Risk Almaya Teşvik Etmek Yöneticilerin Görevidir

Risk Almaya Teşvik Etmek Yöneticilerin Görevidir

Planlanmış ve iyi hesaplanmış riskler elbette şirket için faydalıdır. Sonucu olumsuz olacağı bilinen risklerin aksine bireysel ve kurumsal riskler şirkete faydaları olduğu görülmüştür.

Risk almak bir piramit gibi tabandan en üst pozisyona kadar sırasıyla ilerlemelidir. Eğer çalışanlarınız risk almaya yanaşmıyorsa onları bu konuda teşvik etmek yöneticilerin görevidir. Peki nasıl ?

Risk almaya teşvik etmenin yolları

Ödüllendirin

Risk alan çalışanları ödüllendirin. Örneğin onlara normal izinlerinin dışında birgün izin verin. Ya da ikramiye gibi diğer çalışanları etkileyecek ödüller verin. Bu hem risk alan çalışanı hem de diğer çalışanları risk almaya teşvik edecektir.

Yetki verin

Risk almak her zaman yetki gerektirmese de kritik riskler için karar verme yetkisinin verilmesi gerekir. Çalışanların daha fazla bireysel karar verebilmeleri için onlara risk alma yetkisi verin. Onlara daha fazla özgürlük verdiğinizde küçük projelerle uğraşmak yerine daha büyük projelere ve daha fazla kar getirici işlere yöneleceklerdir.

Vizyonunuzu iyi anlatın

Şirketin hedeflerini ve nereye varmak istediğini çalışanlara iyi bir şekilde anlatın. Alacakları risklerin nereye götürmesi gerektiğini ve şirketi nereye taşımak istediğinizden bahsedin. Onlara bu hedefte hangi rolde olduğunu ve ondan ne beklendiğini altını çizerek anlatın. Çalışanın rolünü bilmesi, ona “artık başarması” gerektiğini ve risk almanın kaçınılmaz olduğunu bilmesini sağlayacaktır.

Tebrik edin

Risk alan çalışanları ödüllendirmek genellikle iki kişi arasında olduğundan diğer çalışanların bunu bilmesi zor olabilir. Ama daha büyük bir ödül olan onure etmek çalışanlara maddi olarak sağlayamayacağınız bir ödüldür. Risk alan çalışanı tüm personelin arasında tebrik edin. Herkesin görebileceği panolara ilanlar bırakın. Bu hem çalışanı teşvik  edecek, hem de diğer çalışanları risk almaya özendirecektir.

İlham verin

Astlar genellikle üstlerinin davranışlarını deneyim olarak bilir ve tekrarlarlar. Yetkiye sahip olan kişinin hata yapmayacağını düşünerek hata yapmaktan kaçınırlar. Yöneticiyi takip eden çalışanların olduğu bir işletmede en iyi teşvik yöneticinin risk almasıdır. Risk ile ilgili konuşmalar yapın, bildiriler dağıtın. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi tüm çalışanlara anlatın. Risk alarak başardığınızı ve şirketin şu anki konumunu doğru riskler almak sayesinde olduğunu belirtin. Eğer yöneticiler risk alırsa, çalışanlarda eninde sonunda onları takip edeceklerdir.

Blog Yazarı

1 Yorum

Yorum yaz

 • Şimdi
  risk demek olduğun bUlUnduğun yani
  Hizmet ettiğini kuruluş ve bEN bakmak gerek.
  Protokol toplar iş ve risk anlatılır.
  bU ➖ ➕ ve sıfır zERo olarak taktim ve ast durumu olarak benden önce olan ast ların üst ü ben ve benden sonra olan üst yetkili grup muhattap böylece risk adil dağılım.
  BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHİM der.
  İİİş e başlarsın.
  BİSMİLLAH DEDİN ➕ ➖ yarısı tam.
  gERi kALAN NİZAMİ ÇALIŞ.
  Hayırlı ZAMAN.
  yanlış anlamış ve farklı cevap veermiş sem kusura bakmayın çırAK
  pARdon

  Anonim

Yorum yaz