Close
Mobil Menu Bars

Yönetici Asistanlığı Eğitimiyle Fark Yaratın

12 Aralık 2017, 2486 defa okundu.
Yönetici Asistanlığı Eğitimiyle Fark Yaratın
Yönetici Asistanlığı Eğitimiyle Fark Yaratın
Yönetici asistanlığı eğitimi, son zamanlarda birçok şirket ve profesyonel kurum tarafından aranan asistanlık yeteneklerinin kişiye kazandırılmasıdır. Yönetici asistanlığı kursu kapsamında verilen eğitimler sonrasında kişiler farklı pek çok alanda deneyim ve eğitim alarak, kurum ya da şirketlerde bulunan yöneticilerin şirket içi ve dışı ihtiyaçlarını profesyonel şekilde gerçekleştirebilmektedir. Yönetici asistanlığı eğitimi, sekreterlik mesleğine ek olarak yönetim ile ilgili bilgilerin, performans değerlendirmelerinin, yönetim fonksiyonlarının tüm kurumsal süreçte etkili olmalarını sağlamaktadır.
Yönetici asistanlığı kursu kapsamında verilen eğitimlerden kurumsal yönetim, büro yönetimi ve büro araç, gereçlerinin doğru kullanımı, temsil yeteneğinin geliştirilmesi, raporlama faaliyetleri, protokol yönetimi ve asistanlık yeteneklerine ait diğer tüm bilgi ve beceriler verilmektedir. Eğitimin genel amacı ise verilen derslerden asistanlık yeteneklerinin kurumsal yapıya özgün şekilde gelişiminin sağlanmasıdır. Yönetici asistanlığı kursu tarafından verilen eğitimler tamamen alanında uzman kişilerden oluşmalı ve kişilere profesyonel şekilde yetenekler kazandırılmalıdır. Ayrıca, kurs tarafından verilen yönetici asistanlığı sertifika programı sayesinde de alınan eğitim ve profesyonel meslek kapsamı mutlaka belgelenmelidir. 

Eğitim Kapsamında Verilen Dersler

Yönetici asistanlığı eğitimi kapsamında verilen dersler kademeli olarak değişmekte ve kişinin kazanımları doğrultusunda gerekli sınavlara tabii tutulmaktadır. Verilen dersler arasında;
 • Büro Yönetimi ile ilgili tüm işleyiş
 • Halkla İlişkiler ve Kurum İçi İletişim
 • Protokol Kuralları ile İlgili Hususlar
 • Etkili İletişim ve Beden Dilini Etkili Şekilde Kullanabilme
 • Organizasyon Becerileri ve Organizasyonla İlgili Kurallar
 • Toplantı İdaresi ve Yönetimi
 • Zaman ve Stres ile Başa Çıkma Yöntemleri
 • Yazışma Kuralları ve Dosyalama Kuralları
 • Yönetici Asistanın İmaj ve Giyim Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Öfke Kontrolü Sağlayabilme
 • Kişisel İmaj ve Giyim Kuralları yer almaktadır. 
Verilen tüm eğitimler tamamen uzman kişiler tarafından verilip, bazı derslerde genel uygulama faaliyetleri de yapılmaktadır. Kurs sonunda alınan yönetici asistanlığı sertifika programı ile alınan eğitim ve dersler belgelenir ve sertifika işe alım süreçlerinde büyük etki göstermektedir.

Yönetici Asistanlığı Eğitiminin Avantajları

Yönetici asistanlığı eğitimi bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişileri bir adım öne çıkartarak, başarı basamaklarının kolaylıkla tırmanılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, alınan eğitim doğrultusunda kişin mesleği ile ilgili yetenekleri ve becerileri artırılmış olacaktır. 
 • Eğitim sonrasında uygulamalı derslerle birlikte bireyin kişisel gelişimine de katkı sağlanmış olacaktır. 
 • Kişi ile aynı diploma ya da okul seviyesine sahip olan diğer bireylerden, yönetici asistanlığı sertifika programı sayesinde farklılık sağlanmış olur. 
 • Alınan derslerin ve eğitimlerin meslek hayatına doğru şekilde aktarımı sonrasında kişinin iş alanında pozisyon ve mevki olarak yükselmesi sağlanır. Yani, sadece iş sürecinde değil, iş sonrasında da etkili olan bir eğitim programıdır. 
 • Yönetici asistanlığı sertifika programı kapsamında daha büyük ve prestijli firmalarda çalışma imkanı bulunabilmektedir. 
 • Yönetici asistanlığı kursu ile kişiler iş sürecinin başlamasıyla beraber alınan eğitimlerden sonra bireyler iş yaşamında büyük başarılar elde edebilmekte ve yüksek mevkilerdeki kişilerle iletişim konusunda da büyük ayrıcalık sağlanabilmektedir. 
 • Eğitimler sadece iş bazında değil, kurumsal süreç ve şirket içi yönetim konusunda da bireye büyük farkındalık sağlamaktadır.

Eğitim Programlarına Kimler Katılabilir?

Yönetici asistanlığı kursu için bireyden bazı şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Yönetici asistanlığı kursu kapsamına dahil olacak kişilerden istenen özellikler arasında en önemlisi lise mezunu olunmasıdır. Kişinin yönetici asistanlığı eğitimi için mutlaka en az lise mezunu olmalı ve kurslara yüksek katılım sağlanmalıdır. Kurs boyunca %80 oranında katılım sağlanmayan kişilere yönetici asistanlığı sertifika belgesi verilmemektedir.

Bu şartların dışında; meslek olarak yönetici asistanlığı yapmak isteyen kişiler, mesleklerini daha kapsamlı ve tecrübeli hale getirerek, diğer kişilerden ayrıcalık kazanmak isteyen bireyler mevcut kurslara başvurular yaparak, eğitimlerini belgelendirebilir. Ayrıca, farklı meslekte olup, yönetici asistanlığı için kariyer hedefi olan kişiler de eğitimlere katılım sağlayabilirler. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!