Micro Master Programları Nedir?

Micro Master Programları Nedir?

Bir lisans programı bitirmek bazen bizi bir konuda uzman olmamızı sağlamaz. Diplomada aldığımız eğitim konusunda yetkin olduğumuz yazsa da mülakata gittiğimizde o işin aslında öyle olmadığını görürüz. Bir konuda yetkin ya da uzman olmak yalnızca üniversite eğitimiyle mümkün olmayabilir. Bunun en büyük sebebi sizin yeteneğinizi ortaya çıkaracak öğrenme yönteminin uygulanmamasıdır.

Bazen okulda 4 yılda öğrenemediğiniz bir konuyu bir seminerde, konferansta hatta iş görüşmesi için gittiğiniz şirketteki mülakatta çok kısa sürede öğrenebilirsiniz. İnsan beyni farklı öğrenme yöntemlerine açıktır. Lisans eğitiminde geleneksel öğrenme yöntemleri kullanıldığından kendimizi başarısız bile hissedebiliriz.

Çok iyi üniversitelerden eğitim alıp iş hayatında başarısız olan insanların olduğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin işletme yönetimi eğitimi çoğu zaman birçok üniversitede aynı kitap üzerinden yürütülür. Peki iş hayatında başarılı olan öğrencileri diğer öğrencilerden ayıran fark nedir? İş hayatına kolay adapte olmaları…

Teorik öğreniyoruz ve iş hayatında bizden pratik istiyorlar. Evet bu zor bir denklem. Şunu sık şekilde duymuşsunuzdur: “deneyim istiyorlar ancak kimse işe almazsa nasıl deneyim sahibi olacağım?”

Cevabı Micro Master Programs’da.

Micro Master Programları bireyin öğrenme yöntemine uygun ve gelişmiş öğrenme araçlarıyla entegre bir uzmanlık programıdır. Bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz? Örneğin içerik yazma konusunda uzman olmak istiyorsunuz. Bununla ilgili birçok kaynağı okumanız ve bir deneyim kazanmanız gerekir. Bu da sizin için uzun sürecek bir eğitim anlamına gelir. Micro Master Programları genellikle 1 ya da 2 günden oluşan ve öğrenme araçlarının tamamı etkin şekilde kullanılarak öğrenmeyi hızlı ve kalıcı hale getirmeyi amaçlar.

Micro Master Programlarında eğitmenleri genellikle iş dünyasından seçeriz ki öğrenciler iş dünyasına kolay adapte olabilsinler. İşe alım konusunda bir eğitim aldınız ama onu uygulamadınız. Teorik olarak biliyorsunuz ama daha önce hiç sahneye çıkmadınız. Bu durum işverenler açısından büyük bir risk anlamına gelir. Ama bu deneyimi eğitimde kazanmış olsanız mülakatta bir adım önde olurdunuz.

Micro Master Programları deneyime, yeniliğe ve tüm öğrenme sistemlerinin etkin kullanımına yönelik olarak tasarlanmıştır. Kısa sürede, daha az maliyetle ve etkin öğrenme sistemleriyle bireyi teorik ve pratik olarak öğretmeyi amaçlar.

Siz de “deneyimim olmadığı için iş görüşmelerinde/mevcut işimde problem yaşıyorum” diyorsanız, bu program tam size göre!