Ayça Törün

Program Sunucusu - Eğitmen

Ankara Üniversitesi Antropoloji bölümü mezunudur. Mersin’de doğup büyüyen Ayça Törün, uzun yıllar Ankara’da eğitim sektöründe Halkla İlişkiler departmanında çalıştı. Bu süre zarfında lise yıllarından beri arzu ettiği sunuculuk mesleğini hiçbir zaman içinden söküp atmadı.

2005 yılında radikal bir karar verip tekrar memleketi Mersin’e yerleşti. Yerel bir televizyon kanalında yöresel bir programın sunuculuğunu yapmaya başladı. Program sunuculuğu yaparken sürekli kendini yenileyip geliştirerek kısa zamanda ekranların beğenilen bir yüzü oldu. Özel gecelerde, festivallerde, açılışlarda, sahne ve protokol sunumlarında da görev almaya başladı. Bugüne kadar sayısız birçok önemli etkinlikte sunuculuk yapan Törün, 2015 yılında evlenerek İstanbul’a yerleşti.

Muhabirlik geçmişinin yanı sıra bir yandan sunuculuk mesleğine devam etmekte, bir yandan da iletişimde ikna teknikleri, topluluk önünde konuşma korkusu, etkili konuşmanın püf noktaları, beden dili kullanımı ve kişisel imaj konularında seminerler vermektedir. Üniversite yıllarında tiyatro ile ilgilenerek tiyatro topluluklarıyla beraber çalıştı. Çocukluk yıllarında baba mesleği olan fotoğraf sanatıyla karanlık odanın büyülü atmosferinde tanışarak küçük yaşlardan itibaren fotoğraf çekmeyi her zaman ilginç buldu.

Sunuculuk mesleğini devam ettirirken Mersin Fotoğraf Derneği’nde fotoğrafçılık üzerine eğitim alarak fotoğraf sanatına profesyonel olarak adım attı. Bu süreçte çeşitli fotoğraf atölyelerinde portre ve stock fotoğrafı ustalarından eğitim almaya devam etti. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerini dolaşan 4 karma sergide fotoğrafları yer aldı. Ulusal fotoğraf yarışmalarında dereceler elde etti. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu’ndan (Fédération Internationale de l'Art Photographique) FİAP fotoğrafçı kimlik kartı mevcuttur.

Sporu yaşam felsefesi haline getirerek halen aktif olarak yüzme, bisiklet ve salon sporuyla yakın ilgilenmektedir.

Eğitim

1993 – 1998 - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğ. Fak. Antropoloji

Sunumlar

  • TEDx Yenişehir - 2018
  • 2. Mersin Altın Palmiye Ödülleri Töreni – 2015
  • Speaker Agency – Future of Business Talks 2017
  • İstanbul Tual Bahçekent Basın Toplantısı 2016
  • İstanbul Ulaştırma Platformu Ayın Kaptan Şoförü Ödülleri Töreni 2016
  • Bursa Tofaş Berat Töreni 2016
  • Mesiad 11. Yılın İş İnsanları Ödül Töreni 2016
  • ÇEVKO-Şişli MYO İşbirliğinde Down Sendromlu Çocuklar Yararına Bahar Defilesi 2017
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Canan Sezgin Geylan Konseri 2015