AnasayfaOnline EğitimlerHijyen Eğitimleri

Hijyen Eğitimleri

Hijyen eğitimleri hem kişisel hem de iş hayatınızda çok işinize yarayacak.

Hijyen eğitimleri sağlıklı olmanızı sağlayacak ve sizi hastalıklardan uzak tutacak temel hijyen kurallarını öğrenmenizi sağlar. Hijyen eğitimi alan kişiler belirli işlerde ve kurumlarda çalışabilir. Bu kurumlar hijyen belgesi gibi belgeleri iş başvurusu yapan adaylardan isteyebilir. Bu sebeple son zamanlarda özellikle hastaneler işe alım yapacağı zaman hijyen eğitimi alınmasını zorunlu kılmıştır. Hem şirketin hizmetlerini iyileştirmek hem de personel kalitesini arttırmak için böyle bir yola başvurulduğunu görebiliyoruz.

Bu kurslar hijyenle ilgili alışkanlıklarınızı mümkün olan en iyi seviyeye çıkarmak için var. Size verilen bilgiler ve kazandırılan beceriler tamamen hijyen alışkanlıklarınızı değiştirmek üzerine kuruludur.

İster okulda, ister iş yerinde veya evde olun bulunduğunuz ortamı temiz tutmanız çok önemlidir. Sağlıklı kalmak isteyen ve temiz bir ortamda çalışmak isteyen bireylere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bireyler arasında ev kadınları, yaşlılar, küçük çocuklar veya bir kurumda hijyen görevlisi olarak çalışacak personeller de olabilir. Burada amaçlanan şey bulunduğumuz tüm ortamlarda hijyen seviyesini arttırmaktır.

Hijyen Eğitimi Faydaları Nelerdir?

En büyük faydası sağlığımızı korumasıdır. Çünkü hijyenin olmadığı yerler hastalık yayar ve sağlığımız tehlikeye girer. Enfeksiyonlar ve hastalıklar kolayca yayılır. 

Online hijyen eğitimleri

Mart 2020’den önce bu tür kurslar genellikle örgün olarak yapılıyordu ancak pandemi sonrasında hijyen eğitimleri tamamen online sisteme döndü. Katılımcılar evlerinden ayrılmadan eğitim alabiliyor ve sertifikalarını özgeçmişlerine ekliyor. Hijyen eğitimlerinde ellerinizi nasıl yıkamanız gerektiğinden daha ileri seviyeye kadar bilgi verilmektedir.

Ellerimizi yıkama konusunda genel hijyen kuralları, hastalığa neden olan mikropların yayılmasını önlemek için yapılması gerekenler ve giysilerimizi ne sıklıkta değiştirmemiz gerektiği konusunda bilgiler verilir. Bununla birlikte derslerde kişisel hijyen ve banyo gibi konular anlatılır. Bu bilgiler sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur ve işyerinde hastalığın azaltılmasına yardımcı olur.

Hijyen Eğitimi Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Kurs seçiminde aklınızda bulundurmanız gereken birkaç faktör var. İlki eğitimin maliyeti. Enstitü dışında herhangi bir kurumdan eğitim aldığınızda genellikle bunun bir maliyeti vardır. Bu sebeple öncelikle maliyetini araştırmalısınız. Kurs ücreti ne kadar? Süresi ne kadar gibi sorulara cevap bulmalısınız. Bütçenize uygun bir kurs bulmanız gerekir. Enstitüde ise hijyen sertifikası ücretsizdir ve bu eğitime herkes katılabilir.

Ülkemizde neredeyse her ilde hijyen kursları var ancak hepsi aynı koşullarda hizmet vermiyor. Eğer uzak bölgelerde yani küçük ilçelerde veya köylerde yaşıyorsanız örgün eğitime erişiminiz zor olacaktır. Her gün eğitim yapılacak alana gitmek size maliyetli olabilir. Bunun yerine online eğitimi seçmek daha faydalı olacaktır. 

Bu eğitimler sadece fiyatına göre değil, aynı zamanda seviyeye göre de farklılık gösterir. Tıp alanında çalışanlara daha ileri seviyede hijyen eğitimi verildiği bilinmektedir. Bu sebeple bu eğitimi hangi amaçla katılacağınızı belirleyin ve buna göre bir eğitime katılın. Katılmadan önce eğitim kurumuyla da iritbata geçmenizde fayda var.

Hijyen Eğitimlerinde Ne Öğretiliyor?

Bu eğitimlerde öğreneceğiniz bilgiler kapsamlı olmakla birlikte teknik bilgilerdir. Bazen uygulamalı olarak gösterilmesi gerekir. Yani kitaptan öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Bu amaçla, eğitmenimiz her hijyen uygulamasını derslerde detaylı olarak anlatmakta ve göstermektedir. Aşağıdaki konularda dersler anlatılmaktadır.

  • Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon nedir?

  • Sterilizasyon ve dezenfeksiyon nasıl yapılır?

  • Mikroorganizmaların özellikleri nelerdir?

  • Mesleki Hastalık riskleri nasıl oluşur?

  • İş sağlığı mevzuatına uymak ve iş güvenliği önlemleri nasıl alınabilir?

Hijyen Eğitimi İçin Evde Yapabileceğiniz 5 Şey

Hijyen eğitimleri bazı yerlerde 30 saatten fazla süreyle yapılır. Kanaatimizce bu kadar uzun süre öğrencinin dersten sıkılmasına sebep olur. Aslında bu tür bir eğitim çok daha kısa sürede anlatılabilir. Enstitüde 5 saatlik hijyen eğitimine katıldığınızda bilmeniz gereken her şeyi öğrenebiliyorsunuz. 

Eğer buna da vaktiniz yoksa evde hijyeni sağlamak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

1 - El sabunu ve havluların nerede olduğunu bilin. Kağıt havlu gibi alternatifleri kullanmaya çalışın.

2 - Hijyen kitlerini mutlaka evinizde bulundurun. Çocuklar dışarıdan eve geldiğinde mutlaka duru suyla ellerini yıkayın.

3 - Evcil hayvanlara ve diğer hayvanlara dokunduktan sonra yemeğe oturmayın. Mutlaka ellerinizi yıkayın.

4 - Tuvaleti kullandıktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkayın.

Hijyen eğitiminde çocukların durumu çok önemlidir. Aldığınız eğitimle çocukların nasıl yapması gerektiğini öğretin. Bırakın çocuklar temizliğe yardım etsin. Kendi bardaklarını yıkamalarına ve çöp toplamalarına izin verin. Bunlar büyüdüklerinde kazanacakları önemli alışkanlıklardır.

Daha fazlasını öğrenmek için kurumumuzdan hijyen ve sterilizasyon eğitimini alın. Herkese açık ve ücretsizdir.

Devamını göster

Hijyen Eğitimleri İle İlgili Sık Sorulan Sorular