AnasayfaOnline Eğitimlerİçerik Yazarlığı Eğitimleri

İçerik Yazarlığı Eğitimleri

Freelance gelir elde etmek ve içerik yazarak para kazanmak için bugün kayıt olun ve başlayın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat

İçerik yazarlığı, en popüler mesleklerden biri ve web siteleri için metin üretme ile ilgili görevler için kullanılan bir terimdir. Genel anlamda içerik kısa paragraflardan anahtar kelimelere uyumlu makalelere ve bloglara kadar bir web sitesinde görünen metinlerin tamamını kapsar. Enstitü’de içerik yazarlığı eğitimlerine katılabilir ve içerik yazarının ne olduğunu, kimlerin yapabildiğini, içerik yazarlarının özelliklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

İçerik yazarlığının rastgele düşünceler göndermekten ibaret olmadığını bilmelisiniz. Özellikle bunu bir meslek olarak edinecekseniz kesinlikle tüm teknik bilgilere hakim olmanız gerekiyor. 

İçerik Yazarlığı Eğitimlerinin Faydaları

İçerik yazarlığı eğitimleri alırken dikkat etmeniz bazı hususlar var. Enstitü’de aldığınız içerik yazarlığı eğitimleri sizlere bunları kazandırır;

 1. İnsanların dikkatini çekecek ve ses getirecek kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlar ve bunun tekniğini öğretir.

 2. Blog veya içeriğinizin görünümüne yatırım yapmanız gereken her türlü araçla ilgili bilgilendirici eğitimleri uzmanından alırsınız.

 3. Okuyucularınızı veya hedef kitlenizi tanımanızı sağlayan eğitimlerle analiz yeteneklerinizi geliştirir. Yani yeni kişilere ulaşabilir, mevcut hedef kitlenizi elinizde tutmayı öğrenebilirsiniz.

 4. İçerik uzmanlığı hakkında profesyonelleşmenizi sağlar. 

 5. Online ortamlarda yayınladığınız içeriklerin kaliteli olduğunu anlamanızı sağlar ve kaliteli içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak bilgileri verir.

 6. Wordpress ile ilgili eğitim aldığınızda bir web sitesini oluşturmakla birlikte bu web sitesi için içerikleri üretmeniz konusunda uzmanlık eğitimleri verir.

 7. Kaliteli blog tasarımları ve temaları edinmeniz konusunda nerelere başvurmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

 8. Kullanıcı deneyimlerine göre tasarım yapmanızı sağlar.

 9. Görsel tasarım araçları konusunda hem fotoğraf hem de video tasarımları konusunda uzmanlaşmak üzere eğitimler alırsınız.

 10. Sosyal medya hesaplarında içerik üretmenizi ve bu hesapları yönetmenizi sağlayacak bilgileri edinirsiniz.

İçerik Yazarı Başvurularında Ne Bekleniyor?

Günümüzde neredeyse her işletmenin bir web sitesi var ve birçok işletme ziyaretçilerinin geri gelmesini sağlamak için benzersiz ve ilgi çekici içeriklere ihtiyaç duyuyor. Bir işletme yöneticisinin işletmesi ile ilgili özellikleri tek bir içerikte belirtmesi etkili bir yöntem değil, bunu artık herkes biliyor. İşletmenizi özgün kılan tüm özelliklerle ilgili metin içerikleri oluşturmak gerekiyor.

İçerik yazarlarında aranan özelliklerin başında araştırmaya meraklı, blog ve içerik gönderileri oluşturmak ve yazmak, insanların görüntülemesini sağlayacak içerikler oluşturabilme yetenekleri geliyor. Freelance çalışılabilen bir iş kategorisinde yer alan içerik yazarlarında dikkat edilen en önemli özellik üretkenlik. Çünkü bu kadar boş bir zamana sahip olarak sadece görev tamamlamak sıradan insanların işi. Eğer aranan bir içerik yazarı olmak istiyor ve daha fazla sektöre hakim olmak istiyorsanız işin tekniğini bilmenizin yanı sıra üretken ve yaratıcı olmanız da şart.

