AnasayfaOnline EğitimlerMasal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi
40 Online
1.003 Öğrenci

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi

Seçtiğiniz bir masalı anlatarak uygulayıcılık yönünüzü deneyimleme imkanına sahip olacaksınız.
5
(10)

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Hikaye Anlatıcılığı iş, okul ve sosyal hayatta kullanılan bir iletişim yöntemidir. Geleneksel ve sözlü Hikaye Anlatıcılığının tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Akademisyenler, öğretmenler, pazarlamacılar, reklamcılar ya da iletişimciler tarafından tercih edilir. İnsanların sosyalleşmesini ve hedeflenen mesajı almalarına yardımcı olur. Storytelling ismi ile de görebileceğiniz Hikaye Anlatıcılığı, iletişimin içgüdüsel şeklidir. Eğitimin en eski biçimlerinden biri olan bu teknik, insan topluluklarını birbirine bağlar. 

Beynimizi düşünmeye iten Hikaye Anlatıcılığı, hayal gücümüzü de harekete geçirir. Hikayeler, bizi tanımlayıp şekil verir. Dünyada bulunan her kültür kendi hikayesini anlatır. Yaşam öyküleri, tarihî başarılar ya da ürün ve hizmet tanıtımları gibi çeşitli amaçlara hitap eder. Hikaye Anlatıcılığı, doğru bir şekilde kurgulanıp aktarıldığı zaman hedef kitleye büyük bir anlam katar. İnsanlık tarihi kadar eski bir mesele olan bu yöntem, reklamcılık ya da eğitim gibi alanlar ile iç içe geçmiştir. Bu yöntemi, dilerseniz öğretmen olarak dilerseniz de pazarlamacı olarak kullanabilirsiniz. Bu içerikte, Hikaye Anlatıcılığının detaylarına inerek tekniklerini, faydalarını ve kurallarını öğreneceğiz. Siz de, bir Hikaye Anlatıcısı olmak ister misiniz?

Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

Hikaye; edebiyat, müzik, şiir, resim ya da tiyatro gibi bütün sanat dallarının özünü oluşturur. Bir film izleyerek ya da müzik dinleyerek birilerinin öyküsüne tanıklık edebilirsiniz. Birilerinin hayatına yolculuk etmenize destek olur. Sıkıntılı anlarınızı rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Hikaye Anlatıcılığı, sosyalleşmek ya da iş hayatında başarılı olmak amacıyla kullanılan bir eğitim yöntemidir. Kişiler arası iletişimi sağlamlaştıran bu teknik, eğitim biçimleri arasında yer alır.

Okul ya da kurumsal eğitimlerde kullanılan Hikaye Anlatıcılığı, ilgili konularda bilgi edinilmesine destek olur. Size, kendiniz ile ilgili yeni bir kapı aralar. Firmaların ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarında, kişilerin kendilerini anlatmalarında, reklam çalışmalarında tercih edilir. Çocuk, yetişkin ya da yaşlı fark etmeksizin tüm insan topluluklarını olumlu yönde etikler. Doğru bir anlatım ile mesaj hedefe ulaşır. Hikaye Anlatıcılığının kullanıldığı alanlar;

 • Televizyon; gerçek ya da gerçeklik payı olan öyküler, dizi ve filmler ile izleyicilere aktarılır. 

 • Sağlık; psikoloji alanlarında çalışanların uyguladığı bir yöntemdir. Oluşturulan hikayeler, psikologlar tarafından hastalara anlatılarak tepki vermeleri beklenir.

 • İş Hayatı; şirketler, projelerini hikayeleştirerek ortaklara ya da müşterilere anlatır. Adayların ikna olması sağlanır.

 • Politika; politikacılar hedeflerini belli bir hikaye çerçevesinde anlatır ve insanların beklentilerinin artması beklenir.

 • Eğitim; öğretmenler ve eğitimciler tarafından kullanılan bu yöntem ile öğrencilerin çeşitli konularda bilgi edinmesi amaçlanır.

 • Reklam ve Pazarlama; firmalar ürün ve hizmetlerini tanıtmak için kullanır. Böylece, doğru hedef kitleye ulaşırlar.

Çağımız insanı, unutulmaya yüz tutmuş masal anlatıcılığını son yıllarda hatırladı ve hayal gücümüze sunduğu kazanımları yeniden keşfetti. Masal anlatmak, insan hayatının en kadim becerilerinden biridir ve masallar zihnin her karanlık tüneline ışık tutan rehberlerdir. Masalların yazarları değil anlatanları vardır, kültürel aktarımın da önemli araçlarındandır masallar.
Özellikle son yıllarda masalların eğitimdeki işleviyle ilgili çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Masallar çocukları geleceğe hazırlar ve yetişkin dünyasıyla ilgili ön bilgiler sunar.

