Ramina Aslanova

Instructor

I was born in 1985. I have been very interested in Linguistics and Foreign languages ​​since my high school years. That's why I made my career choice in this direction. In 2007, I graduated from the International Cultural Communication and Linguistics department in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. During my school years, I started to teach Turkish to Russian speakers and Turkish to foreigners. After graduation, besides teaching, she became a part of my job as a translator. After I came to Turkey in 2011, I continued to teach in Turkish and Russian in private institutions.

Being able to support every student who wants to learn a language is the most special and beautiful element of teaching. Every different language means a different culture, a different person. I believe it is very important for personal development. It is a great pleasure for me to see my students improve themselves in this regard.

Education

  • High School KNU Linguistics High School
  • KNU International Cultural Communication and Linguistics (Trainer, Translator)
Evaluations(5)
Average Rating 5,0
Anıl Akın
06 October 2021
5.0

Ramina hocam. Lütfen burada Rusçayı siz vermeye devam edin. Her kurunuzu tekrardan bıkmadan dinleyebilirim

soner karakoç
Soner Karakoç
02 May 2021
5.0

Böyle zor bir dili kendinden emin ve ''Merak etmeyin ben öğretirim.'' der gibi anlatışı insanda öğrenme hevesi artırıyordu. Spasiba.

Ayfer Yılmaz
Ayfer Yılmaz
21 April 2021
5.0

Ramina hoca gerçekten neşeli ve güzel anlatıyor. Keşke b1 b2 de olsa ona da kayıt olurum.

Fatih Çam
06 April 2021
5.0

Bu kadar güzel anlatan başka bir hoca bulamadım. Efsane bir anlatışı var ve çok memnunum.

Betül Dağ
Betül Dağ
27 March 2021
5.0

Ramina hocamızın dersleri oldukça eğlenceli ve öğreticiydi. Kendisine 5 yıldız bence az bile kalıyor. Öğrencileri ile ders esnasındaki iletişimi ve akıcı ders sunumuyla gayet başarılıydı. Yüreği de kendisi gibi güzel hocamıza çok teşekkür ederim her şey için.