Birçok işletme web içeriği yazabilen kişileri freelance olarak tutabilse de kurumlarında bu pozisyon için çalışan kişileri seçebilirler.

İçerik Yazarının Görevleri

 • Anahtar kelime uyumlu blog ve metin içerikleri yazmak

 • Web sitesi hakkında güncellemeler ve snippet’ler gibi kısa metinler oluşturmak. Bu konu bir ürünün nasıl kullanılacağını veya güncellemelerin ne olduğu ile ilgili kısa bir metin yazmanın yanı sıra, görsel içeriklerle desteklemek veya bir SSS sayfası oluşturmak, müşteri deneyimlerini paylaşmak ve basit bir sosyal medya gönderisi oluşturmak gibi şeyler de olabilir.

 • Bir işletmenin ihtiyaç duyduğu ve kendini duyurmak istediği özelliklerle ilgili yaratıcı içerikler oluşturmak.

Bunlar en önemli görevlerindendir.

İçerik Yazarlığı Eğitimleri

Evde oturduğunuz yerden içerik yazarlığı ile ilgili tüm teknikleri öğrenebileceğiniz online içerik yazarlığı eğitimleri var. Bir blog içeriği oluşturmaktan bir web sitesi için her türlü içeriği oluşturmaya kadar birçok online içerik yazarlığı eğitimi alabilirsiniz. İşte içerik yazarlığı ile ilgili eğitimler;

 • Blog Yazarlığı

 • İçerik Editörlüğü

 • İçerik Uzmanlığı

 • İnternet Haberciliği

 • SEO Eğitimi

 • SEO Uzmanlığı Eğitimi

 • Adwords Eğitimi

 • Video Editörlüğü Eğitimi

 • Yaratıcı Yazarlık Eğitimi

 • Hazır Şablonlarla Görsel Tasarım Eğitimi

 • Sosyal Medya Uzmanlığı

 • Dijital Pazarlama Eğitimi 

 • UX Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

 • Wordpress Eğitimi

İçerik yazarlığı eğitimlerinin içerisinde tamamlayıcı nitelikte olan diğer online eğitimler de var. Video editörlüğü ile ilgili bilmeniz gereken şeyler var. Çünkü gerektiğinde medya araçlarından da yararlanabileceğinizden bahsetmiştik. Görsel tasarımlar içinse Canva üzerinden görsel düzenlemelerinizi nasıl yapacağınıza dair eğitimleri almalısınız. Yaratıcı yazarlık ile ilgili içerik yazarken yaratıcı fikirlerinizi geliştirebilirsiniz. SEO ve Adwords eğitimleriyle web sitesi için uygun içerik yazıları oluşturmanız için anahtar kelime ve arama hacmi gibi konuları öğrenebilirsiniz. Bu eğitimlerde içerik yazarlığı hakkında beklediğinizden daha ayrıntılı konuları ev rahatlığında öğrenebilirsiniz. Ayrıca freelance bir iş bulduğunuzda da bu eğitimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Evde oturup her türden farklı şirket için farklı içerik türleri hakkında yazıyor olabilirsiniz veya gününüzü çok sayıda web makalesi üreten bir işletme için şirket içinde çalışarak geçirebilirsiniz. Oldukça meşgul olabilirsiniz ama dilediğiniz zaman bu eğitimleri alabilirsiniz.

İçerik Yazarlığı Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Öncelikle tamamen içerik yazarlığı ile ilgili teknik kısımları tamamlamış olacaksınız. Bunlarla ilgili tüm bilgileri gerçek hayatta karşılaşılan konularla birlikte pekiştireceksiniz. 

