AnasayfaBlogYeni İşte Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Taktik
İş Bulmak

Yeni İşte Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Taktik

09 Mart 2018
Yeni İşte Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Taktik

Yeni bir işe başlamak ve bu işte başarılı olmak yabancı bir ülkeye seyahat edip o ülkenin dilini kısa bir sürede öğrenmek gibidir. Yeni şeyler görmek ve öğrenmek heyecanlıdır ama aynı zamanda biraz gergin ve korkutucu olabilir. Aslında yeni bir işin ilk birkaç ayı mülakat sürecinin bir uzatmasıdır. Ama bu işte başarılı olmak için bazı zorluklar sizi bekliyor olacaktır. Bu süreç negatif bir süreçtir ama bunu pozitife çevirecek bazı yöntemler mevcut. İşte bunu pozitif bir deneyime çevirmenin bazı yolları:

Yeni İşte Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan 9 Yöntem Nedir?

Başlıca yöntemler; kendinizi yenilemek için vakit ayırmak, değişikliği kabul etmek, detayları gözden geçirmek... Yöntemlerin devamı yazımızda...

1 - Kendinizi yenilemek için vakit ayırın.

Eğer yapabilirseniz, eski işinizin bitişi ve yeni işinizin başlayışı arasında bir mola yaratmaya çalışın. Rahatlamak, baskıdan kurtulmak, aklınızı boşaltmak ve biraz da plan yapmak için bir haftayı kendinize ayırın. Bir haftalığına kendinize odaklanmak yeni işinizde önünüze çıkan her şeyi ele almak için daha iyi bir zihinsel ve fiziksel duruma sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu  da yeni işte başarılı olmak için gereken zindeliği size verecektir.

2 -Değişikliği kabul edin.

Hiçbir şey eski işinizdeki gibi olmayacak. Yeni şirketiniz daha küçük veya büyük olabilir, veya değişik bir sektörde de olabilir veya farklı şirket değerlerine sahip olabilir. En önemlisi daha önce hiç karşılaşmadığınız müşteriler olabilir. Büyüme ve yeniden yapılanma sürecinde olabilir. Başlangıç ve büyüme modunda olabilir. Daralan bir pazarda hayatta kalmak için mücadele veriyor olabilir. Araştırmanızı önceden yapmalıydınız ama yine de yerine gitmeden öğrenilemeyecek ince ayrıntılar vardır. İhtiyaç olan şeyleri ve nasıl yardım edebileceğinizi öğrenin. Politik manevralara karışan bir takımın parçası olacağınız büyük bir kuruluş çevresi mi? Bu yeni işte başarılı olmak değişimi kucaklayacağınız anlamına geliyor.

3 - Detayları gözden geçirin.

Mümkün olduğu kadar kısa sürede yeni patronunuzla tanışın ve organizasyon görevine ve sizin ne rol oynayacağınıza dair aynı beklentileri paylaştığınızdan emin olun. Kilit noktaları, direktifleri ve sizin bütün sorumluluklarınızı tartışın. İletişimden bahsedin. Bu işte başarılı olmak için performansınız ne değerde olmalı? Sizin performansınızın nasıl ve ne zaman paylaşılan geri dönüşlerle gözden geçirileceğini sorun. Düzenli toplantılar olacak mı? Üst yöneticinize şu soruları sorun: Şirketin genel misyonu nedir ve benim departman/ iş birimim ne yapar ve bu role nasıl uyar? Halledilmesi gereken öncelikler ve zorlu işler nelerdir? Benim performansım hangi kritere dayalı ve ne sıklıkla değerlendirilecektir?

4 - Starları belirleyin.

Yeni organizasyonunuzdaki süper starları belirlemeyi ihmal etmeyin. Bunlar yükselen starlar veya başarılarının zirvesinde olanlar, - yani yıldız satış personelleri- , bilgili pazarlamacılar, enerjik liderler, hayal gücü kuvvetli artistler ve karizmatik işbirlikçileri. Onları tanımak kolaydır çünkü yüksek profilli bir başarıları vardır. Başarıları online, basılmış veya günlük konuşmalarda kulaktan kulağa yayılmıştır. Yeni başladığınız işte başarılı olmak bu kişileri takip etmenizi gerektiriyorsa derhal yapın.

5 - Sosyal medyada yeni bağlantılarınızı güçlendirin.

Bir kere resmi olarak yeni bir işe girdiniz mi, unvanınızı bütün sosyal medya platformlarında güncelleyin. Yeni şirketi ve iş arkadaşlarınızı takip etmeye başlayın. Yeni insanlarla tanıştıkça onları Twitter veya LinkedIn’de bularak yeni ilişkileri güçlendirin. En çok anlamı ifade edecek platformu seçin. Örneğin, Facebook kişisel olarak algılanmaktadır bu yüzden tedbirli olmalısınız ki LinkedIn bir iş sitesi olarak işin özüdür. Bir işte başarılı olmak güçlü network kurmakla daha kolaydır.

