Close
Mobil Menu Bars

Yayınevine Giden Yol: Blog Yazarlığı

08 Temmuz 2019, 4365 defa okundu.
Yayınevine Giden Yol: Blog Yazarlığı
blog yazarlığı, yazarlık, blog, blog yazarlığı eğitimi, yazar olmak, roman yazarlığı, online eğitimler,

Hayaliniz yazar olmak mı? Gece başınızı yastığa koyduğunuzda veya gözünüz kitaplığınıza takıldığında aklınıza gelen ilk şey üstünde sizin adınızın yazdığı bir kitap mı? İşiniz gerçekten de zor. Bir kitap bastırabilmek için sizinle aynı hayali paylaşan yüzlerce kişinin arasından sıyrılmak zorundasınız. Üstelik rakiplerinizden kurtulmayı başarsanız bile karşınızdaki en büyük engeli hâlâ atlatmamış olursunuz: Yayınevleri! 

Yayınevi Engelini Aşmak

Bir yayınevinin kitap kabul süreci oldukça zahmetlidir. Dosyanız yüzlerce kitap dosyası arasından seçilir ardından eserinizi okuyan editör yayın kuruluna bir rapor hazırlar. Eğer rapor olumlu olursa çapraz okuma süreci başlar. En az iki farklı editör veya okutman dosyayı aynı anda okuduktan sonra olumlu veya olumsuz raporlarını yayın kuruluna gönderir. 

Bu rapor da olumlu olduktan sonra kitabı yayına uygun hâle getirecek yayın yönetmeni ya da editör son bir okuma daha yapar ve eserle ilgili son notları kaleme alır. Bu noktanın ardından yayın sürecine geçilir. Yazar olmak yayınevi tarafından gerçekleştirilen birbirinden zor birçok aşamadan geçmeyi gerektirir. Ama ümidinizi yitirmeyin. Bir yayınevine kabul sürecini kolaylaştıracak birden fazla yol var. İşte en kolay alternatif  yol . 

Blog Yazarlığı Nedir? 

Blog yazarlığı bir bireyin yazı, fotoğraf veya video kullanarak duygu ve düşüncelerini aktardığı web tabanlı sanal bir günlüktür. Bu günlükte deneyimlerinizi, araştırmalarınızı kısacası kendinizi yansıtabilirsiniz.  Ancak bloglar sadece kişisel içeriklerden ibaret değildir. Blog yazarlığı teknolojiden habere, kişisel tecrübelerden herhangi bir şirkete ait ürün ve hizmete kadar her alanı kapsar. Evet bu alanlara edebi metin yazımı da dâhil. Peki, blog yazarlığı kitap yayınlamanıza nasıl yardımcı olur? 

Kişisel Gelişim Sağlar

Yayınevlerine her yıl yüzlerce dosya gelir ancak içlerinden yalnızca bir avuç kadarı gerçekten basılmaya değerdir. Kurgu hatası, yazım ve imla yanlışları, intihaller ve daha nice sorunlar yüzlerce kitap dosyasının henüz ilk aşamada elenmesine neden olur. Elbette bütün bu sorunların kaynağı yazar adayının yazma konusunda yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Blog yazarlığı sayesinde okyanus kadar derin olan internet hazinesinden faydalanır hikâyeleştirmek istediğiniz konular hakkında detaylıca araştırma yaparak donanımınızı arttırırsınız. Böylece bir yandan bilgi haznenizi geliştirirken diğer yandan doyurucu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca blog sayfanızı güncel tutmak için sık sık hikâye oluşturursunuz. Bu da düşünme kapasitenizin ve fikir üretme yeteneğinizin gelişmesini sağlar.

Bir noktadan sonra her hikâyenizin bir öncekinden daha kaliteli olduğunu görerek şaşırabilirsiniz. Blog yazarlığı alanında pratik yaptıkça okuması zevkli, yazımı ve anlatımı başarılı, kurgu açısından tatminkâr ve özgün eserler ortaya koymaya başlarsınız. Böylece yayınevlerine göndermeyi planladığınız romanın kalitesini ve yayınevlerinden olumlu dönüş alma şansınızı arttırırsınız.

Kitle Kazandırır

Kitle eksikliği yayınevlerinin yeni bir yazara yatırım yapmaktan çekinmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Çünkü kitlesi henüz oluşmamış bir yazarın kitabını tanıtmak ve daha fazla insana ulaştırmak hem reklam masraflarını yükseltir hem de büyük bir çaba gerektirir. Ancak blog yazarlığı ile bu sorunun üstesinden gelmek de mümkün.

SEO kurallarına uyumlu, disiplinli ve düzenli bir şekilde yayınladığınız nitelikli içerikleriniz sayesinde okur sayınızı arttırabilir ve sabit bir kitle kazanabilirsiniz. Bu sabit kitle yani diğer bir değişle hayranlarınız sizi çevresine önerebilir dolayısıyla kitlenizin büyümesini sağlayabilir. Böylece bir yayınevine kitap dosyanızı gönderdiğiniz zaman hâlihazırda bir kitleye sahip olduğunuzu özgeçmişinize ekleyebilir ve yayınevinin ilgisini çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra yazarlık becerinizi sahip olduğunuz kitle ile kanıtlamış olursunuz. 

Yazarlığa adım için blog yazmanın önemi iyi kavranmalı. Siz de Blog Yazarı Olmak İster Misiniz? Ya da yayınevlerine kabul sürecinde diğer yazar adaylarının önüne geçmek ister misiniz? O zaman İstanbul İşletme Enstitüsü'nde online eğitimler olarak verilen ve ücretsiz olan Blog Yazarlığı Eğitimi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yazar: Fatih Korkmaz
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!