Ekrem Saygın

Instructor

Ekrem Saygın was born in Istanbul and graduated from the Department of Psychology at Istanbul University. During his university education, he gave trainings on topics such as Memory Techniques, Speed ​​Reading, Mental Mathematics, Thought Maps within the Learning to Learn Program for students at Üsküdar Municipality Altunizade Cultural Center. Increasing school success with students, efficient study, exam anxiety, etc. He worked on the subjects. Afterwards, she completed the Istanbul Commerce University Applied Psychology graduate program with a full scholarship and received the title of expert psychologist.

After graduating, he received a lot of training in his field and continued his individual and group work with students, as well as psychological counseling and coaching for adults. She is a member of the Cognitive Behavioral Psychotherapies Association and uses Cognitive-Behavioral Therapy techniques in her work.

He has worked as a mentor/psychologist in various football and basketball teams and is an athlete and trainer with degrees in table tennis in Turkey.

Evaluations(1)
Average Rating 5,0
Gökçe Genç Nağas
Gökçe Genç Nağas
12 April 2021
5.0

Deneyim ve tecrübesi ile o kadar güzel bilgiler sunuyor ki hocamız kendinizi bir adım önde görebiliyorsunuz. Bir eğitimci olarak şahsen kendime çok şey kattığımı düşünüyorum. Bu işi yapmak isteyenlerin dışında öğretmen ve ebeveynlerin de kesinlikle alması gereken bir eğitim. Tekrardan Ekrem Saygın ve Oğuz Saygın hocamıza teşekkür ediyorum.