AnasayfaBlogYeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!
Yeni Mezun

Yeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!

16 Mart 2018
Yeni Mezun Olanlar: Umutsuzluğa Kapılmayın!

Mezun olduktan sonra üniversitede görev almayı düşünmüyorsanız ve üniversite dışındaki işsizliği gözünüzün önüne getiriyorsanız yüksek ihtimalle bir panik havasına gireceksiniz. Sonuç olarak bu bir realite ve herkesin geçtiği bir deneyim köprüsü... Ayrıca üniversitede aldığınız öğrenim kredileri ve geri ödemeli yardımlar baş gösterdiğinde nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşünerek umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Özellikle öğrenim kredileri kabuslar görmenize sebep olabilir. Çünkü bu birçok yeni mezunun başına gelen olaylardan biridir. Ancak bunun faydaları da yok değildir. Mezun olduktan sonra işsiz kaldıysanız aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyunuz.

Yeni mezunlar için tavsiyeler

Tam mezuniyet zamanı ve bu birçok yeni mezunun ilk gerçek işlerini aramak için yollara düşmesi anlamına geliyor. İşgücüne yeni katılan genç insanlar genellikle sinir bozucu bir döngü ile karşılaşırlar. İşverenler deneyimi olmadıkları için onları reddeder ve bu da onları gelecekte daya iyi bir işe aday olmak için edinecekleri deneyimden alıkoyar. Yeni mezun ve üniversite öğrencileri bu döngüyü bozmak için neler yapabilirler? Yeni mezunların iş arayışına yardımcı olacak birkaç ipucuna bakalım.

Gönüllü işleri yapın

Gönüllü olunan bir iş için geri çevrilmenizin hiçbir yolu yok, bu yüzden bunu özgeçmişinizin çalışma deneyimi bölümüne eklemek için kullanın. Sizi ilgilendiren bir organizasyon, tercihen çalışmak istediğini bir alan seçin. Eğer bir doktor olmak istiyorsanız yerel bir hastanede gönüllü çalışın. Eğer bir finans uzmanıysanız, sosyal çevrenizde bir gönüllüye ihtiyacı olan bir iş veya restoran bulun. Özgeçmişinizde gönüllülük yapmış olmanız gelecekteki işverenlerinize göre birçok durumda iş deneyimi olarak sayılır. Gönüllülük başlangıçlara istekli olduğunuzu ve ödeme almadan bile zamanınızı harcayabileceğinize istekli olduğunuzu gösterir.

Üniversite deneyimlerinizi kullanın

Yeni mezun gençler üniversiteye giriş aşamasında birçok gerçek dünya aktivitesine katılabilir. İlçenizin yapılarının bir sınıf için envanterini çıkarmak, hibe teklifleri yazmak, bir kampüs etkinliği için bağış toplamak ve okul gazetesi için yazı yazmak yapabileceğiniz şeylerden sadece bazıları. Bu deneyimler değerli iş deneyimleri ve işverenlerin çalışanlarından yapmalarını istedikleri işlerle bir örtüşme sağlar. Üniversitedeki zamanınızı düşünün ve işverenlerinize anlatabileceğiniz hiçbir bilgiyi gözden kaçırmayın.

İnternetten yararlanın

Yeni mezun gençler teknoloji çılgınlarıdır bu yüzden avantajlarınızdan faydalandığınızdan emin olun. Sosyal medya ve LinkedIn kullanarak kendinizi internette gösterin. Bu sizin için hiçbir şey olmasa muhtemel iş yolları açar. Bir web sitesi veya kendi bloğunuzu açmayı düşünün- bu sizi iş başvurularında ayrıcalıklı kılacak olan girişimciliğinizi ve isteğinizi gösterir. Bu ayrıca işverenin sizden tamamlamanızı isteyebileceği online görevler için bir yetkili olduğunuzu da gösterir.

Stajlar

Yeni mezun bir aday staj yapmayı bir boş zaman olarak görmektedir. Halbuki staj yaparak elde edebileceğiniz o kadar çok avantaj var ki. Eğer bir staj bulabilirseniz ödemeli veya ödemesiz kabul edin. Bu gerçek dünya aktiviteleri özgeçmişinizde mükemmel gözükür ve bir organizasyonun gerçekte nasıl işlediğine dair bir deneyiminiz olduğunu gösterir. Çevrenizi genişletmek ayrıca stajın başka önemli bir bölümüdür. Çalıştığınız insanların bağlantıları olacak ve başka bir yerde yapabileceğiniz işler hakkında size bilgi aktarmaları mümkün. Eğer onlarla çalışırken iyi bir iş çıkardıysanız sizin için iyi bir referans bile olabilirler.

