Close
Mobil Menu Bars

Zaman Yönetimi Başarıyı Getirir

04 Ekim 2019, 2213 defa okundu.
Zaman Yönetimi Başarıyı Getirir
zaman, zaman yönetimi, zaman yönetimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Sizin de bazen işlerinizi yetiştiremediğiniz, yarınki okul sınavınıza hazırlanmaya vakit bulamadığınız anlar oldu mu? “Yoo, olmadı” diyenleriniz elbette vardır. Ancak zaman yönetimi konusu hemen hemen hepimizi ilgilendiren bir konudur. Gün, hepimiz için 24 saat fakat nasıl oluyor da hepimiz zamanı verimli kullanma konusunda aynı performansı gösteremiyoruz? Bunun cevabı zaman yönetimi konusu içerisinde. 

zaman, zaman yönetimi, zaman yönetimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Zaman Yönetimi Nedir? 

Toplum içerisinde hepimizin belirli sorumlulukları vardır. Kimimiz öğrencilik yaparken kimimiz paramızı kazanmak için çalışmak zorundayız. Ancak hepimizi ortak paydada buluşturan bir konu var: hepimiz zaman ile yarışıyoruz. Yetişmesi gereken sunumlar, bitmesi gereken ödevler, tamamlanması gereken projeler, önemli bir randevuya yetişmek… Örnekleri çoğaltmak mümkün. 

Zaman yönetimi, belirli işlere harcayacağımız zamanı düzenleme ve planlamamızı ifade eder. Zaman yönetimi ile sorumluluklarımızın bilincine varır, neyi hangi zaman diliminde yapacağımızı belirlemiş oluruz. Zaman yönetimi, zamanı doğru yer ve doğru işlerde harcamayı ifade eder. 

Zaman Yönetiminin Katkıları Neler?

Zamana verdiğimiz değer, başarı veya başarısızlığımızı belirler.” -Malcolm X

Başarılı olmanın en önemli koşullarından biri de planlı olmaktır. Düzenli ve planlanmış bir gün, kendinizi daha stressiz ve mental olarak rahat hissetmenize yardımcı olur.  Zaman yönetimi de başarılı olmayı etkileyen en önemli noktalardan biridir. Bunun yanı sıra zaman yönetimi size pek çok katkı sağlar. Her şeyden önce daha üretken ve verimli olursunuz. O an yapmanız gereken işi önceden planlamış olduğunuz için tüm dikkatinizi o an o işe verirsiniz. 

Sosyal ve profesyonel hayatta daha iyi bir itibar, daha az stres, önünüze açılabilecek yeni fırsatlar, daha verimli kullanılan zaman ve hayat zaman yönetiminin bize kazandırdıklarından bazıları.

Zamanı etkin bir biçimde yönettiğinizde kendinize olan güveninizin arttığını, daha mutlu ve huzurlu bir bireye dönüştüğünüzü göreceksiniz. Öte yandan etkin planlama sayesinde boş vakitler bile yaratabileceksiniz. Böylece kendinize de daha fazla vakit ayırmanız mümkün olacaktır. Vaktinizi doğru yönettiğinizde, hayatın tüm alanlarından daha verimli faydalanırsınız.

zaman, zaman yönetimi, zaman yönetimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Planlanır?

Zamanı dilediğiniz biçimde yönetememek, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bunlardan bazılarını özetleyecek olursam; vaktinde yetişmeyen işler, düşük ve kötü iş kalitesi, stres seviyesinden artışlar, olumsuz kişisel algı ve itibardır. Ancak bu gibi durumların yaşanmaması, zamanı etkili bir şekilde yönetebilmeye bağlıdır. Peki etkili zaman yönetimi nasıl planlanır?

  • Günlük, haftalık planlar yapın. Hedeflerinizi belirleyin. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapmak istiyorsanız mutlaka planlayın. Bu konuda kişisel bir defter ya da ajanda tutabilirsiniz.
  • Gün içerisindeki önceliklerinizi bilin ve yapmanız gereken o acil işleri bir an evvel yapın.
  • Telefon, sosyal medyada takılmak, televizyon izlemek gibi vakit öldürücü aktiviteleri minimuma indirin. Bunlar vaktinizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla alıyor. Özellikle kısa süreli dinlenme molalarınızda mümkünse sosyal medyaya girmeyin. “Aman canım, 10 dakikadan ne olacak” diyebilirsiniz. Ancak siz de biliyorsunuz ki o 10 dakika asla 10 olarak kalmıyor. 10, 15, 25 dakika derken saatler geçip gidiyor da fark edemiyorsunuz. 

Zaman yönetimi konusunda herkes mükemmel olmak zorunda değil. Ancak en azından günlük işlerimizde zaman kontrolü sağlayarak bir adım atabiliriz. Rutin işlerimizi yaparken iyi bir zaman yönetimi sağlarsak, eğitim hayatımızda da iş hayatımızda da zamanı verimli kullanabilmeyi öğreniriz.

Zaman yönetimi konusunda eğitim alarak kendinize farkındalık kazandırabilir, kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen sertifikalı online eğitimlerden ücretsiz faydalanabilir, daha bilinçli ve başarılı bir hayat sürebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!