AnasayfaBlogE-ticarette Başarının Sırrı Nedir?
Video

E-ticarette Başarının Sırrı Nedir?

02 Haziran 2021
E-ticarette Başarının Sırrı Nedir?

E-ticaret ve Dijital Pazarlama Uzmanı Sedat Ateş; firmaların e-ticaret biriminde kariyer yapmak isteyenler için tüyolar verdi. 

Sedat Ateş Kimdir?

E-ticaret sektöründeki 14. Yılım. Selçuk Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında yüksek lisans bitirdim. 200 bin öğrencim oldu. Öğrenmenin öğrencisiyim. 

E-ticaret sektörleri içerisinde sizin de favoriniz olan ya da yakından takip ettiğiniz markalar/şirketler hangileri?

Pazaryerlerinde Trendyol ve Hepsi Burada’yı takip ediyorum. Perakende tarafında takip ettiğim yerler var. Teknosa ve Flo pazar yeri oluyor. Aynı şekilde LCW Pazar yeri olmaya karar verdi. Ne kadar farklı sektörden e-ticaret takip ederseniz algı o kadar açılıyor. 

E-ticaret için hedefler neler olmalı?

Parça parça öğrenin ve öğrenme için kendinize mutlaka zaman verin. E’siz ticaret halinden bahsedelim. Burada bir ticaret var. Alıcı ile satıcının buluştuğu yazılım var. Perakende disiplinine sahip markaların e-ticaret yolculuğu son sürat devam ediyor. Sıfırdan kuruluş yapan herkese tavsiyem kıyaslamayı yapın. Rakiplerinizi iyi analiz edin ve kıyaslama yapın. Sosyal medya sorulara cevap veriyor mu? Ürünler kaç güne ulaşıyor? Bu işi iyi yapanlar neden iyi yapıyor? Bu soruların cevapları zamanla başarıyı getirecek. 

E-ticaret sektör olarak algılanıyor mu?

E-ticaretin sektör olarak algılanması; net olarak e-ticaret müdürlük ve direktörlük seviyesinde firmalar içerisinde yer buluyor. Parekende içindeki payına bakmak lazım. Ticaret bakanlığının paylaştığı rakama göre %19. Bu bile e-ticaretin nereye geldiğini gösteriyor.

E-ticaret eğitimine kimler katılmalı, neler öğrenecekler?

Eğitimle ilgili birinci söyleyeceğim, pahalıya öğrenmeyin. 6 ay, 8 ay gibi zaman kaybediyorsunuz. Bu zamanı kaybetmemek için, tecrübelerimi de katarak ders veriyorum. Türkiye’nin önemli e-ticaret uzmanlarını da konuk alarak ilerliyoruz. Sıfır noktasından, en ileri seviyede panel kullanımından, A’den Z’ye sürecin tamamını 55-60 saatlik programla anlatıyoruz. En önemli fark yayınların canlı ders olması. Bu saatlerin birbirinden farklı konuların işlenmesi. 

An itibariyle gördüğümüz 40’ın üzerinde şirket çıkarmışız bu eğitimden. Benim bilmediğim şirketler olduğunu da tahmin ediyorum. 

E-ticaret uzmanı olmak için nereden başlamak gerekir? Bir e-ticaret uzmanının üzerine düşen sorumluluklar nelerdir?

Uzmanlık dediğimiz konunun kazanılabilmesi bu işe çok fazla saatin harcanmasıyla alakalı. Kariyer yolculuğundaki kişilere tavsiyem; bu uzman doğrudan patronlara ya da yönetim kurullarına bağlı çalışıyor. Sıfır noktasındasın açık kaynak kodlu bir sürü yazılım var. Sıfırdan e-ticaret sitesi kuruyormuş gibi, ücretsiz demo edinebiliyorsunuz. E-ticaret yazılımlarını detaylı inceleyin. 

Pazar yerlerinde kendinize panel açabilmeniz için vergi mükellefi olmalısınız. Panellere mutlaka bakın. Fotoğraflar nasıl eklenir, sepet sayfası nasıl oluşturuyor? Deneyim çok önemli, kullanmak lazım bu panelleri.