Bir iş bulmak deneyimli çalışanlar için günümüzde zorlayıcıdır. Sınırlı boş alanlar vardır ve işyerleri sermayelerini muhafaza etmek ve işe alabilecekleri en iyi insanı alma ihtiyacı duyarlar. İş gücüne daha yeni katılan yeni mezun gençler için özgeçmişe diğerlerinden ayırıcı şeyler eklemek önemlidir. Gençliğinizi gelecekteki işverenlerinize anlatabileceğiniz deneyimleri kazanmak ve harekete geçmek için kullanın. Bunu doğru bir şekilde yapın, bu şekilde işleri lehinize çevirebilirsiniz ve gençliğinizi bir avantaj haline getirebilirsiniz.

Yeni Mezun Öğrencilere Alternatifler

İşe girmeden iş seyahati yapın!

Yeni mezun olanlara en çok "vaktin varken biraz gez tavsiyesi verilir. Yakın çevrenizdekilerden bunu sıkça duyabilirsiniz. Evet bu güzel bir fikir ama bunu iş konusunda avantaja da çevirebilirsiniz. Eğer parasal kaynaklarınız varsa biraz zorlayarak yurtdışına tatile gidin. Yabancı dil konusunda iyi olmaya çalışın. İş dünyasında en çok para kazandıran şeylerden biri yabancı dildir. Her bir yabancı dil sizi ikinci bir çalışan gibi gösterir.

Yurtiçi tatillerinde de genellikle iş dünyasının merkezi olan yerlere gitmeye özen gösterin. Sektörün liderleri olan şirketlerin merkezlerini ziyaret edin. Binaları ve çalışma ortamını inceleyin. Bunu yapmak gerçekten neyi istediğinizi anlayabileceksiniz. Eğer binalar ve yoğun tempolu çalışma ortamı size hoş gelmiyorsa egeye ve akdenize giderek daha doğal ortamlarda çalışmayı düşünün. İstediğiniz işin ne olduğuna, nasıl bir yerde çalışmak istediğinize karar vermek için gözlem çok önemlidir.

Neyi istiyorum ? Nasıl yapacağım ? Ne kadar istekliyim ? sorularına cevap arayın.

Gerçekten ne istediğiniz konusunda ısrarcı davranın. Bunu yaptığınıza pişman olmayacaksınız.

Diğer yeni mezun olanlar sizin rakibiniz değildir.

Sizin gibi birçok yeni mezun öğrenci iş başvurularında bulunuyor. Kimileri iş bulabilirken siz bulamayabilirsiniz. Kendinizi diğer yeni mezun öğrencilerle kıyaslamak sizi üzecektir ve faydası olmayacaktır. Bunun için bu tür kıyaslama araçlarından uzak durun. Örneğin facebook! Bildiğiniz gibi facebook dünyanın en sosyal internet araçlarından birisi. İnsanlar facebook'u başarılarını paylaşmak gibi amaçlarla kullanabiliyor. Canınızı sıkabilecek durumlarla karşılaşmamak için mezuniyetten sonra 2-3 ay facebook gibi sosyal medya araçlarından uzak durun.

Hedeflerinizi yüksek tutmayı ihmal etmeyin.

Kariyer sitelerinde yaptığınız başvurulara yanıt alamıyor olabilirsiniz. Ama bu sizin hedeflerinizi küçültmekten alıkoymasın. Ancak, kısa sürede müdür olabileceğinizi de hayal etmeyin. Ulaşılabilir hedeflerle amacınıza ulaşın.  Eğer başvuru yaptığınız işlerle ilgili kimse sizinle ilgilenmiyorsa geçici işlere yönelin. Bilmediğiniz birkaç bilgiye belki burada ulaşabilirsiniz. Hem kendinize yetecek kadar para kazanır, hem de ihtiyacınız olan becerileri geliştirebilirsiniz.

Aktif olun.

Sivil toplum kuruluşlarında yer alın. Fuar, seminer ve konferans etkinliklerine katılın. Etkinlik canavarı olmak bu süreçte size yardımcı olacaktır. Yeni insanlarla tanışmak iş bulmak konusunda yardımı olabilir. En azından nerede hata yaptığınızı görebilecek biriyle tanışabilirsiniz. Birçok yeni mezun bu tür aktivitelere katılır ve genellikle iş bulurlar. Yeni mezun olmak, sınırsız bir vaktiniz var demektir. Çalışmaya başladığınızda bu aktivitelerden uzak kalacaksınız.

Asla vazgeçme

Eğer evde pinekleyerek iş bulabileceğinizi düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Evde tv izleyerek ya da internette sörf yaparak iş bulmak dünyanın en kolay işi sayılabilir. Böyle kolay bir iş için kimse sizi işe almaz ve kimse size maaş vermez.

İnancınızı yitirmeyin ve şimdi bir harekat planı hazırlamaya başlayın.

yeni mezun yeni mezun iş yeni mezun kariyer yeni mezunlar yeni mezunlar nasıl iş bulur
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018
Yeni Mezun Kimdir?
Yeni Mezun

Yeni Mezun Ne Demek?

07 Ekim 2019