AnasayfaBlogAnahtar Kelime Optimizasyonunun Önemi
SEO

Anahtar Kelime Optimizasyonunun Önemi

24 Eylül 2021
Anahtar Kelime Optimizasyonunun Önemi

Anahtar kelime optimizasyonu, web sitenizle ilgili en iyi arama kelimelerini bulmanızı ve bu kelimeleri arama motorunun sizi ön plana çıkarması için kullanmanızı ifade eder. Arama motoru sizden ilgili kelime hakkında anlamlı sonuç vermenizi bekler. Eğer doğru anahtar kelime optimizasyonunu sağlarsanız arama sonuçlarında ilk sırada çıkarsınız.

Birçok kişi arama motoru optimizasyonunu “gizli altını bul” olarak ifade eder. Çünkü doğru şekilde optimizasyon yapıldığında, anahtar kelimeler hedeflenen trafik için harika bir kaynak olacaktır. Pek çok insanın yaptığı hata anahtar kelime sayısını arttırmak. Anlamlı 3-5 kelimeye odaklanmak yeterli olacaktır.

Bu yazıda anahtar kelime optimizasyonunun önemini 3 bileşen üzerinden tartışacağız. Bunlar;

  1. Başlık Etiketleri

  2. Meta Açıklamalar

  3. URL’ler

Anahtar Kelime Optimizasyonunun Önemi Nedir?

İçeriğinizin ne kadar alakalı olduğunu belirlemede ve arama motorlarında üst sıralarda yer almada önemli 3 kriter var.

Başlık Etiketleri

Anahtar kelimelerin SEO açısından alaka düzeyini belirlemede öncelikle dikkat etmeniz gereken başlık etiketleridir.

Genelde başlık etiketleri konusunda yapılan tartışmalarda, arama motorlarının sizi sıralamaya alması için başlığınızdaki etiketleri dikkate aldığını söylüyorlar. Bu nedenle anahtar kelimeleri içeren bilgilendirici bir başlığa sahip olursanız, insanların tam olarak aradığı şeyi bulmalarına yardımcı olacaksınız. Bu da sayfanızdaki trafiğinizi arttıracaktır.

Meta Açıklamalar

Bir diğer önemli faktör meta açıklamalardır. Meta açıklamalar, SEO'nun bir diğer önemli unsurudur, çünkü bunlar aslında bir arama motoru kullanıcısının bağlantınızı tıkladıktan sonra gördüğü 2. reklam satırıdır. İlki ise başlık etiketinizdir. 2. satır, tanıtmaya çalıştığınız içerikle ilgili anahtar kelimelerle web sitenizin kısa bir açıklamasının görüntülenmesini sağlar. Bu nedenle, yalnızca başlık etiketlerinizde ve URL'lerinizde alakalı anahtar kelimelere sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda meta açıklamalarınızda da önemli bir unsurdur. Bu sayede bağlantılarınıza tıklayan kişiler, sizden hangi içeriği bulabileceklerini hemen görecek ve tıkladıkları bağlantının kendilerine fayda sağlayıp sağlamayacağını anında değerlendirebileceklerdir.

URL’ler

Son olarak, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların, bilgilerin tam olarak nereye yönlendirildiğini bilmelerini sağlayan URL'lere ihtiyacımız var. Bu, her gönderide alakalı anahtar kelimeler kullanmak anlamına gelir, böylece okuyucuları çok fazla "anahtar kelimelere" sahip olarak bunaltmadan doğrudan eldeki konuyla ilgili sonuç verirsiniz. 

Arama motorlarının web sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için içeriğinizin ilk 100 kelimesi içinde yer alan anahtar kelimeler kullanmak önemlidir.

URL'ler, web sitelerini Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorlarında sıralama açısından önemli bir rol oynar. Kesinlikle URL’leri de dikkate almamız gerekiyor.

Çoğu durumda URL'leri kısa ve tatlı tutmak, özellikle %, &, +, = , # ve $ gibi özel karakterler içermemelidir. Örneğin; sayıları kullanmak bir bilgisayarın kafasını karıştırabilir çünkü hecelenmesi zordur. Veya sayısal bir rakam olarak kullanılması durumunda anlamlı olarak algılayıp algılamadığını bilemeyiz.

Anahtar kelimeler ve alaka düzeyi açısından da meta açıklamalarınıza ve başlıklarınıza eklediğiniz anahtar kelimeleri kullanmanız ideal olacaktır. Çünkü yine bu kelimeler, içeriğin neleri gerektireceği konusunda anında geri bildirim sağlar ve web sitenize daha isabetli tıklama yapılmasını sağlar.

Sonuç olarak:

Sayfalarınıza, gönderilerinize ve URL'lerinize ne kadar alakalı anahtar kelimeler eklerseniz, arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu anlaması o kadar kolay olur. Anahtar kelime optimizasyonu sayesinde arama motorları sitenizi sıralamada gösterir ve kullanıcılara anlamlı bir deneyim sunar. 

Oluşturduğunuz içeriklerde çok fazla anahtar kelime eklerseniz, web sitenizin SEO’suna fayda yerine zarar verirsiniz. O yüzden sayısını az, alaka düzeyini yüksek tutmanız çok önemli. 

Arama motoru optimizasyonunun bir web sitesi için ne kadar önemli olduğunu ve web sitesi açısından büyük bir anlam içerdiğini daha net anlamışsınızdır. Bu alanda uzmanlaşmak isterseniz SEO Eğitimi ve SEO Uzmanlığı uzun dönem eğitimine de katılabilirsiniz. Bu konuda eksiklikleri olan birçok web sitesi var, bu eğitimler sonunda SEO Uzmanlığı alanında meslek edinebilirsiniz. Veya kendinizi geliştirebilirsiniz.

SEO Eğitimi anahtar kelime optimizasyonunun önemi seo anahtar kelime seo eğitimi seo optimizasyon seo anahtar kelime
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat