AnasayfaBlog2020'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2020'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
En İyi Kişisel Gelişim Kitapları 2020

Yaşımız kaç olursa olsun yaşamımız boyunca okumak önemle üstünde durmamız gereken bir konudur. Günlük yaşamımızı ve çevremizle olan ilişkilerimizi daha kolay hale getiren kişisel gelişim kitapları hemen hemen hepimizin kütüphanesinde yerini alır.

Bireysel gelişimimize ve mutluluğumuza önemli katkıları bulunan kişisel gelişim kitapları, farklı bakış açısı kazanmamızı sağlar. Kitapların bazıları klasik olmuş felsefi yönü ağır basan eserlerden bazıları ise değişen yeni dünyadaki etkenlerle kendimizi geliştirmeye yönelik yardımcı eserlerdir. Kendinizi geliştirmek için bilimsel özelliği içinde barındıran, kaliteli yazarların elinden çıkmış eserleri tercih etmelisiniz.

Okumaktan keyif duyacağınız kişisel gelişim kitapları ile huzur veren bir yolculuğa çıkmaya hazır olmalısınız. Türk ve yabancı yazarların usta kaleminden kâğıda dökülen, 2020’nin en iyi kişisel gelişim kitapları ile tanışmanız için bazı bilgiler hazırladık.

Kişisel Gelişim Kitapları Neden Önemlidir?

Yaşam boyu devam eden öğrenme süreci içinde kişisel gelişim kitaplarının rolü büyüktür. Kişisel gelişim kendinizde olan değişimler dışında, toplum içinde verim sağlayan güçlü bireyler olmanıza olanak sağlar. Kendinizi iyi hissetmek, daha mutlu yaşamak, kendinize güveninizin tam olması için kişisel kütüphanenizde, kişisel gelişim kitaplarına muhakkak yer ayırmalısınız. Kendinize yatırım yapmak için kişisel gelişim kitaplarını güncel olarak takip etmelisiniz.

Kişisel gelişim diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmamız için önemlidir. Kişisel gelişimi için zaman harcayan insanlar gün geçtikçe hayata daha pozitif bakmaya başlarlar. Klişeleşmiş cümlelerden ziyade düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkileyecek kişisel gelişim kitaplarını tercih etmeniz hızla yol almanıza katkı sağlar.

En iyi kişisel gelişim kitapları 2020 yılında zengin bir yelpazede karşımıza çıkıyor. Gün geçtikçe kişisel gelişimin önemini fark eden insanlar 2020 yılında da aradıkları özellikte kitaplarla buluşabilecek. Kişisel gelişimin başarı üzerindeki rolünü de dikkate aldığımızda kişisel gelişim kitaplarına muhakkak zaman ayırmalıyız.

Kişisel Gelişim Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişim çoğumuzun az önemsediği fakat yol almak, gelişmek, sağlıklı ilişkiler kurmak için tüm insanların ve ait oldukları toplumların önemli ihtiyaçlarındandır. Toplumların gelişmesi, kendini geliştiren insanların varlığı ile olmuştur. Kişisel gelişimin en büyük katkısı ise özgüveni yüksek insanların meydana gelmesini sağlamaktır.

Kişisel gelişim kitapları tüm bu süreç içinde en büyük yardımcınız olacaktır. Kendini geliştiren insanların kendine olan inançları çoğalacağı için dünyaya olan bakış açıları da değişecektir. Özgüveniz geliştiğinde, kendinize olan inancınız arttığında sonuçlarının nasıl olacağını inceleyelim.

 • Özgüveni tam olan birey için imkansız yoktur. Bir şeyi yapmayı başardığında diğerini de başarabileceklerini düşünürler. Olumsuz değil olumlu yanları ile ilgilenirler.

 • Kendine güvenen ve kendini geliştirmeye devam eden bireyler sürekli kendilerini yargılarlar. Bu yargılama süreci başarıya giden yolun anahtarıdır.

 • Özgüveni yüksek olan bireyler, zamanla çevrelerinde bulunan insanların da kendilerine karşı olan tavırlarında değişiklik olduğunu fark edecekler. Özgüveni yüksek bireyler karşısındaki insanlarda da güven uyandırır. Güven veren bireyler toplum tarafından her zaman daha çok kabul görür.

