Close
Mobil Menu Bars

Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

05 Ağustos 2017, 2861 defa okundu.
Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi Teknikleri
Yöneticiler İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

Üretken bir yöneticiyi zaman yönetiminde başarılı kılan nedir? Araştırdım ve Bilişim Teknolojisi, Pazarlama, Eczacılık, Eğitim ve Bankacılık gibi farklı sektörlerden 300 yöneticiyi inceledim. Ortak olarak kullandıkları 8 teknik belirledim ve aşağıda sıraladım.

Zaman yönetimi teknikleri neler?

Dinlemek

Zaman Yönetimi tekniklerinden ilki dinlemektir. Diğerlerinin düşüncelerini, fikirlerini  dinlememek kişiye fayda sağlamaz. Bu durum sadece sizin öğrenme becerinizi yavaşlatmaz aynı zamanda diğerlerinin sizi görmezden gelmesine ve arkalarını dönmelerine yol açar.

Zamanında bitirmek

Bir insanın ne kadar başarılı olduğunu ölçmenin en iyi yolu bitirdikleri işin yüzdesine bakarak onların zamanını ölçmektir. Başarılı ve üretken insanlar harika iş bitiricilerdir ve zaman yönetimini çok iyi bilirler, dakiktirler. Çok nadir sorumluluklarını unuturlar ve her zaman işi zamanında bitirdiklerinden emin olurlar.

Planlamak

Zaman Yönetiminde en önemli tekniklerinden biri de planlam yapmaktır. Birkaç şey negatif olarak üretkenliği etkiler, örneğin plan yapmamak gibi. Önceden plan yapmak ve organize olmak zamanınızı boşa harcama ihtimalini ve düşüncesizce yapılacak olan düzenlemeleri  ortadan kaldırır.

Teknolojinin sizi kontrol etmesine izin vermeyin.

Teknolojinin kendilerini kontrol etmesine izin veren insanlar bağımlılardır. Teknoloji bir kazanç olmalıdır dikkat dağınıklığı değil. Eğer telefonunuzun sizin dikkatinizi dağıttığını düşünüyorsanız onu sessize alın ve çekmeceye koyun. Öneri: Gelen aramalarınızı kişiselleştirin ve böylece sadece ikinci kez arayanlar size ulaşabilsin, diğerleri telesekretere mesaj bıraksın.

İnisiyatif kullanmak.

Zaman Yönetiminde yapılmaması gereken şey, yerine getirebileceğinizden daha fazla sorumluluk almaktır. Fazla sorumluluk almak en verimsiz şekilde bir şeyleri aşırı karmaşık hale getirebilmenin başında gelir. Kapasitenizi bilin ve ona göre ayarlayın.

Görevlendirmelerde doğru karar vermek.

Liderler görev dağılımını en iyi yeteneğin en iyi fırsat veya en büyük zorluklarla eşleşmesini çok iyi düzenler ve yürütürler.

Sabit bir zamanda işi bitirmek.

Başarılı insanlar çalışma günlerini sabit bir zamanda bitirirler. İşlerinin bütün zamanını ele geçirmesine ve onların düzenlerini bozmalarına izin vermezler. Ayrıca iki farklı iş çıkışı saatine sahip olabilirsiniz: bir tanesi ideal günler için, bir diğeri de daha fazlasını çalışmayacağınız zorlayıcı günler için.

Organize olmak.

Zaman Yönetiminde organize olmak çok önemlidir. Organize olmak sizin hem evde hem de işte her şeyin başında olmanıza yardımcı olur. Bilgiyi, yapılacak listelerini ve diğer çok yönlü maddeleri organize etmek sizin ana hedefiniz olmalıdır.

Zaman Yönetimi Öğrenilir mi?

Elbette öğrenilir. Zaman Yönetimi Eğitimi sayesinde siz de zamanı daha etkin kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!