Close
Mobil Menu Bars

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019, 2779 defa okundu.
Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri
e-ticaret, e-ticaret tavsiyeleri, internet, ürün, pazarlama, e ticaret egitimi,

E-ticaret ticaretin elektronik ortamda yapılmış halidir. Teknolojik ilerlemelerle dijital pazarlama içerisinde artık büyük küçük bütün işletme veya firmalar dijital ortamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Hatta elektronik ticaret o kadar güçlü bir mecra ki bazı işletmeler varlıklarını sadece elektronik ortamda sürdürmekte alanındaki büyük şirketlere rakip firma olarak yer almaktadır.

Bir e-ticaret fikriniz varsa hiç durmayın. Dışarıdan bakıldığında elektronik ortamda yapılan ticaret daha kolaymış gibi görünse de e-ticarette kendi içerisinde zorlukları vardır. Elektronik ortamda işletmeler yer ve zamana bağlı kalmadan geniş bir kitleye hitap ettikleri için onlarca firma arasında rekabet ortamında fark edilmeleri, marka bilinirliği sağlamaları zordur hele ki yeni kurulan bir işletme ise daha zordur.

Sıfırdan E-Ticaret Fikirleri Yaratmak

e-ticaret, e-ticaret tavsiyeleri, internet, ürün, pazarlama, e ticaret egitimi,

E-ticarete girerken her zaman şu düşüncelerle karşılaşırız. Hiç masrafı yok. Kiram yok, giderim yok evimden oturarak para kazanacağım. Ne güzel şey. Sabahın altısında işe giden, trafikte helak olan insanlar düşünemiyor evde oturmayı siz akıl ettiniz. Tebrikler. İlk adımı attınız. İlk adım aklınızda bir e-ticaret fikri ya da e-ticaret fikrileri olmasıdır. Bir e-ticaret fikriniz varsa daha önce yaşanmış örnek olabilecek e-ticaret fikirleri için yazılmış kitapları, yaşanmış olayları fikrinize yol göstermesi için okuyun, araştırın. 

Mükemmel e-ticaret fikirleri daha önce bulunmama ihtimali çok düşüktür. Muhtemelen aynı fikre sahip yüzlerce siteden size sıra gelirse bir iki ürün satar siteye olan borcunuzu belki ödeyebilirsiniz. E-ticaret fikirleri her zaman başarılı oldu diyemem. E-ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Müşteriyi etkilemek için öncelikli olarak fiyat politikasıdır. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.

Ürün özelliklerini, kendinize özgü bir ürün değilse katalogdan alınan bilgilerle aramalarda üst sıralarda çıkmanız yeni site olduğunuzdan aynı bilginin kopyası gibi görüneceğinden pek de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden anahtar kelimelerle yapacağınız bilgilendirmeler yine üst sıralarda ulaşılmanıza yardımcı olacaktır.

Ulaşılabilir olma aşamalarını tamamlarken önemli olan hususlardan biri de müşteriye ürünü ulaştırabilmektir. Bu yüzden bütçenizi aşmayacak ürünlerinizi zamanında ulaştırabilecek bir kargo şirketiyle anlaşmanız çok önemlidir. Ulaşma ve ulaşılma sorunlarını çözdükten sonra başarıyı yakalayabildiyseniz süreklilik sağlamanız önemli bir noktadır. Sürekli olmayan başarılar başarısızlığın başlangıcıdır. İnişler çıkışlar elbette olacaktır fakat istikrarlı olmaya çalışın.

Müşteri zor kazanılan fakat kolay kaybedilen bir olgudur. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi belirleyip yanına alternatif ürün seçenekleri sunmalısınız. Örneğin; Telefon kılıfı satıyorsanız aynı ürünün kırılmaz camıyla birlikte sunmanız müşteri dönüşlerinde olumlu etkiler yaratabilir. E-ticaret fikrinizin her kalemini doğru hesaplayıp kazançla sonuçlandıracağınıza inanıyorsanız e-ticarete atılın yoksa sabah altısında uyanmaya devam edin. Çünkü bu sizin için daha kazançlı olacaktır.

