AnasayfaBlogDrone Pilotu Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Drone Pilotu Nedir? Ne İş Yapar?

03 Haziran 2021
Drone Pilotu

Drone; insansız hava aracı, iha, anlamında kullanılan yeni nesil bir kelimedir. En basit tanımıyla yerden kumandalı hava aracı anlamına gelir. Uçuş mekanizmasına sahip bu yönetilebilir akıllı cihazların hepsi için genel bir tabir olarak drone, kelimesinin kullanıldığını söylemek mümkün. Bu araçları kullanma lisansına sahip olan ve mesleki amaçla kullanan kişiler ise drone pilotu olarak adlandırılıyor. Peki, bu dronlar tam olarak ne işe yarar? Uzaktan kumanda edebildiğiniz bir tür uçak olan bu cihazlar, üzerine kamera yerleştirilerek ulaşılması güç birçok açıdan görüntü alınmasını sağlar. Elde ettiği sonuçlar, kullanıldığı sektöre entegre edilerek kullanılır ve bu sayede zaman, mekan gibi konularda iş kolaylığı sağlar.

Kullanım amaçlarına göre drone için kabaca bir sınıflama yapmak gerekirse ticari, spor, askeri ve hobi olarak dört başlık altında toplayabiliriz. Droneların çıkış noktası askeri alan olsa da bugün birçok alanda kullanımı başlamış ve gerçekleştirilen inovasyonlar neticesinde çeşitli drone hizmetlerinin önü açılmıştır. Bu alanlara en güzel örneklerden biri de kargo hizmetleridir. Amazon firmasının 2016 yılında, Prime Air hizmeti ile gerçekleştirdiği ilk drone kargo teslimatı ile bu alanda ezber bozan bir inovasyon yaşanmıştır. Yaptığım araştırmalara göre dünya çapında 300’den fazla işkolunda drone kullanımı mevcut ve bu sayı zaman geçtikçe artmaya devam ediyor. Yaygın şekilde drone kullanılan alanlar ise şöyle; fotoğraf ve video çekimleri, askeri alan, düğün fotoğrafçılığı, tarım sektörü, ulaşılamayan bölgelerin haritalanması, enerji hatlarının izlenmesi, yangın kurtarma, köprü yapımı, arama kurtarma çalışmaları, tarım alanlarının ilaçlanması, yük taşıma gibi.

Drone Pilotu Nedir?

Drone ya da diğer adıyla insansız hava araçlarını, belirli bir iş kolunu icra etmek için kullanan kişiler; drone pilotu olarak nitelendirilir. Son yüzyılın yeni nesil meslekleri içinde drone pilotluğu; öne çıkmayı başaran ve ilgi odağı haline gelen bir meslektir. Kimileri için drone uçurmak basit bir eğlence ya da hobi olarak görülebilir. Oysa iş dünyası açısından bakıldığında durum bundan fazlasıdır. Drone kullanmak, belirli bir yetkinlik düzeyi ve eğitim gerektirir. Yetkinlik düzeyinin geliştirilmesi için deneyim kazanma çalışmaları önemlidir. Bu nedenle drone pilotlarının kendilerini süreklilik arz eden bir tempoyla geliştirmesi gereklidir. Yeniliklere fazlasıyla açık olan bu alanda tecrübe kazanmak mesleki başarı açısından önemi büyüktür.

Drone pilotu;

  • Drone bakım ve onarımı için gerekli işlemleri bilen ve bunların zamanını takip eden

  • Uçuş dinamikleri üzerine yetkin olan ve gelişim sağlayacak faaliyetlerde bulunan

  • Drone parçalarını bilen ve düzenli olarak kontrolünü gerçekleştiren

  • Gerekli eğitimleri tamamlayarak drone ehliyetine sahip olan

  • Ve drone kullanımını seçtiği iş kolunda ticari amaçla yetkin düzeyde gerçekleştiren kişidir.

Drone Pilotu Ne İş Yapar?

Drone pilotu olmasa da 500 gram ve üzerinde drone sahibi olan her kullanıcının öncelikli işi, drone kullanımı konusunda bilinçli olmaktır. Drone kullanıcısı her şeyden önce bir yasaya tabi olduğunun farkında olarak hareket eder. Drone’ların çevredeki insanlar açısından bir tehdit oluşturabileceğini öngörerek insan ve yapılardan uzak uçurulması gerektiğini bilir.

Drone uçurmadan önce, hazırlık ve kontrollerini yapar. Her alanda ve her istediğinde uçuş yapamayacağının farkındadır ve bu konudaki mevzuata hakimdir. Gereken bölgeler için uçuş izinlerinin, yetkili yerlerden nasıl alacağını bilir. Ayrıca mevcut hava şartlarına uyum sağlayacak kabiliyette kendini geliştirir. Aksi halde işlerinin hava şartları nedeniyle sıklıkla sekteye uğrayabileceğinin ve beklenmedik olumsuzluklar yaşayabileceğinin farkındadır. Tüm bunların yanında bir drone pilotu, hangi iş kolunda drone kullanımı gerçekleştirecekse o alana dair gerekli bilgiler için de teorik ve pratik olarak kendini geliştirir.

