Close
Mobil Menu Bars

Yeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!

21 Nisan 2015, 1876 defa okundu.
Yeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!
Yeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!

Mezun olduktan sonra üniversitede görev almayı düşünmüyorsanız ve üniversite dışındaki işsizliği gözünüzün önüne getiriyorsanız yüksek ihtimalle bir panik havasına gireceksiniz. Sonuç olarak bu bir realite ve herkesin geçtiği bir deneyim köprüsü... Ayrıca üniversitede aldığınız öğrenim kredileri ve geri ödemeli yardımlar baş gösterdiğinde nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşünerek umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Özellikle öğrenim kredileri kabuslar görmenize sebep olabilir. Çünkü bu birçok yeni mezunun başına gelen olaylardan biridir. Ancak bunun faydaları da yok değildir. Mezun olduktan sonra işsiz kaldıysanız aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyunuz.

Yeni Mezun Öğrencilere Alternatifler

İşe girmeden iş seyahati yapın!

Yeni mezun olanlara en çok "vaktin varken biraz gez tavsiyesi verilir. Yakın çevrenizdekilerden bunu sıkça duyabilirsiniz. Evet bu güzel bir fikir ama bunu iş konusunda avantaja da çevirebilirsiniz. Eğer parasal kaynaklarınız varsa biraz zorlayarak yurtdışına tatile gidin. Yabancı dil konusunda iyi olmaya çalışın. İş dünyasında en çok para kazandıran şeylerden biri yabancı dildir. Her bir yabancı dil sizi ikinci bir çalışan gibi gösterir.

Yurtiçi tatillerinde de genellikle iş dünyasının merkezi olan yerlere gitmeye özen gösterin. Sektörün liderleri olan şirketlerin merkezlerini ziyaret edin. Binaları ve çalışma ortamını inceleyin. Bunu yapmak gerçekten neyi istediğinizi anlayabileceksiniz. Eğer binalar ve yoğun tempolu çalışma ortamı size hoş gelmiyorsa egeye ve akdenize giderek daha doğal ortamlarda çalışmayı düşünün. İstediğiniz işin ne olduğuna, nasıl bir yerde çalışmak istediğinize karar vermek için gözlem çok önemlidir.

Neyi istiyorum ? Nasıl yapacağım ? Ne kadar istekliyim ? sorularına cevap arayın.

Gerçekten ne istediğiniz konusunda ısrarcı davranın. Bunu yaptığınıza pişman olmayacaksınız.

Diğer yeni mezun olanlar sizin rakibiniz değildir.

Sizin gibi birçok yeni mezun öğrenci iş başvurularında bulunuyor. Kimileri iş bulabilirken siz bulamayabilirsiniz. Kendinizi diğer yeni mezun öğrencilerle kıyaslamak sizi üzecektir ve faydası olmayacaktır. Bunun için bu tür kıyaslama araçlarından uzak durun. Örneğin facebook! Bildiğiniz gibi facebook dünyanın en sosyal internet araçlarından birisi. İnsanlar facebook'u başarılarını paylaşmak gibi amaçlarla kullanabiliyor. Canınızı sıkabilecek durumlarla karşılaşmamak için mezuniyetten sonra 2-3 ay facebook gibi sosyal medya araçlarından uzak durun.

Hedeflerinizi yüksek tutmayı ihmal etmeyin.

Kariyer sitelerinde yaptığınız başvurulara yanıt alamıyor olabilirsiniz. Ama bu sizin hedeflerinizi küçültmekten alıkoymasın. Ancak, kısa sürede müdür olabileceğinizi de hayal etmeyin. Ulaşılabilir hedeflerle amacınıza ulaşın.  Eğer başvuru yaptığınız işlerle ilgili kimse sizinle ilgilenmiyorsa geçici işlere yönelin. Bilmediğiniz birkaç bilgiye belki burada ulaşabilirsiniz. Hem kendinize yetecek kadar para kazanır, hem de ihtiyacınız olan becerileri geliştirebilirsiniz.

Aktif olun.

Sivil toplum kuruluşlarında yer alın. Fuar, seminer ve konferans etkinliklerine katılın. Etkinlik canavarı olmak bu süreçte size yardımcı olacaktır. Yeni insanlarla tanışmak iş bulmak konusunda yardımı olabilir. En azından nerede hata yaptığınızı görebilecek biriyle tanışabilirsiniz. Birçok yeni mezun bu tür aktivitelere katılır ve genellikle iş bulurlar. Yeni mezun olmak, sınırsız bir vaktiniz var demektir. Çalışmaya başladığınızda bu aktivitelerden uzak kalacaksınız.

Asla vazgeçme

Eğer evde pinekleyerek iş bulabileceğinizi düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Evde tv izleyerek ya da internette sörf yaparak iş bulmak dünyanın en kolay işi sayılabilir. Böyle kolay bir iş için kimse sizi işe almaz ve kimse size maaş vermez.

İnancınızı yitirmeyin ve şimdi bir harekat planı hazırlamaya başlayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!