E-Ticaret Tavsiyeleri

e-ticaret, e-ticaret tavsiyeleri, internet, ürün, pazarlama,

E-ticaret fikirleri her zaman aklınıza gelebilir hatta güzel ve farklı bir e-ticaret fikrinizde olabilir ama önemli olan bu e-ticaret fikirleri nasıl hayata geçirilmeli hangi adımlarında dikkat edilmesi gerektiğidir.

Kolaya Kaçmayın: Ürün seçiminde, yazılım alt yapınızda, sorun çözme biriminizde, kargolama yaparken ve kargo gönderim seçeneklerinizi seçerken seçici olun.   

Marka Bilinirliğinizi Sağlayın: Çok iyi bir ürününüz olması ya da çok iyi bir hizmetinizin olması, tüketici varlığınızdan haberdar değil veya markanızı hiç tanımıyorsa bunların hiçbir önemi yoktur. Tüketicinin markanızın farkına varabileceği, markanızı tanıyabileceği reklam ve iletişim stratejileri geliştirin. Marka bilinirliğinizi arttırın. Marka bilinirliğinizi oluşturduktan sonra markanızı ya da işletmenizi hatırlatıcı reklam ve tanıtım çalışmalarını devam ettirin.

Bütçenize Göre Hareket Edin: E-ticaret öğrenmek için çok yüksekten uçmayın. Kolay gibi görünse de riskleri olan bir işe giriyorsunuz. Ufaktan başlamalı, aldığınız sonuçlara göre iş ve bütçe planını tekrar gözden geçirmelisiniz. Satışlarınız iyi gidiyorsa ikinci part mallarınızı alın ve satışa devam edin. Eğer mallar uzun süre boyunca istediğiniz satışın üstüne çıkmadı ise fark edilmek için ürünlerinizin fiyatını kar oranınızdan çok düşmeden indirim yapın. Ya da pazar yeri mağazaları ile anlaşarak ürününüzü onların sitelerinde satışa sunabilir potansiyel müşterilerinden ve kargo bedava gibi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. E-ticaret işine yeni girdiğiniz de elinizdeki ürünleri çıkarmadan yeni mallar satın almayın aksi takdirde zarar edebilirsiniz. E-ticaret yapmak istiyorsunuz ama yeterli bütçeniz yok ise de dropshipping yöntemini düşünebilirsiniz. Sipariş alındıktan sonra ürünü tedarik edip müşteriye ulaştırma sistemidir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta ise iyi bir kargo şirketi ile anlaşılarak ürünleri kısa sürede ulaştırmasını sağlamaktır.

SEO Çalışmaları Yapın: Seo çalışması ile hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, hangi şehirden sitenize girdiği gibi demografik özelliklerini öğrenmeniz çok kolay. Bu ayrıntıları bilmek işletmeniz için hitap ettiğiniz hedef kitlenize buna göre içerikler oluşturmanızı sağlar. Bunun dışında Google Ads eğtimi alın ve iyice öğrenin. Google Ads uygulaması ile ücretsiz bir şekilde hedef kitlenizin internette hangi kelimeleri search ettiğini arama motorunda hangi anahtar kelimelerin daha çok aratıldığını, sizin sitenize hangi kelime veya kelime gruplarını yazarak geldiğini çok kolay öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda doğru pazarlama stratejileri ile arama motorlarında en üst sıralarda yer almanızı ve daha çok müşteri tarafından tercih edilmenizi sağlar. 

Kampanyalar Düzenleyin: İşletmeniz için çok sık olmayacak şekilde cazip kampanyalar düzenleyin. Bu sayede sadık müşteri potansiyeliniz artacaktır. Yaptığınız kampanyalar ile birlikte marka bilinirliğiniz çok daha hızlı artacaktır. Promosyon, indirimli ürünler, hediyeli ürünler, kargo bedava gibi kampanya çalışmaları müşteri için her zaman daha cazip gelmiş ve ürününüzün diğer işletmelerin ürününe göre tercih edilmesini daha çok arttırmaktadır.

Ürün Seçimini Doğru Yapın: İşletmenizde satmak için ürün tercih ederken müşteri tarafından e-ticarette en çok satılan ürünler ve pazarda ilk 180 içerisine girmiş ürünler nedir öğrenin ve satmaya özen gösterin. Bu da size kısa süre içinde daha çok tercih edilmenizi sağlayacaktır.