Masallar çocuklara sabrı, cesareti ve mutlu olmayı öğretir. Çocukları bilinçaltından yönlendiren masallar, çocukların gelecekte “daha iyi bireyler” olmaları yönünde bir yatırımdır. Özellikle dijitalleşmenin insana sunduğu konfor, konsantrasyonu – odaklanmayı azaltır durumdadır ve bu noktada bir kurtarıcı olarak imdadımıza masallar yetişiyor diyebiliriz. Çocuklar masal dinleyerek algı düzeylerini daha ileri taşıyabilmektedir.

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı hem çok eski hem de modern bir uğraş / meslek. Bu eğitim programına katılan anne – babalar, çocuklarına daha bilinçli yöntemlerle masallar anlatacak, katılım sağlayan profesyoneller ise mesleklerini destekleyici donanımlar kazanarak eğitimlerini ya da anlatıcılık süreçlerini daha etkili bir forma taşıyacaklardır.

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı eğitim programımız 5 hafta sürmektedir, haftada 2 gün ders yapılmaktadır. Programın içeriğinin yoğun olmasıyla birlikte öğrencilerin görüntülü katılımıyla denemeler yaparak anlatıcılık yolculuğundaki gelişimleri gözlemlenmektedir. 

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

 • Öğretmenler / Eğitmenler,

 • Anne – Babalar,

 • Psikologlar,

 • Sosyologlar,

 • Çocuk Gelişimi Uzmanları,

 • Koçluk hizmeti verenler,

 • Oyuncular,

 • Bu alana ilgi duyanlar.

Devamını göster
Peri Masalı ve Hikaye Anlatıcılığı üzerine olan bu online kurs, ilgi çekici ve sürükleyici bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Öğrencilerin bir peri masalının yapısını anlamalarına, hikaye anlatımının unsurlarını tanımalarına ve kendi hikayelerini yaratmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir dizi teşvik edici etkinlik aracılığıyla öğrenciler, karakterler ve olay örgüsünden ortam ve temaya kadar hikaye anlatımının temellerini keşfederler. Ayrıca, ilgi çekici karakterler ve heyecan verici olay örgüleriyle orijinal hikayeler üretmek için hayal güçlerini nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Kursun sonunda öğrenciler, izleyicilerinin ilgisini çekecek büyüleyici hikayeler yaratacak özgüvene ve bilgi birikimine sahip olacaklardır. Bu kurs sayesinde öğrenciler yaratıcılıklarını kullanarak gerçekten büyülü hikayeler yaratabilecekler.
7151040
Video10
Sınav1
Ödev1
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
25/11/2023
Sertifika Sınavı
02/12/2023
Sertifika Sınavı
09/12/2023

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.
Bu görsel, Akıl ve Zeka Oyunları üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Siyah gömlekli bir adam, gri zemin üzerinde mor bir sekizgen, beyaz zemin üzerinde kırmızı bir daire ve beyaz zemin üzerinde yeşil bir elmas gibi renkli şekillerin bulunduğu bir duvarın önünde oturuyor. Kameraya gülümseyerek kursun ilgi çekici ve eğlenceli olduğunu ima ediyor. Kurs, katılımcıların zihinsel ve analitik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Problem çözme, eleştirel düşünme, hafıza, odaklanma ve yaratıcılık gibi konuları incelemektedir. Kurs ayrıca bu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olacak simülasyonlar, bulmacalar ve diğer aktiviteleri de içermektedir. Doğru rehberlik ve uygulama ile kişi daha zeki ve yaratıcı olma yolunda önemli ilerleme kaydedebilir.
Beyaz bir duvarın önünde siyah pamuklu bir gömlek giymiş bir adam duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve kollarını kavuşturmuş. Koyu renk saçları alnına dökülmüş ve bakışlarını hafifçe kaçırmış. Soluk bir teni ve ışığı yansıtıyor gibi görünen gözlükleri var. Gömleği hafifçe kırışmış ve ince bedeninin üzerine dökülüyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor.Erdem Turan
715411
Bir adam önünde satranç tahtası olan bir masada oturmaktadır. Gömlek ve pantolon giymiştir ve yüzü görünmektedir. Önündeki satranç taşlarına dikkatle konsantre olmuş, bakışları satranç tahtasına odaklanmıştır. Masanın üzerinde, üzerinde ağaç resmi olan beyaz bir kupa ve bir yığın bilgisayar klavyesi vardır. Sağında, biri beyaz diğeri metal olmak üzere birkaç satranç taşı var, ikisi de yakından bakıyor. Arkasındaki duvarda üzerinde yazı olan bir tabela var. Odaklanmış ve kararlı görünüyor, hamle yapmaya hazır.
5
(44)

Satranç Eğitimi

15 Konu5 Saat
Beyaz bir duvarın önünde siyah pamuklu bir gömlek giymiş bir adam duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve kollarını kavuşturmuş. Koyu renk saçları alnına dökülmüş ve bakışlarını hafifçe kaçırmış. Soluk bir teni ve ışığı yansıtıyor gibi görünen gözlükleri var. Gömleği hafifçe kırışmış ve ince bedeninin üzerine dökülüyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor.Erdem Turan
910411