Close
Mobil Menu Bars

Yeni Meslek: İçerik Uzmanı

28 Mart 2020, 1497 defa okundu.
Yeni Meslek: İçerik Uzmanı
içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

Günümüzde bazı meslekler popülerliklerini kaybederken bazı meslekler de yükselişe geçmiştir. Gelişen teknoloji ve bireylerin ihtiyaçları günümüzde yeni meslek gruplarının oluşmasını sağlamıştır. Günümüzdeki yeni mesleklerden biri de içerik uzmanı olmaktır. Günümüzde internetin kullanım oranının tüm dünyada artması, sosyal medya kullanım oranlarının artması, e-ticaret hacminin her geçen gün büyümesi gibi nedenler içerik uzmanı mesleğinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnternetin ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte online içerik kavramı yaşamlarımıza girmiştir. Online içerik kavramı tüm dünyada adından söz ettirmektedir.

Online içeriklerin internet üzerinden yayınlanması onu, klasik metinlere oranla daha fazla etkileşim almasını sağlamaktadır. Bunun nedenleri de internet kullanımının çok fazla artış göstermesidir. Bireylerin her geçen gün dijital platformlara yönelmesi online içeriklerin klasik metinlere oranla daha fazla etkileşim almasını sağlamıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşması, tüketim alışkanlıklarının dijital platformlara yönelmesi ve sektörlerin e-ticaret sitesi vb. her geçen büyütmesi gibi nedenlerden dolayı başta içerik editörlüğü ve içerik yazarı olanlara ihtiyacı zorunlu kılmaktadır.

içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

İçerik uzmanı mesleği ise dijital platformların SEO uyumlu kaliteli içeriklere gereksinim duymasıyla ortaya çıkmıştır. İçerik uzmanı, dijitalleşen dünyada SEO uyumlu online içerik yazılar yazan kişiye denir. İçerik uzmanı, dijital platformlarda oluşturulan tanıtım yazıları, makale, ürünler hakkında gerekli bilgiler gibi yazıları blog, sosyal medya ve internet sitesinde indekslemeye uygun içerik üreten kişiye denir. Online içerik kavramının gelişmesine paralel olarak gelişen bir meslektir.

SEO uyumlu içerikler üretmek için arama motorlarının belirttiği kriterler ışığında içerik üretilmesi gerekir. Görüntülenmesi istenen anahtar kelimenin yoğunluğu yazının içerisinde belirli oranlar doğrultusunda bulunması gerekir. Tek kriter anahtar kelime yoğunluğu değildir. İlk akla gelenlerden biridir. Özgün içerik oluşturmak da içerik uzmanı mesleğinin olmazsa olmazıdır. Günümüzde içerik uzmanlığı alanında oldukça fazla iş ilanı bulunmaktadır. Dijital platformların hacmi her geçen gün büyüdükçe içerik uzmanlığı alanında nitelikli eleman arayışı her zaman olacaktır. Yeni bir meslek olan içerik uzmanı hakkında bilgiler verdikten sonra şimdi de ne iş yaptıklarıyla ilgili bilgi sahibi olalım.

İçerik Uzmanı Ne İş Yapar?

İçerik uzmanlığı mesleğinin işi içerik üretmektir. Ancak üretilen içeriklerin çalıştıkları şirketin veya firmanın profilleri göz önünde bulundurarak üretmeleri gerekir. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi içerik uzmanlığı yapanlar için özgün içerik üretmek önemli bir iştir. Günümüzde başta Google olmak üzere arama motorlarının algoritmalarına göre, içerikler web sitelerin sıralanmasında oldukça önemlidir. İçerik uzmanlığı yapan kişiler buna dikkat ederek kopya, intihal vb. kaçınmak durumundadırlar.

içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

Bu da en önemli işlerinden birisidir. Çünkü arama motorları sizin kullandığınız kopya içerikleri algılamaktadır. Daha önce indeksleme yapılan yazılar tekrar kullanıldığında arama sonuçlarında üst sıralamalar elde edilemeyecektir. Bu durum da çalışılan firma veya şirketi olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu yüzden bu maddedeki iş tanımı içerik uzmanlığı için büyük önem taşır. Çalışılan firma ya da şirketin içerik stratejisinin oluşturulmasından sorumludurlar. İçerik üretirken çalışan şirketin ilkeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Online içerik oluşturulmadan önce uzun bir araştırma yaparlar. Bu doğrultuda okuyucularının ilgisini çekebilecek konuların seçilmesine dikkat ederler. Aynı zamanda seçtikleri konuların trend konular olmasına özen gösterirler. Çalıştıkları firmaya ve şirkete bağlı olan birçok birimle koordineli bir halde çalışırlar. İletişim stratejistleri, grafik tasarımlar ve diğer tasarımcılar ile sürekli iletişim halindedir. Yazmış olduğu yazının içerisinde kullanacağı grafik ve görseller için diğer meslek gruplarıyla iletişim halinde olarak koordineli çalışırlar. Grafik, tasarım, photoshop gibi alanlarda bilgisi olanlar ise işlerini kendi başına hallederek daha az koordineye ihtiyaç duyar. Yapacakları işlerde her zaman bir teslim tarihi bulunur. Yapacakları işleri teslim tarihine yetiştirmekle görevlidir. Bunun için diğer belirtilen meslek gruplarıyla da koordineli olarak çalışabilir.

İçerik Uzmanının Özellikleri Nelerdir?

içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

 • İçerik uzmanının özellikleri arasında ilk sırayı iyi bir dilbilgisine sahip olmak vardır.
 • Anlaşılır, net ve akıcı yazılar yazmak içerik uzmanın özellikleri arasında yer alır.
 • Ekip çalışması ile koordineli bir biçimde çalışabilmek de içerik uzmanın özellikleri arasındadır.
 • İletişim kuramlarına ve iletişim tekniklerine hakim olması içerik uzmanın özellikleri arasındadır.
 • Çok kitap okuyan, film izleyen, müzik dinleyen ve dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri de başka bir özelliktir.
 • İçerik uzmanın özellikleri arasında araştırma yapmasını bilen ve araştırma yapmayı sevmek de bulunur.
 • Yazacağı konulara birçok farklı yönden yaklaşabilmeleri de özellikler arasında yer alır.
 • İçerik uzmanın özellikleri arasında geniş hayal gücüne sahip olmak bulunur.
 • SEO uyumlu yazılar üretmek içerik uzmanın özellikleri arasında oldukça önemlidir.
 • Okuyucularının sorularına cevap verebilme niteliği taşımaktadırlar.
 • Tasarım programları hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları da içerik uzmanın özellikleri arasında kendine yer edinir.

İçerik Uzmanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bireyler kendilerini yaptıkları işlerle kanıtlarlar. Aynı zamanda işlerini yaparken içerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler bulunur. İçerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler;

içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

 • Oluşturdukları içerikleri düzenli olarak oluşturmaları gerekir. Çünkü düzenli olarak oluşturulan içerikler değerli olarak görülür.
 • İçerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler arasında yazısını yayınlamadan önce imla ve yazım kurallarına büyük önem göstermesi ve kontrol etmesi gerekir.
 • İçerik ürettiği sektörle ilgili güncel bilgilere sahip olunması gerekir.
 • İçerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler arasında içeriğin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol etmek vardır. İçeriğin üst sıralarda gözükmesi ve içerik uzmanının kalitesi bakımından en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.
 • İçerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler arasında içeriklerin yasal yükümlülükler altına girilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Oluşturulan online içerik ne kadar trafik elde ettiğini takip etmelidirler.
 • İçerik uzmanının dikkat etmesi gerekenler arasında oluşturulan içeriğin tanıtımında farklı sosyal medya platformlarının kullanılmasına özen göstermek yer alır. Birden fazla platformda tanıtım yapıldığına dikkat edilmelidir.
 • Nitelikli içerikler oluşturma konusunda titiz davranılmalıdır. Üretilen her içerik nitelikli değildir. Bu doğrultuda olması için çalışmaları gerekir. Bu da içerik uzmanın dikkat etmesi gerekenler arasında yer alır.

