İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın

İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın

Pazarlama ve satış alanında iş arayan bir kişinin sosyal medya hesabına göz atıyorum. Yaklaşık bir yıldır işsiz. Bir satış-pazarlama uzmanı için kötü bir deneyim diyebilirim. Çünkü satış-pazarlama uzmanları iş bulmakta uzun süreli sıkıntılar çekmemelidir diye düşünüyorum. Tıpkı satışını yaptıkları ürünleri “ben bu ürünü satarım” ifadesiyle yaklaştıkları gibi “ben bu işe girerim” demeleri gerekir.

İşsiz kaldığınızda her şey daha zor gözükür insana… Yeni bir işe girmek için neler yapmanız gerektiğini pek bilemezsiniz. Çünkü işsizlik bir panik halidir. Panik insana her zaman hata yaptırır ya da olumlu hiçbir şey yaptırmaz. Bunu aşmak için hedefe odaklanmanız gerekir. Peki nasıl odaklanacağız?

İş arama sürecini hızlandırmak için sosyal medyayı etkin kullanmanız gerekir. İşte size birkaç öneri:

İş arama sürecini hızlandırın

Tanımadığınız kişilerden bile yardım isteyebilirsiniz.

Sosyal medyada iş bulmanıza yardımcı olabilecek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Eskiden bu işler posta yoluyla yapılırdı. Ancak posta ya da e-postanın ulaşıp ulaşmadığı konusu pek bir bulanıktı. Şirketlerin insan kaynakları uzmanlarına iş arama sürecinde olduğunuzu ve açık pozisyonlarda değerlendirilmesini istediğinizi bildirin. Linkedin mesajları, facebook mesajları ve Twitter kullanarak bu iletileri gönderebilirsiniz. Bunu yalnızca bir kez yapmayın. Düzenli ve sistematik olarak yaptığınızda akılda kalıcı olabilirsiniz.

İşe girdiğinizde de sizden bu şekilde yardım isteyenlere yanıt verin ve yardımcı olmaya çalışın. Çünkü yine işsiz kalabilirsiniz.

Bilgilerinizi yayın

Ben işsiz olsaydım hergün makale yayınlardım. İş arama sürecine girmişsem, uzman olduğum alanlarda bilgilerimi makale haline getirir sosyal medyada paylaşırdım. Bunu yapan birçok aday olduğunu siz de görmüşsünüzdür.

Linkedin, blogger ve diğer blog sitelerinin avantajlarından yararlanıp bir blog sayfası açın. Düzenli olarak sektörel tahmin, tehdit ve önerilerinizi makale haline getirerek paylaşın. İş arama sürecinde size faydalı olabilecek şeylerin en başında bu gelir.

Buradaki amaç, daha ön planda olmak, akılda kalıcı olmak ve işe girmeyi hedeflediğiniz şirketlerin dikkatini çekmektir.

İş arama sürecindeki katılımcıların %5 ya da %10 u bunu yapıyor. Kim okuyacak bakışıyla yaklaşmayın.

Bir işin uzmanı olun

Herşeyi biliyorum demek yanlış bir yaklaşımdır. Ya da  geniş bir alan üzerinde uzmanlık iddia etmekte oldukça zordur. O yüzden uzman olduğunuz alanla ilgili iş arayın. Sosyal medya üzerinden bu alanda bilgiler paylaşın, soruları yanıtlayın ve bilgi transferi yapın.

Üzerinde yaşadığımız dünya rekabeti önde tutuyor. Rakiplerinizin önüne geçmek için bir uzmanlık alanında sabitlenin. Eğer bir uzmanlık alanınız yoksa hemen eğitim almaya başlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı filtreleyin

Karmaşık cümlelerin ve ifadelerin bulunduğu içerikleri kaldırın. Sosyal medya hesapları bir şirketin internet sitesi gibidir. Sizi tanımak isteyen birisi ilk önce sosyal medya hesaplarınızı inceler. Birisi size iş teklifi yapacaksa online hesaplarınızı kontrol edecektir. Sizin bu inceleme karşısında dinamik, profesyonel ve işinin ehli olarak gözükmeniz gerekir.

Sosyal medya hesapları üzerine yukarıda açıkladıklarımı uygulayarak iş arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

5 yorum

Yorum yaz

 • Pingback: İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın | ogrenmeportali

 • Pingback: İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın | onlinesertifikaegitim

 • Pingback: İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın | onlineegitimsertifika

 • Pingback: İş Arama Sürecini Sosyal Medyayla Hızlandırın | istencikarilma

 • Çok değerli bir paylaşım olmuş teşekkürler.
  Kendim ile ilgili bir konuyuda bu paylaşım ile ilgili dile getirmek istedim.
  Tedarik zinciri yeni yeni teknik eğitimleri verilen depo yönetimi ile başlayıp satınalma alanına kadar birçok alanı kaplayan tecrübe ve güvenilirlik gerektiren özel bir dal .
  Astsubay olarak tedarik zincirinin her alanında seçilmiş görevler aldım genelkurmay ,milli savunma bakanlığı, karakuvvetleri komutanlığı ve nato çok uluslu barış gücünde özellikle satınalma alanında uzun yıllar görev aldım.
  Ankarada yaşıyorum .
  Muğla,Aydın ,Ankara ,Bursa öncelikli görev almak isteğim şehirlerdir .
  Yurt dışı ve diğer şehirlerde olabilir.
  Seyahat engelim yok .
  İnşaat dahil tedariğin her alanında satınalma görevlerini rahatlıkla yürütebilecek bilgi beceriye ve tedarikçi ağına sahibim .
  Kariyerimiz zirvesindeyken kendi isteğimle sivil bir kurumda yönetici ve liderimle kaynaşarak uzun yıllar çalışabilmek için yaklaşık yedi aydır tabiri caiz ise evladı ,kardeşi gibi beni sahiplenecek saygın bir yönetim altında görev almak dileğiyle beklemekteyim.
  Donanımlı girişken yaratıcı bir insanım ve yerkinliklerimin farkında bir şekilde sabırla hedeflediğim iş pozisyonunda görev almak için beklemekteyim .
  Profilimi anlayışınıza sığınarak size gönderdim ve desteğinizi ve arayışta olacağını düşündüğünüz kişilere iletmenizi önemle rica ediyorum .
  Satınalma alanında sizden talep ettiğim görev alma talebimi değerlendirmenizi veyahut profilimi yönlendirmenizi ülkemizin yetiştirdiği ve yıllarca özveriyle hizmet etmiş bir kardeşiniz olarak talep ediyorum .
  Saygı ve sevgilerimle.

  Mesut Sarımehmetoğlu
  (İŞ ARAYIŞINDA)TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİCİSİ (SATINALMA)
  https://www.linkedin.com/profile/view?id=229559459

  mesut sarımehmetoğlu

Yorum yaz