Close
Mobil Menu Bars

Zam Almak İçin Yapmanız Gerekenler

20 Ekim 2015, 1885 defa okundu.
Zam Almak İçin Yapmanız Gerekenler
Zam Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Kriz dönemlerinde zam almak zordur. Zam almak böyle dönemlerde herkes için imkansızdır denilebilir. Ama şimdi işler değişmeye başladı. Eğer şimdi zam almak istiyorsanız gerçekten alabilmeniz için şans var. Peki zam almak için yapmanız gerekenler nelerdir? Bu konuda bilginiz var mı? Eğer zam almak istiyorsanız bir programınız olmalı. Yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekir. Yanlış bir davranış zam almak için yapacağınız en kötü şey olabilir. Bu sebeple aşağıdaki maddeleri incelemek işinize yarayabilir.

Zam almak için yapmanız gerekenler.

1 - Zam almayı hak ediyor musunuz?

Aynı işi yaptığınızdan dolayı daha fazla maaş bekliyorsanız, bunu hak ettiğinizden emin olun. İşvereninize getirdiğiniz değeri düşünün ve neden bir maaş artışı hak ettiğinizi düşünün. Bir maaş artışını haketmek için son zamdan beri ne yaptınız?

2 - Araştırmanızı yapın.

Pazardaki değerinizin kıymetini bilin ve yarın başka bir işe girseydiniz ne isterdiniz onu düşünün. Bunu iş ilanlarına bakarak ve online bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bu şekilde işvereninizin önüne koyabileceğiniz daha iyi bir iddianız olur.

3 - Zaman her şeydir.

Dakik olmaya özen gösterin. Yani yanlış zamanda yanlış yerde olmayın. Patronunuz büyük bir şeyin ortasında olduğunda veya ofiste bir problem çıktığı zamanda zam almak için çaba harcamayın. Çünkü bu bir hüsran olabilir. Ayrıca zam isteğinizi bir performans değerlendirmesi veya şirketin ödeme zamanında denk getirmesini sağlarsanız, bu çok daha iyi olacaktır.

4 - Güçlü, iyi sunulmuş bir iş vakası oluşturun.

İşi nasıl geliştirdiniz veya büyük bir takımı nasıl desteklediniz? Farklı takımlarla nasıl iyi çalıştığınızı gösterin ve kilit rolde bulunan insanlarla olan ilişkilerinizin altını çizin. Bu konuda olabildiğiniz kadar spesifik olun.

5 - Duygu yoğunluğuna kapılmak yok.

İş arkadaşlarınıza göre adaletsiz bir şekilde muamele gösterildiğini bile düşünseniz, ne kadar yoğun hissederseniz hissedin bu duyguları konunun dışında tutun. Unutmayın! Bu bir iş toplantısıdır.

6 - Tehdit etmeyin.

Eğer istediğinizi alamazsanız işten ayrılmakla tehdit etmeyin. Bu patronunuzun şirkete olan bağlılığınızı sorgulamasına sebep olur.

7 - Pazarlığa hazır olun

Pazarlığa hazır olun. Gerekirse süresi konusunda ve ne kadar kendinizden ödün vermeye istekli olduğunuzu ve neden daha yüksek bir maaşı hak ettiğiniz hakkında açık olun.

8 - Zamana bırakın

Herhangi bir teklifi hemen kabul etmek zorunda değilsiniz. Bunu düşünmek için zaman ayırın ve mutlu olduğunuzdan emin olun.

9 - Mail ile takipte kalın

Zam toplantısı bir kere yapıldıktan sonra açık, öz ve doğru bir mail ile tartışılan ana noktaları özetleyerek takipte kalın. Bu şekilde yazılı bir belgeniz olur ve yanlış anlamalara veya karışıklıklara yer kalmaz.

10 - Sorumluluk almaya hazırlıklı olun.

Son olarak eğer daha fazla para daha çok sorumluluk anlamına geliyorsa onları almaktan mutluluk duyacağınıza ve onlar için kapasiteniz olduğundan emin olun. Eğer ekstra bir eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, isteyin.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!