Üniversite Diplomasına Gerek Duymadan Yapabileceğiniz İşler

Üniversite Diplomasına Gerek Duymadan Yapabileceğiniz İşler

Üniversite okumanın sizin için iyi bir seçenek olmadığına mı karar verdiniz? Bahsedeceğim mesleklerden bazıları lise veya meslek liselerinde verilen dersleri kapsıyor. Bazıları ise işverenler tarafından sağlanan iş başı eğitimleri ile yapılabiliyor.

Sadece lise diploması ile yapabileceğiniz işler

Kasiyer

Kasiyer perakende satış yapan işyerlerinde faturaları toplar, para alır, para bozar, ücret formlarını doldurur ve fiş verir. Hiçbir eğitime gerek yoktur fakat full-time personel çalıştırmak isteyen işverenler genellikle lise diplomasına sahip olan adayları tercih ederler. Kasiyer istihdamının 2017 yılında diğer mesleklere göre daha yavaş büyümesi bekleniyor. İnternetten alışveriş pazarı büyüdükçe bu mesleğe de zamanla ihtiyaç kalmayacak. Yine de bu yıl içinde, en çok iş ilanı verilen ikinci meslek grubu olarak yer alacak.

Aşçı

Eli çabuk aşçılar hızlı bir şekilde pişirilebilen veya soğuk olarak servis edilen yemeği hazırlarlar. Becerilerini iş üzerinde öğrendikleri için özel bir eğitime ihtiyaç duymazlar.

Güzellik Uzmanı

Güzellik uzmanları, makyaj, cilt bakımı, çeşitli zayıflama seansları gibi birçok işlemi gerçekleştiren ve aynı zamanda kişinin lisanslı çalışması gereken bir meslektir.

Berberlerin, güzellik uzmanlarının ve diğer kişisel bakım çalışanlarının 2017 yılında diğer mesleklere göre daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İnsan Kaynakları Asistanı

İnsan kaynakları asistanı kurumun çalışanlarının kişisel kayıtlarının takibini yapar. Birçok işveren bu iş için lise diploması istemesi gerekir. Ama son zamanlarda aldığım duyumlara göre üniversite mezunlarından seçiliyormuş. Bu doğru birşey değil. Eğitim genelde iş üzerinde verilir. İnsan kaynakları asistanlarının istihdamının 2017 yılında diğer meslekler kadar hızlı büyümesi beklenmektedir.

Ergoterapist Yardımcısı

Ergoterapist çalışanları, ergoterapist uzmanlarının gözetiminde çalışır, tedavi sırasında kullanılacak materyal ve ekipmanları hazırlarlar. Aynı zamanda sekreter işlerini de yaparlar. Ergoterapist yardımcıları genel olarak eğitimlerini iş üzerindeyken alırlar.

Ergoterapist yardımcılarının istihdamının 2017 yılında diğer mesleklere göre daha hızlı büyümesi beklenmektedir.

Fizyoterapist Yardımcısı

Fizyoterapist yardımcıları fizyoterapistlerin veya fizyoterapist asistanlarının gözetiminde çalışır ve terapi seanslarının sorunsuz gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Fizyoterapist yardımcılarının lise diplomasına sahip olması gerekir. Birçok işveren iş üstünde eğitim verir. Fizyoterapist yardımcılarının istihdamının 2016 yılında diğer mesleklere göre çok daha hızlı büyümesi beklenmektedir.

Perakende Satış Elemanı

Perakende satış elemanları müşterilerin aradığı şeyi bulmasına ve ürünü satın almak için onların ilgisini ürüne çekmeye yardımcı olur. Perakende satış elemanları için herhangi bir resmi eğitim gerekmemesine rağmen, birçok işveren lise diplomasına sahip olanları tercih eder. Satış elemanları istihdamının 2017 yılında diğer meslekler kadar büyümesi beklenmektedir.

Seyahat Danışmanı

Bir seyahat danışmanı olmak için bireyin en az lise diplomasına sahip olması gerekir. Bilgisayar becerileri de gün geçtikçe bu meslek için kritik hale gelmektedir. Kendi seyahat acentasını açmak ya da yönetmeleri beklenen kişilerin muhasebe ve işletme yönetimi kurslarına katılması gerekir. Seyahat danışmanı istihdamının 2017 yılında çok az değişmesi, herhangi bir yükselme veya düşme göstermemesi beklenmektedir.

Blog Yazarı

5 yorum

Yorum yaz

 • dip not mesleki ve teknik anadolu lisesi mezun olanlar vasıflı elaman veya usta olarak işe girebilirler veya kendi işlerini kurabilirler

  HARUN PEHLİVAN
 • Kusura bakmayin ama siz e bu konuda katilmiyorum lise mezunuyum ve cok iyi muhasebe ve finans yapiyorum. Tabikii bazi bolumlerde okumak gerekiyor ama Allah vergisi yetenekte lazim neticede diploma is yapmiyor. Insan is yapiyor.sevgi is yapiyor. Mantikli olmak lazim diploma sahibi olupta ise yaramayan cok insan taniyorum .

  Anonim
 • Imam hatip mezunuyum ne is bualbilrim

  Anonim
 • Merhaba benim bir sorum olucak ben ilköğretim mezunuyum ve hasta yaşlı bakim için kursa yazililcam internet üzerinden ve eyer sınavı gecersem seltifkaya hak kazanicam benim asıl sorum bu seltifkayi aldıktan sonra özel hastanede calisabilirmiyim ilköğretim mezunuyum ve seltifkadi alırsam istediğim yere girebilirmiyim diye merak ediyorum lütfen dönüş yapin.

  Sevgi

Yorum yaz