Drone Pilotu Maaşları

Dünya çapındaki kullanım alanlarına kıyasla ülke olarak henüz kısıtlı bir alanda drone kullanımı gerçekleştiriyoruz. İnternetteki bilgilere göre yaklaşık olarak 15 alanda drone kullandığımız belirlenmiş ama bu sayının giderek artacağı da bir gerçek. Ülkemizde, drone pilotu eksikliği yaşanmaya başladığı göz önüne alındığında, bu alanda hızla yol kat etmeye devam ettiğimiz apaçık ortada.

İnternetten ulaştığım kaynaklara göre bu meslek için aylık olarak ortalama 5 ila 15 TL arasında kazanç mümkün. Tabii bunun yanında aylık 40 bin TL gibi kazanç sağlanabileceği iddiaları da var. Drone pilotu maaşı dendiğinde; sabit bir ücret ibaresine ulaşılamamasının elbette geçerli sebepleri var. Örneğin, drone kullanımının hangi iş sektöründe yapıldığı, kişinin drone kullanma kabiliyeti, piyasa rekabeti gibi birçok faktör bu alandaki kazancı etkiliyor. Ayrıca insanlar var olan mesleklerine katkı sağlamak için de drone pilotu olmak istiyor. Çünkü bu daha fazla para anlamına geliyor. Mesela drone kullanabilen bir kameraman normal bir kameramandan daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Net olarak drone pilotu maaşından bahsedemesek de net olarak söylenecek bir şey var, o da; ileri seviyede drone kullanıcıları için kazanç getirisinin yüksek miktarlara ulaşabileceği.

Drone pilotluğu doğrudan ve dolaylı şekilde istihdamlar yarattığı için kazanç durumu değişkenlik göstermeye devam edecek. Şimdilik, havadan görüntüleme yapılarak elde edilen görüntülerin analiz edilerek kullanılabildiği sektörler, drone pilotu için yaygın arayıştalar. Fakat artık kamu kurumlarında da sürekli meslek elemanı olarak da drone pilotu arayışları başladı. Yaptığım araştırmalara göre kamuda drone pilotu istihdam adımının ilk olarak; Konya Kulu Belediyesi’nin drone pilotluğu kadrosuna işçi alımı duyurusuyla başladığını söyleyebiliriz. Bu kadrolu alımlar arttıkça en azından bazı kurumlar için sabit drone pilotu maaşlardan konuşmak da mümkün olabilir.

Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Drone kullanımı, kesinlikle uzmanlık gerektiren bir eylem. Bu nedenle eğer drone pilotu olmak gibi bir düşünceniz varsa belirli bir eğitimden geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 2016 yılında ülkemizde insansız hava araçları mevzuatı belirlendi. Buna göre ticari amaçlı drone kullanmak isteyenlerin kesinlikle bu alanda eğitimini tamamlayarak drone ehliyeti alması gerekiyor. Drone uçurabilmek için verilen ehliyetler mevzuatta IHA0, IHA1, IHA2, IHA3 olarak belirlenmiştir. Bu eğitimlerden hangisinin alınması gerektiği, kullanım amacı ve drone ağırlığına göre belirlenmektedir. Bu eğitimlerden genellikle IHA0 ve IHA1 ticari amaçla yaygın olarak kullanılıyor. Peki, bu eğitimleri nasıl alabiliyoruz?

SHGM, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla bu eğitimleri almak mümkün. Yetkilendirilmiş kuruluşları nasıl bileceğiz peki? SHGM resmi internet sitesinden, açılacak olan eğitimleri ve hangi kuruluşların bu hizmeti vermek ile yetkilendirildiği ayrıntılı bir liste olarak bulabilirsiniz. Burada belirtilen kurumlardan almanız önemli. Yasal izni olmayan bir kurumdan drone eğitimi almanız halinde eğitiminiz geçersiz sayılabilir.

Eğer ticari bir iş için drone pilotu olmak değil de yarış pilotu olmak gibi bir amacınız varsa drone pilotu ehliyeti yanında yarışçı lisansına da sahip olmanız gerekiyor. Yaptığım kaynak taramasına göre bu lisansı ise THSF’ye bağlı spor kulüplerinden veya bireysel olarak İl Spor Müdürlüklerinden temin edebiliyorsunuz. Bunun dışında eğitim öncesinde kendinizi sınamak ya da eğitim sonrasında geliştirmek için online simülatör oyunlarını deneyebilirsiniz. Dünya çapında drone meraklıların katıldığı ve çoklu oyuncu moduyla kişilerin kullanımına sunulan bu uygulamalar, size deneyim katarken diğer katılımcı pilotlarla rekabet etmenizi de sağlıyor. Son olarak, drone kullanımı konusunda aklınıza takılan soru ve konular için en doğru ve güncel bilgileri SHGM resmi internet sayfasından edinebilirsiniz.

Drone Pilotu Drone Pilotu nedir Drone Pilotu ne iş yapar Drone Pilotu nasıl olunur Drone Pilotu maaşları
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
18669
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat