Online Eğitim Programının Kalitesini Ölçen Kriterler

Online Eğitim Programının Kalitesini Ölçen Kriterler

Herhangi bir eğitim programını tercih ederken programın ve verilen derslerin kalitesi en önemli belirleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, bu konunun önemi online eğitimde çok daha belirgin olmaktadır. Bunun nedeni uzaktan eğitimin daha zor ve takip edilmesi güç bir şekilde ilerlemedir. Peki, sözü edilen eğitimin kalitesinin belirlenmesi ve o kurumun kaliteli kabul edilebilmesi için gerekli kriterler neler?

  1. Online eğitim alınacak kurumun ne kadar süredir eğitimi verdiği kurum tecrübesi açasından önem taşımaktadır. Öyle ki, yeni açılan programlar genelde amacına ulaşma konusunda tecrübesizdirler.
  2. Seçtiğiniz programın kaliteli olup olmadığını anlamak için test edilmesi gereken bir diğer konu da eğitim alacağınız kurum aynı kulvardaki farklı kurumlarla karşılaştırıldığı zaman elde edilen durum değerlendirmesidir.
  3. Kaiteli bir online eğitim programı, mezunlarına iş imkanı, alınan eğitimin iş yaşamına uyarlanması, diğer farklı programlara geçiş sağlamalıdır.
  4. Online eğitimin kalitesini belirleyecek olan bir diğer husus ise canlı sınıf ortamına benzer bir öğrenci etkileşim ortamının var olmasıdır. Sözü edilen iletişim ortamı chat odaları, özel sosyal medya araçları ve online mesaj sistemi olmak üzere çok farklı şekillerde olabilmektedir. Saydığımız iletişim şekillerinin bazen kombinlenerek kullanılması gerekmektedir.

Uzaktan eğitim programları ve sertifika programlarında kalite oldukça önemli olduğundan bu yazımızda saydığımız dört madde büyük bir öneme sahiptir.

Yorum yaz

Yorum yaz