulduğumuza dair o bölümün ve verinin ekran görüntüsünü alabilir, sunumumuza ekleyebiliriz.

Bize zaman kazandıran ekran görüntüsü alma yöntemleri masaüstünde ve mobil kullanımda farklılık gösteriyor. Bilgisayardaki Windows ve Mac işletim sistemi ve Huawei, Samsung akıllı telefon modellerinde nasıl uygulayabiliriz, bu yöntemlerin hangisi en pratiktir ya da ekran görüntüsünü almak için herhangi bir programa ihtiyaç duyulur mu sorularının cevapları yazının devamında. Bu platformlarda ekran görüntüsü alma yöntemleri nelerdir, nasıl uygulanır gelin birlikte göz atalım.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma Windows ve Mac işletim sistemlerine göre farklılık gösteriyor. Eğer Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız var ise bu yöntemler çok sayıda olabiliyor. Windows sistemli bilgisayarınızda ekran görüntüsü almak için yöntemler şunlardır:

1-Windows Logo Tuşu + Print Screen: Bu iki tuşa birlikte bastığınızda bilgisayarınız ekran görüntüsü almak istediğiniz bölümün görüntüsünü alıyor ve aldığı görüntüyü de bilgisayarınız ekran görüntüleri klasörüne otomatik olarak kaydediyor. Ekran Görüntüleri klasörüne ulaşabilmek için Belgeler / Resimler / Ekran Görüntüleri adımlarını izleyebilir ya da Başlat butonunun yanındaki arama butonuna ekran görüntüleri yazarak klasöre ulaşabilirsiniz.

2-Ekran Alıntısı Aracı: Ekran alıntısı aracına ulaşmak için klavyenizdeki Windows tuşuna basın ve arama kısmına “Ekran Alıntısı Aracı” yazın. Arama butonuna yazdıktan sonra uygulama önünüze gelecektir. Aracı açtıktan sonra yeni sürüme sahipseniz “Yeni” seçeneğinin yanındaki oka tıklayın. Karşınıza gelen seçeneklerden serbest biçimli, kare, dörtgen ekran alma yöntemlerinden birini seçin ve ekranınızda görüntü almak istediğiniz kısmı seçin. Ekran görüntüsünü yakaladıktan sonra “Ekran Alıntısını Kaydet” seçeneğine tıklayın ve farklı kaydet bölümünden görüntüyü nereye kaydedeceğinizi, görüntü dosyasının ismini belirtin ve “Kaydet” seçeneğini tıklayın. Böylece görüntü, belirttiğiniz yere kaydedilmiş olacaktır.

3-Windows + Shift + S: Ekran Alıntısı Aracı’nın yaptığı işlevi klavye kısa yollarından bu şekilde yapıyorsunuz. Yani bu kısa yol ile de sadece seçtiğiniz kısmın ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz. Fakat bu işlem sonrasında aldığınız ekran görüntüsü otomatik olarak kaydedilmeyecektir. Bilgisayarınıza kaydetmek için Paint, Word veya başka bir programı açıp mouse’unuz ile sağ tıklayıp “Yapıştır” ı seçerek ya da klavye kısa yollarından “CTRL+V” tuşlarına aynı anda basarak da resmi programa yapıştırabilirsiniz. Daha sonra program üzerinden yine “Kaydet” diyerek görüntüyü istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

4-Alt + Print Screen: Windows işletim sistemine ait son yöntemden bir tanesi de bu. Bu tuş kombinasyonuna aynı anda bastığınız zaman ekran görüntüsü alınır ancak otomatik olarak kaydedilmez. Aynı şekilde Paint ya da diğer görsel programları üzerinden görüntü kaydetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma yöntemleri içerisinden sizin en en kolay olanını kullanabilirsiniz. Mac işletim sistemli bilgisayarlarda ekran görüntüsü nasıl alınabiliyor dediğimizde onun için de kolay ve pratik yöntemler bulunuyor.

Cmd (Command) + Shift +3: Mac işletim sistemli bilgisayarınızın klavyesinden bu tuşlara aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü otomatik olarak masaüstüne kaydedilmiş oluyor. Windows’a göre daha pratik. Çünkü kaydetmek için ekstra bir yer belirlemiyorsunuz. Görüntü direkt olarak masaüstüne geliyor.

