AnasayfaBlogDevOps Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

DevOps Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

14 Temmuz 2021
DevOps Mühendisi

Teknolojinin gelişmesi, hayatımıza yeni kavramları getirmiştir. Gerek mesleki gerekse de sosyal yaşantımızda sıklıkla kullandığımız uygulama ya da yazılımlar, önemli ölçüde kolaylık sağlar. Bunlardan biri olan DevOps, geliştirilen uygulamaların müşterilere hızlı bir şekilde sunulmasını sağlayan bir anlayış modelidir. 'Development' ve 'Operations' kavramlarının bir araya gelmesinden oluşmuştur. Uygulama Geliştirme ve BT Operasyonları sorunsuz ve sürekli bir entegrasyon sağlar. Yazılımların kodlanmasından yayınlanmasına kadar tüm aşamalarda yer alır. Alanında uzman kişiler ile çalışır. 

DevOps, kullanıcılarına pek çok özellik sunar. Hızlı inovasyon yapmanıza yardımcı olup verimli olmanızı sağlar. Hızlı teslimat avantajı ile rekabet imkanı sunar. Güvenilirlik özelliği; DevOps uygulamaları, güncellemeleri ve altyapı değişikliklerinin kalitesini garanti eder. Geliştirici ve operasyon ekipleri ile iş birliği yapar. Zamandan kazanır. DevOps mühendisi, yazılım endüstrisi ile birlikte bilişim sektörünün her alanında çalışır. Bilgisayar uygulamaları ile çalışan profesyoneller, güncelliğini korur. Bilgi Teknolojileri departmanında görev alan kişiler, DevOps'u felsefe ve bakış açısı olarak değerlendirir. Yazılım geliştirme stratejisi uygulayan DevOps mühendisleri, operasyonel işleri üstlenir. Sorunları sistematik bir şekilde çözer. DevOps mühendisi içeriği, size mesleğin gerekliliklerini, kariyer yolculuğunu ve görevlerini aktaracak.

DevOps Mühendisi Nedir?

DevOps, yazılım geliştiriciler ile bilişim teknolojileri ekibi arasındaki boşluğu doldurmak için kullanılan bir strateji modelidir. Bu yazılım modelini yaşam parçasının içerisine alan ve CI, CD dijital boru hatlarını geliştirmek için çeşitli otomasyon araçlarını kullanan kişilere DevOps mühendisi denir. Bu araçlar arasında; Scrum, Kanban ve Agile bulunur. DevOps yaşam döngülerinde kullanılan araçlar ise; planlama, kodlama, inşa etme, test etme, entegrasyon, çalıştırma ve takip etmedir. 

DevOps mühendisi yazılım geliştiriciler, sistem operatörleri ve diğer Bilişim Teknolojileri personelleri ile çalışarak kod geliştiricileri denetlerler. Ekibi ile birlikte kod bültenlerini kontrol eder. Teknikler bütünü olarak tanımlanan DevOps, sorunların sistematik bir şekilde çözülme biçimidir. Bazı özelliklerin yazılım ile birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Ürün entegrasyonu ve dağıtım süreçlerini düzenli bir şekilde otomatikleştiren operasyon, test ve geliştirme fonksiyonları arasında koordinasyon sağlayan çalışanlardır. 

DevOps Mühendisi Ne İş Yapar?

DevOps mühendisleri, komut dosyası oluşturmadan kodlama, test ve dağıtım süreçlerine kadar her aşamada görev alır. Ağ işlemleri ve sistem yöneticileri ile ilgilenir. Sürekli entegrasyon, teslim, mikro hizmetler, kod olarak altyapı, izleme ve günlük kaydı, iletişim ve iş birliği uygulamaları ile verimli bir çalışma vadeder. Kurumların geleneksel yazılım geliştirme ve altyapı yönetme süreçlerini iyileştirmesini sağlar. Uygulama ve hizmetleri güvenilir bir şekilde yüksek hızda sunar. Böylece, şirketlerin piyasada etkili bir rekabet sürmesine destek olur. Faaliyete geçen geliştiriciler ve kodlama alanına taşınan sistem yöneticileri ile iş birliği yapan mühendisler, sorumluluk alanları oldukça geniştir. Bir DevOps mühendisinin görevleri şöyle;

 • Bilgisayar programlama dilleri ve Linux hakkında detaylı bilgiye sahip olurlar. 

 • Jenkins gibi araçları kullanıp entegrasyon dağıtım sürecini tasarlar, oluşturur ve test eder. 

 • Müşterinin isteklerini karşılayacak ürünler için geliştirme ekibi ile iş birliği halinde çalışır.

 • AWS, Azure gibi bulut tabanlı araçlar ile uygulamalı deneyim sahibi olur.

 • Bulut teknolojisi içerisindeki işlevleri izleyip ihtiyaçları karşılayacak ölçeklendirmeler ile kod yazar.