İçerik Uzmanlığı Eğitimi

içerik uzmanı, içerik uzmanlığı, içerik uzmanının özellikleri, içerik uzmanlığı eğitimi, online içerik

İçerik uzmanlığı eğitimi ile e-ticaret sitesi, internet haber sitesi, kurumsal web sitesi vb. tüm dijital platformlarda SEO uyumlu kaliteli içerikler üretebilirsiniz. İçerik uzmanlığı eğitimi bu alanda çalışmak isteyen tüm bireylere aşama aşama online içeriği detaylarıyla öğretmeyi hedeflemektedir. İçerik uzmanlığı eğitimi sayesinde kendi projelerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda içerik uzmanlığı eğitimi ile bu alandaki iş olanaklarını yakalayabilirsiniz.

İçerik uzmanlığı eğitimi işin yalnızca teorik kısmını sizlere vermez. Teorik bilgilerin yanında bu eğitimi alan kişilere pratik uygulamalar yaptırarak bu alanda kendinizi geliştirme fırsatı sunar. Teorik bilgi ve pratik uygulamalar sayesinde bu eğitimi bitirdiğinizde kendinizi bu alan için hazır hissetmiş olacaksınız. İçerik uzmanlığı eğitimi aldığınızda sizlere ödevler verilir. Verilen bu ödevler değerlendirme aşamalarından geçer. Size verilmiş olan tüm ödevler değerlendirmeye alındıktan sonra eksikliklerinizi görmeniz açısından eğitmeniniz tarafından notlandırılacaktır. Aynı zamanda ülkemizde ve dünyada bu sektörde faaliyet gösteren online içerik ajanslarında freelance olarak çalışma fırsatları da sunulacaktır.

Eğitime kayıt olduğunuzda 1 yıl boyunca eğitime erişim sağlama fırsatı bulunmaktadır. 1 yılın sonunda aboneliğiniz sona erer. İçerik uzmanlığı eğitimi bir yıl içerisinde 3 defa güncellenir. Eğitim canlı ders olarak işlenir. Eğitime kayıt olduğunuzda ise sadece bir dönem boyunca canlı derslere katılabilirsiniz. Ancak videolar süresiz olarak erişime açık olacaktır. Eğitim bittiğinde ise bir sınav yapılır. Sınav, eğitmen ve ödev değerlendirmesiyle başarı sağlayan öğrencilere ücretsiz olarak dijital sertifika kodu verilir.

Peki, içerik uzmanlığı eğitimi kimler için uygundur? İnternet dünyasında ben de varım demek isteyen herkes bu eğitime katılabilir. Web sitelerini arama motorunda üst sıralara taşımak isteyen ve daha fazla etkileşim almak isteyen kişiler de bu eğitime katılabilir. Evden çalışma avantajları sunması açısından ev hanımlarına iş fırsatı olan, ayrıca , öğrenciler ve ek gelir elde etmek isteyen herkes bu eğitime katılabilir. Araştırma yapmayı bilen seven, okumayı ve yazmayı yaşam biçimi haline getirmiş olan herkes bu eğitime katılabilir.

İçerik uzmanı kimdir?

Dijitalleşen dünyada SEO uyumlu online içerik yazılar yazan kişiye denir. Dijital platformlarda oluşturulan yazıları sosyal medya ve internet sitesinden indekslemeye uygun içerikler üreten kişidir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve bireylerin dijital platformlara yönelmesi bu mesleğin doğumunu zorunlu kılmıştır.

İçerik uzmanın özellikleri nelerdir?

İyi bir dilbilgisine sahiptirler. Anlaşılır, net ve akıcı yazılar yazabilir ve ekip çalışması ile koordineli çalışabilirler. SEO uyumlu içerikler üretmek, araştırma yapabilmek ve yazacağı konulara birçok farklı yönden bakabilmektedir.

İçerik uzmanlığı eğitimi nedir?

E-ticaret sitesi, internet haber sitesi, kurumsal web sitesi vb. tüm dijital platformlarda SEO uyumlu kaliteli içerikler üretebilmeyi sağlayan bir eğitimdir. İnternet dünyasında ben de varım demek isteyen ve web sitelerini arama motorunda üst sıralara taşımak isteyen ve daha fazla etkileşim almak isteyen kişiler bu eğitime katılabilir. Sunduğu teorik bilgiler ve pratik uygulamalar sayesinde kendinizi bu alanda hazır hissetmenizi sağlayacak bir eğitimdir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!