AnasayfaBlog40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler
Meslekler

40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler

10 Eylül 2021
Bu görüntü, kollarını önünde kavuşturmuş bir kadını yakalıyor. Saçları uzun, koyu renk ve dalga dalga omuzlarına dökülüyor. Hafifçe gülümsüyor ve gözleri kamera dışındaki bir şeye odaklanmış. Üzerinde açık renkli bir gömlek var ve kollarını göğsünün üzerinde gevşekçe kavuşturmuş. Yüzü, yüz hatlarının yumuşak kıvrımlarını vurgulayan sıcak bir ışıkla aydınlatılmış. Kendinden emin ve sakin bir duruşu var. Arka plan bulanık ve renkler soluk. Sol üst köşede mavi metinli beyaz bir bayrak ve sağ altta uzun ince beyaz bir nesne var.
MeslekGereksinimlerPotansiyel Kazançlar
Blog YazarlığıYazmayı seviyor olma, Araştırmaktan zevk alıp yeni şeyler öğrenmeye meraklı olma, Bilgisayarda vakit geçirebilmeKültürel ve kişisel anlamda katkılar, Kendi işini kurma ve yönetme imkanı
Finansal DanışmanFinansa ilgi, Ekonomiyi takip etmeyi seviyor olma, Müşteriye güven verme yeteneğiYüksek kazanç, Referanslarla yeni müşteriler ekleyebilme, Esnek çalışma saatleri
Koçlukİnsanlarla iyi iletişim, Bir gruba hitap edebilecek yeteneklerBireye özel danışmanlık yaparak çok çeşitli gelir kaynakları, Yüksek kazanç, Kendi işini kurma ve yönetme imkanı
AşçılıkYemek yapmayı seviyor olma, Yaratıcılık, Kültürlerarası yemekleri öğrenme isteğiYüksek kazanç, Kendi restoranınızı açma imkanı, Ünlü bir aşçı olma fırsatı
Moda TasarımcısıTasarım yeteneği, İyi estetik anlayışı, Modayı takip ediyor olmaÜnlü bir moda tasarımcısı olabilirsiniz, Kıyafetlerinizi ünlülere satabilme imkanı
GazetecilikHaberlere karşı ilgi, İyi yazma yeteneği, Halkı değer verme yeteneğiKendinizi ifade etme ve düşüncelerinizi aktarma imkanı, Bir şirketin hükümetini inşa etme fırsatı
Artistik PatinajcıFiziksel beceri ve koordinasyon, Sağlık ve fiziksel kondisyonYüksek kazanç, Ödüllü yarışmalara katılma imkanı
Medya Sektörüİyi iletişim ve sunum becerileri, Baskı altında çalışma yeteneğiÇok çeşitli kariyer yolları, Yüksek kazanç
Takı TasarımcısıYaratıcılık, Gözden kaçmayan dikkat, Teknik yetenekKendi markanızı oluşturma imkanı, Yüksek kazanımlar

Bazen mesleğimizi çocukluktan belirler ve o hayale tutunup yol alırız. Bazen son anda karar veririz. Bazen ise kararsızlıkla meslek arayışına gireriz. Seçtiğimiz meslekle belki bir ömür yaşarız belki de belli bir vadesi olduğunu görür bir noktada bırakmak durumunda kalırız. Eğer "40 yaşıma geldim bu saatten sonra ne yapabilirim ki?" noktasına herhangi bir sebeple geldiyseniz hazır olun, bu yazıyı okuduktan sonra bir dönüm noktası yaşayabilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Meslek Arayışının Psikolojik Yönü

Dünyaca ünlü modacılardan Vera Wang’in 40 yaşından sonra moda sektörüne girdiğini biliyor muydunuz? Ya da Julia Child’in ilk yemek kitabını 50 yaşındayken yazıp ünlü bir aşçı olduğunu? Peki 40 yaşından önce ne yapıyorlardı? Vera Wang öncesinde gazetecilik ve artistik patinajcı olarak hayatını idame ettirirken Julia Child ise medya sektöründeydi.

Bu örneklerle şuraya varmak istiyorum. Meslek hayatınızı tamamen değiştirip farklı bir rota çizebilir, ilgi alanlarınızı ve kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Veya daha önceki yaptığınız işleri bir avantaja çevirerek kendinize yeni yollar yaratabilirsiniz. Burada önemli olan kendi kendinizin önüne set çekmemenizdir. Hayatınızın iplerini bırakmamanız, sizi mutlu eden şeyler keşfetmeniz ve bu yolda bir meslek arayışına girmenizdir.

Evet, iş ararken özellikle görüşmelerde hep yaş konusu geçer. Bazen yaşınızın iş için uygun olmadığını duyar ve hevesinizin kırıldığını hissedersiniz. Fakat dışarıdan eksi puan alan yaşınızın size kazandırdığı kocaman artı puanları vardır: deneyimler. Yaşınızın size kattığı tecrübeler ve sizin onun üstüne eklediğiniz yetkinlikler size iş arama sürecinizde olumlu bir psikolojik etki yapmalıdır. Bu yüzden karamsarlığa düşmeyin. Şimdi beraber nasıl bir iş arama süreci yürütebileceğimize bakalım.

İş Arama Sürecini Nasıl Yönetebiliriz?

Siz 40 yaşınızda tecrübeli, yetenekli ve birçok yönden aranan bir kişi olabilirsiniz. Öte yandan 40 yaşına kadar yeterli tecrübeye sahip olamamış belki de hiç çalışmamış da olabilirsiniz. Önemli olan bundan sonra ne yapmak istediğiniz. Unutmayın hayat onunla her geçirdiğiniz yılda size yeni şeyler verir. İçinizdeki potansiyeli keşfetmeniz gerekir belki. Ya da bundan sonrasında o kıvılcımı çakmak sizin elinizdedir. Öyleyse iş arama sürecinizde neler yapmalısınız, göz atalım.

  • Arayan Değil Belki de Aranan Sizsiniz

Yaş korkusunu kenara atma hatta geride bırakma zamanı. Daha önce de belirttiğimiz gibi yaş her zaman dezavantaj olmak zorunda değil bunu avantaja dönüştürmek yine sizin elinizde. Bu yüzden çekingen hallerimizi bırakıp girişimci ruhumuzu ortaya çıkarıyoruz. İş görüşmesine gittiğinizi varsayalım. Karşınızdaki insana potansiyelinizi gösterin, o iş için ideal yönlerinizi ortaya çıkarın.

  • Teknolojinin Bir Köşesinden Tutun

Belki bu zamana kadar hiç içli dışlı olmak zorunda kalmadınız teknolojiyle. Fakat zamanı yakalamak önemli. Artık birçok işi sadece internet üzerinden yürütebildiğimiz şu zamanda sizin de teknolojiye dokunmanız önemli olacaktır.

  • Geniş Açıdan Bakın

Algılarınızı açın, daha önce duymadığınız mesleklerin size uygun olmadığını kim söyleyebilir? Bu yüzden araştırmaktan çekinmeyin. Perspektifinizi geniş tutun. Yeni şeyler öğrenmekten ve denemekten korkmayın, ‘acaba ben bunu yapabilir miyim’ diye düşünmeyin. Öğrenmek bir süreçtir ve yaşla sınırlandırılamaz.

40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler Nelerdir?

Psikolojimizi hazırlayıp güçlendirdiysek, bu süreci nasıl yönetebileceğimize dair kafamızda bir şeyler oturduysa gelin neler yapabileceğimize bakalım. İlgi alanlarınıza göre bazılarını eleyebilir, bazılarını ise yakın bulabilirsiniz.

blog yazarlığı

Öncelikle enstitümüze ithafen bir meslekle başlayalım istedim. Eğer yazmayı seviyorsanız, araştırmaktan zevk alıp yeni şeyler öğrenmeye meraklıysanız ve bilgisayarda vakit geçirebilecekseniz bu meslek tam size göre. Kendi kişisel bloğunuza sahip olabilir veya hali hazırdaki sitelerle de anlaşma sağlayabilirsiniz. Hızlı ve çok para kazanmak gibi bir idealiniz yoksa bu mesleğe emek verip basamakları emin adımlarla çıkabilirsiniz. Blog yazarlığının size kültürel ve kişisel anlamda kattıkları da kar kalacaktır.

İlgili eğitim: Blog Yazarlığı Eğitimi

Finansal Danışman

Finansa ilgiliyseniz, ekonomiyi takip etmeyi seviyorsanız finansal danışmanlığa çok iyi bir meslek diyebiliriz. Üstelik bu meslek sizi tüm gün alıkoyan mesai saatlerinden ibaret değil. Evet, biri size güvenerek bir işe giriyor, yatırım yapıyor belki biraz stresli. Ama risk almadan o işten kar beklemek de mümkün değil. Bu işleri iyi takip ettiğiniz ve karşıya o güveni verdiğiniz sürece isminiz iyi anılacak ve bir kişiyle başladığınız mesleğe referanslarla yeni insanlar ekleyebileceksiniz.

