Sertifika sınavı uzaktan eğitim öğrencilerinin sertifika alabilmek için girmeleri gereken zorunlu bir sınavdır. Sertifika kodu ya da başarı sertifikası alabilmek için bu sınavdan en az 50 puan almaları gerekir.

50 ve altında puan alan öğrenciler ikinci bir sınava girebilmek için eğitime yeniden başvuru yaparak eğitime katılmaları gerekir.50 ve altında puan alan öğrencilerin notları sonuç listelerinde yer almayacaktır. Yalnızca BAŞARISIZ olarak gözükecektir.

50 ve üzeri puan alan öğrencilere ücretsiz sertifika kodu almaya hak kazanacak ve talepleri halinde bu başarılarını başarı sertifikası olarak belgeleyebilecektir.

Sınav girmek için uzaktan eğitim sisteminde kayıtlı olmak yeterlidir. Sınava pazar günü 12:00 – 23:59 saatleri arasında yapılacaktır.

Aşağıda sınava giriş bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Sertifika Sınavına Giriş Bağlantıları

 1. Bordro ve Bordro Uygulamaları
 2. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili
 3. Etkili Sunum Teknikleri
 4. Etkin Yönetici Asistanlığı
 5. Finansal Yönetim
 6. Genel Muhasebe
 7. İletişim Teknolojileri ve Toplum
 8. İnsan Kaynakları Yönetimi
 9. İş Analizi
 10. İş Hayatında Yazışma Teknikleri
 11. İş Hukuku Uygulamaları
 12. İş Süreçleri Yönetimi
 13. İşaret Dili Eğitimi
 14. İşletme Yönetimi
 15. İşyerinde Görgü ve Etik Kuralları
 16. KYS Dokümantasyon Eğitimi
 17. KYS İç Tetkikçi Eğitimi
 18. KYS Temel Eğitim
 19. Liderlik ve İşletme Yöneticiliği
 20. Mobbing
 21. Mülakat Teknikleri
 22. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
 23. Performans Değerlendirme
 24. Satış ve Pazarlama Teknikleri
 25. Stratejik Yönetim
 26. Stres Yönetimi
 27. Toplam Kalite Yönetimi
 28. Tüketici Davranışları
 29. Üretim Yönetimi
 30. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 31. Yönetim ve Organizasyon
 32. Zaman Yönetimi
 33. Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri

Sınav hakkında bazı bilgiler:

 1. Öğrencilerin testlere verdikleri cevaplar bilgi işlem yöntemleriyle incelenmektedir. Bu incelemelerden elde edilen bulgular, ENSTİTÜ tarafından değerlendirilecek, ikili veya toplu kopya çekildiği sonucuna varılan durumlarda, kopya eylemine karıştığı belirlenen adayların teste verdikleri cevaplar geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle sınavda kopya çekme veya diğer öğrencilereden veya kaynaklardan yararlanma girişimlerinde bulunulmaması gerekir.
 2. Sınava başlamak için en az 10 dakika önce sınav internet adresine giriniz
 3. Sınav soruları sayfasına ulaştığınızda soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz.
 4. Soruları cevaplamaya istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Bunun için ders adını seçip, “SORULAR” bölümünden istediğiniz soru numarasını tıklamanız yeterlidir.
 5. Değerlendirmede yanlış cevaplarınız dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle tüm sorular için size doğru gelen seçeneği işaretlemeniz, cevapsız soru bırakmamanız yararınıza olacaktır.
 6. Sorumlu olduğunuz tüm derslere ilişkin soruları cevaplamadan “SINAVI BİTİR” butonuna basmayınız. Aksi takdirde sınava geri dönemezsiniz. Bu durumdaki öğrencinin tekrar sınava alınma yetkisi Enstitü Yöneticisine aittir. Tüm derslere ilişkin soruları cevapladığınızda ve kontrollerinizi tamamladığınızda çıkmak için “SINAVI BİTİR” butonunu tıklayarak sınavdan çıkınız.

Kopya Çekme ve Kopya Verme Hakkında Önemli Duyuru

Sınav esnasında sistemde yaptığınız tüm hareketler kaydedilmektedir. Sınav uygulamasının açık olduğu sayfayı küçültmeniz bile  sistem tarafından log kayıtlarına işlenmektedir. Kopya faaliyetlerinin tüm senaryoları hesaplanarak veritabanına kaydedilmekte ve kopya çekme faaliyetleri başarıyla tespit edebilmektedir.

Lütfen kopya çekme girişiminde bulunmayınız.

“Sistem şunu anlayamayaz” diyerek etik olmayan bir davranış (kopya çekmek) içerisine girmeyiniz. Kullandığımız sistem dünyaca ünlü birçok uluslararası üniversitenin kullandığı sistemin aynısıdır. Kopya çektiği anlaşılan öğrenciler afişe edilmektedir. Lütfen bunu da göze alınız.

6 votes