Canlı Ders

Eğitimler

Canlı ders uygulaması ile öğrencilere her yerden ulaşım imkanı sağlamaktadır. Canlı yapılan derslerde öğrencinin aktif olmadığı düşünülse de bu uygulamanın sınıf ortamından farksız olduğu bilinmelidir. Belirlenen müfredat üzerinden işlenen konulara devam edilir. Canlı dersin başlama ve bitiş süresi daha önceden planlanmış olup öğrenci bu saatler içinde sistemin başında bulunmalıdır. Canlı ders için görevlendirilmiş eğitmenin gayreti de en az öğrenciler kadar önemlidir. Öğrencilerin uzaktan eğitime adapte olmalarını iyi yöneterek, öğrenmenin kolaylaşması için dersi iyi aktarmalıdır.

Canlı ders anlatımı herkesin anlayabileceği düzeyde olmalıdır. Eğitimler standart şekilde olmalı ki tüm katılımcılar anlasın. Dersleri daha önce başka kişiler öğrenmiş olabilir. Ancak dersi ilk defa alan ve dersten ilk yararlanacak olan kişilere göre hareket etmek gerekir. Enstitü de bu konuda oldukça titiz. Canlı dersler verilirken katılımcıların genel durumunu düşünür. Sanki daha önce bu dersi kimse almamış gibi sıfırdan anlatır. Bu sayede öğrencilerin öğrenme becerileri daha iyi olur.

Katılım gösteren öğrencilerin eğitim seviyesi aslında derslik için önemli değil. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi herkes yeni bir başlangıç yapıyor, gibi bir anlatım sergilenir. Bir eğitimin en önemli kısmı da herkese hitap ederek anlatmaktır. Toplu derslerin bizzat verildiği canlı dersler sayesinde bilgiye olan erişim daha kolay sağlanmaktadır. Daha kolay erişimin sağlanması kişisel gelişime ve iş hayatına önemli katkılar sunar. Bu yüzden Enstitü üzerinden verilen birçok eğitim hem kişisel gelişime hem de iş hayatına ciddi katkı sağlar.

Canlı ders giriş seviyesinde olanlar bu rehber sayesinde kullanımı kolaylıkla yapabilecekler. Canlı dersi ilk defa kullanacak bu bölümden kolayca birçok soruya yanıt bulabilecektir. Birden fazla kullanım gösteren kişiler içinde iyi bir rehber kaynağı olacaktır.

Canlı Ders Nedir?

Canlı ders, internet üzerinden yapılan eğitimlerin tümüne denir. Canlı dersin olabilmesi için aynı örgün eğitim gibi katılımın olması gerekir. Eğer bireylerin katılımı gerçekleşmezse bu eğitim bir canlı ders olma yetisini yerine getirmiş sayılmaz. Canlı dersin en güzel yanı interaktif bir şekilde katılımcı olabilmek.

Canlı dersi geleneksel olarak gerçekleşen örgün eğitimin tam karşılığı olarak da görebiliriz. Örgün eğitimden tek farkı bulunduğu ortam. Geleneksel eğitimlerde fiziksel bir eğitim gerçekleşir. Fakat canlı derslerde bu durum daha farklı olur. Eğitime bireyler, sanal ortamda katılabilirler. Yani internet ortamından eğitim görülebilir. Canlı dersleri online eğitim olarak da tanımlamak doğru olacaktır. Sonuçta tamamen sanal ortamda eğitimler yapılmaktadır.

Canlı dersin olabilmesi için öğrencilerin olması gerektiği gibi birde eğitmenin olması gerekir. Konusunda uzman ve eğitici bir kişi, ancak eğitim verebilmektedir. Her bildiğini anlatmak isteyen eğitmenlik görevini üstlenemez. Canlı dersin kusursuz gerçekleşmesi için öğretmen ve öğrenci bir arada bulunmalıdır. Geleneksel eğitim ile hiçbir farkı yoktur. Canlı dersler örgün eğitim ile aynıdır. Hatta online eğitimlerde sınav yapabilme özelliği de yer almaktadır.