Enstitü’de içerik yazarı olmak istiyorsanız bu eğitimlerin hepsini almış olmalısınız. Gönderdiğiniz ödevler değerlendirilip size içerik yazarlığı yapmanız konusunda da teklifte bulunabiliyoruz. Yani Enstitü hem size eğitimini verip hem de istihdam olanağı sağlıyor.

İçerik yazarlığı eğitimlerine aktif katılımlarınız olursa başarınızı destekleyecek referans mektubu da gönderebiliyoruz. Ancak içerik yazarlığı konusunda gereken ödevleri yapmalı ve sınavlardan başarılı olmalısınız. Sınavlardan başarılı olmanız durumunda ücretsiz sertifika kodunu alabilirsiniz. İçerik yazarlığı ile ilgil eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladığınızı ve içerik yazarlığının gerektirdiği teknik konularla ilgili bilgi sahibi olduğunuzu gösterebilmenizin bir yoludur. Basılı belgenizi de almanız ayrıca içerik yazarlığı konusunda önde gelen bir eğitim kurumunun referansı niteliğinde olacaktır.

Kimler İçerik Yazarı Olabilir?

Web içeriği yazanlar yalnızca freelance çalışanlar olmamaktadır. Birçok işletmenin web sitesindeki metinleri oluşturmak üzere çalışan ekipleri de vardır. Bazıları kısa metin yazıları hazırlarken bazıları blog yazıları oluşturur.

Bir alanda uzmanlığınızın olması şart değil aslında. Bir alanda uzmanlığınızın olması belli konularda daha faydalı içerikler oluşturabilmenizi sağlayacaktır. Her üniversite bölümünden mezun olan kişinin yapabileceği bir meslektir. Hatta üniversite okurken de freelance olarak içerik yazarlığı yapabilirsiniz. 

Enstitü’de içerik yazarlığı ile ilgili eğitimleri tamamladıktan sonra başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirebileceğiniz birbirinden özgün eğitim içerikleri ve uzman eğitmenler var.

Bu alanda çok fazla rekabet olduğu için kendinize ekstra ne katabilirsiniz diye düşünmelisiniz. Kendinizi geliştirebileceğiniz 200’den fazla eğitim içeriği ile kendinizi geliştirmeye Enstitü’de devam edebilirsiniz. Çok fazla rekabetin olması yeni bir şeyler öğrenmenin gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyor. Zaten çoğunlukla bu işi freelance olarak yaptığınız için kendinizi geliştirmek için bol vaktiniz olacak.

Blog yazısı ile ilgili ücretlendirmeler işletmeden işletmeye farklılık gösteriyor. Ancak ne kadar çok yazı yazarsanız o kadar çok kazanabiliyorsunuz. Kelime sayısı başına ücretlendirme yapılıyor genellikle. Daha fazla kazanmak için dil yetkinliklerinizi de geliştirebilirsiniz. İngilizce veya farklı yabancı dillerde de içerik yazarlığı yapma imkanınız olduğunda ödemeleriniz dolarla yapılıyor. En az 10 dolarlık bir kazancınız olacaktır. Ne kadar çok araştırmayı severseniz ve yeni şeyler öğrenirseniz kazancınız da bununla doğru orantılı artacaktır.

İçerik Yazarlığı Eğitimlerine Nereden Başlamalısınız?

İdeal bir içerik yazarı, web sitesini ziyaret eden kişileri içerikleriyle meşgul eden kişidir. Bu yüzden yaratıcı yazarlık ile ilgili temellerinizi oluşturmalısınız. 

Yaratıcı bir yazar olmak da bu sektör için yeterli değil, yazma becerilerinizin yanı sıra SEO’ya hakim olmanız gerekiyor. SEO’nun mantığını anlamak ve Google veya diğer arama motorlarında içeriklerinizin sıralamaya girmesi için ihtiyacınız olan tüm teknik bilgilere hakim olmalısınız.

