AnasayfaBlogYeni Bir Dil Öğrenmenin Gizli Kazançları
Yabancı Dil Eğitimi

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Gizli Kazançları

29 Eylül 2021
Yeni Bir Dil Öğrenmenin Gizli Kazançları

''Yeni'' ve ''öğrenmek'' kelimeleri ilk bakışta genellikle korkutur, çekindirir biz insanları. Hele bir de bu kelimelere "dil" kelimesi de eklenince iyice soğuruz bu konulardan. Halbuki meraklı canlılarızdır fakat buna rağmen günümüzde korkar olduk bu tarz kelimelerden. Gizli kazançlarını görmezden gelmeye başladık bu güzel kelimelerin. Gittikçe tembelleştik ve cahilliği meraka tercih eder olduk. ''Bileceğim kadarını biliyorum, o bana yeter.'' diyoruz çoğunlukla. Üzücü değil mi?

Ben günümü genellikle verimli ve yeni şeyler öğrenerek geçirmeye bayılırım ama ne yalan söyleyeyim bende bazen çekinmiyorum değil bu kelimelerden. Tabi sonu olmayan şeylere başlamak zor ve yorucu geliyor kulağa maalesef. Derslerimin yanı sıra ev işleriyle uğraşıyorum, sosyal yaşantımı sürdürmeye çalışıp kendime zaman ayırmaya çalışıyorum. Bunun üzerine bir de yeni bir dil mi öğreneceğim? Evet, öğreneceğim. Çünkü öğreneceğim şey sadece bir dil olmayacak, bana getirileri günden güne artıp çoğalacak ve o zaman yatakta yatıp boş boş, işsiz gibi telefona bakmadığım için kendime teşekkür edeceğim.

Bu arada Yabancı Dil Eğitimleri kategorisini inceleyin, yeni bir dil öğrenmek için Enstitü harika bir kaynak. Şimdi konumuza dönelim.

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Bana Katkıları Ne Olacak?  

Evet, işte şimdi geldik aydınlanmanın başladığı yere. Günümüzde çoğu kişi İngilizceyi bilip anlayabildiği için sadece bu dili bilmenin kendilerine yeterli olacağına kendilerini inandırmış durumdalar fakat maalesef bu bir yanılgıdır. Evet, İngilizce evrensel olarak benimsenmiş bir dildir; fakat unutuyoruz ki tıpkı kendimiz gibi diğer ülkelerde de insanlar kendi dillerini konuşup kendi dillerinde hayatlarını sürdürüyorlar. Kendi dillerinde kitap, makale yazıyor, kendi dillerinde şarkı söylüyor ve çıkartıyor, kendi dillerinde film, dizi, belgesel çekiyorlar. Bu kaynaklardan o ülke ile ilgili öğrenebileceğiniz şeyleri sıralayamam bile size. Bu yüzden bildiğiniz veya bildiğinizi düşündüğünüzden ayrı, yabancı bir dil öğrenmenin faydaları çoktur. Hemen bir tane maddeyle başlayalım.

Edinebileceğiniz bilgi ve bu bilgileri öğrenebileceğiniz kaynak artar. Her ne konuda olursa olsun, emin olun, her ülkenin kendi ana dilindeki kaynaklar diğer dillere göre daha fazla olacaktır ve diğer diller yetersiz kalacaktır. Örneğin; bir ülkeye ait yüzlerce, binlerce yemek tarifi bulabilirsiniz fakat neredeyse hepsi o ülkenin ana dilinde tarifi ve malzemeleri yazacak ve anlatacaktır. Biliyorsanız bu dili, gelsin türlü türlü yemekler, tatlılar, içecekler. Bilmiyorsanız da geçmiş olsun. Tabi ki bildiğiniz dillerdeki tarifleri uygulayabilirsiniz her zaman. Bir süre sonra çeşitleriniz tükenecektir ama bunu unutmayın. 

Başka bir örnek daha verecek olursak; bunun gibi bir blog yazısı düşünün. Belki işinize çok yarayacak ancak bilmediğiniz bir dilde olduğu için bu blog yazısını okuyamıyorsunuz. Tüm paragrafları çevirmeye çalışırsanız da yanlışlıklar çok olacaktır. İşte burada ne kadar fazla dil bilirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Yoksa tıpkı yemek tarifleri gibi elinizdeki çeşitlilik gittikçe azalacak ve sizde yeterli tatmin olmayacaksınız.