Özellikle örgün eğitimi daha çok tercih eden biri için online eğitim biraz daha zor gelebilir. Ancak zamanla alışarak canlı dersin daha pratik olduğunu anlamak mümkün. Sağladığı pek çok avantaj sayesinde örgün eğitimin önüne geçmektedir. Ayrıca internet üzerinden üniversite de okuyabilirsiniz. Artık birçok olgu internet ortamına taşındığını söyleyebiliriz.

Bizler canlı ders vererek, daha çok insanların bireysel eğitim alabileceğini düşündük. Üniversite sonrasında iş hayatına geçiş yaparken yardımcı olacak eğitimlerle kişileri güçlendirmek istedik. Verilen eğitimlerle beraber insanların öğrenim seviyesinin biraz daha yükselmesini hedefledik. Eğitimlerin yarar sağlaması ve olumlu geri bildirimlerin gelmesi mutluluk verici.

Canlı Ders Nasıl Yapılır?

Canlı derslerin yapılış şekli örgün eğitimden biraz daha farklıdır. Öncelikle örgün eğitim reel ortamda yapılmaktadır. Reel bir ortamda yapıldığı için müfredatta ona göre düzenlenmektedir. Fakat canlı derste aynı durumdan söz etmek pek mümkün değil. Sistem biraz daha kolay ve basittir. Kullanımı bireyler tarafından daha anlaşılır şekildedir.

Canlı ders anlatımı elektronik cihazların kamerasıyla gerçekleşir. Eğitimi verecek olan uzman her yerde öğrencilerine ders sağlayabilir. Eğitmenin ders verebilmesi için olmazsa olmaz iki nesneye ihtiyacı vardır. Birincisi internet, ikincisi bir adet bilgisayar. Her ikisine sahip olan eğitmen, eğitim verme konusunda hiçbir zorluk yaşamayacaktır. Uzman kişiler eğitimleri evlerinden çıkmadan öğrencilere eğitim verebilmektedir. Canlı dersin en güzel tarafı da budur. Aynı şekilde öğrencilerde evlerinden çıkmadan canlı derse katılım gösterebilir.

Canlı dersin yapılabilmesi için eğitmenin sistemden yayını başlatması gerekir. Eğitmenlerin canlı yayına start vermesinin ardından öğrencilerin paneline anında düşmektedir. Panele düştükten sonra eğitime katılım göstermek mümkündür. Ayrıca öğrenciler bildirim ve hatırlatıcı kullanarak derslerin saatlerini kaçırmayabilir. Hangi zaman diliminde canlı ders olursa bireylere bildirim gitmektedir. Daha sonrasında ise tüm işlem basittir. Oturuma katıl, diyerek canlı derse dahil olabilirsiniz. Eğitmenin bağlandığınız elektronik cihazdan kolaylıkla görebilir ve aynı örgün eğitim deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu saatten sonra ders sizler için başlamış olacaktır.

Öğrencilerde aynı eğitmenler gibi bağlanabilmeleri için internete sahip olmaları gerekir. Hatta Enstitü üzerinden kamera ve sesli olarak da öğrenciler derse katılım gösterebiliyor. Bu özellik oldukça verimli çalışmayı destekliyor. Aynı geleneksel eğitimde olduğu gibi derse katılım gösterebiliyorsunuz. Şayet kamera ya da sesli konuşmayı sevmiyorsanız, mesajlaşma yoluyla eğitmenle iletişim kurmak mümkün.

Canlı ders bir nevi videolu eğitim gibidir. Tek ve önemli farkı eğitimlerin canlı olmasıdır. Canlı eğitimin videolu şekilde verilmesi büyük bir avantajdır. Asıl mesele zaten eğitimlerin canlı olmasıdır. Canlı dersler, bireylere daha fazla katkı sunduğu bir gerçek. Canlı dersler sayesinde eğitimlerin kolaylaştığı ve örgün eğitimin yükünün hafiflediği de söylenmektedir.

Canlı Derse Kimler Katılabilir?