Cmd + Shift + 4: Bu tuşlara birlikte bastığınızda hem ekran görüntüsünü alabiliyor hem de aldığınız görüntüyü kırpabiliyorsunuz. Kırpma imleci etrafına ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı getiriyorsunuz. Seçtiğiniz alanda kalan bölümün görüntüsü bu şekilde masaüstüne otomatik olarak kaydediliyor.

Huawei Ekran Görüntüsü Alma

Huawei akıllı telefonlarında da her telefondaki gibi ses kısma ve güç düğmesi kombinasyonuyla ekran görüntüsü alınabildiği gibi ekran görüntüsü almak için başka yöntemler de bulunuyor. Bu tuş kombinasyonlarına aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü alınıyor ve görüntü direk bildirimlere ya da galeriye ulaşıyor. Ekran fotoğrafı aldığınız görüntülere ulaşmak için galeri kısmından Screenshots dosyasına gidebilirsiniz.

Özellikle Huawei’nin yeni modellerinde bulunan Knuckle – Sense özelliği ekran görüntüsü almak için değişik bir yöntem. Knuckle – Sense özelliğini aktif etmek için Huawei telefonlarından Ayarlar > Akıllı Yardım > Daha Fazla > Akıllı Ekran Yakalama seçeneklerini takip edip bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. Daha sonra ekranın tümünün görüntüsünü almak istiyorsanız parmağınızın eklem yeri ile telefon ekranına iki kez dokunun. Eğer belli bir alanın görüntüsün alacaksanız parmağınızın eklem yeriyle görüntüsünü almak istediğiniz bölgenin çevresini daire, kare ya da dikdörtgen şeklinde seçin.

Huawei akıllı telefonları ile ekran görüntüsü alırken bildirim çubuğundan da yararlanabilirsiniz. Şöyle ki, ekran görüntüsü almak istediğiniz sayfaya gittiğinizde parmağınızı yukarıdan aşağı kaydırarak bildirim çubuğunu açın. Daha sonra bildirim çubuğundan ekran görüntüsü alma simgesini seçin. Akabinde karşınıza ekran görüntüsü alma efekti gelecektir. Bu efekt çıktığında ekran görüntüsü alınmış demektir. Ekran görüntüsü aldığınız zaman görüntüye ulaşmak için bildirim çubuğuna tıklayabilir ya da telefonunuzun galeri kısmını da tercih edebilirsiniz.

Samsung Ekran Görüntüsü Alma

Samsung yeni model telefonlarında eski modellerdeki gibi güç ve ses kısma düğmelerine aynı anda basarak ekran görüntüsü alamıyorsunuz. Çünkü artık yeni Samsung telefonlarında home tuşu yer almıyor. Eğer yeni model Samsung telefonlarına sahipseniz ekran görüntüsü almak için ses kısma ve güç düğmelerine birlikte basarak görüntüyü kaydedebilirsiniz. Eski modellerde ise güç ve menü düğmelerine bastığınızda deklanşör sesini duyduktan sonra tuşlardan ellerinizi çektiğinizde ekran resmi alınmış olacaktır.

Samsung akıllı telefonlarında ekran görüntüsü almak için bir diğer yöntem ise bir elimizle telefonu tutarken diğer elimizin avuç içi ile ekranın üzerinden geçmektir. Ancak bu yöntemi aktif hale getirmek için öncelikle telefonunuzdan Ayarlar’ı seçmeniz gerekiyor. Ayarlar seçeneğinden “Hareketler ve İşaretler” i seçiyorsunuz. Daha sonra “ Ekranı yakalamak için avuç içlerinizle kaydırın. “ özelliğini aktif ediyorsunuz. Böylelikle telefonunuzdan ekran görüntüsünü almış oluyorsunuz. Bu yöntemlerle bütün ekranın görüntüsünü almış olsanız dahi istediğiniz kısmı görüntünün kalanından kırpabilirsiniz.

