Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yönetimine Bakış

Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yönetimine Bakış

Türkiye’de dünyada olduğu gibi profesyonel bir insan kaynakları yönetiminden ne yazık ki çoğu zaman bahsetmek mümkün olmuyor. Bunun hem yönetsel hem de kariyer anlamında bazı nedenleri olsa da insan kaynakları yönetimi alanında yenilenme hareketi şart. Örneğin çoğu zaman Türkiye’de insan kaynakları yönetimi ile personel işleri aynı kefeye koyulabilmektedir. Diğer yandan geleneksel bir toplum yapımız olduğundan dolayı da çoğu İK stratejisine şirket çalışanları ayak uyduramayabilmektedir. Peki, değişimi başlatmak için neler yapılmalı? Bu sorunun cevapları çok önemli olacak. Türkiye’de insan kaynakları yönetimi ve değilmesi gerekenler;

  1. Türkiye’nin kültürel bir toplum yapısı olduğu göz ardı edilmeden küresel yöntemler ve yerel arasında denge sağlanarak İK politikaları kabul ettirilmelidir.
  2. Dünyada olduğu gibi kaliteli eğitim veren kurumların sayısı arttırılmalı ve eğitimlere devam sorunu çekenler için kaliteli online eğitim programları oluşturulmaklıdır.
  3. İnsan kaynakları yönetiminin sadece personel yönetimi olmadığının bilincine varılmalı, bunun için gerekirse online eğitimden yararlanılmalıdır.
  4. İK alanında mevcur yasal mevzuata kesinlikle uyulmalı yasaları çiğneme uğruna gelenekçilik kesinlikle terkedilmelidir.

Blog Yazarı

Yorum yaz

Yorum yaz