Canlı derse tüm kesimden insanlar katılabilir. Genç yaşta olan öğrenciler ve yetişkin iş hayatında bulunan kişiler istediği şekilde katılım gösterebilir. Sadece çalışan ve öğrenci olanlarla sınırlamamak gerekir. Kişisel gelişimini arttırmak isteyen bireyler içinde canlı dersler oldukça faydalıdır. Kısacası her kesime uygundur.

Birden fazla eğitimin olması katılımcılara seçenek imkanı da sunmaktadır. Bu yüzden Enstitü geniş bir yaş aralığına hitap etmektedir. Sadece belli bir kesimin ders alacağı platform değildir. Özellikle 15 yaşından sonraki her birey Enstitü de bulunan canlı derslere katılabilir. Lise çağında yer alan öğrencilerin Enstitü de bulunan eğitimlere ilgi göstermesi önemlidir. Burada alınacak olan canlı ders eğitimleri geleceğe yatırım olarak düşünülebilir. Ayrıca üniversite de okuyacağı bölümle ilgili eğitimlerde bulabilecektir. Yetişkinlerin ise, alacağı eğitimler sayesinde bireylerin bilgi seviyesi ve yetkinlik durumu artacaktır.

Derslere katılmak için yapmanız gereken tek şey kayıt olmaktır. İnternet üzerinden siteye kayıt olmak oldukça kolay. Kayır olduktan sonra canlı ders giriş eğitimlerini seçebilirsiniz. Hangi seviyede olursanız olun her derse katılım gösterebilirsiniz. Zaten Enstitü’nün amacı insanlara bir şeyler öğretmektir. Bu yüzden istediğiniz canlı derse giriş seviyesinde olsanız dahi kayıt olabilirsiniz. 

Kısacası canlı ders herkesin ihtiyacını görebilecek şekilde tasarlanmıştır. Her yaştaki insanların almak istediği eğitime göre belli bir program düzenlenmektedir. Bu yüzden eğitimleri bir gençte alabilir, yetişkin biri de rahatlıkla alabilir. Eğitim seviyenizin ne olduğuna bakılmaksızın derslere katılım gösterebilirsiniz. 

Öğrenciler Canlı Dersi Nasıl Kullanır?

Canlı ders kullanımı oldukça basit ve kolaydır. İnterneti henüz yeni yeni kullanan kişilerin bile anlayacağı şekilde kullanım mevcuttur. Basit bir ara yüz sayesinde kullanım insanlar için kolaylaştırılmıştır. Panel insan odaklı olarak tasarlanmıştır. Öyle ki panelin kullanımda iyileştirmeler kullanıcı deneyimlerine bağlı olarak yapılmıştır. İnsanların daha rahat etmesi için kullanım kolaylaştırılmıştır.

Herhangi biri canlı dersi kullanabilmesi için öncelikle Enstitü sitesine üye olması gerekir. Üye olduktan sonra kendine ait açılan hesapla sisteme giriş yapar. Başarılı girişin ardından canlı ders eğitimlerine başlayabilirsiniz. Sistemde yer alan canlı ders alanında bulunan eğitimlerden istediğini seçebilirsiniz. Eğitim seçme konusunda tamamen özgürsünüz. Hiç kimseye bağlı kalmadan derslik seçiminde bulunabilirsiniz. 

Sayfa üzerinden seçeceğiniz derse katıl seçeneğine tıkladığınız zaman artık kayıt olmuş olursunuz. Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra canlı dersin başlangıç saatinde eğitimi canlı ve online şekilde kullanabilirsiniz. Unutmadan canlı ders için internete muhakkak bağlı olmalısınız. Çevrimdışı hiçbir şekilde bağlantı kurmak mümkün değil.

Canlı Dersin Avantajları

Canlı ders sadece eğitim almanızı sağlamaz. Daha önce hiç tanımadığınız insanlarla etkileşime girmenize de yardımcı olur. Yeni yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Belki de ileriki dönemlerde iş arkadaşı olabileceğiniz kişileri bulursunuz. Farklı fikirlerin bulunduğu forumlarda yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. 

