AnasayfaBlogBlog Yazmak İçin Önemli İpuçları
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Önemli İpuçları

17 Ekim 2019
Blog Yazmak İçin Önemli İpuçları

Blog yazmak için önce önemli birkaç husustan bahsetmek gerek. Blog sadece yazı yazmak değildir. Video, fotoğraf ve grafik gibi paylaşımlarda blog yazılarında bulunabilir. Daha sonraları bu alan genişlemiş ve birçok konuda yazılmış popüler bloglar oluşmaya başlamıştır.

Blog ve Blogger Nedir?

Blog kelime olarak web-log kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Blogger blog yazan araştırmalarını ve merak ettiklerini paylaşan kişi diyebiliriz. Özellikle teknoloji, seyahatler, sanat, yemek tarifleri veya makyaj önerileri gibi blog sayfaları şuan için en çok okunanlar listesindedir. Peki, etkili bir blog yazmak için nelere dikkat etmeliyiz? 

Blog Yazmak İçin İlk Ne Yapılmalı?

Konu seçimi ilk ve en önemli noktalardandır. Seçtiğiniz konunun hitap ettiğiniz kitleyi meraklandırması ve okuma isteğini arttırması gerekir. Ayrıca konu sade ve dar anlamda olmalıdır. Okuyucuya direkt beklediği yazıyı vermelidir.

Başlık Seçimi

Konunuzun başlığı dikkat çekici olmalıdır. Zira ilk okunacak yer başlıktır. Okuyucuyu okuma istediği vermelidir. Alt başlıklara mutlaka olmalıdır. Konunun kısımlara ayrılması okuyucuyu sıkmadan okunmasını sağlar. Başlıkların olması daha anlaşılır olması açısından yazıya güzellik katar. Böylece ortaya daha düzenli bir görüntü çıkarır.

Giriş Bölümü

Açıklayıcı ve anlaşılır bir dille blog yazmak gerekir. Çok fazla laf kalabalığı yapmadan yazacağınız yazının özeti gibi düşünebiliriz. Konu genel olarak anlatılmalıdır. Ayrıntılara alt bölümlerde yer verilmelidir.

Kurguyu Planlayın

Yazının içeriğini nelerden bahsedeceğinizi, kime hitap ettiğinizi ve amacınızı öncelikli olarak kafanızda planlayın. Blog yazmak olmak için yazmayın. İnsanlara yararlı bilgi vermeye çalışmak için iyi kurgu yapın. Kurguyu hikayeleştirmeye çalışın. Hikaye tadında yazılan yazılar okuyucuya daha samimi gelir.

Araştırma Yapın

Araştırmalar ufkunuzu açar ve size de yeni bilgiler kazandırır. Bunun yanında ayırt etmeksizin ne bulursanız okuyun. Böylelikle daha fazla bilgi sahibi olursunuz.  Kelime dağarcığınız arttığı için blog yazmak daha da kolaylaşır.

Alıntı Yapın

İnsanlara alıntı bilgilerden bahsederseniz size güvenleri artar. Alıntılarla ilgili olarak İstatistikler, kitap alıntıları ve makaleler işinize yarayacaktır. Sizi daha profesyonel ve işinin ehli gösterecektir. Bunun yanın da farklı sitelere link verip alabilirsiniz.

Özgün Olun

Blog sayfalarının bilgilerini tekrarlamayın. Kendi kelimelerinizle mizah katıp örneklendirme yapın ki daha dikkat çekici ve farklı olsun. Mutlaka özgünlük kontrolü yapın. 

SEO Uyumuna Dikkat Edin

SEO arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanız için önemlidir. Blog sayfanızın kalitesinin de bir göstergesidir. Etkili bir blog yazmak için anahtar kelimeleri doğru ve yerinde kullanarak SEO uyumunu sağlayabilirsiniz. Organik kelimeler kullanarak da SEO da yükselebilirsiniz. İnternette en ön sıralarda görünmek önemlidir. Bununla ilgili SEO eğitimi almanız faydanıza olacaktır.

Kontrol Edin

Yazım işleminiz bittikten sonra yazdıklarınızı tekrar okuyun.  Anlatım bozukluğu, tekrar eden kelimeler veya yazım hataları var mı diye kontrol edin. Son olarak içinize sindiyse artık yazınızı yayımlayabilirsiniz.

Bonus İpuçları

İyi blog yazmak için yeni konu bulun ve araştırın. Her şeyi okuyun. Sonunda bir konu hakkından iyi biliyorum diyebiliyorsanız, bilgilerinizi aktarmaya başlayın. Kullanılan dilin sade olmasına özen gösterin. Sitenize yorum kısmını eklemeyi unutmayın. Yazınız ile ilgili yorumlara mutlaka geri dönüş yapın.

Yazma kabiliyetiniz varsa hiç durmadan bir blog sitesi kurun. Bunun için ücretli ve ücretsiz siteler mevcut. En çok tercih edilen sitelerden Wordpress deneyebilirsiniz. Blog yazmak için hiç bilginiz yoksa eğer İstanbul İşletme Enstitünün online sertifika eğitimlerine katılabilirsiniz.

Blog yazarlığı için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitü’sünden alacağınız online eğitimler programları arasındaki Blog Yazarlığı eğitimi ile blog yazmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Yazar: Esra Ocak

blog yazmak blog blog yazarlığı blog yazma online eğitim sertifika wordpress
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster
Blog Yazmak

Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

02 Ekim 2019
Blog Yazmak İçin Oluşum
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Gerekenler

30 Ağustos 2019