Close
Mobil Menu Bars

Yurt Dışında Eğitimin Faydaları

22 Mart 2019, 1318 defa okundu.
Yurt Dışında Eğitimin Faydaları
Yurt Dışında Eğitimin Faydaları

Daha önce hiç yurt dışına çıkmayan biri için her ne kadar zor görünse de aslında gerçekten yurt dışında eğitim almak isteyen biri için basit ve kolaydır. Hiçbir şeyin imkansız olmadığı gibi yurt dışında eğitim almak da istedikten sonra herkesin yapabileceği bir şey. Sadece bahaneleri bir kenara atıp cesaretle gaza basmak sizi farklı dünyalarla buluşturacaktır. Yurt dışında eğitime adım attığınızda diğer adımlar sizi takip ediyor olacaktır. Peki bu faydalar sıradan güzel hayatınızı bırakıp gaza basmak için değer mi?

Kişisel ve Sosyal Faydalar

Bir kere zaten eğer yurt dışındaysanız cesaretinizi çoktan toplayıp adımınızı atmışsınız demektir. Bu da sizin için en büyük kişisel ve sosyal faydadır. Fakat bununla da kalmıyor tabi. Yurt dışında kendi benliğinizi keşfedip bilmediğiniz yönlerinizi açığa çıkarabileceğiniz gibi farklı bir ülke yeni bir ortam ve yeni insanlar sayesinde hem kendinizi zorlayıp sınırlarınızı aşabilir hem de sosyalleşebilirsiniz. 

Bu anılar ve dostluklar yerini hiçbir maddi değerin asla dolduramayacağı ve ilerde gülerek hatırlayıp ailenize de anlatacağınız başka güzel anlara dönüşür. Kendinize güveniniz gelir ve böylelikle toplum önünde de daha rahat hissedip iyi konuşmalar yapabilirsiniz. Hayata karşı pembe gözlükleriniz olmadan da daha motive ve enerjik bakabilirsiniz. En güzeli de kendi hikayenizi yazabilir, kendi filminizin başrol oyuncusu olabilirsiniz. 

Özgüven Kazanma

İş hayatında hem de sosyal yaşantımızda özgüvenli olmak bize çok şey katar. Yurt dışında eğitim görmek bizi geliştirdiği gibi özgüvenli olmanızı sağlar. İletişim becerileriniz, problem çözme yetenekleriniz doğal yollarla gelişecek ve daha önce bilmediğiniz birçok bilgi öğrenme fırsatınız olacak. Öğrendikçe, gezdikçe ve gördükçe donanımınız artacak özgüvenli ve kendinden emin bir birey olarak ülkenize geri döneceksiniz. Böylece yurt dışında kaliteli bir eğitimin yanında güzel dostluklar ve anılar biriktirebilirsiniz. 

Yurt dışı eğitimin bize ne faydası olur?

Fatura nasıl ödenir, daha tutumlu nasıl alışveriş yapabilir, nasıl para kazanılabilir, evde nasıl yemek yapılabilir gibi sorunlarla yüzleşip risk ve zor anlarınızda da karar verebilme, sorun çözme ve kendi hayatınızı yönetebilme becerilerini kazanmış olursunuz. Bu kişisel ve sosyal faydalar aynı zamanda size mesleki fayda da sağlar.

Mesleki Faydalar

Mesleğiniz ne olursa olsun kendi mesleğinizin farklı ülkelerdeki durumunu gözlemleyip ne yapmak istediğinize ve neyin sizi daha fazla mutlu ettiğine karar verebilirsiniz. Yaşadığınız ülke ve yurt dışında eğitiminiz boyunca yaşadığınız tecrübeleri kıyaslayarak sizin için en doğru kararları verebilirsiniz. 

Dil becerisi kazanmak da bir mesleki faydadır ve en önemli kazanımdır. Çünkü günümüzde dil bilmek özellikle evrensel dil olan İngilizce bilmek ve konuşabilmek çok önemlidir. Yurt dışında eğitim alarak hem okulda derslerini İngilizce görüp hem de dışarıda insanlarla İngilizce sohbet ederek kendi dil becerinizi geliştirebilirsiniz. 

Bunu yapmanın en iyi yolu da yurt dışında eğitimdir. Çünkü kendi ülkenizde ne kadar dil biliyor olursanız olun konuşacak insan bulamadığınız için köreldiğinizi hissedeceksinizdir. Mesleki faydalar bununla da kalmıyor. 

Yurt dışı eğitimin mesleki faydası olur mu?

Çoğu kurumsal ve başarılı şirket yurt dışında eğitimin önemini biliyor ve işe alımlarında bunu ilk kriter olarak görüp elemanlarını seçiyorlar. Yani diğerlerinden sıyrılmış olup merdivenin son basamaklarına gelmiş oluyorsunuz ki bu da sizin için hayattaki en değerli fırsat haline gelmiş oluyor. 

Hatta not ortalamanızdan daha çok yurt dışı deneyiminiz var mı, kaç yabancı dil biliyorsunuz gibi sorularla karşılamanız muhtemel. Bu sebeplerden dolayı eğer kariyer hedefiniz de varsa yurt dışında eğitim almak sizin için oldukça faydalı ve asla pişman olmayacağınız bir eğitim serüveni olacaktır.

Yurt dışında eğitim alabilmeniz için dil eğitiminizi günlük hayatınızdan işinizden geri kalmadan alabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün düzenlemiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında verilen Yabancı Dil Eğitimleri sizin için verimli bir başlangıç olabilir.

Yazar: Merve Şenolsun
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!