Puan Toplayın: E-ticaret sitelerinde kullanıcılar ürünü almadan önce diğer kullanıcıların yorumlarını ve satıcı puanına bakmaktadır. Müşterilerinizin ürününüzden, teslim süresinden ve paketlenmesinden memnun kalmasını sağlayacak şekilde süreci yürütmelisiniz. Müşteri şikayetlerini dikkate alın ve sorunlarıyla hızlı bir şekilde ilgilenip çözüme kavuşturun. Müşterilerin deneyimleri ve sitenize verdiği puan diğer müşterilerinizin satın alıp almama konusunda kararlarını etkilemektedir. Güvenilir bir e-ticaret işletmesi olduğunuzu göstermek için ürün yorumlarına, müşterilerinize cevap verirken üslubunuza ve müşteri memnuniyet puanlarını her zaman için dikkate alın yükseltmeye çalışın.

e-ticaret tavsiyeleri, internet, ürün, pazarlama, e ticaret egitimi,

Fiyatlandırma Stratejinizi Doğru Belirleyin: Fark yaratan bir e-ticaret işletmesi olmak ve rakiplerinizin arasından sıyrılmak istiyorsanız bir fiyatlandırma stratejisi belirleyin. Çoğu e-ticaret işletmesi fiyatlandırma stratejisini çok önemsemez üzerinde çok durmazlar. Ama başarı elde edilmek isteniyorsa bir fiyatlandırma stratejisi oluşturulmalıdır. Fiyatlandırma yaparken maliyet, kar, hedef müşterinizin o ürün veya hizmet için verebileceği maksimum tuta göz önünde tutulmalıdır. Fiyatlandırma yaparken unutulmaması gereken en önemli detay ise piyasada aynı ürünü veya hizmeti sunan sayısız rakip firmanın olmasıdır. Tüketici internette ürün fiyatlarını karşılaştırma sitelerinde fiyatını karşılaştırdıktan sonra aynı ürüne en ucuz fiyatı veren siteden ürününü almayı tercih etmektedir. Bu detaylar göz önünde bulundurularak her e-ticaret işletmesi fiyatlandırma stratejisini oluşturmalıdır.  

Prosedürleri Atlamayın: E-ticaret siteniz için vergi dairesine gidip işletmeniz için vergi numaranızı alın. Girdi ve çıktı işlemlerinizin takibi için bir muhasebeciyle anlaşın. Müşterilerinize fatura kesebilmek için vergi dairesi anlaşmalı yerlerden fatura koçanları edinin. Bu işe ilk defa giriyorsanız mutlaka e-ticaret eğitimi veren Enstitü kurumundan online eğitim alın. E-ticaret fikirleri ile ilgi yazılar makaleler okumayı es geçmeyin. Enstitülerden alabileceğiniz gerekli bütün sertifikalarınızı tamamlayın. Satış yaparken ileride sorun yaşamamak için her şeyi usulüne uygun olarak yerine getirin.  

E-ticaret yapmak zor mudur?

Her işin zorluğu olduğu gibi e-ticarete girmenin de zorlukları vardır, tanınmak, istenilen sayıda satışı tutturabilmek, bütçe yönetimi, başarının devamlılığını getirebilmek gibi. Ama başlarda bu zorlu süreçleri atlattıktan sonra son derece keyifli ve ekonomik getirisi yüksek olan bir sektördür.

E-ticaret için ne kadar sermaye harcamam gerekir?

Ücretsiz web yazalım programları ile sitenizi ücretsiz bir şekilde kurabilirsiniz. Şahıs şirketi açtırma işlemleri noter ve vergi dairesi için 1100 TL, fatura için koçan ise 700 TL ödemeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz ürün çeşidi ve adeti sizin bütçenize göre belirleyeceğiniz rakamlar olacaktır.

E-ticarete başlamak hayatımızda neler değiştirecek?

Aslında cevap size bağlı. E-ticareti ne derece hayatınızda yer tutacağına bağlıdır. E-ticareti yarı zamanlı, tam zamanlı ya da serbest çalışma saati olarak yapmanıza göre hayatınızdaki yeri ve önemi de değişiklik gösterir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

22/01/1993 Antalya doğumluyum. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine master yaptım. Şu anda bir e-ticaret sitesinde pazarlama departmanında çalışmaktayım. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!