Performans Değerlendirme Eğitimi Nedir ?

Son yıllarda işletmelerde meydana gelen yapısal ve kültürel değişmeler, şirketleri 360 derece performans değerlendirmesi yöntemini kullanmaya yöneltmektedir.

Performans değerlendirmede geleneksel yaklaşımlarda sadece patronların astları değerleyebileceği savunulur. Oysa pratikte patron, bireyin performansına ilişkin anahtar noktaları değerlemede en az kalifiye olan kişidir. Patron adına hareket eden yöneticide değerlemede tek yanlı kalabilir. İşte bu sorunla başa çıkabilmek için bazı firmalar, bireyin performans değerlendirmesinde ortak olarak kabul edilen birçok kişinin  katkısından  yararlanmayı  tercih  etmeye  başlamıştır

Performans Değerlendirme Eğitimi

Tüm işyerlerinde, ticari faaliyet gözetmeyen dernek, vakıf, okul gibi yerlerde dahil olmak üzere performans değerlendirmesi başarıyı yakalamak için önemli bir uygulamadır. Performans değerlendirmeleri için bir çok yöntem vardır.

Bu yöntemler, kişisel değerlendirmeler, birimlerin değerlendirilmesi, satışa yönelik değerlendirmeler gibi bir çok farklı metot uygulanarak gerçekleşir. 360 Derece Performans Değerlendirme yöntemi de bir çok farklı uygulamadan biridir.

Kimler Katılıyor ?

İnsan kaynakları uzmanları
İnsan kaynakları uzman yardımcıları
Bu alana ilgi duyanlar
İnsan kaynakları yöneticileri

Performans değerlendirme eğitimi kimler içindir ?

Bu uygulamada, işletme tüm çalışanları, tüm dış birimleri, tüm iç birimleri, kısaca etkisine, büyüklüğüne, bakılmaksızın tüm bileşenleriyle işletme bütün olarak ele alınır. Böylece ortaya çıkan sonuç, işletmenin toplamını temsil eder. Aksayan yönler kolaylıkla belirlenir. Bir bütün olarak başarının yakalanması sağlanır.

Ücretsiz uzaktan eğitim performans değerlendirme sertifika programı bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı tüm uygulamalarıyla öğretilir. Bu eğitim, İnsan Kaynakları uzmanları, İnsan Kaynakları uzman yardımcıları, İşverenler, Yöneticiler, Bu alanda uzmanlaşmak isteyen herkese hitap etmektedir.

Eğitime Katıl

İş Hukuku Eğitimi, sertifika programları içerisinde bir çok yönetici, işveren tarafından tercih edilen bir eğitim programıdır. İş Hukuku eğitimi dersleri, yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile sertifika alanı gerçek bir iş hukuku uzmanı haline getirir.

Sertifikanın Programlarının Faydaları Nelerdir?

Sertifika programları ile becerilerinizi arttırabilir ve profesyonel iş yaşamınızı geliştirerek aranan elemanlardan birisi olabilirsiniz.

Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

Zaman Yönetiminde yapılmaması gereken şey, yerine getirebileceğinizden daha fazla sorumluluk almaktır.

Üniversite Diplomasına Gerek Duymadan Yapabileceğiniz İşler

Üniversite diplomanız olmadan iş bulamıyor musunuz? Lise diplomasıyla hangi işlere girilebilir? Kolay iş bulabileceğiniz meslekler nelerdir?

Performans Yönetimine Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Performans yönetimi yıllık bir değerlendirme toplantısı değildir. Bu sistemin işe yaramasını sağlamak sürecin en zor olan yanıdır.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır? Hangi Yazı Fontu Kullanılmalı?

Özgeçmiş hazırlarken kullanılması gereken yazı tipi ne olmalıdır? Yazı boyutu nasıl olmalıdır? İş dünyasına uygun yazı tipi nasıl olmalıdır?

Mülakatlarda Referans Önemli mi?

Mülakatlarda referans neden önemlidir? İş görüşmesi için yazdığımız referanslar işe alımda ne kadar etkili? İşe girmek için referans şart mı?

Mülakata Davet Edilmemenizin 25 Sebebi 

Mülakata davet edilmemenizin nedenleri nedir? Neden mülakata çağırılmadınız? Özgeçmiş gönderdiğiniz işletme sizi neden aramadı?

İş Hayatını Kolaylaştırmak

İş hayatını kolaylaştırmak için yapmanız gereken ilk şey pazartesi sendromunun olmadığını bilmektir. İş hayatını kolaylaştırmak için tavsiyelere göz atın.