Firmalarda e-ticaret uzmanı olabilmek için neler yapmak gerekiyor? Adaylar hangi konularda kendilerini geliştirmeleri ayrıcalık kazanmalarını sağlayabilir?

Mili Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafında bu uzmanlık yok. Özel vakıf üniversitelerinde ve kurumlarda ara dersler var. Yeni yeni gelişmeler var. Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Dairesi kurdu. Dijital pazarlama ve içerik yazarlığı gibi meslekler bakir bir alan. Mutlaka bu bileziği takın, geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. 

Sizce bu mesleğin bir ömrü var mı? Gelecekte yerini alacak farklı yeni meslekler çıkar mı?

Amerika’da bunula ilgili bir program katıldım. E-ticaretin bir üstü nedir kısmıyla ilgili deneyim yaşadık. Bunun bir ötesi taktığınız gözlükle ayakkabıyı seçiyorsunuz, ayakkabının ayağınızda nasıl olacağını görüyorsunuz. Bu iş buraya gidiyor. Akıllı ev asistanlarıyla, yapay makinalarla böyle bir alana doğru gidiyor. Yıllar boyu öğrendiğimizin ilerisine gidecek. 

Dijital pazarlama veya e-ticaret alanında kariyer süreci nasıl ilerliyor?

Mesleğin sonu çok değerli bir pazar yerinin pazarlama müdürü mesleği bırakmış ve kendi danışmanlık firmasını kurmuş. Bu meslek yurt dışına çıkmanın da önünü açıyor. Bu mesleğin sertifikasına sahip olmak mesleğin o ülkede doğrudan gidebilmesine sebep oluyormuş. Macaristan’dan, Yunanistan’dan davet aldım. Dublin geçmişim var. Alan o kadar geniş ki yetişmiş uzman gücü bulamıyoruz. Sektör orantısız büyüdü. İş konusunda şansı daha yüksek.

Enstitüde 3 eğitiminiz var. Şöyle bir sıralama yapsanız katılımcılar hangi sırayla bu eğitimlere kayıt olmalılar? 

E-ticareti ayırmak istiyorum. Sosyal medya meslek olarak gözükmüyordu birkaç yıl öncesine kadar. Sosyal medya pazarlama birimleri ve şirket yönetimleri için olmazsa olmaz. Dijital pazarlama eğitimini birinci sıraya yazarım. Sosyal medya uzmanlığı eğitimini ikinci sıraya yazarım. Hepsinin birbiriyle yürüyen ikiz üçüz kardeş olduğunu düşünüyorum. Sevdiğiniz ilgi duyduğunuz alanda çok iyi uzman olun ve aranan olun. E-ticaret kesinlikle öğrenilmesi gereken lokomotif. 

Ziyaretçiyi müşteriye çevirmek için nasıl yöntemler kullanılabilir?

İstatistikler kısmında 2020 yılının e-ticaret karnesi yayınlandı. Alışverişin mobil aplikasyonlar üzerinden yapıldığını gördük. E-ticaret sitelerinin ziyaretleri mobilden yapılıyor. Görsellerinizi mutlaka mobile de uyarlayın. Yazılım seçerken mobil duyarlı yazılım seçmek önemli. Ölçemediğiniz veriyi yönetmezsiniz. Dönüşümleri arttırmanın yolu her zaman fiyat yapmak değildir. Müşteriye kendiniz hatırlatın, kişiselleştirin. Mobil tarafa dikkat etmek çok önemli, mobili atladığınız an bu işte başarılı olamazsınız. Perakendenin mail sistemlerine üye olun. AVM internet sitesine girin markalara bakın. Nasıl iletişim planları yapıyorlar, nasıl kampanyalar yapıyorlar takip edin.

E-ticaret alanında yeni başlayacak olanlara önerileriniz nelerdir?

Her şeyi öğrenmeye çalışmak hiçbir şeyi öğrenmemeye sebebiyet veriyor. Felsefeniz neyse sınırınız bunu görün. Öğrenmenin öğrencisi olun. Bol makale okuması, bol araştırma sizi güncel tutar, dinamik tutar. Kartopu gibi büyüsün bilgi.

e-ticaret
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259