AnasayfaBlogBilinçaltı Çalışmalarıyla Hayatınızı Değiştirin
Motivasyon

Bilinçaltı Çalışmalarıyla Hayatınızı Değiştirin

14 Ocak 2021
Bilinçaltı Çalışmalarıyla Hayatınızı Değiştirin

Hayatınızı değiştirmek için ihtiyacınız olan mucizeleri uzağınızda aramayın, onlar tam da sizin içinizde. Düşünce biçiminiz, nasıl biri olduğunuzu ve nasıl yaşadığınızı belirler. Karakterinizin vazgeçilmez parçası olduğunu sandığınız davranışlarınız, aslında sadece birer alışkanlıktan ibarettir.

Sizi olumsuz etkilediğini düşündüğünüz bazı alışkanlıklarınızdan kurtulmak, disiplinli bir çalışma ile mümkündür. Zihninizin işleyiş sistemini öğrenerek kontrolü ele alabilir ve tam istediğiniz gibi bir yaşama sahip olabilirsiniz. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz “bilinçaltı temizliği” ile anlatılmak istenen aslında budur. 

Bilinçaltı ve Bilinç Kavramları Bize Ne Anlatır?

Bilinçaltı kelimesini duyduğumuzda hepimizin zihninde canlanan ünlü buz dağı, bu kavramı bize en iyi anlatan metafordur. Sigmund Freud’un kişilik kuramını tanımlarken sıklıkla kullanılan bu görsele göre, buz dağının görünen küçük kısmı bilincimizi temsil ederken, suyun altında olan asıl büyük kısmı bilinçaltımızı temsil eder.

Bilinç, bizim içinde bulunduğumuz durumla ilgili tüm hissettiklerimizi kapsar. Duyu organlarımızla algıladığımız her şey, örneğin odanın sıcaklığı, dışarıdan gelen korna sesleri gibi veriler, bilincin sınırları dahilinde değerlendirilir. Zihnin, akıl yürüten ve seçim yapan rasyonel kısmıdır.

Bilinçaltı ise doğduğumuz andan itibaren tüm duygularımız, deneyimlerimiz ve yaşadığımız olaylara yüklediğimiz anlamların depolandığı bölgedir. Beyin bunu yaparken en ilkel ihtiyaçlarımızdan “hayatta kalma” amacımıza hizmet eder. Çoğu zaman biz hatırlamadan istemsizce vücut işlevlerimizi ve davranışlarımızı yöneten bilinçaltı için doğru veya yanlış yoktur. Fark gözetmeksizin bu bölgede depolanan tüm veriler bizim gerçekliğimizi oluşturmaya başlar ve kim olduğumuzu belirler.

Bilinçaltı Nasıl Bir Mekanizmayla Çalışır?

Yapılan araştırmalara göre beynimizden günde 70 bin tane düşünce geçer. Bunlar “otomatik düşünceler” adını alır. Uyurken, uyanıkken, araba kullanırken, yemek yerken kısaca her anımızda farkında olmadan bize eşlik ederler.

Faydalı olanlar bize iyi birer yol arkadaşı olurken, faydası olmayanlar ise sinsi bir düşman gibi yaşamımızı ele geçirmeye başlar. Bazı şeylerin ters gitmeye başladığını fark edip değişmeye karar verdiğimizde düğmeye basarız ve hayatımızdaki büyük dönüşüm başlamış olur. Örneğin; sürekli başarısız olmaktan şikayet eden bir kişi okulda öğrenciyken veya iş hayatında çalışırken zihninde sürekli “ne kadar çalışırsam çalışayım arkadaşlarımın yaptıklarının yarısını bile yapamam, her zaman daha çok çalışmam gerekir” gibi düşünceler eşliğinde yaşamını sürdürür. Bu kişinin temel inancı “yetersizim” dir. Kişi, bilinçaltı çalışmaları yaparak bu inancını değiştirdiğinde, düşünceleri, davranışları ve nihayet hayatı değişecektir. 

Bizi biz yapan temel inançlarımız, bilinçaltımıza yüklenmiş bilgilerden oluşur. Örneğin; kişi “ben değersizim” inancına sahipse, hayatında karşılaşacağı tüm kişiler ve olaylar ona kendini değersiz hissettirmek için bilinçaltı ile kusursuz bir işbirliğine girişir. Ta ki o, bu gidişata dur diyene ve dönüşüm kararını alana kadar…

Bu sistemin çalışma mekanizmasını bilmemiz bize onu doğru yönetme fırsatını da verir.

Değişimi Sağlamak İçin Nereden Başlamalıyız? 

Davranışlarımız düşüncelerimizden, düşüncelerimiz de duygu kümeciklerinden oluşur. Eğer biz düşüncelerimizden veya davranışlarımızdan memnun değilsek, çözüme gitmek için adresimiz bilinçaltı yani duygu dünyamız olmalıdır.

Beynimizin duyguları yöneten kısmı ile mantığı yöneten kısmı arasında uyum ve barışı sağladığımızda duygu dünyamızı değiştirmiş oluruz. Bunu yapmak kulağa çok kolaymış gibi gelse de, ciddi bir emek ister. Bir günde bütün gerçekliğimizin değişeceğini düşünmek sadece bir yanılgıdan ibarettir.

Öncelikle kişinin bu konuda sürdürülebilir bir niyete ve bıkmadan deneme kararlılığına sahip olması gereklidir. “Ne ekersen onu biçersin” atasözünü daima hatırlayarak düşünce tarlamıza güzel tohumlar ekersek hasat zamanı geldiğinde yüzümüz güler.

YAZAR: ÖZGE ER

bilinçaltı çalışmaları bilinçaltı temizliği biliçaltı nedir biliniçaltı nasıl çalışır
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bilinç ve İletişim Donanımları
Etkili İletişim

Bilinç ve İletişim Donanımları

01 Mayıs 2019
Kuantum Sıçrama
Bilim

Kuantum Sıçrama Nedir?

16 Eylül 2021
Düşünce Gücü Nasıl Kullanılır?
Popüler Yazılar

Düşünce Gücü Nasıl Kullanılır?

30 Ocak 2020
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
16080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat