Çağrı Merkezi Uzmanlığı Yorumları

Eğitim Sayfasına Geri Dön
Yorumlar(20)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Kubilay Seyhan
20 Nisan 2021
5.0

İstanbul İşletme Enstitüsü'nde olumsuz yorum yapılacak bir eğitim mevcut değil. :) Online Çağrı Merkezi Uzmanlığı Eğitimi'ni sadece çağrı merkezinde çalışanlara değil her sektör için tavsiye ediyorum. Ayrıca videoların görüntü ve ses kalitesi de oldukça iyiydi. Sertifikanın paketlemesine kadar her yönden özenli ve kaliteli bir online eğitim kurumu... Emeği geçen herkese teşekkürler.

Doğukan Aygün
26 Mart 2021
5.0

Sertifika siparişi verdim hediye olarak defter de geldi. İnce düşünülmüş bir hareket. Enstitü her anlamda iyi bir online eğitim sitesi. Eğitimden de memnun kaldım eğitmenimiz çok iyiydi.

Sona Ay
25 Mart 2021
5.0

Sektörde olan herkes çağrı merkezi uzmanlığı eğitimine katılmalı. Sertifikamı aldım ve işim için çok faydalı oldu. Emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim.

Fatma Kaboğlu
Fatma Kaboğlu
16 Ocak 2021
5.0

Çok etkili. İletişim becerilerini geliştirmek isteyenler alabilir.

Meva Karaçelik
19 Aralık 2020
5.0

Sıfır bilgi ile eğitime katıldım ve Münevver hocanın bilgileri ile ve tecrübelerini dinleyerek harika bir eğitim programı oldu , Münevver hocama çok teşekkür ediyorum 😊

Ezgi Uzun
21 Haziran 2020
5.0

Münevver hocamızın konuşması enerjisi sayesinde , hiç bir bilgim olmayan konudan bir sürü Bilgi birikimiyle ayrılıyorum . Kendisine tekrardan teşekkür ediyorum.

Kübra Nur Akyüzlü
Kübra Nur Akyüzlü
07 Haziran 2020
5.0

Münevver hocamızın enerjisi sayesinde dersler keyifli geçti. Verimli ve bilgili bir eğitimdi İstanbul İşletme Enstitüsüne teşekkürler.

Hülya Gizem Aybek
Hülya Gizem Aybek
06 Haziran 2020
5.0

Çağrı Merkezi eğitimi hakkında hiçbir bilgim olmayarak eğitime katıldım. Münevver hocamızın sektör hakkında oldukça bilgili olduğunu eğitim süresince oldukça iyi anlayabilirsiniz. İşini severek yapan bir eğitmenden bu eğitimi almak büyük şans. İlgilenen herkese tavsiye ederim. Kendisine emeği için teşekkür ediyorum.

Ercan Okur
22 Mayıs 2020
5.0

İstanbul İşletme Enstitüsüne çok çok teşekkür ediyorum. Çağrı merkezi uzmanlığı eğitmenimiz Münevver Birol, kurumsal imajın doğrudan bağlantılı büyük etkilerini beklenen yöntemlerle en iyi şekilde değerlendirerek iletişim ve dil becerilerini özgü davranışlarla görüşlerin eksen üzerinde neyi amaçladığını içsel duygularla geliştirerek yanıt vermemiz uğruna müşteri memnuniyetini arttırıcı hizmet kalitesini sunabilecek kazanımları yüksek sonuçlarla sürdürerek teşvik eden geliştirici fikirleri bağlantılarla bizlere çoklu dokunmalar sağladığı için çok teşekkür ederim. Çalışan zihniyetleri arttırmak yaratıci anlayış gelişimlerine ivmeli ağırlık vermektir. Açık ayakları tanımak atılımlarla her şeyi yapmaya hazır olmaktır. Tam teşekküllü bir operatör olarak aktarılma süreçlerini çeşitli menülerle tutturmak isteyen herkesin bu eğitime katılması için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Elif Yilmaz
Elif Yilmaz
08 Mayıs 2020
5.0

Eğitimin kalitesini tartışmak hadsizlik olur bence herşey çok ama çok güzeldi eğitimi veren hocamıza binlerce kez teşekkür ediyorum sayesinde hayatıma olumlu yönde çök şey kattım emeğinize sağlık hayatımızda doğru bildiğimiz ne varsa aslında hatalıda olabileceğini gösterdi herkesin bu eğitimden faydalanmasını ve hayatına güzel etkiler bırakmasını tavsiye derim