Oğuz Saygın

NLP Specialist

He is a member of INLPTA and an internationally authorized trainer. He has also worked with Master Trainers Robert Smith and Debra Wylde. He has participated in various radio and television programs since 1996, his articles have been published in newspapers and magazines, he has given seminars and consulted hundreds of institutions and companies.

In addition to the Mediterranean, Dokuz Eylul, Aegean, Gazi, Istanbul, Istanbul Technical, Maltepe, Marmara, Okan, Uludag Universities, in more than seventy provinces; She has given training in European and Central Asian countries such as Germany, Austria, Switzerland, Albania, Kyrgyzstan.

His seminars and trainings include NLP, Professional Coaching, Goal Setting and Getting Results, Effective Teamwork, Effective Management and Leadership, Smart Memory Techniques, Time Management, High Motivation in the Workplace and Sales with NLP Principles.

She is the founding consultant of the children's universities project realized together with Manisa Şehzadeler District Governorate and District National Education Directorate. This project, which covers kindergarten, primary and secondary schools, continues with 24 schools and 2200 students.

Oğuz Saygın, who includes lived events and practical solutions rather than theory, has published 98 editions of his first book, From Negative Ports to Positive Waters, written in 1998. He has written the books called The Guide to Getting to Know People by Color and Leadership from A to Z.

Evaluations(3)
Average Rating 5,0
Aylin Altıntop
Aylin Altıntop
02 June 2021
5.0

Oğuz hocamla bu eğitimleri almak muhteşem. Bize rehberlik ettiği bu yolda her gün yeniden heyecanla derslerine katılıyor, günlük hayatımızda uygulayacağımız harika katkılar alıyorum. Nasıl böyle şanslı oldum? Umarım ben de birgün Oğuz hocamın yetiştirdiği eğitmenlerden ve koçlardan olurum. Daha başka neler mümkün? Enstitü'ye Oğuz hocam ile bizi buluşturduğu için ayrıca teşekkür ederim. 

Esra Bilgin
11 January 2021
5.0

Hocaya bakmadan eğitimi seçmiştim. Oguz Saygın gibi gerçekten saygın bir insandan bu eğitimi alıyor olmam gurur verici. ayrıca 1 haftalık diye düşünmüştüm. 1 ay sürecekmiş. Öncelikle hocamıza sonra bizi buluşturan Enstitü'ye çok teşekkür ederim.

Fatma DONAT
Fatma Donat
13 December 2020
5.0

Öncelikle size çok ama çok teşekkür ediyorum değerli Oğuz SAYGIN hocam. Buraya ilk yorumu yapıyor olmak bile benim için çok büyük bir mutluluk:) Hocam sizi burada görmek beni çok ama çok mutlu etti. Ben sizin kitaplarınız sayesinde var oldum. Şu an bütün öğrencilerime de sizin kitaplarınızı öneriyorum, her yaş ve her kesimi hitap eden çok ama çok değerli bilgilerinizi bizim ile paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Allah size sağlık, huzur ve uzun ömür nasip etsin. Allah'a da binlerce defa şükrediyorum sizi karşıma çıkarttığı için.