Close
Mobil Menu Bars

Çağrı Merkezi Uzmanlığı Yorumları

Yorumlar(15)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ezgi Uzun
21 Haziran 2020
5.0

Münevver hocamızın konuşması enerjisi sayesinde , hiç bir bilgim olmayan konudan bir sürü Bilgi birikimiyle ayrılıyorum . Kendisine tekrardan teşekkür ediyorum.

Kübra Nur Akyüzlü
07 Haziran 2020
5.0

Münevver hocamızın enerjisi sayesinde dersler keyifli geçti. Verimli ve bilgili bir eğitimdi İstanbul İşletme Enstitüsüne teşekkürler.

Hülya Gizem Aybek
06 Haziran 2020
5.0

Çağrı Merkezi eğitimi hakkında hiçbir bilgim olmayarak eğitime katıldım. Münevver hocamızın sektör hakkında oldukça bilgili olduğunu eğitim süresince oldukça iyi anlayabilirsiniz. İşini severek yapan bir eğitmenden bu eğitimi almak büyük şans. İlgilenen herkese tavsiye ederim. Kendisine emeği için teşekkür ediyorum.

Ercan Okur
22 Mayıs 2020
5.0

İstanbul İşletme Enstitüsüne çok çok teşekkür ediyorum. Çağrı merkezi uzmanlığı eğitmenimiz Münevver Birol, kurumsal imajın doğrudan bağlantılı büyük etkilerini beklenen yöntemlerle en iyi şekilde değerlendirerek iletişim ve dil becerilerini özgü davranışlarla görüşlerin eksen üzerinde neyi amaçladığını içsel duygularla geliştirerek yanıt vermemiz uğruna müşteri memnuniyetini arttırıcı hizmet kalitesini sunabilecek kazanımları yüksek sonuçlarla sürdürerek teşvik eden geliştirici fikirleri bağlantılarla bizlere çoklu dokunmalar sağladığı için çok teşekkür ederim. Çalışan zihniyetleri arttırmak yaratıci anlayış gelişimlerine ivmeli ağırlık vermektir. Açık ayakları tanımak atılımlarla her şeyi yapmaya hazır olmaktır. Tam teşekküllü bir operatör olarak aktarılma süreçlerini çeşitli menülerle tutturmak isteyen herkesin bu eğitime katılması için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Elif Yilmaz
08 Mayıs 2020
5.0

Eğitimin kalitesini tartışmak hadsizlik olur bence herşey çok ama çok güzeldi eğitimi veren hocamıza binlerce kez teşekkür ediyorum sayesinde hayatıma olumlu yönde çök şey kattım emeğinize sağlık hayatımızda doğru bildiğimiz ne varsa aslında hatalıda olabileceğini gösterdi herkesin bu eğitimden faydalanmasını ve hayatına güzel etkiler bırakmasını tavsiye derim

Handan Okşas
03 Mayıs 2020
5.0

Eğitimi çok beğendim,konular hem ilginç geldi. Münevver hocanın akıcı ve doğal anlatımı harika.İnsan kendimi karşı tarafın yerine koyabiliyor.Çağrı Merkezi eğitimi demem az olur;kişisel gelişim.görgü kuralları,kibarlık,naziklik ve buna rağmen sağlam duruş ile sonuca vararak memnuniyet sağlanması.Özellikle Canlı dersleri çok keyif verdi,kullanılacak ses tonunu bile öğretti.Enstitüye ve Münevver hanıma emeğinden dolayı çok teşekkür ederim. Eğitimi Satış alanında mağaza personellerine özellikle tavsiye ediyorum olaylara bakış açınız değişecek

Habibe Kaya Yilmazer
27 Nisan 2020
5.0

Sektörü biraz bildiğimizden mi bilmiyorum ama başından sonuna kadar merakla dinlediğim bir eğitimdi gerek hocamızın anlatımı, örneklendirmesi olsun gerek dersin akışı.En çok eğlendiğim ve hala etkisinde kaldığım tek eğitimdi teşekkürler :)

Merve Kurt
16 Nisan 2020
5.0

Münevver Hocamızın derslerini sabırısızlıkla bekliyorum.İlk dakikasından beri istekle izlediğim bir eğitimdi.Çok verimli ve cana yakın anlatımı var.Kimseyi kırmadan arkadaşça yaklaşımı sayesinde bütün yıldızları kapacaktır.Hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz bir eğitim. Sayenizde eksiklerimi giderdim.Çok teşekkürler hocam.

Yakup Karakaya
13 Nisan 2020
5.0

Münevver Hocamıza öncelikli olarak çok teşekkür ederim.Gerçekten çok verimli ders anlatımı var.Sayesinde bir çok yeni bilgi sahibi oldum teşekkürler hocam.

Emin Sedat Aydın
12 Nisan 2020
5.0

Tecrübe sahibi bir insandan bu kadar çok şey öğrenebilip uygulayabiliyor olmak oldukça sevindirici, başarılı ve etkin anlatımıda cabası daha çok eğitimde beraber olmak dileği ile.

Rumeysa Kaçar
09 Nisan 2020
5.0

Akıcı bir ders anlatımı var hocamızın.Çağrı merkezinde çalışmasanız bile telefonda düzgün,etkili konuşma nasıl olur onu öğreniyorsunuz. Bu bile fazlasıyla yeterli :)

Meral Demir
04 Nisan 2020
5.0

Eğitici ve faydalı hatta eğlenceli bir bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Münevver hanıma emeklerinden dolayı teşekkür ederim

Samet Uçar
03 Nisan 2020
5.0

Eğitimi tavsiye ederim.

Ayhan Demir
03 Nisan 2020
5.0

Teşekkürler bu eğitim sürecinde ilgi beceri ve bilgilerinizi eksik etmediginiz icin size şükranlarımı sunuyorum iyi ki varsiniz..

Onur Tatar
30 Mart 2020
5.0

ilk yorum benden olsun :) Inbound Outbound Backoffice vb konular daha önce hiç duymadım Münevver hoca ve İstanbul İşletme Enstitüsü Çağrı Merkezi Uzmanlığı eğitimini ücretsiz vermesi sayesinde bir çok bilgi öğrendim Münevver Hoca çok güzel dersi anlatıyor sıkılmadan izledim Çağrı Merkezi Uzmanlığı eğitimini tavsiye ederim herkese kayıt olsunlar