Canlı dersin en büyük avantajı bir yere gitmenize gerek kalmamanızdır. Aynı örgün eğitim gibi herhangi bir yere gitmenize gerekmez. Evinizden interneti açarak doğrudan derslere katılabilirsiniz. Bu eğitim formatının konforuna alışanlar örgün eğitime geri dönmek istemezler.

Son olarak canlı dersin avantajlı yanı eğitmen ile birebir diyalog halinde olabiliyorsunuz. Geleneksel eğitimdeki gibi canlı derste de öğretmen - öğrenci ilişkisi yer alır. Anlamadığınız yerde eğitmenin tekrar etmesini isteyebilirsiniz. İstediğiniz konu hakkında soru sorabilirsiniz.

Canlı Dersin Etkili Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Canlı dersin etkili olması tamamen öğrenciye bağlıdır. Öğrenci aynı örgün eğitim gibi canlı dersi de ciddiye almalıdır. Katılım gösteren kişiler canlı derse gerektiği önemi göstermelidir. Sonuçta bilgi ve öğrenim göreceği yine kendisidir.
  • Canlı ders bir bilgisayar ya da tabletten izlenmesi kişiler için daha etkili olacaktır. Akıllı telefonlardan izlemek verimi biraz daha düşürebilir. Aynı zamanda canlı dersleri dinlemede kulaklık kullanılabilir. Daha iyi dinlemek ve algılamak için iyi bir seçenek olacaktır.
  • Canlı dersin verildiği esnada başka bir şeyle uğraşılmaması gerekir. Bir yandan dersi dinleyip bir yandan da internette gezinti yapılmamalıdır. Konsantrasyon tamamen derse verilmelidir. Ders dışı dikkat dağıtıcı ve dersin konusunu kaçıracak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Canlı ders izlerken sessiz bir ortam tercih edilmelidir. Gürültülü mekanlar kullanılmamalıdır. Canlı derslerin olduğu saatlerde mümkünse başka bir yere gidilmemelidir. Yani dersler direkt olarak evden izlenmelidir
  • Derslerin saatlerini kaçırmamak için program ona göre yapılmalıdır. Derslere katılmadan en az 10 – 15 dakika önce bilgisayarın başında bulunmak gerekir. Ders başlangıcına kadar gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Sorulacak sorular varsa önceden hazırlanmalıdır. Aynı örgün eğitim gibi olduğu akıllardan bir ana olsun çıkmamalıdır.
  • Eğitmenin canlı ders esnasında kendi görüntüsünü paylaması da öğrencilerin gözünde etkili olur. Eğitmeni gören bireyler derse daha çok motive olurlar. Eğitmenin anlattıklarını jest ve mimik hareketleriyle birlikte görebilir ve yaşayabilir. Bu sayede daha etkin bir ders yapılır.
  • Ders bitişiyle birlikte anlamadığınız yerler olabilir. Ama unutmayın canlı dersler anında kayıt edilmektedir. Aynı gün içerisinde erişim imkanı var. Bu yüzden anlamadığınız yerleri yeniden izleyebilirsiniz. Hem de ders tekrarı yapmış olursunuz.
  • Canlı dersin bir parçası olduğunuzu unutmayın. Gerektiği yerde derse katılım gösterin sadece soru sormayın. Öneri de bulunun ve fikir sahibi olduğunuz şeyleri söyleyin. Eğitmenler bir soru sorduğunda da cevabın doğru olup olmadığına bakmaksızın yanıtlayın.
  • Eğitimlerin verimli geçmesini istiyorsanız iyi bir internet alt yapısına sahip olun. Sürekli kesilen ya da donan bir internette eğitim ne kadar verimli geçebilir ki? Bu yüzden düşük hızda bulunan internet yerine hızlı bir interneti zaman çok geçmeden tercih edin. İnternet hızı uzun vadede size lazım olacaktır.

Hangi Alanlarda Canlı Ders Yapılmaktadır?