6 - Yerin kulağı olun.

Vakit harcayın. Özellikle ilk birkaç hafta yeni şirketinizdeki davranışları belirleyen yazılmamış prensip ve protokolü gözlemleyin. Yani sözlü kültürü tespit edin. İlk iş gününüzde yarım saat erken gidin ve orada ne kadar insanın çalıştığına dikkat edin. Herkesten yarım saat önce çıkın ve aynı şeyi yapın. Ayrıca şirketteki insanların nasıl iletişim kurduğuna dikkat edin; yüz yüze mi, yazılı notlarla mı, telefonla mı vs. Ne zaman mola verdiklerini veya ne zaman öğlen yemeğine gittiklerini ve bunlara ne kadar vakit ayırdıklarının farkında olun. İnsanlar nasıl giyiniyor? Gerçekleştirilen önemli bir etkinlik, veya program mı var? Bu işte başarılı olmak için dikkatinizi verin ve daha sonra şirketin pratiğine olabildiğince ayak uydurun.

7 - Maaş hakkında konuşmamak neden önemli?

Önemsizmiş gibi gözükebilir ama bu çığırından çıkabilir. Ne kadar ücret aldığınızı kimseye söylemeyin. Evet! Hiçbir zaman! Ve kimseye de ne kadar aldığını sormayın! Bu profesyonel değildir ve tipik olarak problem yaratacaktır ve dönüp dolaşıp sizi bulacaktır. Terfileri ve zamları belirleme harika bir kavrama ve his ile üstesinden gelinebilecek bir şeydir ama orada bir süre olduktan sonra tamamdır.

8 - Şansınızı zorlamayın.

Yeni işinizde işlere hemen kolları sıvamak harikadır fakat değişiklik yapmak için agresif bir şekilde zorlamadan önce insanların güvenini ve inanılırlığını kazanın. Zaman sizin yanınızda. Bu işte başarılı olmak gibi bir niyetiniz var ama kimse sizden başlangıçta mucizeler yaratmanızı beklemiyor. Hızınızı ayarlayın böylece katkılarınızın ve başarı hikayelerinizin nasıl sonuçlanacağını düşünerek planlayabilirsiniz. Madalyanın öbür tarafında ise, paranoyak olmadan kendinizi işlerin planladığınız gibi gitmemesine zihinsel olarak hazırlamalısınız. Kendi kariyerinizin CEO’suymuş gibi zihinde kalın. Alanınızda devamlı güncel kalın. İşe alma yöneticiniz ve çalışma gruplarınızla olan iletişiminizi sürdürdün. Negatif olmadan işinizi veya şirketinizi etkileyebilecek herhangi bir problem sinyaline hazırlıklı olun. Yeni iş yerinizde sormamanız gereken sorular sormayın.

9 - Minnettarlık belirtin.

Bir ay kadar yeni şirketinizde olduğunuzda, günde 15-20 dakika liste yapın. İş bulmanızda yardım için yaklaştığınız herkese kısa notlar yazın, onların yardımı dokunmuş olsun olmasın. Onlara yeni işinizden bahsedin ve destekleri için teşekkür edin. Daha sonra düşünceleriniz hakkında bir mektup veya mail yollayın (ben mektubu tercih ediyorum.) Bu jest takdir edilecektir. Ve bu bir karma olayı. Bir işte başarılı olmak için ilk 30 gün çok kritiktir. İş arkadaşlarınız ve patronunuz sizin ölçülebilir bilginize dayalı düşünceler oluştururlar ve o düşünceler bazen  hileli olabilir. Düşünceleri değiştirmek zordur. Bu yüzden becerilerinizi izlenim ve ilişki şekillendirmek için kullanın. Bütün seviyelerde destek yaratın. ( Yönetimden iş arkadaşlarınıza kadar). Baskı var evet ama çalıştığınız veya uğruna çalıştığınız insanlarla imajınızı işleme fırsatı da var.

Yeni başladığınız işte başarılı olmak için bu dokuz kuralı uygulamak sizi hedeflediğiniz yere götürmede yardımcı olacaktır. Herhangi bir işte başarılı olmak ile yeni bir işte başarılı olmak arasında fark vardır. Bir sirk aslanını ormana bıraktığınızda nasıl avlanacağını iç güdüsel olarak bilse de pratikte bilmemesi deneyimsizlik değil, orman kanunlarına henüz adapte olmamasıdır. Yeni iş kurallarına uyun.

Siz ormana kolay alışanlardan olun.

Yeni İşte Başarılı Olmak İçin Uygulamanız Gereken 9 Taktik iş hayatında başarı yeni bir işe girmek
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Bulmadan İşten Ayrılmak
İşten Ayrılma

İş Bulmadan İşten Ayrılmak

16 Mart 2018
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
Hayalimizdeki İşi Nasıl Bulabiliriz?
İş Bulmak

Hayalimizdeki İşi Nasıl Bulabiliriz?

23 Ağustos 2017