Workshop

Ürün Fotoğrafçılığı Atölyesi
399 ₺

Workshop

Eğitim, bireyin öğrenme ihtiyacının daha sistemli ve sürece yayılarak yapılmasıdır. Belirli bir konuda ya da bilim dalında yetiştirme, geliştirme, bilgi ve beceri kazandırma sürecidir. Daha ilk çocukluk yıllarından başlar ve meslek sahibi olana kadar devam eder(di.)

Günümüz ihtiyaçları öğrenmeyi ve kendini geliştirmek için etiğim almayı hayat boyu sürecek biçime getirdi. Çalışılan işte, pozisyonda, kurumda teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek adına eğitimler önem kazandı.

Bazı meslekler dışında üniversitede öğrenilen bilgiler iş hayatında yetersiz kalır oldu. Bu sebeple ülkemizde eğitimli işsiz gençlerin sayısı her geçen yıl katlanarak çoğaldı. İşsiz gençlerle birlikte başka işlerde çalışanları da düşündüğümüz de “hayatından memnun olmayanlar” bir hayli fazla.

Üniversite eğitiminde ne eksikti? Sorunun cevabı elbette bir başka yazının konusu. Yine de pek çok mezundan duyup, görüp öğrendiğimiz eksiklik şuydu; eğitim kalitesinin düşüklüğü ve uygulamalı derslerin azlığı. Eğitim kalitesi için ulusal boyutta çözümler üretilmesi gerekir. Ancak uygulamalı eğitimler konusunda hemen herkesin yapabileceğin şeyler vardı.

Teorik eğitimler, pratikte de uygulanabilir hale gelmeliydi. Tam bu noktada da işe yönelik öğretici ve tamamlayıcı eğitimler devreye girdi. Kurumlar, kuruluşlar, enstitüler araştırılır oldu. Bütçe ve zaman hesabı yapıldı ve birey kendine uygun eğitimleri seçti. Meslek seçmeye ve geliştirmeye yönelik eğitimlerde İstanbul İşletme Enstitüsü de söz sahibi kurumlar arasında.

Eğitimlerin içerikleri gibi, yapılış şekilleri de farklı. Örgün yani yüz yüze eğitim, uygulamalı eğitimler ve bu yıl sıkça duyduğumuz uzaktan eğitim gibi. Uygulamalı eğitimler örgün eğitimin alt kolu bir nevi. Özellikle meslek eğitimlerinde ön plana çıkıyorlar.

Uygulamalı eğitim denilince akla ilk gelen de atölye çalışmaları. Atölye çalışmalarını daha yakından tanıyabilmek için bazı sorular soralım. Workshop nedir? Faydaları nelerdir? Neden katılmalıyız? Hemen ilk sorunun cevabıyla başlayalım. 

Workshop Nedir? 

“Workshop nedir?” sorusuna verilebilecek en net cevap “atölyeler bir üretme ortamıdır” olur. Küçük gruplar halinde yapılan aktif öğrenme biçimidir. Bir eğitim metodolojisi ve öğrenme yöntemidir.

Uygulamalı eğitimdir. Atölyeye konu olan eğitim uygulamalı olarak yapılır. Katılımcılarına öğrendiklerini uygulamaya dökebilecekleri ve deneyerek öğrenebilecekleri hemen her konuda atölye yapılabilir.

Sıklıkla tercih edilen yüz yüze yani örgün eğitim modeliyle yapılandır. Belli konuda ya da alanda sıkıştırılmış ve öğretici programdır. Amacı bilgi vermekten ziyade uygulama becerisi kazandırmaktır.

Eğitmenle birebir iletişim fırsatı sunması öne çıkan özelliklerinden biridir. Network oluşturma imkanı sağlar.

Atölye çalışmaları fazlasıyla emek istiyor, özveriyle çalışmayı gerektiriyor. Emek isteyen pek çok eğitim modeli arasından da sıyrılıyor. Bunun sebebi ise, harcanan emeğin ve özverinin getirisinin neredeyse garantiye yakın sonuç vermesi. Özetle, özel yapılan uygulama eğitimleri sonucu atölyeye katılan hemen herkesin çalışmaları memnun ve donanımlı tamamlaması.

Workshop Faydaları

Hayat boyu öğrenme mottosuyla yola çıkan bireyler için en iyi alternatiflerden biri Workshop çalışmalarıdır. Bu sebeple olmalı ki sıklıkla tercih edilirler. Çünkü atölye çalışmalarını öne geçiren bazı avantajlar bulunur. Peki, atölye çalışmalarının faydaları nelerdir?

  • Uygulamalı eğitimler için en iyi öğrenme yoludur.
  • Küçük gruplar halinde yapıldığı için eğitimci ile birebir iletişim mümkündür.
  • Örgün yani yüz yüze yapılıyor olması, soruların anında cevaplanmasını sağlar. 
  • Uzun zamanlara yayılan eğitimlere vakit bulamayanlar için en iyi alternatiftir. 
  • Yoğun bir eğitim programı içerir. 
  • Teşvik edicidir.
  • Katılımcılara tekrar tekrar deneme şansı verir. 
  • Katılımcıların ortak amaç için derse gelmesi network (iş ağı) kurmanın önünü açar. 
  • Katılımcılar genelde atölye çalışmasına konu olan dersle ilgili ön çalışma yapar, derse çoğunlukla teorik bilgilere vakıf olarak gelir. Bu de eğitimin verimli geçmesini sağlar.

