AnasayfaBlogBlog Yazarlığı Yaparak Para Kazanılır Mı?
Blog Yazmak

Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanılır Mı?

03 Mayıs 2019
Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanılır Mı?

Blog yazarlığı ile kişisel deneyimlerimizi, düşüncelerimizi, bilgilerimizi okuyucularla paylaşmak ve bunları yaparken de para kazanmak mümkün müdür? Eğer siz de blog yazmak ve blog yazarak para kazanmak istiyorsanız bu içeriği dikkatli okuyun! Yeni nesil mesleklerden olan blog yazarlığı hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Blog Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Blog insanların deneyimlerini, düşüncelerini, öğrendiklerini web tabanı üzerinden paylaştıkları kişisel bir bilgi paylaşım ağıdır. Blog kelimesi, weB-LOGin teriminin kısaltılmış şeklidir.

Blog oluşturmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. İnternette bulacağınız çeşitli programlar aracılığıyla, blog sitesini ücretli veya ücretsiz şekilde oluşturabilirsiniz. Bunun için en yaygın olarak kullanılan program ise Wordpress programıdır; internetteki blogların %70’i Wordpress’ten oluşturulmaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsünde bulunan ücretsiz online Wordpress Eğitimi ile kendi blogunuzu rahatlıkla oluşturabilir, blog yazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz. Oluşturacağınız bloğun estetik olarak da ilgi çekmesi için blog tasarımı konusuna dikkat etmelisiniz.

Blog Yazarlığı

Blog yazarlığı aslında ilgimizi çeken her türlü konu hakkında düşündüklerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşmaktır. Ancak blogunuza ziyaretçilerin gelmesini amaçlıyorsanız belirli bir konuya yoğunlaşmanızda fayda var. Oluşturacağınız blog, ilgi duyduğunuz, öğrenmek istediğiniz veya bildiğiniz herhangi bir konu hakkında olabilir. Blog yazarlığı yaparak gezdiği yerleri tanıtanlar, okudukları kitaplar, izledikleri filmler ve diziler ile ilgili bilgi verenler veya belli başlı konularda bilgi birikimlerini paylaşmak isteyenlerin oluşturdukları çeşitli blog sayfaları mevcuttur. Siz de bu blog sayfalarını inceleyerek blog yazarlığı alanına hangi konular ile giriş yapmanız gerektiği ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz. Blog yazarlığı yaparken özgün ve kaliteli içerikler üretmelisiniz. Blog yazısı yazmak için dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır.

  • İmla kuralları

  • Dil ve anlatım kuralları

  • Metinde bütünlük 

Blog yazarlığı yaparken bu başlıklara dikkat ettiğinizde kaliteli bir içerik üretmiş olursunuz. Profesyonel bir şekilde blog yazarlığı yapmayı hedefliyorsanız kaliteli içerikleri nasıl üretebileceğiniz konusunda mutlaka araştırma yapmalı ve eğitim almalısınız. İstanbul İşletme Enstitüsünde bulunan Blog Yazalığı Eğitimi ile ücretsiz canlı derslere katılarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak Nasıl Oluyor?

Blog sayfası oluşturduk, tasarladık içerik ürettik peki bunlardan bir kazanç elde etmek mümkün mü? Evet, blog yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Blog üzerinden para kazanabilmek için öncelikle SEO çalışmalarına önem vermelisiniz. Enstitü üzerinden alacağınız SEO Eğitimi ile içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız etkileşim ne kadar çok olursa kazancınız da o kadar artacaktır. Aksi takdirde bir blogdan para kazanmak hayalden öteye gidemeyecektir.

Etkileşim Nasıl Artar?

  • Okuyucularla etkileşime geçebilmek amacıyla blog içerisine yorum bölümü eklemeyi unutmayın.

  • Blogunuz için Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal medya sayfalarında dikkat çekici profiller oluşturun.

  • Yazılarınızın altına ‘’paylaş’’ butonları ekleyin. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ziyaretçi sayınızı artıracaktır.

  • E-posta abone listesi oluşturun.

  • Yazarkafe ve benzeri platformlara üye olun.

  • SEO çalışmalarına özen gösterin, içerikler ne kadar kaliteli olsa da SEO çalışmaları yapılmadan etkileşim sağlanamaz.

Etkileşimden bahsettik şimdi blog üzerinden para kazanmak için neler yapabiliriz bunları inceleyelim. Para kazanmak için yapabileceğimiz bir çok yol var, ancak yazımızın devamında en çok tercih edilen iki yöntemden bahsedeceğiz; bunlar Google Adsense reklamları eklemek veya  Affiliate Marketing sistemine üye olmaktır.

Google Adsense Reklamları

Anahtar kelimeler üzerinden reklam yapar. Bu sebeple oluşturduğumuz içeriklerle ilgili reklamlar yayınlandığından getirdiği kazanç daha yüksek olacaktır. Adsense reklamlarını kullanırken Google şirketinin reklam politikalarına dikkat etmemiz ona göre içeriğimizi oluşturmamız gerekiyor.

Affiliate Marketing

Bu yöntem dilimizde satış ortaklığı olarak geçmektedir. Bu yöntemde blog sitemizde yapılan reklamların satışından komisyon alırız. Bunun için oluşturacağımız blog sitesinin içeriği satış ortaklığına uygun olmalıdır.  Mesela ürünlerin tanıtımını yaparak ve bu ürünlerle ilgili gerekli linkleri paylaşarak, okuyucuyu potansiyel bir müşteri olarak satış sayfasına yönlendirmiş olursunuz.

Blog yazmak hakkında genel olarak bir fikir sahibi olduktan sonra, blog sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu yöntem ile para kazanmak için tek yapmanız gereken düzenli olarak özgün ve kaliteli içerik üretmek ve etkileşimi artırmak için çalışmalar yapmaktır.

Yazar: Ayşegül Özcan

blog yazarlığı blog yazarak para kazanmak wordpress seo google adsense affiliate marketing
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Nedir? Kişisel Blog Örnekleri
Blog Yazmak

Blog Nedir? Kişisel Blog Örnekleri

05 Haziran 2018
Blogger Nedir? Ne İş Yapar?
Blog Yazmak

Blogger Nedir? Ne İş Yapar?

26 Temmuz 2020
En İyi Blog Siteleri
Blogger

En İyi Blog Siteleri

08 Ocak 2020
Blog Sayfası Nasıl Açılır?
Blog Yazmak

Blog Sayfası Nasıl Açılır?

31 Aralık 2019
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229