 • Kişisel gelişimini, eğitimlerle ve kişisel gelişim kitapları ile devam ettiren bireyler, eleştirileri karşılama biçimlerini de değiştirirler. Objektif bakış açısı kazanırlar. Detayları daha yakından görür ve başarıya ulaştıracak bir yaklaşım olarak değerlendirirler.

 • Bakış açısı değişen bireyler, hedeflerine daha kısa sürede ulaştıklarını görürler.

 • Kişisel gelişimini önemseyen bireylerin farkındalığı da artar. Daha disiplinli ve özenlidirler.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişime uzanan yol uzun ve zorludur. Kendinizi her daim gelişime açık ve hazır hissetmek görüldüğü kadar kolay olmayacaktır. Tam da bu noktada kişisel gelişim kitapları imdadınıza yetişiyor. Bir kişisel gelişim kitabını incelediğinizde kendi kendinize yardımcı olabileceğinizi, değişebileceğinizi ve yenilenebileceğinizi fark ediyorsunuz.

Kendinize uygun olanları zamanla daha iyi seçiyor ve mutlaka okumanız gerekenler ile tanışıyorsunuz. 2020’nin en iyi kişisel gelişim kitapları arasında okunan, motivasyonunuza katkısının büyük olacağına inandığımız, ilham veren kişisel gelişim kitaplarını birlikte inceleyelim.

 • Kafanı Değiştir; Rod Judkins tarafından yazılan kitap, yaşamınıza farklı açılardan dokunmayı hedefliyor. Yazar dünyadaki 57 yaratıcı kişinin sahip olduğu alışkanlıklara ışık tutarak, okurlarına da farklı bir bakış açısı kazandırmayı deniyor. Yazar yeteneğin doğuştan olmadığını, değişim ve başarının içinizde keşfedilmek üzere beklediğini düşünüyor. Amaç kendinize ışık tutmayı becerebilmektir.

 • Sana Özgürlük Vadediyorum; Laurent Gounelle tarafından kaleme alınan kitapta, teknik telkinlerden uzak bir anlatım bulunuyor. Okudukça keyif alacağınız, elinizden bırakmayacağınız bir kişisel gelişim kitabıdır.

 • Ye O Kurbağayı; Brian Tracy tarafından yazılan kitap, günümüzün sorunlarından olan zaman kavramına değiniyor. Zamanı iyi değerlendirme üzerine okunacak başarılı eserlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Zaman yönetimi ile yaşamınızı nasıl daha iyi organize edebileceğinizi ve kazanımlarınızı görmenizi hedefliyor.

 • Einstein Gibi Düşünmek; Peter Hollins tarafından kaleme alınan kitapta, Einstein’in düşünme becerisini ve bakış açısını anlamak ve farklı bakış açısı geliştirilmesi hedeflemektedir. Başarı ve farklılığı kavramak için mutlaka okunması gereken kitaplar listenizde yerini almalıdır.

 • İnsan Mühendisliği; Nüvit Osmay, gerçek bir başucu kitabına sahip olmanızı sağlıyor. İş hayatında yönetici olarak çalışanlara büyük katkılar sağlayacak gelişim kitabıdır.

 • Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır; Ahmet Şerif İzgören, özellikle kişisel gelişim kitaplarına ilgi duyan kişilerin seveceği bir kitapla karşınızda. Başarı, yaşam ve insan ilişkileri hakkında mizahi bir dille yaklaşılarak kaleme alınmış olan bu kitap hızlıca okunabilecek, kütüphanenizde olmasından keyif duyacağınız kitaplar içinde olacaktır.

En Çok Okunan Kişisel Gelişim Kitapları Hangileri?

Kişisel gelişim üzerinde durulması gereken önemli konuların başında gelir. Günlük yaşamınızı kolaylaştırmak, insan ilişkilerinde daha başarılı olmak için kişisel gelişim kitaplarına muhakkak ihtiyaç duymuşsunuzdur. Bireysel mutluluğun ve gelişimin önemli unsurlarından olan kişisel gelişim kitapları, farklı bakış açısı kazanmanızı sağlar. Hedeflerinize başarılı ile ulaşmanın önemli yollarındandır. En çok okunan kişisel gelişim kitaplarını inceleyelim.

