AnasayfaBlogYazılımın Başlangıç Noktası Algoritma Nedir?
Video

Yazılımın Başlangıç Noktası Algoritma Nedir?

05 Mayıs 2021
Yazılımın Başlangıç Noktası Algoritma Nedir?

Algoritma ve C# Öğretmeni Özlem Anı ile yazılımın alfabesi olan algoritma hakkında konuştu. Yazılıma başlamak ve programlama dili öğrenmek isteyenler için algoritmayla ilgili bilgiler aldık. 

Özlem Anı kimdir?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 2016 yılında mezun oldum. Normalde mesleğim bilgisayar öğretmenliği, ilköğretimde. Çoğu kurumda eğitmenlik yaptım, ilkokul, ortaokul ve lise. Sonrasında yetişkin eğitimine geçtim, benim için daha yararlı olduğunu düşünüyorum. 1,5 yıldır da Enstitü ile birlikteyim.

Algoritma nedir? Niçin kullanılır?

Kelime anlamı bir amaca ulaşmak ve soruca ulaşmak için kullanılan yol demek. Bizim bir problemimiz var ve bu problemi çözmek için adım adım yolu takip etmeye algoritma diyoruz. Bilgisayar alanında kullanılıyor daha fazla ancak günlük hayatımızda da mevcut.

Yazılımda algoritmanın yeri nedir?

Yazılımın temel yapıtaşını oluşturuyor algoritma. Hiçbir yazılım algoritması planlanmadan yapılamıyor maalesef. Örneğin buzdolabı, bilgisayar, elektrikli ev aletlerinin tamamının amaca ulaşabilmesi için arka planda yazılımlarının algoritmasının planlanması gerekiyor. Telefonlarına sürekli güncellemeler geliyor. Bunun sebebi algoritmasında eksikliklerin yaşanması ve bu problemlerin çözülmesi için güncelleme geliyor. Yazılım her alanında algoritma mevcut.

Günlük hayatta algoritmanın yeri var mı? Varsa nasıldır?

Günlük hayatımızın her noktasında. Televizyon izlerken, yemek yaparken ve birine yol tarif ederken bile algoritma kullanılıyor. Kadınlara uygun bir örnek vereyim. Yemek yaparken problem yemek yapmak. Adım adım sıralayıp çözüme ulaşacağız. Tencereyi ocağa koyacağız, yağı, salça, soğan ve yemeğin suyu derken o yemeğin adım adım çıkmasına biz algoritma diyoruz. Siz bu canlı yayını yaparken plan yaptınız ve adım adım uyguladınız. Bu da algoritma. 

Algoritma nasıl yazılır? Yazmak için kullanılan programlar var mı? Varsa nelerdir?

Algoritmayı bilgisayar üzerinden öğreneceksek programlar var. Kağıt kalemle bile yazılabilir. Yazılım planlanması algoritması. Bunun için bilgisayara ihtiyaç yok. Biz de tahta üzerinden öğrenmiştik. Programlar işi biraz daha kolaylaştırıyor. 

Algoritma yazım kuralları neler?

Programlama dili değil, yazım kuralları gibi durumlar yok. Algoritmayı yazarken programcının yapması gerekenler var. Tüm ihtiyaç ve isteklerin karşılanması gerekiyor. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse; çay demleme algoritmasını düşünelim. İhtiyaçlarımız neler? Çay, çaydanlık, ocak ve su. Bu ihtiyaçları programcının belirlemesi gerekiyor ki algoritmayı kolayca yazabilsin. 

Algoritma dersinize kimler katılmalı, neden katılmalı, neler öğrenecekler?

Algoritma eğitimine bilişim bölümünde okuyan arkadalar katılmalı, derslerinde yardımcı olacaktır. Bilişim sektöründe çalışan arkadaşlarımız da katılmalı. Şöyle de diyebiliriz; algoritmik düşünme becerisini kazanmak isteyen tüm arkadaşlarımız bu eğitime katılmalı. Çünkü bu eğitimde programlamanın mantığını öğrenmiyoruz, düşünme becerilerimizi de geliştiriyoruz. Bu sebeple de herkes katılabilir, sınırlama yok. 

Algoritma dersinize katılanlar bu sertifikayı aldıktan sonra hangi alanlarda kullanılabilir?

Algoritma eğitimini tamamladıktan sonra bir yazılım dilinde ilerlemeleri gerekiyor. İlerlemezse tek başına yetersiz kalır. Yazılım öğrenip kendilerini geliştirdikten sonra, yazılım firmalarında yetiştirilmek üzere çalıştırılabilirler. 

C# eğitiminiz de var. Bu eğitim içeriğinizden ve eğitim sonrasında öğrencilerin kazanımlarından bahsedebilir misiniz?

C# Eğitimi algoritma sonrasında alabilecekleri bir eğitim. C# temelini öğrencilerimize vermeye çalışıyoruz. Konu başlıklarımız değişkenler, ekrana yazı yazma, döngüler, karar yapıları ve diziler diye devam ediyor. Bol bol örnek çözerek eğitimi tamamlıyoruz.

Algoritma ve akış diyagramı ilişkisi nedir?

Algoritma bir probleminin adım adım liste yöntemiyle planlanması dedik. Akış şeması ise bu algoritmanın şemalarla gösterilmiş hali. 

Algoritma ve programlamanın bağlantısı nedir?

Programlamanın temelini oluşturuyor. Başlamadan sorunun planlanması gerekiyor, sıra ile planlayıp programlamaya geçeceğiz ki programladığımızda yazılımcının karşısına problem çıkmasın. 

Algoritma öğrenmeye yardımcı ürünler var mı? Varsa nelerdir?

Algoritma öğrenmeye yardımcı en önemli faktör kişinin isteği, kişi ne kadar isterse algoritmayı o kadar iyi öğrenir ve programlama dillerine o kadar hızlı geçer. 

Kaç yaşından itibaren algoritma mantığı öğrenilebilir?

Algoritma aritmetik düşünme becerisi olduğu için bebek düşünmeye başlamış olduğundan itibaren algoritma gelişmiş oluyor bundan dolayı yaş sınırı yok, bebek düşünmeye başladığında hayatına algoritma da girmiş oluyor.

Karar yapıları ve döngülerden de bahseder misiniz?

Algoritma eğitimin içeriğine koydum ki programlama dillerine geçecek arkadaşlara daha kolay olsun. Döngüler şöyle aslında tekrar eden bir işleminiz var sizin. Adım atmak, sağ sol diye sürekli aynı tekrarı yapıyorsunuz. Bu tekrarı önlemek için döngüler kullanılıyor. Biz bir yere gideceğiz, planladık diyelim, 1000 tane adım atacağız, o adımları sıralarken sağ adım at, sol adım at diye sıralarsak bilgisayar için iş yükü artar. Bu yükü azaltmak için döngüler kullanılıyor. 

Karar yapıları da sizin bir durumuz var, her durumda kullanılmayacak. Ehliyet örneğini verelim; herkes ehliyet alamaz. 18 yaşından büyükler ehliyet almalı. Her durumda çalışmayan koşula bağlı yapılar da karar yapıları. 

Bu alana ilgi duyan izleyicilerimize iletmek istediğiniz önerileriniz nelerdir?

Bol bol örnek çözmelerini ve uygulama yapmalarını tavsiye ediyorum.

Algoritma nedir?

Kelime anlamı bir amaca ulaşmak ve soruca ulaşmak için kullanılan yol demek. Bizim bir problemimiz var ve bu problemi çözmek için adım adım yolu takip etmeye algoritma diyoruz.

Günlük hayatta algoritmanın yeri var mı?

Televizyon izlerken, yemek yaparken ve birine yol tarif ederken bile algoritma kullanılıyor. Kadınlara uygun bir örnek vereyim. Siz bu yayını yaparken plan yaptınız ve adım adım uyguladınız. Bu da algoritma.

Algoritma yazım kuralları neler?

Programlama dili değil, yazım kuralları gibi durumlar yok. Algoritmayı yazarken programcının yapması gerekenler var. Tüm ihtiyaç ve isteklerin karşılanması gerekiyor.

algoritma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algoritma Geliştirme Mühendisi
Meslekler

Algoritma Geliştirme Mühendisi

11 Nisan 2021
Algoritma Eğitimi Nedir Ne İşe Yarar
Online Eğitim

Algoritma Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?

05 Mayıs 2021
Algoritma Örnekleri Nelerdir?
Yazılımlar

Algoritma Örnekleri Nelerdir?

21 Aralık 2020
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
700209
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi
4.9
(58)

Temel Programlamaya Giriş

7 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
755209
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
550209