Performans Değerlendirme Eğitimi Nedir ?

Son yıllarda işletmelerde meydana gelen yapısal ve kültürel değişmeler, şirketleri 360 derece performans değerlendirmesi yöntemini kullanmaya yöneltmektedir.

Performans değerlendirmede geleneksel yaklaşımlarda sadece patronların astları değerleyebileceği savunulur. Oysa pratikte patron, bireyin performansına ilişkin anahtar noktaları değerlemede en az kalifiye olan kişidir. Patron adına hareket eden yöneticide değerlemede tek yanlı kalabilir. İşte bu sorunla başa çıkabilmek için bazı firmalar, bireyin performans değerlendirmesinde ortak olarak kabul edilen birçok kişinin  katkısından  yararlanmayı  tercih  etmeye  başlamıştır

Performans Değerlendirme Eğitimi

Tüm işyerlerinde, ticari faaliyet gözetmeyen dernek, vakıf, okul gibi yerlerde dahil olmak üzere performans değerlendirmesi başarıyı yakalamak için önemli bir uygulamadır. Performans değerlendirmeleri için bir çok yöntem vardır.

Bu yöntemler, kişisel değerlendirmeler, birimlerin değerlendirilmesi, satışa yönelik değerlendirmeler gibi bir çok farklı metot uygulanarak gerçekleşir. 360 Derece Performans Değerlendirme yöntemi de bir çok farklı uygulamadan biridir.

Kimler Katılıyor ?

İnsan kaynakları uzmanları
İnsan kaynakları uzman yardımcıları
Bu alana ilgi duyanlar
İnsan kaynakları yöneticileri

Performans değerlendirme eğitimi kimler içindir ?

Bu uygulamada, işletme tüm çalışanları, tüm dış birimleri, tüm iç birimleri, kısaca etkisine, büyüklüğüne, bakılmaksızın tüm bileşenleriyle işletme bütün olarak ele alınır. Böylece ortaya çıkan sonuç, işletmenin toplamını temsil eder. Aksayan yönler kolaylıkla belirlenir. Bir bütün olarak başarının yakalanması sağlanır.

Ücretsiz uzaktan eğitim performans değerlendirme sertifika programı bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı tüm uygulamalarıyla öğretilir. Bu eğitim, İnsan Kaynakları uzmanları, İnsan Kaynakları uzman yardımcıları, İşverenler, Yöneticiler, Bu alanda uzmanlaşmak isteyen herkese hitap etmektedir.

Eğitime Katıl

İş Hukuku Eğitimi, sertifika programları içerisinde bir çok yönetici, işveren tarafından tercih edilen bir eğitim programıdır. İş Hukuku eğitimi dersleri, yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile sertifika alanı gerçek bir iş hukuku uzmanı haline getirir.

İş Teklifi Nasıl Reddedilir?

Mektubunuzu teklifi reddetmeye karar verdikten hemen sonra gönderin. Zamanında gönderilen bir mektup geç gönderilen bir mektuptan daha anlamlıdır.

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

Eğer evden yapılabilecek düzgün bir iş bulursanız, bu sizin gelirinize takviye için harika bir yol olacaktır.

İnsan Kaynaklarında Çalışmak İsteyenler İçin Öneriler

Çevrenizde İK profesyonellerinin aktif olarak katıldığı herhangi bir derneğe başvuru yapın. Toplantılarına ve seminerlerine katılın.

Özgeçmiş Deneyim Bölümü Nasıl Yazılmalı?

Sahip olduğunuz her işi dahil etmenize gerek yok ama bir işyerinde on yıldan fazla çalıştıysanız, başlangıçta sahip olduğunuz işlerin kariyerinizle çok da ilgisi olmadığını göreceksiniz.

Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları

Bir iş mülakatında size sorulacak en son soru muhtemelen sorunuz olup olmadığı olacaktır. Hazırlıklı olun ve mülakatçıya soracak sorulara sahip olun.

Özgeçmiş Beceriler Bölümüne Ne Yazılmalı?

Spesifik iş becerileri adayın belirli bir işte ustalaşmasını sağlayan yeteneklerdir. Bazı yetenekler okula giderek veya bazı sertifika programlarına katılarak elde edilir.

Referans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorular

Bazı işverenler referansları yazılı olarak kontrol ederler ki referanslara dair ellerinde kayıtları bulunsun. Eski işverene bu mektubu göndererek yazılı talepte bulunabilirler.

Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar. Hoşgeldin 2017 

2017 sağlık, başarı ve mutluluk getirsin. 2017 yılında iş hayatıyla ilgili size verebileceğim 10 tavsiyeyi derledim.