Yeni bir kültür ve o kültürün insanlarını tanıma fırsatınız oluyor, seyahatlerde işinize yarıyor. Büyüdüğünüz ortamdan, insanlardan, çevreden daha farklı ve yeni bir yaşam tarzını öğrenmenize yardımcı oluyor. Eğer fırsatınız olursa da deneyimlemenize... Ne kadar heyecan verici bir durum. Ayrıca o ülkeye gittiğinizde dillerini konuştuğunuzu gören yerli insanlar size normalden daha samimi davranır, ekstra yardım eder ve ilgi gösterirler. Birinin size kaba davranma olasılığı azalır, gideceğiniz bir yeri daha rahatlıkla bulursunuz ve bu da gezinizin performansını ve memnuniyetinizi büyük ölçüde pozitif yönden etkiler.

İş hayatınıza çok katkısı olacaktır. Sizin birçok iş görüşmesinde büyük miktarda insanın önüne geçmenize olanak sağlayacaktır. Yaptığınız işe bağlı olarak da her gün kullanabileceğiniz bir dil bilmek, çıkan bir sorunu kendi başınıza, başkasına ihtiyaç duymadan halledebilmenizi sağlayacaktır. Bunlar gibi birçok faydaları vardır ama asıl faydaları bunlar değildir. Asıl faydaları gizli kazançlardır...  Gelelim yeni bir dil öğrenmenin detaylarına.

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Gizli Kazançları

Çoğu kişi bir dili öğrenirken fark etmez ama her bir yeni dil ile kişi kendine yeni bir şeyler katar. Ne kadar dil öğrenirse kendine katkısı o kadar artacaktır. Yalnızca bir dil öğrenmenin bize gizli kazançlarıyla karıştırılmamalıdır bu durum. Bir dil öğrenmiş olsanız da beş dil öğrenmiş olsanız da gizli kazançlar aynı olacaktır ama belki boyutları değişiklik gösterebilir, biraz kişiye bağlı bir durumdur bu. Peki bu gizli kazançlar nedir?

Kişisel Gelişime Katkısı Çok Büyüktür 

Birçok kişi fark etmeden kişisel gelişime uğrar. Daha çok kültürlenir, daha olgunlaşır, anlayışı, sabrı ve ders çıkarmayı öğrenir. Bu özellikler zor kazanılır; hele ki yaş ilerledikçe. Bir bir bu özellikleri elde etmenize gerek kalmadan, bir dil öğrenirken gizli gizli kazanırsınız bu değerli ve gerekli kişilik özelliklerini çoklu düşünmeye yardım eder.  

Her dilin kendi kuralları vardır. Bir dili öğrendikten sonra bu kuralları hatırlamaya çalışıp o dilde cümle kurmaktansa otomatik olarak o dilde düşünüp konuşmaya başlarız. Bu da insana çoklu ve hızlı düşünme becerileri katar. Bu beceriler çoğu kişinin derslerini almak için para bile ödeyeceği becerilerdir ve siz bunları bedavaya kazanmış olursunuz.

Bakış Açılarınızı Ve Hayal Dünyanızı Geliştirir 

Hayal dünyası insanın, gün geçtikçe, büyüdükçe değişim gösterir. Bazı insanlarınki körelir bazılarınınki gelişir veya değişmez ama çoğu kişi için bu ilk durum olur. Büyüdükçe önemini unuturuz bu güzel dünyanın. Fakat bir dil öğrenerek yine eskisi gibi ya da olduğundan çok daha geniş ve gelişmiş bir hayal gücüne sahip olunabilir. Bakış açılarınız ise gözle görülür derecede genişleyecek ve daha açık fikirli, yeni durumlara ve bilgilere açık olduğunuzu siz bile rahatlıkla fark edebileceksiniz.  

Sosyalleşmemizi Ve Yeni Deneyimler Kazanmamızı Sağlar 

Yeni insanlarla tanışırsınız. Çevreniz genişler ve çevrenizdeki kişilik çeşitliliği artar. Bununla birlikte de bir sürü deneyim ve anı kazanırsınız. Bu devirde sosyal olmanın getirileri büyük biliyorsunuz ki. Bundan dolayı yine size artı getirir yeni bir dil öğrenmek.  

Bu kadar okuyup sonuna geldiniz. Acaba kafanıza yattı mı yeni bir dil öğrenme fikri? Kişisel gelişiminiz ve hayat kaliteniz için çok faydalı olacak bu girişim, size hayatta bir sürü fırsat yaratıp yeni dünyalara kapı açacak. Daha bir şey demem gerekmediğini düşünüyorum. Her şey açık bir şekilde ortada. Siz de çok fazla düşünmeyin. Malum zaman kavrayamadığımız bir hızda ilerliyor. Başlayın yeni bir dil öğrenmeye; göreceksiniz ki gizli veya değil, size getirdiği kazançlar pozitif yönde katbekat artacaktır. Ben biraz önce online bir dil kursuna üye oldum bile...

yabancı dil eğitimleri yeni bir dil öğrenmek öğrenmeyi öğrenmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.