 • Sana özgürlük vadediyorum: Laurent Gounelle tarafından kaleme alınmıştır. Teknik telkin veren anlatımdan uzak, hem öğrenip hem uygulayacağınız sürükleyici bir anlatıma sahip. Kütüphanenizde bulunması gereken kitaplardan.

 • İnsan Tasarımı: Chetan Parkyn anlatımı ile iç dünyanıza yolculuk yapıyorsunuz. Vücudunuz, neye uyumlusunuz, neler yapabilirsiniz bunların hepsini öğrenerek özgüvenli yaşamanın yollarını anlatıyor.

 • Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır: Ahmet Şerif İzgören’in kaleminden akıcı bir dille okuyucu ile buluşmuştur. Alışılmışın dışında kalan kitap, en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alır. Başucu kitabınız olacaktır.

 • Ye o kurbağayı: Brian Tracy tarafından yazılan kitap, günümüzün belki de en önemli problemlerinden biri olan zaman kavramını dikkate alarak yazılmıştır. Zamanınızı iyi yönetebilmenin anahtarına bu kitap sayesinde erişebilirsiniz.

Zaman yönetimi günümüzün önemli sorunları arasında karşımıza çıkıyor. Yeni yaşam koşulları zaman iyi yönetilmezse mutsuz, kaygılı, özgüveni düşük bireyler meydana getiriyor. Etkili zaman yönetimi tekniklerine ulaşmak için kişisel gelişim kitapları ve bunun yanında zamanı tasarruflu kullanmayı sağlayan online eğitim olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Enstitü eğitimleri içinde yer alan zaman yönetimi eğitimi, iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda etkin ve aktif rol almanıza yardımcı olur. Zamanını iyi yöneten bireylerin mutlu ve başarılı bir yaşam sürdükleri görülmektedir.

Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

Gerçekten iyi kaleme alınmış; bilimsel olarak ta desteklenmiş bir kişisel gelişim kitabı tercih ederseniz, yaşamınız ve bakış açınız değişebiliyor. Bu sebeple sizleri mutlaka okunması gerektiğini düşündüğümüz 2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları içinde olan kitap önerileri ile buluşturuyoruz.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı (Stephen Covey)

Liderlikle alakalı yazılan kitaplar içinde son 10 yılın en iyi kitabı olarak değerlendiriliyor. Kişisel, mesleki ve ailesel sorunların çözümlenmesinde ilkesel yaklaşım tanımlanıyor. Özellikle iş yaşamına yeni başlayanların mutlaka kütüphanesinde olması gereken bir kitap. Başarılı aynı zamanda huzurlu bir yaşam için kazanılması gereken alışkanlıkları ustalıkla okurlara aktarıyor.

Savaşçı (Doğan Cüceloğlu)

Kişisel gelişim kitapları dendiğinde Türk yazarlar içinde akla ilk gelen isimlerden biri Doğan Cüceloğlu’dur. Savaşçı kitabında insanların yaşadıkları mutsuzluğun sebeplerini yanlış yerlerde aradığına ve nesnelerden kendilerine mutluluk yaratmaya kalkıştıklarına dikkat çekiyor. Yalın ve akıcı bir dil kullanılan kitap okumada kolaylık sağlamaktadır. Yazar dünyaca üne sahip pek çok düşünürün sözlerine de kitabında yer veriyor.

Duygusal Zeka (Daniel Goleman)

Daniel Goleman tarafından kaleme alınan kitap, duygusal zekanın önemine dikkat çekiyor. Duygusal zekanın yaşam içinde kazanıldığına inanıyor. Toplumsal mesajlar ile mutlu olmanın aslında duygusal zekadan kaynaklı olduğunu anlatıyor. Bakış açınızı değiştirecek kişisel gelişim kitaplarından olarak görülüyor.

