Sertifika sınavı uzaktan eğitim öğrencilerinin sertifika alabilmek için girmeleri gereken zorunlu bir sınavdır. Sertifika kodu ya da başarı sertifikası alabilmek için bu sınavdan en az 50 puan almaları gerekir.

50 ve altında puan alan öğrenciler ikinci bir sınava girebilmek için eğitime yeniden başvuru yaparak eğitime katılmaları gerekir.50 ve altında puan alan öğrencilerin notları sonuç listelerinde yer almayacaktır. Yalnızca BAŞARISIZ olarak gözükecektir.

50 ve üzeri puan alan öğrencilere ücretsiz sertifika kodu almaya hak kazanacak ve talepleri halinde bu başarılarını başarı sertifikası olarak belgeleyebilecektir.

Sınav girmek için uzaktan eğitim sisteminde kayıtlı olmak yeterlidir. Sınava pazar günü 12:00 – 23:59 saatleri arasında yapılacaktır.

Aşağıda sınava giriş bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Sertifika Sınavına Giriş Bağlantıları

 1. Bordro ve Bordro Uygulamaları
 2. Cv Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık
 3. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili
 4. Etkili Sunum Teknikleri
 5. Etkin Yönetici Asistanlığı
 6. Finansal Yönetim
 7. Genel Muhasebe
 8. İletişim Teknolojileri ve Toplum
 9. İnsan Kaynakları Yönetimi
 10. İş Analizi
 11. İş Hayatında Yazışma Teknikleri
 12. İş Hukuku Uygulamaları
 13. İş Süreçleri Yönetimi
 14. İşaret Dili Eğitimi
 15. İşletme Yönetimi
 16. İşyerinde Görgü ve Etik Kuralları
 17. KYS Dokümantasyon Eğitimi
 18. KYS İç Tetkikçi Eğitimi
 19. KYS Temel Eğitim
 20. Liderlik ve İşletme Yöneticiliği
 21. Mobbing
 22. Mülakat Teknikleri
 23. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
 24. Performans Değerlendirme
 25. Satış ve Pazarlama Teknikleri
 26. Stratejik Yönetim
 27. Stres Yönetimi
 28. Toplam Kalite Yönetimi
 29. Tüketici Davranışları
 30. Üretim Yönetimi
 31. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri
 32. Yönetim ve Organizasyon
 33. Zaman Yönetimi
 34. Zor Müşterilerle Başa Çıkma Yöntemleri

Sınav hakkında bazı bilgiler:

 1. Öğrencilerin testlere verdikleri cevaplar bilgi işlem yöntemleriyle incelenmektedir. Bu incelemelerden elde edilen bulgular, ENSTİTÜ tarafından değerlendirilecek, ikili veya toplu kopya çekildiği sonucuna varılan durumlarda, kopya eylemine karıştığı belirlenen adayların teste verdikleri cevaplar geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle sınavda kopya çekme veya diğer öğrencilereden veya kaynaklardan yararlanma girişimlerinde bulunulmaması gerekir.
 2. Sınava başlamak için en az 10 dakika önce sınav internet adresine giriniz
 3. Sınav soruları sayfasına ulaştığınızda soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz.
 4. Soruları cevaplamaya istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Bunun için ders adını seçip, “SORULAR” bölümünden istediğiniz soru numarasını tıklamanız yeterlidir.
 5. Değerlendirmede yanlış cevaplarınız dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle tüm sorular için size doğru gelen seçeneği işaretlemeniz, cevapsız soru bırakmamanız yararınıza olacaktır.
 6. Sorumlu olduğunuz tüm derslere ilişkin soruları cevaplamadan “SINAVI BİTİR” butonuna basmayınız. Aksi takdirde sınava geri dönemezsiniz. Bu durumdaki öğrencinin tekrar sınava alınma yetkisi Enstitü Yöneticisine aittir. Tüm derslere ilişkin soruları cevapladığınızda ve kontrollerinizi tamamladığınızda çıkmak için “SINAVI BİTİR” butonunu tıklayarak sınavdan çıkınız.

Kopya Çekme ve Kopya Verme Hakkında Önemli Duyuru

Sınav esnasında sistemde yaptığınız tüm hareketler kaydedilmektedir. Sınav uygulamasının açık olduğu sayfayı küçültmeniz bile  sistem tarafından log kayıtlarına işlenmektedir. Kopya faaliyetlerinin tüm senaryoları hesaplanarak veritabanına kaydedilmekte ve kopya çekme faaliyetleri başarıyla tespit edebilmektedir.

Lütfen kopya çekme girişiminde bulunmayınız.

“Sistem şunu anlayamayaz” diyerek etik olmayan bir davranış (kopya çekmek) içerisine girmeyiniz. Kullandığımız sistem dünyaca ünlü birçok uluslararası üniversitenin kullandığı sistemin aynısıdır. Kopya çektiği anlaşılan öğrenciler afişe edilmektedir. Lütfen bunu da göze alınız.