AnasayfaBlogYükseltilmiş Genetik Ve Zeka
Popüler Yazılar

Yükseltilmiş Genetik Ve Zeka

01 Temmuz 2019
Yükseltilmiş Genetik Ve Zeka

Üretkenlik kuşkusuz gelişme ve ilerleme için bir ülkenin ihtiyaç duyduğu en önemli şey. Üretken bireyler rekabete dayalı ekonomik sistemde ülkelerinin ya da şirketlerinin verimliliğini artırır. Bilim, sanat, teknoloji, tıp ve mühendislik alanlarında aşama kaydetmek emek, zaman ve zeka gerektirir. 

Crispr Cas9 Nedir?

Terminolojiye çok girmeden açıklayacak olursak CRISPR bir gen bölgesidir. Cas9 ise bir çeşit proteindir. CRISPR Cas9 bir genin hastalıklı bölümünü kesmek için kullanılan gen düzenleme aracıdır. Bu araç sivrisinekleri sıtmaya sebep olan parazite karşı dirençli hale getirebiliyor. Anne karnındaki embriyolara uygulanarak HIV virüsü taşıyan bir bebeğin genetiğini değiştirebiliyor. Hastalık taşıyan bebekleri sağlığına kavuşturuyor. 

Şu an çaresiz olarak gördüğümüz pek çok hastalığın yok edilmesinde önemli bir role sahip olan bu teknoloji sınırsız bir üretkenlik potansiyeline sahip. Gelecekte yaratabileceği sıkıntılar ise henüz kestirilemiyor. Pek çok bilim insanı CRISPR Cas9 yöntemi hakkında endişeli. İnsan genleri üzerinde oynama yapmadan önce uzun bir süre hayvanlar üzerinde deneme yapmanın ve olası tüm riskleri hesaplamanın uygun olduğunu düşünüyorlar. 

Gen Düzenleme

Ancak bu konuyla ilgili henüz caydırıcı bir yasa olmadığı için etik tartışmalar günden güne alevleniyor. Bazı bilim insanları ise hala insan genetiğiyle oynamaya devam ediyor. Gen düzenlemenin yanı sıra yeni doğmuş bebeklere verilen sentetik kan ile daha sağlıklı, atletik ve güzel görünümlü tasarım bebekler de artık yolda. 

Bu bireyler büyüdüğünde ortalama bir insana göre zeka yönünden çok daha verimli olmaları bekleniyor. Ülkelerin ve şirketlerin rekabetinde yeni bir aşamaya geçtiğimiz bu dönemde devrimsel bir teknolojinin doğuşuna şahit oluyoruz. Üretkenlik önemli bir unsur demiştik fakat üretken bireyler yaratabilme gücü daha da önemli olacak gibi duruyor.

Meditasyon Hafızayı Güçlendirir

Meditasyon nedir, nasıl başlanır? Kadim bir uygulama olan meditasyon, doğu kültürlerinde ortaya çıkmış ve günümüzde tüm dünyaya yayılmış bir tekniktir. Düzenli olarak yapıldığında zihninize berraklık verir. Hafızayı güçlendirir, odaklanma kapasitesini artırır ve beyninizde yeni sinir ağı oluşumu sağlar. Bu sayede zihinsel ve bilişsel kapasiteniz artar. 

Meditasyon artık kurumsal şirketlerden sağlık kuruluşlarına ve okullara kadar pek çok yerde uygulanmakta olan ve olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir uygulamadır. Yaratıcılık, üretkenlik, dinginlik, daha iyi bir sağlık için kendi kendinize yapabileceğiniz bu çalışmada ilerlemek de zaman ve emek gerektirir. 

Beyin İmplantları İle Yüksek Zeka

Yeni keşfedilen teknolojilerle insanın zeka kapasitesinin üstüne çıkarmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?. Bu teknolojilerle üretkenlik de artık yeni bir boyuta geçebilir. Genetik hastalıkların yok edilmesi ve beyin implantları ile zeka yükseltme yakında geleceğimizin önemli gündemleri arasında olacak.

Beyin implantlarıyla sinir yollarınızın manipüle edilmesi bu zamana ve emeğe gerek kalmadan da ilerlemenizi sağlayabilir. Meditasyonun en üst faydalarını alabileceğiniz bu teknoloji bilişsel genetik mühendislik olarak adlandırabileceğimiz yeni bir alan sayesinde mümkün. Bu teknolojinin üreticileri bilim ve sanatta yüksek seviyeli bir gelişim arzu ediyor. Yaratıcılık ve üretkenlik konusunda yeni bir yarış stili oluşturuyorlar.

Diğer Ülkeler Ne Düşünüyor?

Görünüşe göre Amerikan halkının neredeyse %70’i bu teknolojilerden korkuyor ve insanların üzerinde uygulanmaması gerektiğini düşünüyor. Amerika ve İngiltere gibi batı ülkeleri daha ihtiyatlı ve endişeli yaklaşırken Çin ve Hindistan daha pozitif bir tutuma sahip. Bir şeyi yapabiliyor olmamız onu yapmamızı gerektirir mi? Üretkenlik, yaratıcılık ve verimlilik türümüzün gelişimi için önemlidir. Peki buna ulaşmak için insanın yapıtaşıyla oynamak adil midir? Bunu da ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Crispr Cas9 Nedir?

Terminolojiye çok girmeden açıklayacak olursak CRISPR bir gen bölgesidir. Cas9 ise bir çeşit proteindir. CRISPR Cas9 bir genin hastalıklı bölümünü kesmek için kullanılan gen düzenleme aracıdır.

Gen Düzenleme Nedir?

Bazı bilim insanları ise hala insan genetiğiyle oynamaya devam ediyor. Gen düzenlemenin yanı sıra yeni doğmuş bebeklere verilen sentetik kan ile daha sağlıklı, atletik ve güzel görünümlü tasarım bebekler de artık yolda. 

Beyin İmplantları İle Yüksek Zeka Arasındaki İlişki Nedir?

Yeni keşfedilen teknolojilerle insanın zeka kapasitesinin üstüne çıkarmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?. Bu teknolojilerle üretkenlik de artık yeni bir boyuta geçebilir. Genetik hastalıkların yok edilmesi ve beyin implantları ile zeka yükseltme yakında geleceğimizin önemli gündemleri arasında olacak.

Yazar: İsmihan Korkmaz

zeka genetik üretkenlik yaratıcılık gen meditasyon beyin implant teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.