İyi Hissetmek (David Burns)

David Burns tarafından kaleme alınmıştır. Hayata olumsuz bakan ve depresyona eğilimi olan bireylerin tam aradığı kitap olabilir. Bardağa dolu tarafından bakmayı bilimsel tekniklerden, örneklerle sunuyor. Hayata pozitif bakmanızı sağlayacak bir kitap olarak görünüyor.

59 Saniye (Richard Wiseman)

Richard Wiseman tarafından yazılan kitap, az zamanda çok iş yapabilmeye odaklanmıştır. Klişe örneklerden uzak, kanıtlanmış örneklerle hayatınıza pozitif katkıda bulunmayı amaçlıyor. Doğru çözüm teknikleri ile az zamanda çok şeyin değiştiğini görebileceğiniz bir kitap.

Beden Dili (Joe Navarro)

Joe Navarro kaleminden, beden dili ve kişinin duyguları arasında kuvvetli bir bağın olduğu aktarılıyor. Kitap elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap olarak görülüyor. Beden dilinizi sorgulayacak, davranışlarınızı değiştirmeye çalışacaksınız. Yazarın kendi deneyimlerini paylaştığı bir kitap.

Negatif Limanlardan Pozitif Sulara (Oğuz Saygın)

Oğuz Saygın’ın kuvvetli kaleminden yazılmış bir kitap. Hayatınızda tüm olumsuz gördüğünüz unsurları olumlu olarak görmenizi sağlayacak bir kitap. Hayatınıza bir hedef ile ilerlerseniz rotanızın hep belli olacağını öğütlüyor. Gerçek örnekler vererek kaleme aldığı kitapta hedeflerin belirlenmesinin önemini vurguluyor.  

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı (Mark Manson)

Amerikalı Mark Manson bloğunda yazdığı kişisel gelişim ile alakalı yazılarını kitaplaştırmış ve okuyuculara bu haliyle sunmuştur. Dünya genelinde en çok satışa sahip kişisel gelişim kitaplarından biridir. Dikta edici cümleler içermemesi sebebi ile New York çok satanları içinde zirvede yer almıştır. Aynı zamanda diğer kişisel gelişim görüşlerine de eleştiriler içeriyor. Yazar hayatın içinden öğretici örnekler veriyor. Yazarın pozitif bir yaklaşımdan ziyade nelerin üzerinde daha az durulmasının gerektiğine dair doğal bir yaklaşımı var.

Babil’in En Zengin Adamı (George S. Clason)

Kitap, paraya karşı bakışınızı ve ekonomi üzerine olan hikayeler ile hayatınızda değişim yaratmayı hedefliyor. Mali sorunlarınıza karşı bakış açınızı değiştirip daha iyi anlamanızı ve çözüm üretmenizi sağlıyor. Geleceğe yapılacak yatırımların kolay yollarını anlamanızda katkıları olacak.

Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry)

7’den 70’e herkesin merakla okuduğu çok popüler kitaplardan biri. Kısa bir öykü olan kitap, hayata bakış açınızı baştan aşağı değiştirecek güce sahip. Aslında büyükleri hedef alan bir çocuk kitabı. Okurlara hayattaki en iyi şeylerin aslında basit şeyler olduğunu, asıl zenginliğin başkalarına bir şeyler katabilmek olduğunu hatırlatan bir kitaptır. Herkesin birkaç kez okumaktan keyif alacağı başarılı bir kişisel gelişim kitabıdır.

Hayatı Yeniden Keşfedin (Jeffrey E. Young, Janet Klosko)

Mutsuz olmanıza sebep olan alışkanlıklardan nasıl kurutulmanız gerektiğini anlatıyor. Kitapta; mutsuz ilişkiler, evhamlı bir hayat, aşağılık duygusu yaşama gibi konular hakkında mesaj veriyor. Farkında olmadan kabul edilen inanışları değiştirme şansı elde edebilirsiniz.

Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin (Richard Carlson)

Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak şeyleri Dert Etmeyin kitabında günlük hayatta pek çok kez yaşanan olayların kitap haline getirilmiş şeklidir. Bu kitap bilmediğiniz değil farkında olmadıklarımız hakkında farkındalık yaratmak amacı için yazılmış mutlaka okunması gereken bir kişisel gelişim kitabıdır.

