AnasayfaBlog40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler
Meslekler

40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler

10 Eylül 2021
40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler

Bazen mesleğimizi çocukluktan belirler ve o hayale tutunup yol alırız. Bazen son anda karar veririz. Bazen ise kararsızlıkla meslek arayışına gireriz. Seçtiğimiz meslekle belki bir ömür yaşarız belki de belli bir vadesi olduğunu görür bir noktada bırakmak durumunda kalırız. Eğer "40 yaşıma geldim bu saatten sonra ne yapabilirim ki?" noktasına herhangi bir sebeple geldiyseniz hazır olun, bu yazıyı okuduktan sonra bir dönüm noktası yaşayabilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Meslek Arayışının Psikolojik Yönü

Dünyaca ünlü modacılardan Vera Wang’in 40 yaşından sonra moda sektörüne girdiğini biliyor muydunuz? Ya da Julia Child’in ilk yemek kitabını 50 yaşındayken yazıp ünlü bir aşçı olduğunu? Peki 40 yaşından önce ne yapıyorlardı? Vera Wang öncesinde gazetecilik ve artistik patinajcı olarak hayatını idame ettirirken Julia Child ise medya sektöründeydi.

Bu örneklerle şuraya varmak istiyorum. Meslek hayatınızı tamamen değiştirip farklı bir rota çizebilir, ilgi alanlarınızı ve kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Veya daha önceki yaptığınız işleri bir avantaja çevirerek kendinize yeni yollar yaratabilirsiniz. Burada önemli olan kendi kendinizin önüne set çekmemenizdir. Hayatınızın iplerini bırakmamanız, sizi mutlu eden şeyler keşfetmeniz ve bu yolda bir meslek arayışına girmenizdir.

Evet, iş ararken özellikle görüşmelerde hep yaş konusu geçer. Bazen yaşınızın iş için uygun olmadığını duyar ve hevesinizin kırıldığını hissedersiniz. Fakat dışarıdan eksi puan alan yaşınızın size kazandırdığı kocaman artı puanları vardır: deneyimler. Yaşınızın size kattığı tecrübeler ve sizin onun üstüne eklediğiniz yetkinlikler size iş arama sürecinizde olumlu bir psikolojik etki yapmalıdır. Bu yüzden karamsarlığa düşmeyin. Şimdi beraber nasıl bir iş arama süreci yürütebileceğimize bakalım.

İş Arama Sürecini Nasıl Yönetebiliriz?

Siz 40 yaşınızda tecrübeli, yetenekli ve birçok yönden aranan bir kişi olabilirsiniz. Öte yandan 40 yaşına kadar yeterli tecrübeye sahip olamamış belki de hiç çalışmamış da olabilirsiniz. Önemli olan bundan sonra ne yapmak istediğiniz. Unutmayın hayat onunla her geçirdiğiniz yılda size yeni şeyler verir. İçinizdeki potansiyeli keşfetmeniz gerekir belki. Ya da bundan sonrasında o kıvılcımı çakmak sizin elinizdedir. Öyleyse iş arama sürecinizde neler yapmalısınız, göz atalım.

  • Arayan Değil Belki de Aranan Sizsiniz

Yaş korkusunu kenara atma hatta geride bırakma zamanı. Daha önce de belirttiğimiz gibi yaş her zaman dezavantaj olmak zorunda değil bunu avantaja dönüştürmek yine sizin elinizde. Bu yüzden çekingen hallerimizi bırakıp girişimci ruhumuzu ortaya çıkarıyoruz. İş görüşmesine gittiğinizi varsayalım. Karşınızdaki insana potansiyelinizi gösterin, o iş için ideal yönlerinizi ortaya çıkarın.

  • Teknolojinin Bir Köşesinden Tutun

Belki bu zamana kadar hiç içli dışlı olmak zorunda kalmadınız teknolojiyle. Fakat zamanı yakalamak önemli. Artık birçok işi sadece internet üzerinden yürütebildiğimiz şu zamanda sizin de teknolojiye dokunmanız önemli olacaktır.

  • Geniş Açıdan Bakın

Algılarınızı açın, daha önce duymadığınız mesleklerin size uygun olmadığını kim söyleyebilir? Bu yüzden araştırmaktan çekinmeyin. Perspektifinizi geniş tutun. Yeni şeyler öğrenmekten ve denemekten korkmayın, ‘acaba ben bunu yapabilir miyim’ diye düşünmeyin. Öğrenmek bir süreçtir ve yaşla sınırlandırılamaz.

40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler Nelerdir?

Psikolojimizi hazırlayıp güçlendirdiysek, bu süreci nasıl yönetebileceğimize dair kafamızda bir şeyler oturduysa gelin neler yapabileceğimize bakalım. İlgi alanlarınıza göre bazılarını eleyebilir, bazılarını ise yakın bulabilirsiniz.

