İşaret Dili Eğitimi


$2.46$14.62

4,7
222 Ratings
15 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 2 Document
 • 1 Quiz
 • 3 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions

Upcoming Events

 • Sertifika Sınavı başlama tarihi
  29-01-2022 12:00
 • Sertifika Sınavı bitiş tarihi
  30-01-2022 23:59
 • Amazon Eğitimi Başlıyor
  07-02-2022 20:30
Türkçe
Education Period: 2. Period
Subscription Duration: 120 Days

İşaret Dili Uzaktan Eğitim Programı

Dünya üzerinde milyonlarca bulunan işitme ve konuşma engelli bireyleri anlamak, onlarla anlaşmak ister misiniz? İşaret Dili Eğitimi sayesinde işitme engelli bireyler ile temel düzeyde anlaşabileceksiniz.

Türk İşaret Dili, işitme engelli Türk vatanadaşlarının dilidir. Belirli hareketler, el işaretleri ve çeşitli yüz ifadelerinden oluşan görsel bir dildir. Kendine özel grameri ve cümle yapısı vardır. İşaret dili bilen kişilerin sayısı son zamanlarda artıyor. Bununla birlikte işaret dili bilen çalışanlara ihtiyaç da artmaktadır. Kamu sektöründe ve özel sektörde işe alımda bazı açık kriterler arasında “işaret dilini bilen” ibarelerine sıkça rastlanılmaktadır.

İşitme engelli bireylerin aralarında iletişim kurmak amacıyla kullandıkları el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan görsel bir dildir. Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyon verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşaret dili bölgelere ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Biz size Türkiye’deki ulusal işaret dilini öğrenmeniz için temel bilgiler bilgileri vermeyi amaçlıyoruz.

İşaret dilini sadece sağır veya dilsizlerin öğrendiği bir dünya sizce ne kadar yeterli gelir? İletişimin yeterli seviyede olmadığı ortamlarda ayrışma ve dışlanmalar görülecektir. İşaret dili bunu önlemek, adeta köprü vazifesi görerek işitme engelli bireyler ve engelsiz bireyler arasında bağ kurar. Onlar işaret dilini öğrenerek bizlere bir adım atıyorlar peki ya biz? Geçmişten günümüze başarılı veya başarısız birçok girişim görüyoruz. Özellikle son zamanlarda işaret dili bilincinin geliştiğini ve öneminin vurgulandığını söyleyebiliriz. O halde ne duruyoruz? ‘Şu an uygun bir zaman değil’, ‘işim çok yoğun’, ‘etrafımda engelli bir birey yok’ bahanelerini kenara atıp öğrenmenin tam zamanı! 

Online Eğitim İşaret Dili Eğitiminin Amacı

İşaret dili işitme engelli olmayanlar ile işitme engelli olanlar arasında kurulmuş bir köprüdür. El işaretleri ve yüz hareketlerinden oluşan birçok ifadeyi kullanarak iletişim kurulur. İşaret dilini öğrenmek zor değildir. İşaret dilini kullanan çalışanların iş dünyasında diğerlerine göre her zaman bir adım önde olduğunu göstermektedir.

İşaret dili öğrenmek ve anlamak yalnızca işitme engelli olanlar için değil, işitme engellilerle birlikte yaşayan ve onlarla iletişim kurmak isteyen herkes içindir. Bu online eğitim programı işaret dilini öncelikle iş dünyasından başlamak üzere toplumun tüm kesimlerine öğretmeyi amaçlamaktadır.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 • Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon.
 • Aktif bir internet bağlantısı.

İşaret Dili Online Eğitimine Kimler Katılmalıdır? 

İşaret dili eğitimi, işitme engelli bireylerle iletişim kurarak, onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını arttırmak isteyen tüm bireylere hitap eder.

What you will learn?

Online eğitim işaret dili programına katılarak işaret dilinde bilmeniz gereken temel bilgileri öğreneceksiniz. Ayrıca şehirler, isimler, yemek siparişi verme, adres sorma gibi günlük hayatta ihtiyacınız olan ifadeleri de öğreneceksiniz. Asuman hocamızın akıcı ve yaratıcı ders anlatımlarıyla temel seviye bir işaret diline hakim olabileceksiniz. Türk işaret diline alfabeyi öğrenerek başlayacaksınız. Devamında günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz kelimeleri ve fiilleri öğrenecek, Türk işaret dili hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Öğreneceğiniz kelimelerin temalarına bakacak olursak; eğitim, çevre, sayılar, zaman, meslekler, iller şeklinde sınıflandırabiliriz. Bu temaların ışığında hocamızın gösterimi ve yaptığı tekrarlarla birçok kelime öğrenmiş olacak, günlük hayatta kendinizi ifade edebilecek kıvama geleceksiniz.

Nasıl Öğreneceğiz?