Koçluk

Belli bir alan koçluğu olarak sınırlandırmak yerine koçluk kavramından yola çıkmak istedim. Eğer insanlarla iletişiminiz kuvvetliyse ve bir gruba hitap edebilecek yeteneklere sahipseniz bir şirkette takım koçluğu yapabilirsiniz. Ya da bir kişiye özel danışan ve danışılan çerçevesinde koçluk da yapabilirsiniz. Her ikisi için de belli eğitim süreci ve sertifikaları var tabi. Bu yüzden bu mesleğe olan ilginiz ve saygınız çok önemli. 

İlgili eğitim: Koçluk Eğitimleri

Diğer yandan da eğer çok sportif biriyseniz, örneğin basketbola ilgiliyseniz yine bir takıma koçluk yapabilirsiniz. Hangi seviyede oyuncularla çalışacağınıza göre eğitim standartları değişebilir. Fakat bu meslek de tecrübeye dayalı ve 40 yaş üzeri yapılacak meslekler arasında güzel bir yere sahip.

Ahşap Boyamacılığı/ Ağaç Oymacılığı

El işlerine ilgi duyuyorsanız ve bu konuda yetenekliyseniz bu meslekler çok zarif ve estetik seçimler olacaktır. Başta belki bir hobiyle başlamışsınızdır ve kendinizdeki potansiyeli fark edince bunu neden meslek edinmeyeyim ki diye düşünebilirsiniz. 

Sanal Altın Toplayıcılığı

Bilgisayar oyunlarına meraklıysanız hem eğlenip hem de bunu paraya dökmek istiyorsanız güzel bir meslek tercihi olacaktır. Yapacağınız şey sanal oyun oynamak ve burada söz gelimi ‘coin’ler biriktirerek oyunu oynayan diğer insanlara bu altınları para karşılığında satmak.

Alışveriş Koçluğu

İsmi kendini olabildiğince anlatan mesleklerden biri alışveriş koçluğu. Alışveriş tutkunları için eğlenceli ve ideal bir meslek. Size danışan insanları en doğru ve verimli alışverişlere yönlendiriyor ve bu konudaki bilgilerinizi güncelliyorsunuz. Bu meslek için ‘'kim uygun bir alışveriş için birine para öder ki’' diye düşünenlere hemen parantez açalım. Bu mesleği bir web sitesi açarak idame ettirebilirsiniz. Bu konuda gerçekten iyiyseniz fark yaratabilirsiniz. Unutmayın ki insanlar birbirlerine böyle işe yarar siteler tavsiye eder ve insanlar bu şekilde adını duyurur.

Tamircilik

Bu sefer hedefimizde mekanik severler var. Aletlere ilgi duyan, evinin olmazsa olmazı alet çantasına sahip kişilerden biriyseniz ufak bir dükkan veya evinizin garajı iş görecektir. Bu şekilde bisiklet, motosiklet ve bunlar gibi araçları tamir edebilir ve para kazanabilirsiniz.