 • Pek çok programlama dilinde kod parçacıklarını kullanır. Bağlı olduğu şirketin ihtiyaçlarına uygun yazılımlar geliştirilmesine destek olur. 

 • Müşteri ve şirket ihtiyaçlarını önceden belirleyip teknoloji ile şirket operasyonları arasındaki boşlukları kapatmak için çalışır.

 • Yazılım kodlarını test edip gerekli alanlara dağıtır. Böylece, iş akışının aksamadan düzgün bir şekilde devam etmesini sağlar. 

 • Kullanılan araçların iş ihtiyaçlarına yönlendirilmesini yapar.

 • Yazılım geliştirerek otomasyon araçlarının kusursuz bir şekilde çalışmasına destek olur.

 • Sysadmin rolleri hakkında bilgi sahibi olup BT operasyonlarını düzenler.

 • Kaynak kodlarını yönetip birbirinden farklı teknoloji ve açık kaynak araçlar ile çalışır.

DevOps Mühendisi Maaşları

Bir firmanın teknik süreçlerini yöneten DevOps mühendisleri, iş akışlarını denetler. Çalıştığı kurumun bilgi teknolojileri departmanının gereksinimlerini ve sistemlerini anlayıp uygun adımları atar. Teknoloji çalışanları ile koordineli bir şekilde görev yapan profesyoneller, işletmelere hız katar. DevOps mühendisleri, güvenilirlik ve kaliteyi bir arada taşır. Böylece, sistemde aksamalar gerçekleşmez ve sürekli bir çalışma olmasını sağlar. İş kullanıcıları, test ve güvenlik mühendisleri ile sistem yöneticilerinin gereksinimlerini karşılamaya yönelik tek bir iş akışını entegre eder. Dev, Ops ve QA ekipleri arasında kurduğu etkileşimler ve teknik yükseltmeler ile avantaj sağlar. DevOps mühendislerinin maaş kazancı; bağlı oldukları kurumun ölçeğine, kişinin bilgi ve deneyimine, görevlerine, eğitimine göre farklılık gösterir.

Bir DevOps mühendisinin maaş aralığı şöyle;

 • En düşük 3.960 TL,

 • En yüksek 14.550 TL olup ortalama 8.040 TL'ye denk gelmektedir.

Mühendislerin deneyimleri arttıkça pozisyonu da yükselir. Buna bağlı olarak, maaşları da değişir. Mühendislik koordinatörü pozisyonunun maaşları ise,

 • En düşük 2.990 TL,

 • En yüksek 19.400 TL olup ortalama 7.130 TL olarak saptanmıştır. 

DevOps Mühendisi Nasıl Olunur?

DevOps mühendisi olmak için bazı eğitimler alınması gerekir. Öncelikle, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Bilgi Teknolojisi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği gibi teknoloji ile ilgili bölümlerinden mezun olabilirsiniz. Dilerseniz yüksek lisans eğitimine devam ederek bilgi ve deneyiminizi artırabilirsiniz. Üniversite eğitimi ile birlikte bazı sertifika programlarına da katılmanız gerekir. Bu programlar arasında; DevOps Konsepti ve Temelleri, Powershell Temelleri, Linux Shell Scripting, Pyhton Scripting, Infrastructure As Code, Continous Integration, Configuration Management, Monitoring yer alır. Dağıtım Otomasyonu, Atık Proje Yönetimi, Altyapı Otomasyonu, Sürekli Entegrasyon, Konteyner Kavramları, Bulut Teknolojisi, Açık Kaynak İşletim Sistemi ve Kaynak Kontrolü alanlarında deneyim sahibi olması gerekir. 

Başarılı bir DevOps mühendisi olmanız için veritabanı, sistem ve BT proje yönetimi gibi görevlerde bulunabilirsiniz. Çalıştıkları sektörler; bilişim, telekomünikasyon, finans ve ekonomi, ticaret ile hizmettir. Departmanlar ise, mühendislik, bilgi işlem, finans, AR-GE ve teknolojidir. Bir DevOps mühendisinin sahip olması gereken yetenekler; Apache HTTP Server, C#, C++, HTML ve Java'dır. Aynı zamanda, iyi derecede İngilizce bilgisi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Yenilikçi bakış açısı ile araştırmayı sevmek, yeni teknolojileri öğrenmeye açık, sabırlı ve dikkatli kişilik yapıları da kariyer sürecinde önemli avantajlar sağlar. Geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiren mühendisler, süreçlere uygun dokümantasyon yapar. DevOps mühendislerinin güçlü insan ilişkilerine sahip olması gerekir. Takım çalışmasına yatkınlığı ile çalışma sürecini hızlı ve kolay bir hâle getirir.

DevOps Mühendisi nedir DevOps Mühendisi ne iş yapar DevOps Mühendisi maaşları DevOps Mühendisi nasıl olunur
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
800209
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
550209
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
700209