İşaret dilini öğrenmek en başta empatiye, daha sonra ilgiye, duyara ve hevese bağlı bir süreç. Eğer gerçekten bu eğitimi layıkıyla almak ve öğrenmek istiyorsak pes etmemeli, azimli olmalıyız. Kendinizi yeni bir dil öğreniyormuş psikolojisine bürüyün. Zaten işaret dili öğrenmek de yeni bir dil öğrenmekle eşdeğer. Bol bol pratik isteyen ve öğrenildikten sonra dahi ara ara unutmamak adına kullanılması gereken bir dil. Özellikle işitsel engelli bireylerin olduğu ortamlara girmek öğrenme sürecinde size çok katkı sağlayacaktır. Yeni öğrenen insanlar için zaten bu dilin konuşulduğu ortamda bulunmak biraz endişe verici olacaktır, kabul ediyoruz. Fakat panik yapmayın ve öğrendiklerinizi pekiştirmeye odaklanın. Emin olun ki işaret dilini öğrenme çabanızı görmeleri bile onları mutlu, onların mutluluğu ise sizi motive edecektir. Böyle bir ortamda bulunma imkanınız o süre zarfında yok ise yakınlarınızla pratik yapın, hatta ailenizden birini ikna edin sizinle eğitim almak için. Böylelikle pratik yapabileceğiniz bir partneriniz ve farkındalığı paylaşan bir birey daha olur.

İşaret dilini öğrenirken birçok hata yapabilirsiniz, korkmayın ve vazgeçmeyin. Hatalarımızda Türk İşaret Dili Sözlüğüne bakıp doğrusunu öğrenmek, gerektiğinde aklımıza bir soru takıldığında hocamıza danışmak en sağlıklısı olacaktır. Evet, günümüzde teknoloji sayesinde birçok öğrenme aracı olabilir fakat hepsinin yüzde yüz bir güvenilirliği yoktur. Ve kabul edelim ki yanlış öğrenilen bilgiler daha akılda kalıcı olur, sonrasında düzeltmemiz zaman alır. En güvenilir öğrenme şekli bizzat iyi referanslı bir işaret dili eğitmeninden öğrenim görmektir. Tecrübeleri ve zengin bilgi dağarcığıyla enstitü hocamız öğrenme sürecinizde sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Eğitim Ne Kadar Sürüyor?

Eğitimimizin 22 günlük abonelik süresi vardır. 22 gün boyunca içerikteki tüm ders videolarına, dokümanlara, ders notlarına ulaşabilirsiniz. Eğitim 5 ders şeklinde planlanmış olup her ders yaklaşık bir saat sürmektedir. Deneme sınavlarımızla bilgilerinizi test edebilir ve belirli tarihlerde sertifika sınavına girip eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Tabi ki işaret dili eğitimi 22 günle sınırlı bir süreç değildir. Derslerden sonra tekrarların yapılması ve araya büyük boşluklar koymadan çalışma programı planlanması sizi başarıya taşıyacaktır.

İşaret Dili Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

İşaret dili baktığımızda her sektörde kendine bir yer bulabiliyor. Sonuçta her meslek dalında işitme engelli bir bireyle karşılaşma olasılığımız vardır. Bazen dışarıdan bir göz olarak şahit olduğumuzda ortadaki iletişimsizlik canımızı sıkar. Kağıda yazma, dudak okumayla yetinme durumları iletişim için yeterli gelmez. O halde hangi meslekten olursa olsun işaret dilinin her insan için olduğuna hemfikirsek kariyer kısmına dönebiliriz. 

İlgi ve azimle eğitimini tamamlayanlar için hemen kariyer noktalarını işaretleyelim. Bunun için öncelikle işaret dilini hakkıyla öğrenmek, ellerimizle, mimiklerimizle ve beden dilimizle konuşabilmek ve elbette ki karşımızdakini anlayabilmek gerekir. İşaret dili kursumuzdan edindiği bilgileri pratiklerle pekiştirenler için söylüyoruz. Öğrendiğiniz bilgileri başkalarına aktarmak ve farkındalığı artırmak amacıyla eğitmen olabilirsiniz. İşitme engellilerin olduğu bir toplulukta, konferans, gezi gibi etkinliklerde çevirmenlik yapabilirsiniz. Bunlar zamanla ve tecrübeyle elde edilebilecek kariyer basamakları, belli bir hız ve bilgi birikimi ister. Kamu kuruluşlarındaki iş imkanlarına bakacak olursak da, adliyelerde işaret dili tercümanlığı, bilirkişi gibi pozisyonlarda işe alımlar yapıldığını biliyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bir sınav şartıyla eğitim almış kişileri İşaret Dili Tercümanı olarak işe alıyor. 

