Neden Mülakat Teknikleri Eğitimi ?

İş arama sürecinde karşılaşılan en zorlu aşama mülakatlardır. Mülakat aşaması ne kadar zorlu olsa da uygun bir eğitimle ve hazırlıkla sonsuz geçilebilir. Mülakat teknikleri eğitimi katılımcıları mülakatlarda karşılaşabilecekleri sorulara ve durumlara hazırlar.

Araştırmalar göstermiştir ki iş başvurusu sırasında en nitelikli adaylar veya akademik hayatı başarılarla dolu olan insanlar bile  mülakatlarda kendilerini ifade etmekte başarısız olduklarında işe alınmamaktadırlar.

Mülakat Teknikleri Eğitimi

Mülakat sırasında kendini ifade edememek, başvurulan işe alınmak için gerekli niteliklere sahip olunduğunu gösterememek, mülakat sırasında sinirlere hakim olamayarak olumsuz tavırlar sergilemek, görüşmeci ile doğru iletişim kuramamak gibi nedenler yaşanan başarısızlığın sebebi olabilir. Mülakat teknikleri eğitimi ile bu durumun önüne geçilebilinir.

Bir mülakatta başarılı olabilmenin sırrı o mülakata gerektiği şekilde hazırlanmaktır. Mülakata hazırlık için öncelikle başvuru yapılan firma hakkında gerekli olan bilgiler toplanmalıdır. Firmanın geçmişi, vizyonu, misyonu,  firma kültürü ve başvuru yapılacak pozisyona hangi niteliklerde çalışan arandığı hakkında bilgiler mülakat öncesi edinilmelidir. Mülakat öncesi bol bol pratik yapmak faydalı olabilir. Mülakat öncesinde gerekli hazırlıkları yapmış olan insanlar kendilerini mülakat sırasında güvende hissederler. Bu durum da mülakat sırasında adayın daha rahat hissetmesini sağlayarak kendini ifade etmesinde yardımcı olur. Mülakat sırasında kendine güven, sinirlere hakim olma, sakin kalma, istenilen bilgileri doğru şekilde aktarma sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Mülakat Teknikleri Eğitimi ne kazandırır ?

Sorulan sorulara kısa yanıtlar verilmemelidir. İşe alım için görüşmeciler tarafından sorulan bu sorular adayı tanıma ve bilgisini ölçme amaçlı olup aday bu sorulara uygun bir şekilde cevaplar vermeli ve mümkün olduğunca açıklamaya çalışmalıdır. Mülakat sonunda teşekkür etmek nezaketen bir davranıştır ve her zaman olumlu bir etki bırakır. Mülakat teknikleri eğitimine katılanlar mülakatlarda en çok karşılaşılan soruları ve verebilecek en uygun cevapları, davranış tekniklerini, sinirleri kontrol yöntemlerini ve mülakat sırasında en çok yapılan hatalardan nasıl kaçabileceklerini öğrenirler

Uzaktan Eğitim Mülakat Teknikleri Eğitimi

Uzaktan eğitim kurumlarından bu konuda eğitimi alıp başarılı olunması durumunda e-sertifika alınabilir. Mülakat teknikleri eğitim ile mülakatta ne ile karşı karşıya kalınacağı bilindiğinde mülakat öncesinde katılımcılar kendilerini daha hazır hissedecek ve mülakata özgüvenleri daha yüksek girebileceklerdir. Bu durum da katılımcıya mülakatta başarılı olma fırsatı sağlayacaktır.

I just did an interview where I was asked whether I drink beer or whisky, and I was sad to reveal that I'm pounding spring water. - Brad Delson

Mülakat Teknikleri Eğitimi Başvurusu Yapın

Bu eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve eğitimin hangi başlıklar altında yapılacağı ile ilgili süreçlere hakim olmak için eğitim sayfasından ücretsiz uzaktan eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

Zayıf Yönleriniz Nelerdir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

İş görüşmesinde zayıf yönleriniz nedir sorusunu cevaplarken zayıf yönlerinizi geliştirmek için attığınız adımlara odaklanın ve bu yönleri geliştirmek için çaba sarfettiğinizden bahsedin.

Sözsüz İletişim Becerileri

Pratik yapmak yeterli düzeyde olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda mülakat öncesi hazırlanırsanız mülakattayken de kendinizi daha rahat hissedersiniz.

İçe Dönük İnsanların İş Hayatında Başarılı Olabilmesinin Yolları

İçedönük insan kahve içmek için biriyle buluştuktan sonra veya bir etkinlikten sonra takipte kalması gerektiğini bilir ve teşekkür kartı gönderir.

Ödüllendirme ve Teşvik

Eğer kriterleri veya süreci gizliyorsanız ve sadece gözde olan çalışanlar için kullanıyorsanız çalışanlarınızı yaptıkları işten soğutma ve morallerini bozma riskini alıyorsunuz demektir.

İş Tanımı Nasıl Yazılır?

İş tanımı nedir? İş tanımı nasıl yazılır? İş tanımı yazma kuralları nelerdir? İş tanımı yazarken nelere dikkat edilmeli? İş tanımı taslak ve örnek iş tanımı

İş Arkadaşlarınızı Sinirlendirmenin 10 Yolu

İş hayatı anlaşmazlıklarla ve sorunlarla doludur. Anlaşmazlıkların ve sorunların tek sebebi insan olduğuna göre çözebilecek olan da insandır.

E-posta Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eposta yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar aslında sadece olması beklenendir. Arkadaşınıza değil, işletme adına eposta gönderdiğinizi bilmelisiniz.

Mülakat Sonrası Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır? 

Mülakat sonrası teşekkür mektubu aynı zamanda ‘satış’ mektupları olarak da görebilirsiniz.