Her Samsung modelinde olmasa da Samsung ekran görüntüsü alma için bir yöntem daha bulunuyor. O yöntemle de aynı şekilde Huawei akıllı telefonlarında ekran görüntüsü alırken bildirim çubuğunu kaydırmanız gibi. Samsung’ta da aynı şekilde bildirim çubuğundan “Ekran Görüntüsü” yazan yere tıkladığınızda ekran görüntüsü almış oluyorsunuz. Teknoloji bizler için büyük bir kolaylık sunuyor. Tabii ki teknolojinin sağladığı kolaylıklardan da bu ölçüde yararlanmak gerekiyor. Ekran görüntüsü alma yöntemleri de teknolojinin bilgiye ulaşmak için kullanabileceğimiz avantajları arasında yer alıyor.

Windows, Windows Logo Tuşu + Print Screen, Görüntü otomatik olarak Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir, Windows, Ekran Alıntısı Aracı, Seçtiğiniz kısmın ekran görüntüsünü alabilir ve istediğiniz yere kaydedebilirsiniz, Windows, Windows + Shift + S, Görüntü otomatik olarak kaydedilmez, seçilen görüntüyü Paint, Word gibi bir programa yapıştırabilirsiniz, Windows, Alt + Print Screen, Görüntü otomatik olarak kaydedilmez, seçilen görüntüyü Paint, Word gibi bir programa yapıştırabilirsiniz, Mac, Cmd (Command) + Shift +3, Görüntü otomatik olarak masaüstüne kaydedilir, Mac, Cmd + Shift + 4, Seçtiğiniz alanın ekran görüntüsünü alabilir ve otomatik olarak masaüstüne kaydedilir, Huawei, Ses Kısma ve Güç Düğmesi, Görüntü otomatik olarak galeriye kaydedilir, Huawei, Knuckle – Sense özelliği, Bu özellik genellikle Huawei'nin yeni modellerinde bulunmaktadır
ekran görüntüsü alma yöntemleri ekran görüntüsü alma samsung ekran görüntüsü alma samsung akıllı telefonları huawei ekran görüntüsü alma huawei akıllı telefonları bilgisayarda ekran görüntüsü alma 
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gözlüklü ve beyaz gömlekli bir kadın elinde modern bir cep telefonu tutuyor. Gözleri telefonun ekranına odaklanmıştır ve sol üst köşede siyah zemin üzerinde beyaz bir 'o' harfi vardır. Sarı saçları ve boynunda ışıltılı taşlı bir kolyesi var. Gözlükleri yüzünü çerçeveliyor ve uzun tırnakları açık pembeye boyanmış. İfadesi nötr ve düşünceli olduğunu gösteriyor. Görüntüdeki tek ışık kaynağı olan telefon yüzünü aydınlatıyor.
Teknoloji

Ekran Videosu Alma Yöntemleri

14 Ocak 2020
Bir kişi ellerinde beyaz bir sonsuzluk sembolü tutmaktadır. Sembol izleyiciye dönüktür ve kişinin avuç içleri dışa dönüktür. Kişinin elleri birbirine oldukça yakın ve sembol görüntüdeki görünür alanın çoğunu kaplıyor. Sembol, ortasında sonsuzluk işareti bulunan birbirine kenetlenmiş iki daireden oluşuyor. Kişinin elleri hafifçe bulanıklaştırılmış ve sembol, izleyicinin detayları net bir şekilde görmesini sağlayacak şekilde odaklanmış. Kişinin teni sıcak bir tona sahiptir ve arka plan odak dışıdır.
Nasıl Yapılır?

Klavyede Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

10 Kasım 2020
Kadrajın ortasında kollarını havaya kaldırmış bir kadın durmaktadır. Beyaz bir tişört, soluk mavi bir kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Saçları kısa kesilmiş ve açık kahverengi renkte. Yüzü kameraya dönük ve dudaklarında hafif bir gülümseme var. Doğrudan kameraya bakarken gözleri geniş ve duygu dolu. Bir sevinç ya da kutlama anında kollarını gökyüzüne doğru kaldırmış gibi görünüyor. Arka planda ağaçların olduğu çimenlik bir alanda duruyor ve güneş pırıl pırıl parlıyor.
Popüler Yazılar

