Close
Mobil Menu Bars

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soru Örnekleri

02 Mayıs 2016, 4204 defa okundu.
Yetkinlik Bazlı Mülakat Soru Örnekleri
Yetkinlik Bazlı Mülakat Soru Örnekleri

Mülakat ideal çalışanı bulmak için işe alım uzmanları için önemli bir araçtır. Mülakatçılar mülakata giren kişinin nasıl bir insan olduğuna dair fikir edinmek için mülakata girene birçok soru sorarlar. Yetkinlik bazlı mülakat ise daha detaylıdır ve de mülakata giren kişiyi belirli becerileri kullanarak tamamladığı başarıların örneklerini ve kanıtlarını vermeleri için detaylar zorlar. Kısacası yetkinlik bazlı mülakat geçmişteki durumlarla ilişkilendirilebilir.

Eğer başarılı biriyseniz işe alındığınızda benzer durumlarda nasıl davranacağınızı işe alım uzmanına gösterme amacı taşır. Artık yetkinlik bazlı mülakat hakkında bilgi sahibisiniz ve aşağı yukarı ne olduğunu bildiğinize göre size bir yetkinlik bazlı mülakat randevusu alsam hemen hazırlanabilir misiniz? Yetkinlik bazlı mülakat için en iyi yol başvurduğunuz işin "iş tanımını" okumaktır. İş tanımları zorunlu veya istenilen olarak sınıflandırılan beceriler için "anahtar kelimelerle" doludur.

Anahtar kelimeleri kullanarak becerilerinizi gösterdiğiniz ve sonuçların en iyi olduğunu gösteren birkaç örnek düşünün. Sonucu pozitif değildi diye bir örneği kullanmaktan çekinmeyin, bunu fırsat olarak kullanabilir ve işe alım uzmanına deneyerek öğrendiğinizi gösterebilirsiniz. Neyin yanlış gitttiğini anladığınızı ve neyi farklı yapmanız gerektiğini bildiğinizi açıklayın.

Bu mülakatçıya sizin bir görevde negatif sonuç aldığınızdan fazlasını anlatır. Yetkin olmadığınız bir rol için mülakata katıldığınız zamanlar olacak, peki gerekli olan becerilerin sizde olduğunu göstermek için ne yapmalısınız? Beceriler farklı durumlara göre şekillendirilebilir, işe alım sürecindeyken örnek becerilere sahip değilseniz o zaman diğer bölgelerden örnekler kullanabilirsiniz. Okul, üniversite, hobiler, gönüllü çalışma veya kişisel yaşam sahip olduğunuz becerileri paylaşmak için kullanılabilir.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soru Örnekleri Neler?

Bir durumla başa çıkabilme yeteneği ile ilgili sorular

Eğer bir takım sporu oynuyorsanız ve de takımınızın üyelerinden birbiriyle anlaşamayanlar varsa, ve siz bu durumu çözdüyseniz, bunu bir örnek olarak kullanın. Bu sadece sizin problemli bir durumla başa çıkabildiğinizi değil aynı zamanda takımda çalışabildiğinizi  de gösterir.

İletişim kurabilme yeteneği ile ilgili sorular

Eğitiminizde size süreç içinde verilen sunumlar harika bir örnektir. Sunumlar özgüven ve de açık bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği gerektirir. Eğer sunum yaptığınız bir örneği verebilirseniz bu doğru yönde atılan bir adım olur. Eğer transfer olabilecek beceri örnekleri bulmakta zorlanıyorsanız her zaman kurgusal bir durumdan ve de onunla nasıl başa çıktığınızdan bahsedebilirsiniz.

Göster ve Anlat ile ilgili sorular

Karşılaştığınız kanıtı açıklamak bir yana mümkünse onu kanıtlayın da. Üzerinde çalıştığınız bir kanıtı göstermek mülakatçıya sizin hakkınızda kısa sürede çok fazla bilgi verir.

Hatırlanması Gereken Şeyler Neler?

Yetkinlik bazlı mülakatların sizden tamamlanması gereken görevler için kanıt istendiğini hatırlayın. İş tanımlarını okuyun ve de istenilen beceri ve başarılar için geçmişi düşünün. Görevlerin süreçlerini, komplikasyonları, sizin onlarla nasıl başa çıktığınızı ve de sonuçları detaylandırın. Sonuç beklenilmediği şekilde bile olsa sonuç ile alakalı dürüst olun. Deneyimlerinizden öğrendiğinizi gösterdiğiniz sürece sonuçlar negatif olarak gözükmeyecektir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Selçuk Çüren
16 Aralık 2019
5.0

Yetkinlik bazlı mülakat soruları son dönemlerde daha çok sorulmaya başlandı