Atölye çalışmalarının avantajlı yönlerinden biri de geri bildirimin kolaylıkla ölçülebilir olmasıdır. Amacının net ifadelerle tanımlandığı ve sürecin iyi planlandığı bütün atölyelerde “Faydalı oldu mu?” sorununun cevabı daha çalışma sürerken alınabilir.

Workshop Ne Kazandırır?

Atölye çalışmalarını sloganla anlatmak gerekirse bu “yaparak-deneyerek öğrenme” olur. Eğitim programına iyi hazırlanmış ve alanında uzman eğitmenler tarafından yapılan atölye çalışmaların katılımcılarına faydaları da önemli düzeyde. Hemen atölye çalışmalarının katılımcılarına neler kazandırdığını sıralayalım. 

Atölye için belirlenen konu etraflıca işleniyor. Bu da katılımcıları bilgi bakımından doyuruyor ve beceri kazanmaların sağlıyor.

Atölye gruplarının küçük olması yani katılımcı sayısının azlığı (Genelde en fazla 10 kişi ile sınırlı tutulur.) etkileşimi artırıyor. O yoğun etkileşim beyin fırtınasını ve en nihayetinde yeni fikirleri beraberinde getiriyor.

Yine grubun küçüklüğüne bağlı olarak katılımcılar birbirlerinden rahatlıkla farklı şeyler öğrenebiliyor. Farklı bakış açıları sentezleniyor ve çoklu öğrenme konusunda avantajlı bir ortam oluşuyor.

Eğitimciyle birebir iletişim kurma faydasıyla bir adım değil belki onlarca adım öne çıkıyor. Sorular hemen cevap bulabiliyor. Yanlışlar ve hatalardan dönme konusunda destek alınabiliyor.

Ortaklaşa yapılan uygulamalar sayesinde farklı bilgiler kolaylıkla uygulamaya aktarılıyor. Eğitim konusuyla ilgili pek çok püf noktası öğreniliyor. Uygulama becerisi en ufak ayrıntısıyla beraber öğrenilmiş oluyor. 

Atölye çalışması sonunda öğrenme eylemi gerçekleşmiş oluyor ve başta belirlediğimiz slogan uygulamaya dökülüyor: Yaparak-deneyerek öğreniliyor. Eğitim başarıyla sonuçlanıyor. Atölyeye konu olan alanda uzman ve donanımlı bireyler iş hayatına değer katma konusunda öncü oluyor.

Atölye Çalışmalarına Neden Katılmalıyız?

Üniversite mezunu işsiz gençler, atama bekleyenler, okuduğu bölümle alakasız çok farklı işlerde çalışanlar, tecrübesiz diye iş görüşmelerinden istediklerini alamayanlar ve en önemlisi yıllarca okul sıralarında dirsek çürüttükten sonra asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılanlar… 

Listeyi uzatmak mümkün. Ülkemizdeki eğitimli işsiz gençlerin oranı da bir hayli yüksek. Bütün bunlar da gösteriyor ki, üniversite eğitimi tek başına iş bulmak, iş bulunsa bile hayat standartlarını yükseltecek kadar para kazanmaya yetmiyor.

İş arayan milyonlar içinde bir adım hatta adımlar kadar öne çıkmak adına kendimizi geliştirmek gerekiyor. Kendimizi geliştirmek için de mezun olduğumuz, seçtiğimiz, okuduğumuz alanda farklı eğitimler almak önem kazanıyor. Tam da bu noktada alınacak eğitimin uygulamaya dönük olup olmamasına bakmak gerekiyor. Uygulamalı, pratik isteyen bir alan ise hemen bir atölye çalışmasına katılmamız kaçınılmaz oluyor. örnek vermek gerekirse:

Fotoğrafçılık, yazarlık, oyunculuk belki bilgisayarla ilgili bir eğitim alanı; özetle teorikten ziyade uygulamayla öğrenilebilecek meslek dalları. Kendinize bu alanlardan birinde yetiştirmek mi istiyorsunuz? Teorik eğitim de yeterli olduğunuzu düşünüyorsunuz ancak uygulama konusunda sıkıntılarınız mı var? Ya da uzun uzun eğitimler alacak vaktiniz mi yok? 

O zaman atölye çalışmaları olmazsa olmazınız. Çünkü dolu dolu ve sıkıştırılmış bir eğitim sunuyor. Eğitim çoğunlukla; %25’i teorik ve %75’i pratik yani uygulamadan oluşuyor. Özellikle eğitmenle bire bir iletişim kurma öğrenme sürecini hem kolaylaştırıyor hem de hızlandırıyor.

Devamını Gör..
Yorumlar(5)
Ortalama Değerlendirme 5,0
Ayfer Yılmazgil
Ayfer Yılmazgil
29 Eylül 2021
5.0

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Derya Yılmaz
Derya Yılmaz
08 Haziran 2021
5.0

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Ümit Özdeniz
Ümit Özdeniz
11 Nisan 2021
5.0

Bilgilendirme için teşekkürler.

Gönül Yazici
Gönül Yazici
10 Şubat 2021
5.0

Lütfen doğum fotoğrafçılığı ile ilgili de workshop gelsin, lütfen ♥️

Mustafa Ali Keleş
11 Ocak 2021
5.0

Güzel deneyimler elde ediyoruz, teşekkürler.

Tüm Yorumlar