Published on: 30 Aralık 2015 Beyza Keskin 0 Yorum
Okuma Sayısı : 1402

2016 siz farkında olmadan bir anda gelecek. Bir yıl nasıl da geçti? Eğer zekiyseniz, çoktan bir sonraki 12 ayın nasıl görüneceğini düşünmeye başlamışsınızdır. Zam isteme gibi önemli bir faktörü düşünmüş olmanız gerekiyor. Eğer zam isteme gibi bir niyetiniz yoksa bu sayfayı hemen kapatmayın. Sizin için de söyleyeceklerim var. Daha önceden de söyledim, para her şey değildir, ama inanıyorum ki bir sonraki seviyeye nasıl geçeceğinizi tartışmak "bir sonra" sizin için ne anlama gelirse gelsin kayda değer bir şeydir. Ama diyelim ki "bir sonraki" bu yazıyı okuyanlardan bazıları için "daha fazla para" anlamına gelsin.

Eğer uzun zamandır çalışıyorsanız, zam isteme gibi bir dilekçe olmadan bir zammın gelmesinin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. %3’lük bir zamdan değil önemli bir zamdan bahsediyorum.

Ama şöyle bir problem var ortada. Herkes zam isteme dilekçesi gönderir ve mutlaka zam ister. Ama zam alıp almayacağınıza siz karar vermiyorsunuz. Üzgünüm ama patron siz değilsiniz. Ama sizin için iyi haberlerim var. Şansınızı arttırmak için bir şeyler yapabilirsiniz. Yeni yılda zam isteme gibi niyetiniz varsa bugünden başlayarak birşeyler yapabilirsiniz.

Ben dünyadaki binlerce insan kaynakları uzmanın dan sadece biriyim ama işte benim aradığım ve önerdiğim şey:

Büyük şirketler sadece hevesli ve nazik değil aynı zamanda amaçlarına ulaşmak için çok çalışan insanlara ihtiyaç duyarlar. Birbirlerine değer verirler ama elde olan işin aciliyetinin de farkında olurlar. Halen çalıştığım şirketteki yarattığımız şeyden dolayı çok gururluyum ve bunların hiçbiri şirket değerlerimizi kendilerininmiş gibi benimsemiş olan takım olmadan gerçekleşemezdi.

Birçok şirket gibi biz de başarı getiren eyleme değer veriyoruz. Ve benim deneyimim de şu ki sadece amaca sahip olan eylemler sürdürülebilirdir. Herkes tarafından gurur duyulan sonuçlara ulaşması için gerçekten bu gerekli. Ben hiçbir zaman bir amaç süresinde başarısız olduğu için takımı eksik bulmadım ama çaba eksikliğine alerjim var. Eğer en iyi şekilde iş yapacaksanız aç kalmalısınız, her şey sizin lehinize ilerlese bile.

Yani eğer 2016 yılında zam isteme gibi bir niyetiniz varsa o zaman size tek bir şey yapmanızı öneririm. Çok çalışın. Gerçekten çalışın.

Çok çalışmak diyerek sizi yorgunluktan bitiren ve gösterecek çok da bir çaba bırakmayan  bir kendinden geçmeden bahsetmiyorum. Zam isteme amacınıza eşdeğer bir çalışmadan bahsediyorum.

Çok çalıştığınızda amaçlarınızı kurumun amaçlarına göre hizalarsınız. Ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz ve zamanınızı boşa harcamazsınız. Her görevi niyet ve amaç ile bitirirsiniz ve sürecinizi tehdit eden her engel üzerinde sistematik olarak çalışırsınız. Düşündüğünüzde çok basit ve devamlı olarak kuruma katkıda bulunuyorsunuz.

Zam isteme dilekçesinden önce çok çalışmaya başladığınızda patronunuzun görecekleri:

Motivasyon.

Siz son derece enerjik ve de güvenilir birisiniz. Özgüven veriyorsunuz ve her seferinde ne yapmanız gerektiği size anlatılmıyor. Ayrıca şirkete ve amaçlarına inanıyorsunuz ve başardığını görmek istiyorsunuz. Şirketiniz sizin gibi açık bir şekilde başarıya motive olan ve daha fazlasına aç olan takım üyelerini ödüllendirmek isteyecektir. Zam isteme dilekçesine bunu yazsanız bu kadar etkili olamaz.

Enerji.

Hevesiniz ve pozitif tavrınız diğerlerine bulaşıcı. Siz amaçlar kuruyor ve onları yerle bir ediyorsunuz. Sonrasında da katkıda bulunacağınız başka yollar arıyorsunuz. Patron sizin anlamlı işler bitirdiğinizi ve sizin diğer takım üyelerine pozitif bir örnek olduğunuzu görecek.

Cesaret.

Dünya daha az "evetçilere" ve yeni fikirleri denemeye istekli ve yeni fikirler getiren insanlara ihtiyaç duyuyor. Zorluklardan korkmadığınızı ve diğerlerinin sizin atılgan fikirleriniz hakkında ne düşündüğü hakkında endişe duymadığınızı yönetime gösterin. Ne zaman yeni bir fırsat olsa öne çıkın. Büyük şirketler cesaretli düşünürleri ödüllendirir.
İş bu yıl zam zam isteme sürecine geldiğinde yönetime size de vermemesi için iyi bir sebep vermeyin. Zor işler için gönüllü olan ilk kişi olun ve herkese anlamlı işin nasıl yapıldığını gösterin.

Büyük şirketler şirketin amaçlarına katkıda bulunabilecek ve sağlam bir şekilde onlara öncülük edebilecek takım üyelerini isterler.

Hatırlayın, siz patron olmayabilirsiniz ama kesinlikle kendi eylem ve kararlarınızın kontrolüne sahipsiniz ve 2016’yı kendi kariyerinizden sorumlu olduğunuz yıl yapın.

Çok çalıştığınızı gösterirken sizin zam isteme gibi bir söyleminize gerek kalmayacak. Şirket sizi şirketi daha iyi bir şirket yaptığınız için ödüllendirmek isteyecek.

Siz canla başla çalışabildiğinizi nasıl gösteriyorsunuz?

 • 2016 zam ,
 • yeni yıl zammı ,
 • zam isteme dilekçesi ,
 • zam isteme maili ,
 • zam isteme mektubu ,
 • zam isteme teknikleri ,
 • zam isteme yazısı ,
 • zam isteme yöntemleri ,
 • zam nasıl istenir
Yazar
  Sosyolog, Blog Yazarı
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı