Close
Mobil Menu Bars

Yazar Olmak İçin Neler Yapılmalı?

27 Haziran 2019, 2038 defa okundu.
Yazar Olmak İçin Neler Yapılmalı?
yazar olmak, yazar, yayınevi, kitap, hayal, eleştiri, roman, hikaye,

Her insan bir öyküden ibarettir. Her birimizin yaşamında başkalarına anlatmak istediği yaşanmışlıkları mevcuttur. Ancak yazar olmak yaşamaktan ziyade herkesin anlayabileceği şekilde anlatabilmekten geçer. Bu nedenle yazar olmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Yazı Yazmak İçin Neler Gerekli?

İster deftere ya da bilgisayarda bir Word sayfasına olsun yazmanın çok çeşidi vardır. Öncelikle ne yazacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Yazar olmak sadece kelimeleri bir araya getirmekten ibaret değildir. Anlamlı içerik oluşturmanızın yanı sıra yazınızın bir konusu ve konunun çerçevesinde bir bütünlüğü olmalıdır. 

Bu nedenle yazma eylemine geçmeden önce mutlaka yazacağınız konuya en uygun format seçilmelidir. Bu formatlar makale, roman, hikaye veya şiir olabilir. İkinci olarak çerçeve çizmelisiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine sahip olan bir taslak hazırlamanız gerekir. Böylece hem yazınız daha anlaşılır olacak hem de kelimeleri uzatıp taslağın dışına çıkmanızın önüne geçecektir. Ve elbette yazar olmak için yazacağınız her konuda ciddi bir bilgi birikiminiz bulunmalıdır.

Kitap Yazmaya Nasıl Başlamalı?

Her yazarın kitabına farklı bir şekilde başlaması mümkündür. Kimi gördüğü bir sahneden esinlenir kimi aslında olmak istediği yeri hayal eder. Başkası ise saklanan gerçek varsa onu ortaya çıkaracak bir yol arar. Anlatacak öykünüz var ise yazar olmak için bir başlangıca sahipsinizdir. Ne için yazdığınızı bilmek en önemlisi. Mutlaka bir amacınız olmalı.

Yazma aşamasında aşk, korku, bilim kurgu, fantastik veya dram gibi temaların ışığında hikayenin konusu belirlenir. Karakterler oluşturulur. Olaylar kurgulanır ve hikayenin başlangıcından sonuna kadar akışın bozulmaması adına planlama yapılır. Daha ilk kelimeyi yazarken son cümlede ne söyleyeceğinizi bilirseniz eğer yazar olmak size sandığınızdan daha yakındır.

Hayal Gücü Yazmanın Neresinde?

Yazdığınız bir roman olduğunu düşünelim. Hikayenin tamamı sadece yaşanmışlıklardan ibaret değil çoğunluğu kurgu da olabilir. Bir kurgu oluşturmak için de güçlü bir hayal gücüne sahip olmak gerek.

Yazar olmak bilmediğiniz dünyalara açabileceğiniz bir kapının anahtarıdır. Eğer fantastik teması olan bir roman yazıyorsanız kurgunuz gerçekte var olmayan bir evrende yaşanabilir ve o evrendeki her şeyi okuyucunun zihninde canlandırabilmeniz için ihtiyacınız olan şey ise hayal gücüdür.

Sadece fantastik değil bir aşk romanında dahi hayal gücünün kuvvetine ihtiyaç duyarsınız. Ancak sadece kelimeleri bir araya getirmek yazmak değildir. Okuyan herkesi yazdığınız romanın gerçek olduğuna inandırmak ve olayları yaşadığınız kadar yaşatmak yazar olmak demektir.

Eleştiriye Açık Olmak Gerek

Bir yazar olmak  aynı zamanda iyi bir dinleyici olmaktan geçer. İyi bir dinleyici olmak için empati yapabilmek gerekir. Eleştiri empati duygusunun yoksunluğundan olabilir. Örneğin, bir okuyucunuz size ulaşıp son yazdığınız kitaptaki bir olaya sıcak bakmadığını yapılması gerekenin tam zıttı olduğunu söyleyebilir. Çünkü onun bakış açısı yaşadığı benzer bir olaya dayanabilir. 

Siz bu eleştiri karşısında sinirlenebilirsiniz ancak bilirsiniz ki yazar olmak okuyucusuna ulaşabildiğinde mümkündür. Geri dönüşlerin olumlu ya da olumsuz olması ikinci plandadır. Okurunuza teşekkür etmeniz fikrini önemsediğinizi ancak yazdıklarınızı kurgularken farklı bir pencereden baktığınızı anlatmanız yeterli olacaktır. Belki de eleştiriyi yapan okurunuz başka bir kitabınızda size hayran kalacaktır. Kim bilir?

Yazarlığın Son Adımı: Yayınevi

Yazılarınızın yayımlanması ve hitap ettiğiniz kitle ile buluşması için bir yayınevi ile çalışmak yazar olmak için son adımdır. Kesinlikle metnin türüne ve konusuna aşina olan yayınevini seçmenizi tavsiye ederim. Yazınızı incelemelerinin ardından olumlu dönerler ise bir bakmışsınız ki yazar olmak sizin için artık sadece bir hayal değil.

Yazar: Buse Gümüş
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!