Kitlenizi tanımalı ve onlar için uygun içerikler oluşturmalısınız. Adwords(Ads) Eğitimleriyle kendinizi bir üst seviyeye taşımalısınız. Enstitü’de bu eğitimleri alarak iyi bir temel oluşturmuş olacaksınız.

Kitlenizi tanıdıktan sonra onların deneyimleri neticesinde içeriklerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için kullanıcı deneyimi tasarımı yani UX eğitimi kesinlikle almalısınız.

Tüm bunları öğrendikten sonra blog yazmak ve içerik oluşturmak için almanız gereken teknik eğitimler var. Tamamen ücretsiz olan blog  yazarlığı eğitimi sayesinde bir blog içeriğini kapsayan tüm SEO uyumlu ayrıntıların teknik kısmını öğreneceksiniz.

Ardından içerik yazarlığı ile ilgili eğitimler alarak daha farklı içerikler oluşturmak için birçok bilgiyi öğreneceksiniz.

Bunun yanı sıra elbette görsel tasarımlarla içeriklerinizi zenginleştirmelisiniz. İçeriklerinizi zenginleştirmek için alıntı olmayan stok görseller kullanmalısınız. Bunun üzerine video içeriklerle de destekleyebilirsiniz. Video editörlüğü gibi içerik yazarlığını destekleyen eğitimlere katılmalısınız.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya eğitimleriyle de içerik yazarlığı alanında uzmanlaşmak için almanız gereken eğitimler arasında, çünkü yazdığınız içerik bir web sitesi metni olduğu gibi sosyal medya hesaplarında da yayınlanacak bir içerik olabilir. Bu yüzden bu eğitimleri de almanız faydalı olacaktır. 

İyi bir blog yazarı olmak almanız gereken eğitimler bunlar, daha fazla çeşitlendirebilirsiniz. İçerik yazarlığında iyi bir pazarlama stratejisi kazanmak için doğal olmalısınız. İstediğiniz her zaman blog veya metin oluşturabilirsiniz. Ancak söyleyeceğiniz şeylerle ilgilenen insanların beklentilerine odaklanmalısınız. Kullanıcı deneyimini önemseyin. 

İçerik yazarlığı sadece web sitesi oluşturmakla ilgili değildir, aynı zamanda işletmeler için de önemlidir. Sadece adınızı duyurmak da yeterli değildir. İçeriklerinizin gerçeği yansıtması ve yaratıcı olması gibi akıllıca oluşturulması gerektiğini bilmelisiniz.

İçerik yazarlığı günümüzde ve bundan sonra da oldukça popüler olacak alanların başında geliyor. İnternet Haberciliği gibi online içerik yazarlığı yapabileceğiniz alanlar da mevcut. İnternet haberciliğinin geldiği nokta genelde yaratıcı içerikler üzerinden ancak insanları yanılgıya düşürebiliyor. İyi bir online içerik yazarı olduğunuzda sadece tekniklerini de kullanmanız yeterli olmayacak, arama motorları bu içeriklerin semantik dille oluşturulup oluşturulmadığına, en önemlisi bir anlam ifade edip etmediğine de dikkat ediyor. Bundan sonra da buna daha çok dikkat edecek. Enstitü’de tam anlamıyla “click bait” içerikler yerine hem teknik anlamda yeterli, hem de anlamlı içerik yazarlığı eğitimleri alabilme imkanına sahipsiniz.