Blog Yazarlığı

Öncelikle enstitümüze ithafen bir meslekle başlayalım istedim. Eğer yazmayı seviyorsanız, araştırmaktan zevk alıp yeni şeyler öğrenmeye meraklıysanız ve bilgisayarda vakit geçirebilecekseniz bu meslek tam size göre. Kendi kişisel bloğunuza sahip olabilir veya hali hazırdaki sitelerle de anlaşma sağlayabilirsiniz. Hızlı ve çok para kazanmak gibi bir idealiniz yoksa bu mesleğe emek verip basamakları emin adımlarla çıkabilirsiniz. Blog yazarlığının size kültürel ve kişisel anlamda kattıkları da kar kalacaktır.

İlgili eğitim: Blog Yazarlığı Eğitimi

Finansal Danışman

Finansa ilgiliyseniz, ekonomiyi takip etmeyi seviyorsanız finansal danışmanlığa çok iyi bir meslek diyebiliriz. Üstelik bu meslek sizi tüm gün alıkoyan mesai saatlerinden ibaret değil. Evet, biri size güvenerek bir işe giriyor, yatırım yapıyor belki biraz stresli. Ama risk almadan o işten kar beklemek de mümkün değil. Bu işleri iyi takip ettiğiniz ve karşıya o güveni verdiğiniz sürece isminiz iyi anılacak ve bir kişiyle başladığınız mesleğe referanslarla yeni insanlar ekleyebileceksiniz.

Koçluk

Belli bir alan koçluğu olarak sınırlandırmak yerine koçluk kavramından yola çıkmak istedim. Eğer insanlarla iletişiminiz kuvvetliyse ve bir gruba hitap edebilecek yeteneklere sahipseniz bir şirkette takım koçluğu yapabilirsiniz. Ya da bir kişiye özel danışan ve danışılan çerçevesinde koçluk da yapabilirsiniz. Her ikisi için de belli eğitim süreci ve sertifikaları var tabi. Bu yüzden bu mesleğe olan ilginiz ve saygınız çok önemli. 

İlgili eğitim: Koçluk Eğitimleri

Diğer yandan da eğer çok sportif biriyseniz, örneğin basketbola ilgiliyseniz yine bir takıma koçluk yapabilirsiniz. Hangi seviyede oyuncularla çalışacağınıza göre eğitim standartları değişebilir. Fakat bu meslek de tecrübeye dayalı ve 40 yaş üzeri yapılacak meslekler arasında güzel bir yere sahip.

Ahşap Boyamacılığı/ Ağaç Oymacılığı

El işlerine ilgi duyuyorsanız ve bu konuda yetenekliyseniz bu meslekler çok zarif ve estetik seçimler olacaktır. Başta belki bir hobiyle başlamışsınızdır ve kendinizdeki potansiyeli fark edince bunu neden meslek edinmeyeyim ki diye düşünebilirsiniz. 

Sanal Altın Toplayıcılığı

Bilgisayar oyunlarına meraklıysanız hem eğlenip hem de bunu paraya dökmek istiyorsanız güzel bir meslek tercihi olacaktır. Yapacağınız şey sanal oyun oynamak ve burada söz gelimi ‘coin’ler biriktirerek oyunu oynayan diğer insanlara bu altınları para karşılığında satmak.

Alışveriş Koçluğu

İsmi kendini olabildiğince anlatan mesleklerden biri alışveriş koçluğu. Alışveriş tutkunları için eğlenceli ve ideal bir meslek. Size danışan insanları en doğru ve verimli alışverişlere yönlendiriyor ve bu konudaki bilgilerinizi güncelliyorsunuz. Bu meslek için ‘'kim uygun bir alışveriş için birine para öder ki’' diye düşünenlere hemen parantez açalım. Bu mesleği bir web sitesi açarak idame ettirebilirsiniz. Bu konuda gerçekten iyiyseniz fark yaratabilirsiniz. Unutmayın ki insanlar birbirlerine böyle işe yarar siteler tavsiye eder ve insanlar bu şekilde adını duyurur.

Tamircilik

Bu sefer hedefimizde mekanik severler var. Aletlere ilgi duyan, evinin olmazsa olmazı alet çantasına sahip kişilerden biriyseniz ufak bir dükkan veya evinizin garajı iş görecektir. Bu şekilde bisiklet, motosiklet ve bunlar gibi araçları tamir edebilir ve para kazanabilirsiniz.

meslek kırk yaş arayış süreç 40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler 40 Yaşından Sonra Meslek Arayışının Psikolojik Yönü
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İdeal Mesleklerin Neler?
Meslekler

İdeal Mesleklerin Neler?

09 Şubat 2020
Geleceği Olan En İyi Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan En İyi Meslekler

23 Şubat 2021
Meslek Seçimi ve Kariyer
Kariyer

Meslek Seçimi ve Kariyer

31 Ağustos 2018
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
2900680
Fotoğrafçılık Eğitimi
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Evren YılbaşıEvren Yılbaşı
280150