En iyi kişisel gelişim kitaplarından olan “Kafanı Değiştir” okuyucuya ne aktarmak istiyor?

Kafanı Değiştir; Rod Judkins tarafından yazılan kitap, yaşamınıza farklı açılardan dokunmayı hedefliyor. Yazar dünyadaki 57 yaratıcı kişinin sahip olduğu alışkanlıklara ışık tutarak, okurlarına da farklı bir bakış açısı kazandırmayı deniyor. Yazarın yeteneğin doğuştan olmadığını, değişim ve başarının içinizde keşfedilmek üzere beklediğini düşündüğü bir kişisel gelişim kitabıdır.

En iyi kişisel gelişim kitaplarından olan “Ye O Kurbağayı” okuyucuya ne aktarmak istiyor?

Ye O Kurbağayı; Brian Tracy tarafından yazılan kitap, günümüzün sorunlarından olan zaman kavramına değiniyor. Zamanı iyi değerlendirme üzerine okunacak başarılı eserlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Zaman yönetimi ile yaşamınızı nasıl daha iyi organize edebileceğinizi ve kazanımlarınızı görmenizi hedefleyen bir kişisel gelişim kitabıdır.

Kişisel gelişim kitap önerilerinden “Savaşçı” okuyucuya ne aktarmak istiyor?

Kişisel gelişim kitapları dendiğinde Türk yazarlar içinde akla ilk gelen isimlerden biri Doğan Cüceloğlu’dur. Savaşçı kitabında insanların yaşadıkları mutsuzluğun sebeplerini yanlış yerlerde aradığına ve nesnelerden kendilerine mutluluk yaratmaya kalkıştıklarına dikkat çekiyor. Yalın ve akıcı bir dil kullanılmıştır.

Kişisel gelişim kitapları ve kişisel gelişimin önemi nedir?

Toplumların gelişmesi, kendini geliştiren insanların varlığı ile olmuştur. Kişisel gelişimin en büyük katkısı ise özgüveni yüksek insanların meydana gelmesini sağlamaktır. Kişisel gelişim kitapları tüm bu süreç içinde en büyük yardımcınız olacaktır. Kendini geliştiren insanların kendine olan inançları çoğalacağı için dünyaya olan bakış açıları da değişecektir.

2020 yılı en çok okunan kişisel gelişim kitapları hangileridir?

Duygusal zeka, Daniel Goleman tarafından kaleme alınan kitap, duygusal zekanın önemine dikkat çekiyor. İyi hissetmek, David Burns tarafından kaleme alınmıştır. Hayata olumsuz bakan ve depresyona eğilimi olan bireylerin tam aradığı kitap olabilir. Savaşçı, Doğan Cüceloğlu’nun usta kaleminden çıkan bir kitap. Başucu kitabınız olabilir.

En çok okunan kişisel gelişim kitapları nelerdir?

Sana özgürlük vadediyorum, Laurent Gounelle tarafından kaleme alınmıştır. Teknik telkin veren anlatımdan uzak, hem öğrenip hem uygulayacağınız sürükleyici bir anlatıma sahip. İnsan tasarımı, Chetan Parkyn anlatımı ile iç dünyanıza yolculuk yapıyorsunuz. Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır, Ahmet Şerif İzgören’in kaleminden akıcı bir dille okuyucuyla buluşmuştur. Alışılmışın dışında kalan kişisel gelişim kitapları arasındadır.

en iyi kişisel gelişim kitap önerileri kişisel gelişim için en iyi kitaplar en iyi kişisel gelişim kitapları 2020 en iyi kişisel gelişim kitabı 2020 en iyi kişisel gelişim kitapları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020 Yılının En İyi Netflix Dizileri
Kişisel Gelişim

2020'nin En İyi Netflix Dizileri

12 Ağustos 2020
2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar
Kişisel Gelişim

2020’de En Çok Okunan Kitaplar

07 Ağustos 2020
2020'de Eğitimde Neler Oldu?
Haber

2020'de Eğitimde Neler Oldu?

22 Aralık 2020