Herkesin Bilmesi Gereken Görgü Kuralları

25 Ağustos 2021
Bu görüntü yeşil bir bitki üzerine yerleştirilmiş bir logoyu göstermektedir. Logo, mavi ve siyah renklerden oluşan bir kare gibi görünmektedir. Ortasında beyaz bir L harfi yer alıyor. Arka plan hafifçe odak dışı ve sol üst köşede sarı bir nesne görülebiliyor. Ön plandaki bitki küçük, beyaz çiçeklerle doludur. Logo bitkinin ortasına yerleştirilmiş ve büyük yapraklarla çevrelenmiştir. Görsel canlı, yeşil bir renk düzenine ve açık ve koyu öğeler arasında güçlü bir kontrasta sahip. Fotoğraf genel olarak doğadaki eşsiz bir anı yakalıyor.
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bu, selfie çeken genç bir adamın görüntüsüdür. Kollarını açmış, açık renkli bir duvarın önünde durmaktadır. Beyaz bir tişört, mavi kot pantolon ve bir çift spor ayakkabı giymektedir. Sağ elinde bir cep telefonu var ve kendi fotoğrafını çekmek için telefonu havaya kaldırıyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve gözleri konsantrasyonla kapalı. Koyu renk saçları düzgünce bir tarafa taranmış. Hayatının bir anını yakalarken rahat ve mutlu görünüyor.Kemal Kaluç
1060411
Bu görüntü bir grafiğin yakın çekimidir. Siyah beyaz ekranlı beyaz bir dizüstü bilgisayarda görüntülenmektedir. Sağ üst köşede siyah metinli dikdörtgen siyah beyaz bir işaret görülmektedir. Grafik, her birinde bir sayı ve yazı tipi bulunan birkaç paralel çizgiden oluşmaktadır. Sayılar ve yazı tipi beyaz zemin üzerine siyah elle yazılmıştır. Grafik beyaz bir arka plan üzerinde görüntüleniyor ve metin net bir şekilde görülebiliyor. Bu görüntü ekran görüntüsü, metin, sayı, yazı tipi, paralel çizgiler, el yazısı ve belge için harika bir örnektir.
5
(8)

Makro Eğitimi

46 Konu12 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
975537
Bir kişi açık havada ayakta durmakta ve üzerinde beyaz bir harf bulunan mavi bir trafik levhası tutmaktadır. Tabela parlak elektrik mavisi renginde ve dikdörtgen şeklindedir. Kişi açık renkli bir gömlek ve koyu renkli bir kot pantolon giymekte ve doğrudan tabelaya bakmaktadır. Tabela, üzerinde beyaz 'P' harfi bulunan bir dur levhası gibi görünmektedir. Kişi, arka planda bulut ya da bina görünmeyen masmavi bir gökyüzünün önünde durmaktadır.
Siyah bir tişört giyen kalın bıyıklı sakallı bir adam beyaz bir arka plan üzerinde duruyor. Yüzündeki saçlar koyu renk ve düzgünce kesilmiş, bakışları uzaklara odaklanmış. Geniş bir alnı, uzun bir burnu ve ince dudakları var. Gözleri koyu kahverengi ve güçlü bir çene hattına sahip. Kalın siyah saçları kısa, düz bir kesimle şekillendirilmiştir. Kollarını önünde kavuşturmuştur ve kendinden emin bir duruşu vardır. Temiz tıraşlıdır ve erkeksi bir duruşu vardır.Ekrem Sözen
1008411
Bu görselde ileri Excel eğitimi için dizüstü bilgisayar kullanan bir kişi yer almaktadır. Dizüstü bilgisayar açık ve kullanıcı klavyede yazıyor, bu da kursa aktif olarak katıldığını gösteriyor. Arka planda, öğrenme atmosferine katkıda bulunan siyah metinli bir tabela ve ahşap bir yüzey üzerinde bir tabak antep fıstığı görülebiliyor. Ayrıca, muhtemelen kurs sırasında içilen bir fincan kahvenin yakın çekimi ve rahatlatıcı ve konforlu bir ortam yaratan bir bitkinin yakın çekimi de bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayar ekranında, kullanıcının aktif olarak verileri analiz ettiğini gösteren bir grafik görülebiliyor. Tüm bunlar bir araya gelerek bu ileri düzey Excel eğitim kursu için ideal bir öğrenme ortamı oluşturuyor.
4.9
(302)

İleri Excel Eğitimi

25 Konu4 Saat