Enstitü'de İçerik Yazarlığı Eğitimleri

Enstitü’de online alacağınız içerik yazarlığı eğitimleriyle kendinize doğru bir kariyer yolu çizebilirsiniz. Aldığınız içerik yazarlığı eğitimleri size uzmanlık kazandıracak. İçerik yazarlığı eğitimlerinden aldığınız sertifikaları işletmelere bildirebileceksiniz. Freelance yapabileceğiniz içerik yazarlığının kapılarını aralamış olacaksınız. Bir işletmenin içerik departmanında da yer alabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin sınırı yok. Yeni şeyler öğrenmek için harekete geçmeniz yeterli. Online eğitim avantajıyla dilediğiniz yerden online içerik yazarlığı eğitimlerine katılın. İşi uzmanından öğreneceğiniz bu eğitimleri uygulamalı bir şekilde öğrenin. Kendinize meslek edinmek için bu yolu seçtiyseniz Enstitü’de içerik yazarlığı ile ilgili her şeyi öğrenin. Geleceğin mesleklerinden birini edinmek için online içerik yazarlığı eğitimlerine hemen başlayın. Ücretsiz ve ücretli birçok içerik yazarlığı eğitim programı var.  

İçerik yazarak nasıl para kazanılabilir? 

İçerik Yazarlığı yaparak firmalar için özgün yazılar kaleme alarak pazara kazanabilirsiniz. Özellikle internet çağının öneminin artması, dijital pazara giriş yapan şirketlerin sayısının her geçen gün artması içerik üreticilerine olan ihtiyaç arttırmaya başladı. 

Kaliteli ve özgün içeriklere ihtiyaç duyan kurumların sayısı giderek artıyor. Şirketler marka bilinirlikleri, ürün ve hizmetlerinin anlatılması ve hedef müşteri kitlesine ulaşarak rakiplerini geride bırakmak istedikleri için internet sitelerinde özel içerikler ürettirmeye yöneliyor.

İçerik üretiminden para kazanabilecek kişilerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Dilbilgisi kurallarına hâkim

 • Yazdığı konu ile ilgili iyi araştırmalar yapan

 • Ürün ve hizmet ile ilgili anahtar kelimeleri yerinde kullanabilen

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uyumlu içerikler hazırlayan

 • Okuyucuyu sıkmadan doyurucu bilgi veren içerikler üretebilen 

 • Yaratıcı ve dikkat çekici başlık ve ara başlıklar üretebilen 

 • Özgün, kaliteli ve doğru bilgiler içeren yazılar yazan 

İçerik üretimi yapan yazarlar kaleme aldıkların yazıların kalitesi ve özgünlüğü ölçüsünde seviye atlayabilirler. Atladıkları seviyelere göre aldıkları ücret artmaya başlayan içerik yazarları belirli bir süre sonra editör olarak görev yapabiliyor. Uzmanlık derecesine göre aldıkları ücret giderek yükselen içerik üreticileri 100, 300, 500, 750, 1000 ve 1500 kelimelik içerikler üreterek para kazanabiliyor. 

İçerik yazarı sayısının önümüzdeki yıllarda giderek artması ile birlikte bu sektörde de uzmanlık önemli bir aşamaya gelecek. Arama motorları giderek daha fazla anlamsal (semantik) biçimde yapay zeka sistemlerine doğru evrilmesiyle içerik konusunda daha önemli bir hale geliyor.

Dijital platformda her şeyin daha özel alanlara yönelmeye başlaması, tüketim biçimlerinde giderek özel olana yönelme sayılarının artması da içeriklerin bu doğrultuda daha özel ve uzmanlaşmış olması gerekliliğini ortaya çıkardı. Yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte artım içerik işi İçerik Uzmanlığı’na doğru evriliyor. Enstitü üzerinden alacağınız uzun dönem İçerik Uzmanlığı Eğitimi ile birlikte bu alanda aranan ve kaliteli içerikler üretebilirsiniz. 

İçerik Türleri Nelerdir?

 • Metin,

 • Blog yazıları,

 • Ürün açıklama metinleri

 • Kategori açıklama metinleri,

 • Forum sayfa metinleri,

 • Yorum metinleri,

 • Sosyal medya paylaşımları,

 • Fotoğraflar,

 • Videolar,

 • Ses dosyaları.

Devamını göster

Sık Sorulan Sorular ve Merak Edilenler