Blog Yazarlığı, Yazmayı seviyor olma, Araştırmaktan zevk alıp yeni şeyler öğrenmeye meraklı olma, Bilgisayarda vakit geçirebilme, Kültürel ve kişisel anlamda katkılar, Kendi işini kurma ve yönetme imkanı, Finansal Danışman, Finansa ilgi, Ekonomiyi takip etmeyi seviyor olma, Müşteriye güven verme yeteneği, Yüksek kazanç, Referanslarla yeni müşteriler ekleyebilme, Esnek çalışma saatleri, Koçluk, İnsanlarla iyi iletişim, Bir gruba hitap edebilecek yetenekler, Bireye özel danışmanlık yaparak çok çeşitli gelir kaynakları, Yüksek kazanç, Kendi işini kurma ve yönetme imkanı, Aşçılık, Yemek yapmayı seviyor olma, Yaratıcılık, Kültürlerarası yemekleri öğrenme isteği, Yüksek kazanç, Kendi restoranınızı açma imkanı, Ünlü bir aşçı olma fırsatı, Moda Tasarımcısı, Tasarım yeteneği, İyi estetik anlayışı, Modayı takip ediyor olma, Ünlü bir moda tasarımcısı olabilirsiniz, Kıyafetlerinizi ünlülere satabilme imkanı, Gazetecilik, Haberlere karşı ilgi, İyi yazma yeteneği, Halkı değer verme yeteneği, Kendinizi ifade etme ve düşüncelerinizi aktarma imkanı, Bir şirketin hükümetini inşa etme fırsatı, Artistik Patinajcı, Fiziksel beceri ve koordinasyon, Sağlık ve fiziksel kondisyon, Yüksek kazanç, Ödüllü yarışmalara katılma imkanı, Medya Sektörü, İyi iletişim ve sunum becerileri, Baskı altında çalışma yeteneği, Çok çeşitli kariyer yolları, Yüksek kazanç, Takı Tasarımcısı, Yaratıcılık, Gözden kaçmayan dikkat, Teknik yetenek, Kendi markanızı oluşturma imkanı, Yüksek kazanımlar
meslek kırk yaş arayış süreç 40 Yaşından Sonra Yapılacak Meslekler 40 Yaşından Sonra Meslek Arayışının Psikolojik Yönü
Bu fotoğraf bir tarlada oturan bir kadını gösteriyor. Beyaz uzun kollu bir gömlek, mavi kot pantolon ve kahverengi botlar giyiyor. Saçları düşük bir at kuyruğu şeklinde geriye toplanmış ve gözlük takıyor. İki eli kucağında ve uzaklara bakıyor. Tarla yemyeşil, uzun otlar ve arka planda birkaç ağaç var. Gökyüzü güzel bir mavidir ve birkaç beyaz bulut etrafa dağılmıştır. Kadın huzurlu ve çevresinden memnun görünüyor. Görüntü boyunca yayılan sakin bir özgüveni var.
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir adam, birkaç rafı olan uzun ahşap bir kitaplığın önünde duruyor. Gözlük takıyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Gri bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giyiyor. Kitaplığın kenarları boyunca uzanan beyaz bir şerit vardır. En alt rafta, tabağı olan beyaz bir fincan var. Adamın üzerinde yuvarlak ampullü bir aydınlatma armatürü var. Kitaplığın sağ tarafında, bir kitap rafının bulanık bir fotoğrafı var.
Ne Demek?

Entelektüel Ne Demek?

22 Kasım 2020
Bu resim bir web sitesinin şemasının yanında duran bir adamı gösteriyor. Beyaz bir gömlek ve siyah bir kravat takıyor. Adamın koyu kahverengi saçları ve ciddi bir ifadesi var. Arka planda beyaz metinli mavi bir daire ve beyaz metinli kırmızı bir daire ve bir diyagram var. Ayrıca mavi zemin üzerinde beyaz işaretli bir logo da var. Resmin sağ tarafında, üzerinde dişli bulunan bir bilgisayar ekranı ve beyaz metinli gri bir daire var. Son olarak, sağ alt köşede beyaz zemin üzerinde bir grafik var. Adam diyagrama bakıyor ve sunulan bilgileri düşünüyor gibi görünüyor.
Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

12 Temmuz 2020
Bir kişi bir sınıfta kara tahtanın önünde durmaktadır. Bu kişinin uzun, siyah saçları arkaya doğru toplanmış ve beyaz bir gömlek giyiyor. Kara tahtanın sağ üst köşesinde siyah beyaz bir grafiti deseni vardır. Kişi kollarını önünde kavuşturmuş, doğrudan kara tahtaya bakmaktadır. Yüzünde sakin ve odaklanmış bir ifade var. Kara tahta yazı ve diyagramlarla doludur ve kişi muhtemelen bir şeyler çalışmakta veya öğrenmektedir.
Meslekler

Sayısal Meslekler Nelerdir?

29 Nisan 2022
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Arkasında kırmızı ve sarı bir bayrak bulunan oyuncak bir uçak, siyah ve kırmızı kumaş bir yüzey üzerinde durmaktadır. Oyuncak uçak beyazdır, kanatlarında ve kuyruğunda kırmızı bir şerit vardır ve gövdenin ortasında bir logo bulunmaktadır. Ön planda, sol üst köşede bir numara görülüyor. Güneş parlak bir şekilde parlıyor, sahneyi aydınlatıyor ve uçağa canlı bir parlaklık veriyor. Uçağın arkasında, üzerinde beyaz yazılar bulunan parlak sarı ve kırmızı bir bayrak vardır. Sahne arka planda mavi bir gökyüzü ile çerçevelenmiş ve tüm görüntü neşe ve macera duygusu ile doludur.
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1102606