İşaret Dili Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğitimimizi tamamladığınızda edindiğiniz bilgileri sınamak adına sınava tabi olursunuz. Sınavı başarıyla geçenler İşaret Dili Eğitimi Sertifikalarımıza sahip olurlar. Başarı sertifikalarını uluslararası, özel ve resmi kurumlarda kullanabilirsiniz. Örneğin hastanelerde, telekomünikasyon şirketlerinde, veznelerde, adliyede iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Bireysel olarak da özel veya işaret dili kurslarında eğitim verebilirsiniz. İşaret dili eğitimi sertifikanızı özgeçmişinizde kullanabilir ve dilerseniz de soğuk damgalı sertifika belgenizi İstanbul İşletme Enstitüsü olarak sizlere ulaştırabiliriz. Rekabetin yüksek olduğu iş başvurularında farkınızı ortaya koymak ve yeni bir kültüre sahip olmak için doğru yerdesiniz. 

Topics of Education

 • Türk işaret dilinin tarihçesi
 • Alfabe
 • Kelimeler ve fiiller
 • İletişim için gerekli cümleler

FAQs About Education

İşaret Dili Eğitiminin İçeriği

Derslere belli tarihlerde canlı olarak veya abonelik süreniz boyunca dilediğiniz saatte erişim sağlayabilirsiniz. Online eğitimin en iyi avantajlarından biri budur. Evinizde, rahat bir ortamda stressiz ve bireysel ders alıyormuşcasına alınan eğitimin diğer bir avantajı da tekrar ve tekrar, istediğiniz kısımları veya tümünü izleyebilecek olmanızdır. Bazen odak problemi yaşadığımızda, dersteyken acil yapmamız gereken bir iş çıktığında veya başka zoraki durumlarda videoyu durdurup ara verebilmek teknolojinin en güzel nimetlerinden biri. 

Eğitimimizde Neler Var?

Eğitimimizde tam olarak hangi içerikler mevcut başlıklarla listeleyelim:

 • 5 Video İçeriği
 • 5 Canlı Ders
 • 2 Ders Notu
 • 3 Deneme Sınavı
 • 1 Sertifika Sınavı
 • Grup Sohbeti
 • Forum Tartışmaları

Grup sohbeti ve forum tartışmaları üzerinden işaret dili eğitimi alan diğer öğrencilerle iletişime geçebilir, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Canlı derslerde de sohbet bölümünden sorularınızı yöneltebilir, hocamızla iletişime geçebilirsiniz. Bu özellikleriyle beraber eğitim çok daha keyifli ve yararlı oluyor.

İşaret Dili Eğitmenimiz Kimdir?

Türk işaret dili eğitmenimiz kıymetli tecrübeleri ve bilgi birikimleriyle 2015 yılından bu yana İstanbul İşletme Enstitüsü’nde bizlerle olan Asuman Çalışkan. Eğitmenimizin özgeçmişine bakacak olursak kendisi Anadolu Üniversitesi’nde İşletme ve Atatürk Üniversitesi’nde İş Sağlığı ve İş Güvenliği öğrenimlerini tamamlamıştır. Rumeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde de yüksek lisans eğitimine devam etmiştir. Bir dönem sağlık sektöründe çalışmış, daha sonra bir program dahilinde işaret dili öğretici ve tercümanlığı eğitimini almıştır. Eğitimiyle de beraber mesleğini de bu alanda şekillendirmeye karar vermiştir. İşaret diline gösterdiği ilgi ve farkındalık oluşturma isteğiyle işaret dili ve sağır kültürü eğitimini de alarak uluslararası olimpiyatlarda görev almıştır. Aynı zamanda yeminli tercümanlık da yaparak mesleğini icra etmektedir.

Değerli eğitmenimiz Asuman Çalışkan farklı kuruluşlarda eğitimler vermesinin yanında işaret dili farkındalığını yaymak amacıyla işaret diliyle tiyatro ve gösteriler de düzenlemektedir. 

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments(222)
Course Rating 4,7
Zeynep Vurulmus
20 Ocak 2022
5.0

Merhaba bu eğitimin başlama tarihi varmı örneğin bugünn kayıt olsam tüm canlı dersleri girebiliyormuyum

Support team

Eğitime abonelik süreniz 120 gündür. Bu süreçte planlanan canlı derslere katılabilirsiniz. Canlı dersler kaydedilmekte. Dilerseniz video kayıtlarıda izleyebilirsiniz.

Seycan özbek
21 Kasım 2021
5.0

Ne zamandır almayı istediğim bir eğitimdi. Enstitü çatısı altında,Asuman hoca gibi işinin ehli bir eğitmenden bu eğitimi almak keyifliydi. Başlayınca anlıyorsunuz ki aslında işaretleri günlük hayatımızda zaten çok kullanıyoruz. Asuman hoca da bilgisini fazlasıyla paylaşmayı seven biri. teşekkür ediyorum emeklerine.

Asuman Çalışkan
Ayşe Özel
17 Nisan 2021
5.0

Çok güzel bir eğitimdi, teşekkür ederim.