AnasayfaBlogÇalışma Saatlerinin Verimlilik Üzerindeki Etkisi
İş Hayatı

Çalışma Saatlerinin Verimlilik Üzerindeki Etkisi

07 Kasım 2018
Çalışma Saatlerinin Verimlilik Üzerindeki Etkisi

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü)’nin verilerine göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında çalışma saatinin en uzun olduğu ülkeler arasında birinci sırada yer alıyor. Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya gibi Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama çalışma saati 35, Danimarka’da 30, Türkiye’de haftalık çalışma süresinin yasal sınırı 45 saat. Uzmanlara göre uzun çalışma saatleri verimliliği düşürüyor. İşkolik olmadan, ruhunuzu satmadan da başarılı olabilirsiniz.

Başarılı Olmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Samimi bir çevre edinin: Sırtınızı dayayabileceğiniz çalışanlar, iş arkadaşları ve ekip üyeleriniz olması size büyük yol kat ettirecektir.

  • Sorumluluğu paylaşın: İşin tüm yaşamınızı kapladığını düşünüyorsanız, muhtemelen sorumluluklarınızı paylaşmanın zamanı gelmiştir. Mükemmeliyetçi davranmayı bırakın ve kontrol delisi olmaktan vazgeçin. Ekibinize ufak ufak görevler vermekle başlayın, işin sorunsuz yürüdüğünden emin olduktan sonra daha fazla sorumluluk paylaşın.

  • Yapılacaklar ve yapılmış işler listesi yapın: Listeler yapmanız gereken işleri takip etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda neleri başardığınızı da gösterir. Böylece aşırı iş yükünüz olduğunda da organize olabilirsiniz.

  • Başarıyı yeniden tanımlayın: Aşırı derecede çalışıyorsanız ve çok yoruluyorsanız, muhtemelen işinizi sevmiyorsunuzdur. İşten zevk aldıkça, işinizde daha iyi olursunuz. Sınırlarınızı belirler, iş dışında da kendinize bir yaşam edinir ve deşarj olmaya vakit ayırırsanız, çok daha üretken başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Verimli İş Hayatı Nasıl Sağlanabilir?

Verimli çalışmak fazla mesai yapmakla karıştırılmamalı. Tam tersi daha az, keyifli ve tatmin edici çalışabilmelisiniz. Verimli olmak ise bir dizi unsurun zincirleme olarak uygulanması ile gerçekleşir:

  • Amaç ve hedefler saptanmalı ve özümsenmeli: Kurumun varmak istediği noktayı ve kısa dönemli hedeflerini net olarak saptamış ve çalışanların da bunları anlamış olması gerekir.

  • Sistem ve prosedürler oturtulmalı: Aşırı kuralcılığa kaçılmamalı. Sistem adil olmalı. Kişilerin yetenek ve becerilerini göstermelerine olanak sağlanmalı. Kariyer olanakları kişilerle birlikte düşünülmeli.

  • Doğru insanlar doğru işlerde çalışmalı: Her işe en uygun insanlar seçilmeli. Birçok insan yanlış işte olduğu için verimlerinin düşük olduğunun farkına dahi varamıyorlar. Katıra derbi koşturamazsınız.

  • Doğru ve yeterli eğitim ve motivasyon sağlanmalı: Bu konuda eksiklerimiz çok. Motivasyon maddi ve manevi düşünülmeli.

  • Yönetim ve koordinasyon iyi olmalı: Yöneticiler çalışanlarının başarıları için çalıştıkları takdirde başarılı olacaklarını anlamalı. Yeterli geri besleme sürekli sağlanmalı, dolayısıyla çalışanlar neyi iyi yaptıklarını ve neyi daha iyi yapabileceklerini pozitif bir feedback sistemi içinde sürekli bilir olmalılar. Doğrular yanlışlardan daha çok görülmelidir.

  • Böyle bir organizasyona iyi bir liderli gerekir: Çalışanlarda güven uyandıran ve aidiyet hissini pekiştiren bir liderlik yukarıda sayılan unsurların yerinde ve zamanında uygulanmasını, hedeflere varılmasını ve tüm organizasyonun başarı hissini tatmasını sağlar.

*Jennifer Winter’ın “How to Succeed in Business Without Being Workaholic” yazısından uyarlanmıştır.

Çalışma Saatlerinin Verimlilik Üzerindeki Etkisibaşarıiş hayatıişkolik olmak ofis hayatı verimlilik verimli çalışma çalışma saatleri
Elif Burcu Tapsız
Elif Burcu Tapsız
Blog Yazarı

Çukurova Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mesai Ne Demek?
Ne Demek?

Mesai Ne Demek? Fazla Mesai Nedir?

16 Temmuz 2021
Kadının İş Yaşamındaki Rolü
İş Hayatında Kadınlar

Kadının İş Yaşamındaki Rolü

29 Ekim 2018
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209