Enstitü sitesinde birden fazla alanda canlı ders eğitimi verilmektedir. Ders çeşidi oldukça fazladır. Bilgiye aç olan ve öğrenmeye açık olan kişiler için bu büyük bir avantaj. Hem iş dünyasını ilgilendiren hem de öğrenci yıllarında yardımcı olabilecek eğitimler bulunmaktadır. 15’in üzerinde canlı ders eğitimi ile Enstitü her zaman sizleri beklemektedir. Belli zaman diliminde yapılan dersleri kaçırmamanızı öneririz. Bazı eğitimlerin iki haftada bir olduğunu söyleyelim. 

Canlı ders kategorisinde hem ücretli hem de ücretsiz olan eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca uzun dönem kayıt ettirebileceğiniz eğitimlerinde olduğunu vurgulayalım. Almak istediğiniz eğitimin önceden takvimine muhakkak bakın. Daha sonrasında unutmamanız için takvimi bir yere not edin. Gireceğiniz derslerin saatini kaçırmamak için bildirimleri açık tutun. İnsanların unutmasına karşın Enstitü eğitimin başlangıç tarihini sizlere mesaj yollayarak da hatırlatmaktadır.

Canlı dersler dijital dünyanın gerekli olduğu her alanda eğitim sağlamaktadır. Facebook ve İnstagram Reklamcılığı, E – ticaret eğitimi ve Sosyal medya uzmanlığı bunlardan bazılarıdır. Günümüz koşullarında hangi eğitime ihtiyaç varsa Enstitü bunları öğrencilere sağlamaktadır. İnternet dünyasının önem kazanması sonucunda bu mecraya yönelik eğitimlere daha fazla önem verilmiştir.

Eğitimler sadece dijital mecraları içermemektedir. Yazılım alanında da birden fazla eğitim bulunmaktadır. Bunun yanında video montaj ve grafik bölümlerine de ayrı bir yer verilmiştir. Grafik konusunda kendini geliştirmek isteyenler için aynı zamanda fotoğrafçılık eğitimi de verilmektedir. 

Enstitü sağlık çalışanlarını da unutmamıştır. Sağlık çalışanları ile ilgili basit düzeyde sayılabilecek eğitimler sunulmaktadır. İngilizce için başlangıç seviyeleri olduğu gibi TOEFL ve IELTS kursları da mevcuttur. İş dünyası için, bilge liderlik yolları, excel eğitimi, finansal yönetim, imaj ve algı yönetimi gibi eğitimlerde bulunmaktadır.

Canlı derslerle ilgili gördüğünüz gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. Bunların yanında sadece kişisel gelişimi düşünenlerde unutulmamıştır. Bireylerin sadece kendisini geliştirmesi için kurslarda konulmuştur. Satranç eğitimi, tükenmişlik sendromu, zaman yönetimi, NLP eğitimi ve anlayarak hızlı okuma eğitimi gibi derslerde bulunmaktadır. Bu ve buna benzer kişisel gelişime uygun eğitimlerde yer almaktadır. Her kesimden insana hitap edecek eğitimleri canlı ders seçeneğinde bulabilirsiniz.

Canlı ders nedir?

Canlı ders, internet üzerinden yapılan eğitimlerin tümüne denir. Canlı dersin olabilmesi için aynı örgün eğitim gibi katılımın olması gerekir. Eğer bireylerin katılımı gerçekleşmezse bu eğitim bir canlı ders olma yetisini yerine getirmiş sayılmaz.

Canlı derse kimler katılım gösterebilir?

Canlı derslere isteyen herkes katılabilir. Canlı derse katılım noktasında herhangi bir sınırlama yoktur. Fakat genellikle canlı derslere gençler ve yetişkin bireyler katılım göstermektedir.

Canlı dersi önemli yapan nedir?

Canlı dersi en önemli yapan unsur örgün eğitime benzemesidir. Yani derslere aynı örgün eğitimdeki gibi katılabiliyorsunuz. Burada sadece mekan farkı var. İnternet üzerinden eğitmenle bir araya gelerek ders işleyebiliyorsunuz.

Devamını Gör..